Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cel.ro vs. emag.ro (vs. oricealtceva.ro)

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#217
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Domnule "interventii_pc", probabil ma vei acuza ca lucrez la cell asa cum am ajuns sa lucrez la o sumedenie de firme dupa opiniile multora.
Lasam la o parte chestia cu "platit din bani publici" pentru ca nu are rost sa te intreb unde lucrezi si cat din veniturile tale sunt impozitate si taxate corect. Departe de mine gandul de a insinua ceva la adresa ta dar poate nu stiai ca statul este singurul angajator corect 100% (ma refer ca o comparatie intre stat-privat si nu stat si diverse firme luate individual) intr-o economie unde evaziunea fiscala este peste 30% din PIB si unde peste 60% dintre angajati au discrepante imense intre salariul de pe cartea (contractul) de munca si netul pe care il ridica tocmai pentru a nu plati taxele, impozitele si CAS-ul corect. Nu uita ca banii aia pe care ii castiga un angajat la stat se duc tot in mediul privat prin consum, un mediu dupa cum am scris nu foarte corect ci din contra. Tot respectul pentru cei corecti si sper ca nu mi-o vor lua in nume de rau. Ba chiar cei corecti (printre care te includ si pe tine-ca o dovada a bunei credinte) ar trebui sa fie suparati tocmai pe cei din mediul privat care fac evaziune fiscala si nu pe cei de la stat. Ca o dovada a faptului ca nu am nicio ura impotriva privatilor este tocmai ceea ce urmeaza sa scriu.
Revenim la mesajul tau:
Tu nu stiai la ce te expui cumparand online si primind marfa prin curier? E primul produs pe care il cumperi astfel si nu stiai cum se procedeaza? Aproape nicio firma de curierat nu mai accepta desfacerea si eventual probarea produsului inainte de plata. Dar i se poate cere expres curierului sa ramana (sub "amenintarea" clara ca altfel nu ridici coletul) ca tu sa poti desface si chiar proba produsul (daca este posibil si nu ia foarte mult timp-nu este cazul la tine ca doar nu ar fi ramas pana instalai tu SO si faceai fel de fel de teste). In cazul in care produsul este ca in situatia ta (sau poate primeai o caramida in loc de produs) curierul intocmea un proces verbal in care constata ceea ce se vede, acel proces verbal fiind proba ca tu ai dreptate. De ce te-am crede pe tine si nu pe ei? Ce ar impiedica un cumparator sa desfaca un colet si apoi sa declare ca in el nu se afla nimic, neavand martori, neavand dovezi? Unde am ajunge, daca toti cei care cumpara online ar proceda asa si s-ar lua de bun doar cuvantul clientului? Am si eu un laptop mai vechisor, de vreo 2 ani. Ce m-ar impiedica sa comand un laptop nou nout, ultraperformant si cand primesc coletul si pleaca curierul sa filmez si sa pozez laptopul meu vechi si sa ma plang ca am primit un produs second hand?
De ce te-am crede pe tine si am putea crede ca ai deteriorat tu acel laptop prin calcare (daca tot spui ca e urma de presare si nu de scapare/lovire) sau prin alte mijloace (involuntar desigur)?
Nu mi-o lua in nume de rau si nu intelege ca nu te-as crede. Dar eu am pus intrebarile pertinente de natura legala. Ok, eu te cred ca asta ai patit si sa iti fie invatatura de minte pe viitor. Dar totodata il inteleg si pe inspectorul OPC ca nu are ce face atata timp cat tu nu i-ai adus nicio dovada ca asa ai primit laptopul. Niste poze nu inseamna vreo dovada. Si eu pot cumpara ceva, dau doua ciocane in el sau il inlocuiesc cu altceva si apoi fac niste poze.
Cat priveste faptul ca acel inspector nu a vazut laptopul, chiar ma faci sa rad. Tu ce ai vrea, sa vina el la tine acasa sa-l vada? Nu ti se pare normal si firesc sa te duci tu cu el la OPC? E ok si mai comod sa rezolvi prin email, dar daca tot tu te plangi ca nu a vazut laptopul atunci lasa comoditatea si deplaseaza-te. Cine stie, poate au experti care constata ca defectiunea nu putea fi facuta de tine nici in ruptul capului si astfel poate ii obliga sa ti-l schimbe.
Eu zic sa mai insisti in rezolvarea problemei tale si pe viitor sa tragi niste invataminte din astfel de patanii.
Inchei prin a-ti cere sa nu o iei ca un mesaj ostil ci mai degraba sa o intelegi la modul: "bine ca ma mai amarasti si tu ca si-asa sunt amarat de ce am patit". Eu nu m-am fript niciodata cu comertul online dar nici nu am riscat aiurea decat la produse cu pret modic (sub 500 lei), la cele cu pret mai mare am verificat intoteauna. Si mereu am avut bafta, putea oricand sa mi se intample si mie neplaceri.

Edited by daddy, 09 February 2011 - 19:27.


#218
anca_daniela

anca_daniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2011

 Johnny_Blaze, on 17th December 2009, 11:29, said:

O intrebare am si eu in legatura cu cel.ro. Merita sa cumper de la ei? Produsele lor sunt bune? Nu ma intereseaza chestii gen livrare acasa ca oricum ma duc eu la ei sa le ridic. Iar in legatura cu emag, la fel de vreo 2 ani tot cumpar de la ei. Fac comanda si ma duc eu sa ridic produsele. De ei sunt multumit. A si daca va intrebati ce vreau sa cumpar de pe cel.ro este o camera video:D

inainte de a cumpara da o cautare pe google sa vezi ce clienti `multumiti` au. eu nu am facut asta si ma lupt de 2 luni cu ei si cu autoritatile sa-mi recuperz banii sau un laptop bun. asta am cumparat si mi-au trimis produsul ambalat, cutia intacta, dar laptopul spart. mai bine dadeam mai mult si azi stateam linistita. asa arata cand l-am despachetata [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1Ni7HqVE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. mai cauta ca nu e singurul caz.

 amandigi, on 23rd January 2009, 13:10, said:

www.foxycomputers.ro - comand un DVD Recorder Panasonic, primesc factura proforma, dar nici o alta confirmare despre cand va sosi coletul. Dupa 2 zile, ma uit in contul meu, si comanda e anulata. Frumos, e ultima data cand ma duc la ei.
www.neomax.ro - comand acelasi DVD, primesc factura proforma, sun si intreb daca e in stoc si primesc confirmarea. Fericit, platesc prin transfer bancar si trimit confirmarea la ei. Dupa o zi ma suna ca au primit banii, dar pretul e mai mare...cu 170 lei. N-am acceptat, astept banii, sper sa primesc la fel de rapid cum am trimis eu. Concluzia: ultima data can ma duc la ei. Daca nu primesc banii in cel mult 2 zile lucratoare voi fi si mai mult dezamagit si ma duc cel putin la OPC. Daca primesc, atitudinea mea va fi neutra, ca cel putin sunt corecti in acest aspect. Voi scrie rezultatul aici.
www.kauf.ro - si ei au acelasi produs, dar nici n-am comandat, fiindca siteul nu e profesionist: ce cauta Untitled Document ca titlu la un astfel de site si cand vrei sa finalizezi comanda, trebuie sa accepti Conditiile Comerciale si Certificatul de Garantie, dar linkurile respective nu te duc nicaieri. Pur si simplu n-am gasit nimic referitor la acestea.

Acum sunt dezamagit de aceste magazine online, pacat ca la magazinul de unde comand de obicei nu au acest produs.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1Ni7HqVE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta am luat eu de la cel.ro

 newtask, on 23rd January 2009, 13:39, said:

Dintre cel si emag, aleg cel. Am comandat un laptop intr-o zi de miercuri, joi deja era confirmata, iar vineri a sosit la usa.

Pe emag am comandat ceva in decembrie 2007, si am primit acel produs in februarie 2008. :huh:
si eu l-am primit repede, un laptop ASUS. pacat ca era spart [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1Ni7HqVE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 laurentiu_m, on 26th January 2009, 23:05, said:

Am luat si eu de la cel si am fost total dezamagit.
Nu mai vorbim de 1 % pt. ca platesti cu cardul si alte nereguli.
Teste facute pe fuga si cu un calculator primitiv .Cred ca ne meritam soarta pt .ca le cumparam produsele .

http://forum.softped...p;#entry5894094

eu am luat un lapto de la ei si mi l-au livrat spart. nu vreau sa ma resemnez. nu e corect sa-si bata joc de banii nostri si de noi. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1Ni7HqVE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], http://forum.softped...t...749830&st=0

#219
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Din pacate pentru tine tot mai mult cred ca minti cu nesimtire si laptopul l-ai stricat tu. Asadar aici si pe alt topic sustii ca pozele le-ai trimis si la OPC si te lupti cu ei de 2 luni.
Voi atasa o dovada ca lucrurile nu stau deloc asa si ca ceea ce am scris pe alt topic (unul dintre multele pe care le-ai umplut sub diverse nikname-uri-am inteles, familie numeroasa, urmeaza sa isi faca cont si copiii, bunicii, nepotii si toate rubedeniile sa posteze acelasi lucru) a fost cat se poate de bine "presimtit" (rar ma insel).
Priviti poza de mai jos si vedeti in exif cand a fost facuta. Asadar poza nu este facuta atunci cand ai primit laptopul ci este facuta, dupa cum am ghicit, dupa aproape doua luni, pe data de 05.02.2011, cand ai inceput aceasta "campanie" jenanta pentru tine. Asadar nu numai ca nu avem nicio dovada ca te lupti cu ei de doua luni ci, din contra, am impresia ca te lupti cu bunul simt de cateva zile tot insistand si postand acel linik mereu, in toate mesajele pe care le scrii. daca tu ne crezi handicapati si ca nu suntem in stare sa dam un clik pe un link de prima data si e nevoie sa-l postezi mereu... La cat de isterica esti sub nicio forma nu asteptai doua luni sa postezi, oricat de multe lupte duceai si indiferent cu cine. la modul coleric in care te comporti ai fi umplut tot netul inca de atunci.
E tardiv acum sa pui alte poze cu exiful schimbat, minciuna ramane. Cine crede ca am schimbat eu exiful pozei poate sa dea un save picture la oricare din cele postate de  familia respectiva si sa verifice singur exiful.
Sunt sigur ca vei scrie ca celor de la OPC nu le-ai trimis pozele astea ci altele, bla, bla, ca nu ai scris nicaieri ca au fost facute atunci, bla, bla...
Jenant. Eu nu te cred si cred 100% ca tu ai distrus laptopul si acum nu stii cum sa faci sa tepuiesti.
Din fericire mai sunt si oameni cu cap si niste legi in tara asta asa ca galusca nu-ti va fi inghitita si vei ramane cu buza unflata.
Eu in locul celor de la cell cred ca te-as da si in judecata daca povestea ta se dovedeste a fi falsa si tu de fapt nu ai sesizat pe nimeni in decembrie si "te-ai trezit" tocmai acum cu aceasta campanie murdara.

Later edit: ca sa fim intelesi, nu lucrez la cell.ro si nu am comandat niciodata nimic de la ei. Asta ca sa nu se interpereteze ca le iau partea dintr-un anume motiv. Putea fi vb de orice alt magazin.

Attached Files

  • Attached File  exif.jpg   287.78K   34 downloads

Edited by daddy, 10 February 2011 - 22:06.


#220
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007

 daddy, on 10th February 2011, 21:53, said:

Vezi ca poza aia nu face dovada cand s-a facut filmarea, ci face dovada cand a fost copiata de pe camera - pe calculator.

#221
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ea a spus ca a trimis la OPC poze. Cred ca era mult mai credibil daca le punea pe alea, facute si trimise atunci. Eu la asta m-am referit. Chestii de genul nu le mai am, le-am sters etc. nu tin. Le are in attachementul din email si tot rezolva si le punea. Era mult mai simplu, mai credibil si nu mai era nevoie de capturi de pe filmare. de asta sunt 1000% convins ca si filmarea s-a facut tot in data de 05.02.2011.
Oricum, daca este cineva caruia nu i se pare suspect ca toata inversunarea asta e dupa doua luni si absolut nimic nu a scris nicaieri in tot timpul asta... Si mai ales comportamentul si spamul pe care il face.

Edited by daddy, 10 February 2011 - 22:14.


#222
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
poza am vrut sa zic, nu filmarea. am avut probleme cu netu` si n-am mai putut modifica

Edited by amenajari_buc, 10 February 2011 - 22:38.


#223
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007

 daddy, on 10th February 2011, 22:08, said:

Ea a spus ca a trimis la OPC poze. Cred ca era mult mai credibil daca le punea pe alea, facute si trimise atunci. Eu la asta m-am referit. Chestii de genul nu le mai am, le-am sters etc. nu tin. Le are in attachementul din email si tot rezolva si le punea. Era mult mai simplu, mai credibil si nu mai era nevoie de capturi de pe filmare. de asta sunt 1000% convins ca si filmarea s-a facut tot in data de 05.02.2011.
Oricum, daca este cineva caruia nu i se pare suspect ca toata inversunarea asta e dupa doua luni si absolut nimic nu a scris nicaieri in tot timpul asta... Si mai ales comportamentul si spamul pe care il face.

Intotdeauna cand cineva scrie pe un forum despre ceva, apare un gica-contra care comenteaza aiurea.

Gogoasa, stai chill, daca cei de la cel.ro se considerau lezati printr-o astfel de campanie, categoric o dadeau in judecata, eventual si o plangere penala.
Esti de acord ca cel.ro are 2000 lei, sa zicem, pentru a plati un avocat in cazul in care considerau ca nu e adevarat nimic din povestire? Poti gandi logic un pic si din alt punct de vedere, sau vezi numai pixelul albastru ?

Nu te-a desemnat nimeni pe tine sa anchetezi aici. Lasa omu sa isi spuna pasul, daca nu esti tu de acord, nu inseamna ca nu e adevarat.

#224
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Giga contra ala a comentat ontopic. Acel gica contra initial a dat dreptate lui "interventii_pc" pana ce a descoperit ca toata aceasta poveste este expusa "kolerik" in zeci de topicuri si pana am vazut ca toata povestea a fost inventata in luna februarie.
Si ontopicul tau unde era? Gogoasa poate-i spui maica-tii daca tot ai un nikname atat de "kolerik".

Edited by daddy, 10 February 2011 - 23:27.


#225
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007

 daddy, on 10th February 2011, 23:20, said:

Gogoasa poate-i spui maica-tii daca tot ai un nikname atat de "kolerik".

Aveam impresia ca moldovenii sunt oameni mai educati si inteligenti, dar se pare ca tu vrei sa fi o exceptie.
Faptul ca tu ai descoperit ca o poza a fost facuta, SAU NU, intr-o anumita zi, nu inseamna ca schimba radical cele relatate de anca_daniela. Si categoric nu te face Sherlock Holmes.

#226
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 kolerik, on 10th February 2011, 23:33, said:

Aveam impresia ca moldovenii sunt oameni mai educati si inteligenti, dar se pare ca tu vrei sa fi o exceptie.
Faptul ca tu ai descoperit ca o poza a fost facuta, SAU NU, intr-o anumita zi, nu inseamna ca schimba radical cele relatate de anca_daniela. Si categoric nu te face Sherlock Holmes.
Faptul ca tu faci celebra greseala gramaticala a zilelor noastre te face, intr-adevar, extrem de inteligent.
Eu nu am descoperit nimic. Nici nu aveam ce descoperi. Daca tu consideri ca, din luna decembrie pana acum nu a postat nimic, ca nu ne prezinta nicio dovada ca a cumparat laptopul asa si ca sa era in decembrie cu pozele pe care spune ca le-a trimis la opc, ca acum a umplut plina (toata familia) de isterie tot forumul cu aceasta problema, nu sunt suficiente motive si semne de intrebare atunci nici nu ma mir ca tu nu poti fi Sherlock Holmes nici cand te duci la baie si iti faci nevoile. Cei ca tine trebuie in continuare sa scormoneasca ca sa descopere ce au facut.
Mananca in continuare ce scormonesti si arata-ne in continuare cat esti de inteligent si de educat.

Edited by daddy, 10 February 2011 - 23:39.


#227
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007

 daddy, on 10th February 2011, 23:38, said:

Eu nu am descoperit nimic. Nici nu aveam ce descoperi. Daca tu consideri ca, din luna decembrie pana acum nu a postat nimic, ca nu ne prezinta nicio dovada ca.........
blah, blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,
blah,blah,blah,blah,blah,blah,blah,

Se pare ca ti sa ma uimesti neaparat prin nivelul tau. Daca esti din provincie, nu inseamna ca trebuie sa dovedesti ca nu ai caracter si mintea odihnita, chiar prea odihnita.
Intelege un lucru, nu incearca nimeni sa iti demonstreze tie ceva. Am inteles ideea ta, si-au spart singuri laptopul dupa 2 luni si acum incearca sa il schimbe.

In urma unei astfel de campanii, orice firma care se respecta, o sa ia masuri de gen proces, plangere penala si orice i-ar mai putea duce minte, in cazul incare se stiu nevinovati.
Campania pe care si-au asumat-o, pt ca din ce am citit este vb de o familie ( sot  si sotie ), se doreste a fi o avertizare a celor care vor mai cumpara, sau se vor mai gandi sa cumpere online, cu precadere de la cel.ro.

O campanie care ar trebui sa ajute si personajele ca tine chiar. Iar daca finalitatea va inseamna inlocuirea,  sau rezolvarea situatiei in care ei au cheltuit 2650 lei pe un laptop facut bucati in cutie, ar fi si mai ok pt toata lumea.

Stiu, tu acum imi vei spune iar ca pozele au fost facute in Feb.  Ca sa fi si tu fericit, inchipuieti ca le-au facut pt tine, in ce zi vrei tu.

#228
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 kolerik, on 10th February 2011, 23:55, said:

Se pare ca ti sa ma uimesti neaparat prin nivelul tau. Daca esti din provincie, nu inseamna ca trebuie sa dovedesti ca nu ai caracter si mintea odihnita, chiar prea odihnita.
Intelege un lucru, nu incearca nimeni sa iti demonstreze tie ceva. Am inteles ideea ta, si-au spart singuri laptopul dupa 2 luni si acum incearca sa il schimbe.

In urma unei astfel de campanii, orice firma care se respecta, o sa ia masuri de gen proces, plangere penala si orice i-ar mai putea duce minte, in cazul incare se stiu nevinovati.
Campania pe care si-au asumat-o, pt ca din ce am citit este vb de o familie ( sot  si sotie ), se doreste a fi o avertizare a celor care vor mai cumpara, sau se vor mai gandi sa cumpere online, cu precadere de la cel.ro.

O campanie care ar trebui sa ajute si personajele ca tine chiar. Iar daca finalitatea va inseamna inlocuirea,  sau rezolvarea situatiei in care ei au cheltuit 2650 lei pe un laptop facut bucati in cutie, ar fi si mai ok pt toata lumea.

Stiu, tu acum imi vei spune iar ca pozele au fost facute in Feb.  Ca sa fi si tu fericit, inchipuieti ca le-au facut pt tine, in ce zi vrei tu.
Se pare ca tot insistand in analfabetism tii cu tot dinadinsul sa nu ma uimesti si chiar sa am dreptate in ce te priveste. Te contrazici singur. Asadar nimeni nu incearca sa demostreze nimic iar mai apoi de fapt incearca sa demonstreze prin campania pe care si-au asumat-o. O, cata inteligenta si cata perspicacitate! Dragule, o astfel de campanie se face cu probe. Chiar erau moderatori care au si spus ca nu mai accepta astfel de mesaje fara dovezi concrete, inclusiv emailuri trimise/primite de la opc.
Vreau sa stiu doar numele inspectorului de la OPC care s-a ocupat de problema. Ca sa stiu si eu numele coruptului care nu si-a facut treaba cum trebuuie platit din bani publici. Nu-i asa ca nu va aparea pentru ca s-ar putea ca ala chiar sa nu stea cu mainile in san daca si-ar vedea numele denigrat pe site?
Stii, asta e diferenta dintre noi doi, eu gandesc, imi pun niste intrebari si pun si celorlalti intrebarile respective. Tu citesti si pui botul, atat. Sa ma mai mir de ce scrii in halul asta?

Edited by daddy, 11 February 2011 - 00:08.


#229
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010

Daddy said:

Din pacate pentru tine tot mai mult cred ca minti cu nesimtire si laptopul l-ai stricat tu. Asadar aici si pe alt topic sustii ca pozele le-ai trimis si la OPC si te lupti cu ei de 2 luni.
...
Priviti poza de mai jos si vedeti in exif cand a fost facuta.

Aici faci un mare salt de logica :P

Eu am inteles de la inceput ca cele 15-20 poze puse aici pe forum au fost facute exact cu acest scop, pentru a aduce clarificari suplimentare pentru utilizatorii softpedia. Nu stiu de ce te-ai asteptat sa vezi pozele facute acum nu stiu cate saptamani ...

Daca esti absurd si insisti sa faci pe detectivul, nici o dovada nu te va convinge. Poate nici nu a cumparat nimic vreodata de la CEL, ci a imprumutat laptop-ul busit de la un prieten, ca sa-i faca poze si sa faca scandal. Si ce daca punea poze de 2 luni? Poate ca de 2 luni tot face scandal ...

Nu intelegi ca persoana aceasta s-a asteptat tot timpul ca lucrurile sa iasa bine si nu a fost pregatita pentru o intorsatura nefasta, ca majoritatea lumii (inainte de a pati un ghinion sau de a citi aici pe forum patania altora).

Cand a comandat produsul, s-a asteptat sa ajunga in buna stare. Cand a observat defectiunea, s-a asteptat sa fie remediata de magazin. Cand a contactat OPC, s-a asteptat ca acestia sa intervina si sa investigheze problema.

Si nu a fost o speranta irationala, doar o asteptare normala ca persoanele cu care a tratat sa-si faca datoria.

Din acest motiv, nu a fost suficient de paranoica pentru a pune la punct un "dosar" cu toate actele, pozele, cererile, alte documente arhivate, ca sa le prezinte. Bineinteles ca daca pornesti de la inceput de la premiza ca mergi la razboi/proces, altfel tratezi lucrurile.

Edited by Kaskadoru, 11 February 2011 - 02:40.


#230
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 Kaskadoru, on 11th February 2011, 02:39, said:

Nu stiu de ce te-ai asteptat sa vezi pozele facute acum nu stiu cate saptamani ...
Pentru ca alea ar fi fost o dovada ca laptopul l-a cumparat atunci asa cum sustine in istorioara?
De ce sa nu puna pozele pe care le-a trimis la OPC? De ce trebuia sa faca altele acum, de o calitate infecta din care nu se intelege nimic. M-as mira ca OPC-ului sa-i fi trimis astfel de poze. Nici nu se uitau aia la ele daramite sa mai si inverstigheze. Adica nu postez pozele pe care deja le am, poze bune, de o calitate buna si fac altele, infecte, prin capturi dintr-o filmare din care nu se intelege nimic, special pentru a-mi sustine povestea pe softpedia. Care e logica? Ma uimiti cati oameni plini de logica sunteti pe aici. :P

Quote

Daca esti absurd si insisti sa faci pe detectivul, nici o dovada nu te va convinge. Poate nici nu a cumparat nimic vreodata de la CEL, ci a imprumutat laptop-ul busit de la un prieten, ca sa-i faca poze si sa faca scandal. Si ce daca punea poze de 2 luni? Poate ca de 2 luni tot face scandal ...
Ti se pare ca sunt absurd cand cer macar cea mai mica dovada? Deocamdata nu a adus nicio dovada. Vad un filmulet de o calitate jalnica facut in luna februarie in care filmeaza un laptop busit. In filmulet nu se vede absolut nimic concludent. Se vede o crapatura/spargere care categoric se putea intampla si acasa la ei prin calcare sau prin scapare a unui obiect dur pe acea margine sau chiar prin scapare a laptopului. Care este dovada ca e cumparat de la cell? Care e dovada ca l-a cumparat in decembrie? Care e dovada ca a incercat sa rezolve cu opc-ul pe caile legale? Nu te repezi asa ca nu ti-ar conveni ca cineva sa-si pozeze copilul batut si sa tranteasca poze cu tine cu cu numele tau spunand ca tu l-ai batut fara nicio dovada. Faptul ca exista acel laptop busit nu este o dovada ca povestea ei este adevarata.

Quote

Din acest motiv, nu a fost suficient de paranoica pentru a pune la punct un "dosar" cu toate actele, pozele, cererile, alte documente arhivate, ca sa le prezinte. Bineinteles ca daca pornesti de la inceput de la premiza ca mergi la razboi/proces, altfel tratezi lucrurile.
Tu ai vazut pe cate topicuri a postat linkul catre acel filmulet jenant? Mie chiar mi se pare un mic razboi cel la care a pornit ea/ei. Doar ca l-a pornit in curu' gol si fara nicio dovada.
Curios este ca dupa ce am tot pus intrebarile legate de poze a intrat si a mai postat aseara, dar nu a raspuns nimic referitor la poze.

Doamna Daniela, daca vrei sa fii crezuta pune urmatoarele:
1. Pozele facute in decembrie/ianuarie trimise la opc.
2. Print-screen cu mailul/mailurile trimise/primite la/de la opc.
3. Numele inspectorului de la OPC care s-a ocupat de problema.

Daca pui toate astea nu numai ca te voi crede dar voi fi foarte inversunat impotriva celor de la cell. Din cate vezi intotdeauna am fost pornit si am dat suturi in fund hotilor si teparilor. Dovedeste ca nu sunteti voi aia si ai tot respectul si sprijinul meu. Ba chiar voi incerca sa vorbesc cu anumite persoane sa vad cum se poate rezolva, daca povestea ta e reala.

Edited by daddy, 11 February 2011 - 08:07.


#231
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010

Quote

Ti se pare ca sunt absurd cand cer macar cea mai mica dovada? Deocamdata nu a adus nicio dovada.
...
1. Pozele facute in decembrie/ianuarie trimise la opc.
2. Print-screen cu mailul/mailurile trimise/primite la/de la opc.
3. Numele inspectorului de la OPC care s-a ocupat de problema.

Ce mi se pare absurd este ca fiind vorba de un magazin mai mare, se cer 100 de dovezi.

Cei care se plang pe acest forum de alte magazine (fixe sau online, sau servicii de constructii sau mobilier, instalare termopane, etc.) nu li se cere sa arate dosarul ca la judecatorie. Pai aici nu ne aflam la judecatorie.

Oare de unde vine discriminarea pozitiva si de unde apar avocatii (? platiti sau voluntari ? - asta nu stiu)

Sigur ca un client care a primit produsul OK poate sa spuna asta, insa nu este foarte relevant - dupa cum am zis - conteaza cum se rezolva accidentele cand acestea apar.

Eu tot astept sa vina mai multe persoane care sa zica (despre produse de valoare mai mare) - uite, la cutare magazin, l-am primit stricat si l-am returnat si am primit banii sau un inlocuitor functional. Trebuie sa fie si cazuri din acestea, dar probabil foarte greu de gasit.

Quote

Tu ai vazut pe cate topicuri a postat linkul catre acel filmulet jenant? Mie chiar mi se pare un mic razboi cel la care a pornit ea/ei.
Da, am vazut si nu sunt de acord cu spam.

Filmuletul nu este jenant, pur si simplu arata stricaciunea. Ce este jenant este modul cum a fost postat. In mod normal, discutia poate avea loc si trebuie sa aiba loc intr-un singur topic.

Ma rog, omul e suparat si e oarecum de inteles, totusi nu este acceptabil.

Edited by Kaskadoru, 11 February 2011 - 12:04.


#232
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mie nu mi se pare deloc ca ar fi vb de 100 de dovezi ci doar de una singura. Aceea ca a contactat opc la vremea respectiva si astfel se confirma istoria lor. Nu sunt avocat si nici nu trebuie sa fiu ca sa imi exprim niste nedumeriri si niste opinii legate de anumite postari. Pana la urma de asta e forum. Nu pentru a denigra pe unul sau pe altul asa cum nu ne-ar placea niciunuia dintre noi. Daca ai ceva de spus spui concret pe un forum si trebuie sa stii sa citesti si parerile contrare nu sa sari la gatul omului cand lui i se pare ceva suspect. Acest forum este in mod indirect o foarte buna sursa de reclama pozitiva sau negativa. Si inca una imensa la cati vizitatori are. Practic nu cred sa fie mai mult de 10% dintre cei care cumpara online care sa nu viziteze acest forum (e doar o presupunere, cei de la Softpedia stiu mai bine statisticile lor). Astfel ca nu mi se pare normal (si e valabil pentru toate topicurie, de asta au intervenit de multe ori si moderatorii si au cerut asta) sa aduci niste dovezi ale celor relatate.

#233
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Asa se intampla in general...Isi deschide nea Gigel un magazin in dormitor. E super amabil, saritor si atent la problemele pe care le ai. Citeste despre customer care si aplica. Cum prinde 10 clienti, cum o ia razna.

#234
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007

 daddy, on 9th February 2011, 19:14, said:

Domnule "interventii_pc", probabil ma vei acuza ca lucrez la cell asa cum am ajuns sa lucrez la o sumedenie de firme dupa opiniile multora.
Lasam la o parte chestia cu "platit din bani publici" pentru ca nu are rost sa te intreb unde lucrezi si cat din veniturile tale sunt impozitate si taxate corect. Departe de mine gandul de a insinua ceva la adresa ta dar poate nu stiai ca statul este singurul angajator corect 100% (ma refer ca o comparatie intre stat-privat si nu stat si diverse firme luate individual) intr-o economie unde evaziunea fiscala este peste 30% din PIB si unde peste 60% dintre angajati au discrepante imense intre salariul de pe cartea (contractul) de munca si netul pe care il ridica tocmai pentru a nu plati taxele, impozitele si CAS-ul corect. Nu uita ca banii aia pe care ii castiga un angajat la stat se duc tot in mediul privat prin consum, un mediu dupa cum am scris nu foarte corect ci din contra. Tot respectul pentru cei corecti si sper ca nu mi-o vor lua in nume de rau. Ba chiar cei corecti (printre care te includ si pe tine-ca o dovada a bunei credinte) ar trebui sa fie suparati tocmai pe cei din mediul privat care fac evaziune fiscala si nu pe cei de la stat. Ca o dovada a faptului ca nu am nicio ura impotriva privatilor este tocmai ceea ce urmeaza sa scriu.
Revenim la mesajul tau:
Tu nu stiai la ce te expui cumparand online si primind marfa prin curier? E primul produs pe care il cumperi astfel si nu stiai cum se procedeaza? Aproape nicio firma de curierat nu mai accepta desfacerea si eventual probarea produsului inainte de plata. Dar i se poate cere expres curierului sa ramana (sub "amenintarea" clara ca altfel nu ridici coletul) ca tu sa poti desface si chiar proba produsul (daca este posibil si nu ia foarte mult timp-nu este cazul la tine ca doar nu ar fi ramas pana instalai tu SO si faceai fel de fel de teste). In cazul in care produsul este ca in situatia ta (sau poate primeai o caramida in loc de produs) curierul intocmea un proces verbal in care constata ceea ce se vede, acel proces verbal fiind proba ca tu ai dreptate. De ce te-am crede pe tine si nu pe ei? Ce ar impiedica un cumparator sa desfaca un colet si apoi sa declare ca in el nu se afla nimic, neavand martori, neavand dovezi? Unde am ajunge, daca toti cei care cumpara online ar proceda asa si s-ar lua de bun doar cuvantul clientului? Am si eu un laptop mai vechisor, de vreo 2 ani. Ce m-ar impiedica sa comand un laptop nou nout, ultraperformant si cand primesc coletul si pleaca curierul sa filmez si sa pozez laptopul meu vechi si sa ma plang ca am primit un produs second hand?
De ce te-am crede pe tine si am putea crede ca ai deteriorat tu acel laptop prin calcare (daca tot spui ca e urma de presare si nu de scapare/lovire) sau prin alte mijloace (involuntar desigur)?
Nu mi-o lua in nume de rau si nu intelege ca nu te-as crede. Dar eu am pus intrebarile pertinente de natura legala. Ok, eu te cred ca asta ai patit si sa iti fie invatatura de minte pe viitor. Dar totodata il inteleg si pe inspectorul OPC ca nu are ce face atata timp cat tu nu i-ai adus nicio dovada ca asa ai primit laptopul. Niste poze nu inseamna vreo dovada. Si eu pot cumpara ceva, dau doua ciocane in el sau il inlocuiesc cu altceva si apoi fac niste poze.
Cat priveste faptul ca acel inspector nu a vazut laptopul, chiar ma faci sa rad. Tu ce ai vrea, sa vina el la tine acasa sa-l vada? Nu ti se pare normal si firesc sa te duci tu cu el la OPC? E ok si mai comod sa rezolvi prin email, dar daca tot tu te plangi ca nu a vazut laptopul atunci lasa comoditatea si deplaseaza-te. Cine stie, poate au experti care constata ca defectiunea nu putea fi facuta de tine nici in ruptul capului si astfel poate ii obliga sa ti-l schimbe.
Eu zic sa mai insisti in rezolvarea problemei tale si pe viitor sa tragi niste invataminte din astfel de patanii.
Inchei prin a-ti cere sa nu o iei ca un mesaj ostil ci mai degraba sa o intelegi la modul: "bine ca ma mai amarasti si tu ca si-asa sunt amarat de ce am patit". Eu nu m-am fript niciodata cu comertul online dar nici nu am riscat aiurea decat la produse cu pret modic (sub 500 lei), la cele cu pret mai mare am verificat intoteauna. Si mereu am avut bafta, putea oricand sa mi se intample si mie neplaceri.
@daddy dupa cu expui tu problema inseamna ca niciodata un cumparator online care primeste un produs(indiferent de care) deteriorat din diverse cauze nu va fi crezut.Iar ca ti parte la,,aparatorii legi,, cei de la ANPC pana una alta platiti din bani nostri(taxe si impozite care le dam statului).Iar in legatura cu acest caz am avut si eu o situatie asemanatoare dar cu emag de la care am cumparat un PC si dupa ce la adus curierul fara sa stea ca sa-i probez integritatea am constatat ca  ambalajul era deteriorat dar si unitatea.Imediat am facut poze am deschis o sesizare catre emag am mai trimis un mail catre consultantul care se ocupa de sesizarea mea.M-au contactat telefonic am descris situatia plus pozele pe care le-am trimis dovedeau ca este intocmai cum le-am spus.Mi-au comunicat ca va veni firma de curierat sa ridice PC-ul pentru reparatii(au schimbat carcasa) si asta a fost.Deci in concluzie au fost promti si-au recunoscut  ca este vina a lor sau a curierului si au reparat produsul fara tiganeala pe care o face,,cel.ro,,.



[

Edited by bogdangelu, 11 February 2011 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate