Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cine cui vorbeste?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Am o intrebare pentru voi, in special pentru salvati.

Atunci cand cititi Biblia,


De exemplu:

Ioan 18:11 "Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Iisus ii vorbeste lui Petru sau va vorbeste voua?


Sau alt exemplu:

Corinteni 1 1:11 "Căci, frații mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit știre că la voi sunt certuri;"

Pavel cui vorbeste, corintenilor sau voua?

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ce e in opinia ta un ,,salvat''?

Edited by Daian95, 09 May 2014 - 11:44.


#3
Dubai

Dubai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 30.04.2014

View PostDaian95, on 09 mai 2014 - 11:44, said:

Ce e in opinia ta un ,,salvat''?

Eu am fost salvat cand desi mi-a murit bateria de la telefon in mijlocul unui apel important am realizat ca am incarcatorul la mine si o priza in jur.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDubai, on 09 mai 2014 - 11:54, said:


Eu am fost salvat cand desi mi-a murit bateria de la telefon in mijlocul unui apel important am realizat ca am incarcatorul la mine si o priza in jur.

Si eu am fost azi salvat  la test la istorie, cand am avut de unde copia :)

#5
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Nu stiu la ce "salvati" faci referire, dar poti sa-i astepti.
Dar asa ne-salvat cum sunt zic si "io" ca toata biblia este o "carte de pilde si invataturi ale vremii" si care prin "vorbele lui Isus" se transmit sub forma de dialog. El vorbeste cu cei din vremea lui pentru a-ti transmite tie invataturile respective. Metaforic, daca te face sa te simti mai bine sau mai important cand citesti biblia poti sa spui ca "vorbeste cu tine". Acum daca citesti harap-alb, cand harap-alb poarta un dialog cu calul, oare vorbeste cu calul sau vorbeste cu tine care citesti povestea??

#6
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
2 Tim 3:16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.


#7
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006
Si eu am salvat .doc-ul la care lucram inainte sa imi moara bateria la laptop

#8
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostDaian95, on 09 mai 2014 - 11:44, said:

Ce e in opinia ta un ,,salvat''?

Stai, ca apar ei.

Nu sti ca chelul duce mana la chelie?

View Postnovember_soul, on 09 mai 2014 - 12:32, said:

2 Tim 3:16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.


Hai sa vedem daca am inteles bine:

"Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Ai bagat sabia in teaca?

#9
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007
Krek salvații au înțeles că mesajul lui Jesus este pentru ei și și-au băgat sabia în teacă...
Așa că... e un fel de noncombat pe topicu ăsta.
Dacă toată lumea ascultă de Jesus uite așa vom ajunge: Posted Image

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostBoshaft_Sylvester, on 09 mai 2014 - 11:36, said:

Am o intrebare pentru voi, in special pentru salvati.

Atunci cand cititi Biblia,


De exemplu:

Ioan 18:11 "Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Iisus ii vorbeste lui Petru sau va vorbeste voua?


Nu dom'le ! situatia este clara si fara dubii . Ioan , iti zice tie , ce i-a zis Isus lui Petru . Putina atentie si sensul reiese din lecturarea atenta Posted Image

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBoshaft_Sylvester, on 09 mai 2014 - 11:36, said:

Am o intrebare pentru voi, in special pentru salvati.

Atunci cand cititi Biblia,


De exemplu:

Ioan 18:11 "Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Iisus ii vorbeste lui Petru sau va vorbeste voua?


Sau alt exemplu:

Corinteni 1 1:11 "Căci, fraţii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit ştire că la voi sunt certuri;"

Pavel cui vorbeste, corintenilor sau voua?
Cuvantul lui Dumnezeu este pt omenire. Da, sunt teologi care atunci cand doctrina le este contrazisa, de ex. "femeia sa taca in biserica", incep cu prostii gen "era pt vremurile alea, astazi nu mai e valabil" sau ca Pavel vorbea corintenilor si nu...bucurestenilor Posted Image

Cam aceeasi vrajeala ca femeia care spune ca ea nu te-a inselat, ci a facut o .... comparatie.

Edited by zexelica, 10 May 2014 - 10:44.


#12
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Hai sa vedem concret.

Quote

Ioan 18:11 "Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Petru ii taie unuia urechea si Iisus ii spune lui Petru sa-si bage sabia in teaca.

Tu, ai bagat sabia in teaca?

In primul rand, ai o sabie?

Ai scos-o?

Ai taiat vreunuia vreo ureche?

Daca raspunsurile sunt negative, atunci de ce pretinzi ca Iisus iti vorbeste tie?

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, asa dupa ureche nu merge cu Scriptura. Iti dau un exemplu, pe care teo-ologii nu stiu sa-l explice:

Ioan 8
    1Isus S'a dus la muntele Măslinilor.
    2Dar disdedimineaţă, a venit din nou în Templu; şi tot norodul a venit la El. El a şezut jos, şi -i învăţa.
    3Atunci cărturarii şi Fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus -o în mijlocul norodului,
    4şi au zis lui Isus: ,,Învăţătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar cînd săvîrşea preacurvia.
    5Moise, în Lege, ne -a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu dar ce zici?``
    6Spuneau lucrul acesta ca să -L ispitească şi să -L poată învinui. Dar Isus S'a plecat în jos, şi scria cu degetul pe pămînt.
    7Fiindcă ei nu încetau să -L întrebe, El S'a ridicat în sus, şi le -a zis: ,,Cine dintre voi este fără păcat, să arunce cel dintîi cu piatra în ea.``
    8Apoi S'a plecat iarăş, şi scria cu degetul pe pămînt.

Raspunsul il puteau gasi, simplu, aici:

Ieremia 17:13
Doamne, nădejdea lui Israel! Toţi ceice Te părăsesc vor fi acoperiţi de ruşine.`` -,,Ceice se abat dela Mine vor fi scrişi pe pămînt, căci părăsesc pe Domnul, izvorul de apă vie.``

Vrei sa gasesti intelesul duhovnicesc al taierii urechii? Posteaza intrebarea pe topicul dedicat si-ti raspund acolo.

#14
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Stimabile, eu te intreb direct si astept un raspuns asemeni.

Iti vorbeste tie Iisus aici?

Quote

Ioan 18:11 "Deci a zis Iisus lui Petru: Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

Si daca iti vorbestie tie, unde ti-e sabia?

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBoshaft_Sylvester, on 12 mai 2014 - 20:09, said:

Stimabile, eu te intreb direct si astept un raspuns asemeni.

Iti vorbeste tie Iisus aici?
Da, vorbeste tuturor oamenilor.



Quote

Si daca iti vorbestie tie, unde ti-e sabia?
Stimabile, o sa-ti dau raspunsul si nu o sa-ti convina.

Efeseni 6
12Căci noi n'avem de luptat împotriva cărnii şi sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii cari sînt în locurile cereşti.

    13De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea, şi să rămîneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul.

    14Staţi gata dar, avînd mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoşa neprihănirii,

    15avînd picioarele încălţate cu rîvna Evangheliei păcii.

    16Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei, cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău.

    17Luaţi şi coiful mîntuirii şi sabia Duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu.

Deci, am si sabie si scut si coif si platosa....tot tacamul.

#16
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postzexelica, on 12 mai 2014 - 20:54, said:

Da, vorbeste tuturor oamenilor.

Stimabile, o sa-ti dau raspunsul si nu o sa-ti convina.

Efeseni 6
12Căci noi n'avem de luptat împotriva cărnii şi sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii cari sînt în locurile cereşti.

13De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea, şi să rămîneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul.

14Staţi gata dar, avînd mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoşa neprihănirii,

15avînd picioarele încălţate cu rîvna Evangheliei păcii.

16Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei, cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău.

17Luaţi şi coiful mîntuirii şi sabia Duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu.

Deci, am si sabie si scut si coif si platosa....tot tacamul.

Stimabile, eu cred ca delirezi.

Petru avea o sabie din fier in mana, nu una simbolica.

Si n-avea nici scut, nici coif, nici sageti.

Iisus i-a cerut sa lase sabia. Iisus i-a vorbit lui Petru.

Ca tu poti sa tragi nu-stiu-ce invatiminte iti permite mintea ta antrenata la tatami e alta poveste...

Hai sa ne vedem lungul nasului, da?

#17
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postzexelica, on 12 mai 2014 - 19:23, said:

Stimabile, asa dupa ureche nu merge cu Scriptura. Iti dau un exemplu, pe care teo-ologii nu stiu sa-l explice:

Ioan 8
1Isus S'a dus la muntele Măslinilor.
2Dar disdedimineaţă, a venit din nou în Templu; şi tot norodul a venit la El. El a şezut jos, şi -i învăţa.
3Atunci cărturarii şi Fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus -o în mijlocul norodului,
4şi au zis lui Isus: ,,Învăţătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar cînd săvîrşea preacurvia.
5Moise, în Lege, ne -a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu dar ce zici?``
6Spuneau lucrul acesta ca să -L ispitească şi să -L poată învinui. Dar Isus S'a plecat în jos, şi scria cu degetul pe pămînt.
7Fiindcă ei nu încetau să -L întrebe, El S'a ridicat în sus, şi le -a zis: ,,Cine dintre voi este fără păcat, să arunce cel dintîi cu piatra în ea.``
8Apoi S'a plecat iarăş, şi scria cu degetul pe pămînt.

Raspunsul il puteau gasi, simplu, aici:

Ieremia 17:13
Doamne, nădejdea lui Israel! Toţi ceice Te părăsesc vor fi acoperiţi de ruşine.`` -,,Ceice se abat dela Mine vor fi scrişi pe pămînt, căci părăsesc pe Domnul, izvorul de apă vie.``

Vrei sa gasesti intelesul duhovnicesc al taierii urechii? Posteaza intrebarea pe topicul dedicat si-ti raspund acolo.

Auzi, tu şti că Pericope Adulterae din care citezi este o interpolare apocrifă, dar este un bun exemplu de bunătate pentru noi (P.S.: Şi de dreptate)

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu, nu stiu din ce citez. Eu am comparat 2 versuri din Scriptura iar concluzia nu contrazice nimic altceva din Scriptura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate