Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 07 mai 2014 - 23:23, said:

Zexe, Respectabile,
ti-as da replay, dar cam norocul nu am la ce... Posted Image
Bine, nu inteleg. Sper ca ai vazut versul din Efeseni 2:2 unde scrie despre duhul care este in fiii neascultarii.

#38
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbarbu78, on 07 mai 2014 - 16:08, said:

Nu este nevoie de multa atentie pentru a vedea ca atit cuvintul Lui Dumnezeu sint saminta cit si cei care aud cuvintul Lui Dumnezeu, conform celor zise de Isus.
Posted Image Asteptam sa spuna cineva asta, ca sa aprofundam intelesul asta. Si vad ca m-am exprimat gresit (incomplet) la sfarsitul postului anterior: "felul cum reactionezi la Cuvantul lui Dumnezeu arata ce fel de samanta esti"  ... am vrut sa spun: arata prin ce fel de samanta esti descris in parabola.

Da, samanta este Cuvantul lui Dumnezeu - este chiar Hristos (care S-a asemanat pe Sine insusi cu "grauntele de grau pus pe pamant" care trebuie sa moara ca sa dea rod), iar inaintea lui Dumnezeu, tu esti "definit" de felul cum Cuvantul lui Dumnezeu a rodit in tine. De asta spune: "cei inchipuiti in samanta ..."  .Crestinul adevarat se "recomanda" pe sine numai cu Hristos, considerandu-se mort fata de lume si lasand ca in viata lui sa creasca rodul Cuvantului lui Dumnezeu - omul cel nou care este din Dumnezeu.

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 08 mai 2014 - 08:05, said:

Bine, nu inteleg. Sper ca ai vazut versul din Efeseni 2:2 unde scrie despre duhul care este in fiii neascultarii.
sper ca ai vazut ce inteles duhovnicesc dadea Ingerul Fiarei... :whistling:

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 08 mai 2014 - 10:51, said:

sper ca ai vazut ce inteles duhovnicesc dadea Ingerul Fiarei... Posted Image
Stimabile, intelesul DUHOVNICESC trebuie sa aiba ca ...raspuns o notiune DUHOVNICEASCA. Asta ar trebui sa stii.
Deci, notiunile duhovnicesti sunt:
Dumnezeu
Cuvant
Judecata
Binecuvantare
Sfinti
Nesalvati
Satan

Combinatii: imparatia lui Dumnezeu (cei sfinti, biserica nevazuta), imparatia lui satan (cei nesalvati, biserica nominala).
Unele cuvinte sunt bivalente: 5, sabie, biserica, Ierusalim, etc.

In concluzie, intelesul duhovnicesc trebuie sa arate numai notiunile duhovnicesti, adica nu poti spune ca ceva fizic "se refera" tot la ceva fizic. Cum faceti cu sua, europa sau altele. Capisci?

Edited by zexelica, 08 May 2014 - 11:37.


#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 08 mai 2014 - 11:35, said:

Stimabile, intelesul DUHOVNICESC trebuie sa aiba ca ...raspuns o notiune DUHOVNICEASCA. Asta ar trebui sa stii.
Deci, notiunile duhovnicesti sunt:
Dumnezeu
Cuvant
Judecata
Binecuvantare
Sfinti
Nesalvati
Satan

Combinatii: imparatia lui Dumnezeu (cei sfinti, biserica nevazuta), imparatia lui satan (cei nesalvati, biserica nominala).
Unele cuvinte sunt bivalente: 5, sabie, biserica, Ierusalim, etc.

In concluzie, intelesul duhovnicesc trebuie sa arate numai notiunile duhovnicesti, adica nu poti spune ca ceva fizic "se refera" tot la ceva fizic. Cum faceti cu sua, europa sau altele. Capisci?
povesteste-i aiurelile astea Ingerului, ca el nu era la curent... :whistling:

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, poti defini tu notiunile duhovnicesti? Ca sa nu mai pierdem timpul ca vad ca tu stai cu brosurica in fata si evaluezi strict conform acesteia, ca toti cei din biserici, de altfel.

#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 08 mai 2014 - 13:08, said:

Stimabile, poti defini tu notiunile duhovnicesti? Ca sa nu mai pierdem timpul ca vad ca tu stai cu brosurica in fata si evaluezi strict conform acesteia, ca toti cei din biserici, de altfel.
Respectabile,
Ingerul iti spune una, tu o dai 'nainte cu condamnarea brosuricilor neduhovnicesti...
ce sa-ti mai definesc? Ingerul iti defineste ce este aceea o Fiara, insa tu o tii pe a ta...ba ca Sarpele, ba ca Balaurul... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 08 May 2014 - 13:28.


#44
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postkruger, on 08 mai 2014 - 10:49, said:

Posted Image Asteptam sa spuna cineva asta, ca sa aprofundam intelesul asta. Si vad ca m-am exprimat gresit (incomplet) la sfarsitul postului anterior: "felul cum reactionezi la Cuvantul lui Dumnezeu arata ce fel de samanta esti"  ... am vrut sa spun: arata prin ce fel de samanta esti descris in parabola.

Da, samanta este Cuvantul lui Dumnezeu - este chiar Hristos (care S-a asemanat pe Sine insusi cu "grauntele de grau pus pe pamant" care trebuie sa moara ca sa dea rod), iar inaintea lui Dumnezeu, tu esti "definit" de felul cum Cuvantul lui Dumnezeu a rodit in tine. De asta spune: "cei inchipuiti in samanta ..."  .Crestinul adevarat se "recomanda" pe sine numai cu Hristos, considerandu-se mort fata de lume si lasand ca in viata lui sa creasca rodul Cuvantului lui Dumnezeu - omul cel nou care este din Dumnezeu.

Cum vine mort fata de lume?

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 08 mai 2014 - 13:27, said:

Respectabile,
Ingerul iti spune una, tu o dai 'nainte cu condamnarea brosuricilor neduhovnicesti...
ce sa-ti mai definesc? Ingerul iti defineste ce este aceea o Fiara, insa tu o tii pe a ta...ba ca Sarpele, ba ca Balaurul... Posted Image
Pai defineste care sunt lucrurile care pot fi raspunsul la "ce inseamna fiara". Nu asa e normal? Care sunt lucrurile DUHOVNICESTI?

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 08 mai 2014 - 10:51, said:

sper ca ai vazut ce inteles duhovnicesc dadea Ingerul Fiarei... Posted Image
Dar imparatia trebuie sa fie una duhovniceasca. Care e? Ca nu merge sua, europa, etc....

Edited by zexelica, 11 May 2014 - 10:58.


#47
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 10:58, said:

Dar imparatia trebuie sa fie una duhovniceasca. Care e? Ca nu merge sua, europa, etc....
Pai Imparatia este aceea care il are ca imparat pe Hristos, iar El a spus ca "Imparatia Mea nu este din lumea asta". Cine Il are pe Hristos ca Imparat sau Cap, dude ?

„Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta”, a răspuns Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor; dar acum, Împărăţia Mea nu este de aici".„Atunci un Împărat tot eşti!”, I-a zis Pilat. „Da”, a răspuns Isus. „Eu sunt Împărat. Eu pentru aceasta M-am născut şi am venit în lume, ca să mărturisesc despre adevăr. Oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.

#48
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postbarbu78, on 08 mai 2014 - 16:22, said:

Cum vine mort fata de lume?

Adica sa nu faci faptele pacatoase ale lumii acesteia.

#49
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 15:16, said:

Poate-mi explică și mie careva așa mai exeget(ă), mai înduhovnicit(ă), până să pricep ce-i cu cerul acesta, unde anume este localizat. Cerul. Adică, în ce parte să mă uit după acest cer. În sus? În jos? Într-o parte? În orice parte? Sau... nu are o localizare fizică?
Mulțumesc anticipat.

Subscriu întrebării.

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 11 mai 2014 - 11:04, said:

Pai Imparatia este aceea care il are ca imparat pe Hristos, iar El a spus ca "Imparatia Mea nu este din lumea asta". Cine Il are pe Hristos ca Imparat sau Cap, dude ?

„Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta”, a răspuns Isus. „Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor; dar acum, Împărăţia Mea nu este de aici".„Atunci un Împărat tot eşti!”, I-a zis Pilat. „Da”, a răspuns Isus. „Eu sunt Împărat. Eu pentru aceasta M-am născut şi am venit în lume, ca să mărturisesc despre adevăr. Oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.
Imparatia lui Hristos:

Exod 19
6Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfînt. Acestea sînt cuvintele pe cari le vei spune copiilor lui Israel.``

Psalmi 145
13Împărăţia Ta este o împărăţie vecinică, şi stăpînirea Ta rămîne în picioare în toate veacurile.

si cel mai important:

Luca 17
21Nu se va zice: ,Uite -o aici`, sau: ,Uite -o acolo!` Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru.``


Dar mai este una, stimabile.

Daniel 4
25Te vor izgoni din mijlocul oamenilor, vei locui la un loc cu fiarele cîmpului, şi îţi vor da să mănînci iarbă ca la boi; vei fi udat de roua cerului şi şapte vremi vor trece peste tine, pînă vei cunoaşte că Cel Prea Înalt stăpîneşte peste împărăţia oamenilor şi o dă cui vrea.

Matei 12
26Dacă Satana scoate afară pe Satana, este desbinat; deci, cum poate dăinui împărăţia lui?

Deci, dificil? Avem imparatia lu Dumnezeu si imparatia lui satan, oamenii fiind regi/imparati. Din Luca 17:21 intelegem ca imparatia este INANUTRUL oamenilor.

Din Efeseni 2:2 intelegem ca cei nesalvati au duhul rau in ei, deci sunt imparatia lui satan.

In Galateni 4:24-26 vedem ca sunt doua imparatii-Ierusalim. In Apocalipsa 2 vedem ca in Ierusalim=biserici sunt si nesalvati, insa "cel ce opreste nelegiuirea" - 2 Tesaloniceni 2:7 este acolo, deci nu este Babilon inca, adica rege este inca Dumnezeu.

Cand "cel ce opreste nelegiuirea" este luat din mesos devine Babilon, regele nemaifiind acolo, dupa cum avertizeaza in Apoc 2:5.

Astfel se explica si Apoc 11:8 unde Ierusalimul devine Sodoma si Egipt. Hristos nu mai este inlauntrul sau mijlocul lor iar imparatia isi schimba numele.

Quote

Poate-mi explică şi mie careva aşa mai exeget(ă), mai înduhovnicit(ă), până să pricep ce-i cu cerul acesta, unde anume este localizat. Cerul. Adică, în ce parte să mă uit după acest cer. În sus? În jos? Într-o parte? În orice parte? Sau... nu are o localizare fizică?
Mulţumesc anticipat.

Geneza 1
8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.

#51
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 16:23, said:

Geneza 1
8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.
Păi dacă te iei după Geneza 1... hmm. Unde e localizată această întindere numită "cer", în raport cu mine care sunt pe pământ?

#52
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 16:27, said:

Păi dacă te iei după Geneza 1... hmm. Unde e localizată această întindere numită "cer", în raport cu mine care sunt pe pământ?
De parcă nu ai citit Geneza și nu știi...

#53
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Deasupra? Dedesupt? De jur-împrejur? Ce zice Scriptura?

View Postcleopatra00, on 11 mai 2014 - 16:32, said:

De parcă nu ai citit Geneza și nu știi...

Am citit, dar discutând cu înduhovniciţii de p-aci am impresia că ori sufăr cu ochii şi n-am văzut eu bine, de zeci de ori la rând, ori suferă ceilalţi, care plasează cerul într-o zonă concentrică, de jur-împrejurul unui pământ sferic (!), adică cerul ăsta ar fi la o adică chiar şi pe sub picioarele mele preapuţin-duhovniceşti...

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 16:27, said:

Păi dacă te iei după Geneza 1... hmm. Unde e localizată această întindere numită "cer", în raport cu mine care sunt pe pământ?
Stimabile, cerul vizibil are si inteles spirirtual.

Evrei 12

    22Ci v'aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,
    23de Biserica celor întîi născuţi, cari sînt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvîrşiţi,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate