Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Infiintare PFA in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tu mergi "inarmat" cu legea si ce am spus eu aici: http://forum.softped.../#entry15033723
iar ei sa-ti indice o alta lege unde te obliga, eu am tot cautat si nu o cunosc !

#20
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:58, said:

Tu mergi "inarmat" cu legea si ce am spus eu aici: http://forum.softped.../#entry15033723
iar ei sa-ti indice o alta lege unde te obliga, eu am tot cautat si nu o cunosc !

Asa voi face. Multumesc mult de sfaturi si de informatii.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 15:39, said:

La mine in judet norma de venit la codul CAEN 6202 (Consultanta in IT) este de 28000 lei pe an - destul de exagerat pentru mine asa ca raman la impozitarea in sistem real.
La acea valoare se aplica 16% si atat platesti pe an (plus sanatate si pensii).

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 16:48, said:

Cu contabilul nu e problema. Din fericire, am pe cineva foarte apropiat care ma poate ajuta.
Atunci poate si SRL-ul sa fie o afacere, trebuie calculat bine totul.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 17:08.


#22
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Atestatul de la mate-info este pentru "operator calculator" :D

#23
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Si frate-miu a vrut sa isi faca pfa si a fost la registrul comertului acum cateva zile. Pe langa restul actelor iti trebuie si o diploma sau sa fi urmatun curs de calificare in domeniul respectiv. Nu exista derogare. Chiar daca iti alegi un caen al carui ocupatii necesita doar studii medii tot trebuie o hartie ceva la mana nu merge doar cu liceul. Iar pentru 6201, 6202, 6203 si 6209
iti trebuie studii superioare neaparat. Adica ori facultate de info si ajunge diploma de licenta ori facultate de economie + curs de programare.

Te uiti aici http://www.rubinian....p?sect=J&id=620
toate acele posturi cuprinse in categoriile respective necesita studii superioare, acest lucru este specificat de COR

ia oricare la intamplare de ex adm baze de date:
http://www.rubinian....tia.php?id=2521

si ai sa observi:
252101
Administrator baze de date
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

COR (clasificatia ocupatiilor din romania) se aplica peste tot si pt pfa si ca angajat si ca bugetar la stat etc. De aia studentii la info care se angajeaza sunt incadrati pe post de programator ajutor (studii medii adica liceu terminat cu sau fara bac). De aia nu poti urma curs aprobat anc/cnfpa/min.muncii decat de programator ajutor atunci cand nu ai studii superioare.

Prin urmare nu ai ce face. Ai putea incerca 6311 insa e cu totul alta activitate, nu software realizat la comanda. Verificari se fac sigur, mai ales daca faci multi bani si zic mai bine sa stai cuminte, astepti pana termini facultatea decat sa faci pe alt cod ca pe urma ti se confisca tot (se considera venituri din activitati ilicite) sau mai rau scrie Jilava pe tine, nu mai faci programare android faci programare in dosPosted Image ).

Si in cazul SRL-ului persoana ce administreaza firma trebuie sa aiba competente in domeniul respectiv. Nu poti sa pui pe dorel cu liceul administrator la firma de software la comanda :).

Edited by potae, 03 May 2014 - 17:49.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
COR nu are obligativitate, noul COR nici nu mai prevede nivelul de instruire, cum nici sanctiuni. Revisal, programul prin care se inregistreaza salariatii, iar nu prevede ceva legat de studii.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 17:55.


#25
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
OUG 44/2008 jos de tot
Acte necesare, pe langa altele:

Quote

4. Documente care atestă pregătirea sau experienţa profesională
   Pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinţa, prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii, în vigoare la data eliberării acestuia, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiţionale artizanale, atestatul de recunoaştere şi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate, atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ, orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Asa a zis si ala de la biroul asistenta. Trebuie ceva care sa ateste ca ai pregatire in asa ceva. A fost intrebat si ce fel de curs e acceptat si a spus ca nu exista vreo entitate care sa ante-aprobe dosarul, totul depinzand de judecator. Insa nu cred ca aproba un dosar in care vrei sa te faci oferitor de software la comanda si sa ai doar o diploma de liceu...
Da acuma na, daca iti place sa pierzi 200-300 lei doar ca sa dea reject e problema fiecaruia. Eu din ce am citit pe forumuri nu si-a facut nimeni nicioadata pfa in 620* fara studii superioare.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo spune cand o alta lege prevede expres. Eu stiu ca ei nu se complica dar daca legea e asa cum e...

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 18:05.


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Fara atestatul pe care il iei la sfarsitul clasei a 12-a sau fara vreo diploma de informatica sau orice alta diploma din domeniul IT recunoscuta de Ministerul Educatiei (ca sa poti presta servicii IT) nu poti sa iti faci PFA.
2. Taxele sunt foarte mari in Ro chiar si pe PFA, plus legislatia care se schimba subit de la trimestru la trimestru. Cu firma in Bulgaria platesti numai 10% impozit. Serviciile de contabilitate sunt ieftine pentru ca birocratia e minima si legislatia e neschimbata de 20 de ani. Practic daca ai incasari >700 euro/luna clar merita Bg.
3. Contracte pe internet NU EXISTA, ce iti cer clientii pe net e factura pentru servciile prestate =/= contract.

#28
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postpotae, on 03 mai 2014 - 17:44, said:

Si frate-miu a vrut sa isi faca pfa si a fost la registrul comertului acum cateva zile. Pe langa restul actelor iti trebuie si o diploma sau sa fi urmatun curs de calificare in domeniul respectiv. Nu exista derogare. Chiar daca iti alegi un caen al carui ocupatii necesita doar studii medii tot trebuie o hartie ceva la mana nu merge doar cu liceul. Iar pentru 6201, 6202, 6203 si 6209
iti trebuie studii superioare neaparat. Adica ori facultate de info si ajunge diploma de licenta ori facultate de economie + curs de programare.

Te uiti aici http://www.rubinian....p?sect=J&id=620
toate acele posturi cuprinse in categoriile respective necesita studii superioare, acest lucru este specificat de COR

ia oricare la intamplare de ex adm baze de date:
http://www.rubinian....tia.php?id=2521

si ai sa observi:
252101
Administrator baze de date
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

COR (clasificatia ocupatiilor din romania) se aplica peste tot si pt pfa si ca angajat si ca bugetar la stat etc. De aia studentii la info care se angajeaza sunt incadrati pe post de programator ajutor (studii medii adica liceu terminat cu sau fara bac). De aia nu poti urma curs aprobat anc/cnfpa/min.muncii decat de programator ajutor atunci cand nu ai studii superioare.

Prin urmare nu ai ce face. Ai putea incerca 6311 insa e cu totul alta activitate, nu software realizat la comanda. Verificari se fac sigur, mai ales daca faci multi bani si zic mai bine sa stai cuminte, astepti pana termini facultatea decat sa faci pe alt cod ca pe urma ti se confisca tot (se considera venituri din activitati ilicite) sau mai rau scrie Jilava pe tine, nu mai faci programare android faci programare in dosPosted Image ).

Si in cazul SRL-ului persoana ce administreaza firma trebuie sa aiba competente in domeniul respectiv. Nu poti sa pui pe dorel cu liceul administrator la firma de software la comanda Posted Image.

Deci practic statul roman nu imi permite sa imi fac firma pe banii mei, pe riscul meu, pana ce nu termin facultatea? Incredibil. Si lumea se mai mira de ce atatia programatori lucreaza la negru...

View PostFriskey, on 03 mai 2014 - 18:17, said:

1. Fara atestatul pe care il iei la sfarsitul clasei a 12-a sau fara vreo diploma de informatica sau orice alta diploma din domeniul IT recunoscuta de Ministerul Educatiei (ca sa poti presta servicii IT) nu poti sa iti faci PFA.

Pai diplome recunoscute de Min. Educatiei sunt si cele de la concursuri judetene/ nationale pe specialitatea mea. Se poate si cu astfel de diplome? Am diploma nationala la concurs recunoscut de ministerul educatiei pentru o aplicatie Android. Ar fi valabila aceasta diploma?

View PostFriskey, on 03 mai 2014 - 18:17, said:

3. Contracte pe internet NU EXISTA, ce iti cer clientii pe net e factura pentru servciile prestate =/= contract.

Ok, dar acesta factura o pot semna ca si persoana fizica fara sa am probleme? Cam greu de crezut.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 18:35, said:

Ok, dar acesta factura o pot semna ca si persoana fizica fara sa am probleme? Cam greu de crezut.
Nu exista factura emisa de o persoana fizica fara autorizatia ANAF ori Registrul Comertului.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 18:59.


#30
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Diploma de concurs nu prea. Fa un curs d-ala la 500 - 600 lei de programator ajutor (cor 351201 studii medii) sau analist ajutor ceva in genul care se poate face doar cu studii medii.  Uita-te pe rubinian la COR si vezi acolo ce ti-ar place mai bine si copiaza codul COR. Cu el du-te pe http://www.anc.edu.r...nfpa/rnfpa.aspx si cauti dupa cor in orasul tau firme care organizeaza astfel de cursuri. Cu diploma respectiva incerci saiti faci un caen pe 6311 sau 6312. Cand termini facultatea adaugi si 6201 etc. Intre timp speri ca nu vor fi probleme... Posted Image). Desi e cam greu de dovedit ce faceai. Cel mai probabil tu iti vei justifica veniturile cu niste facturi paypal. Nu cred ca sta fisc sa il intrebe pe Bob din Kentucky daca nu cumva tu i-ai facut software la comanda. Bine, ce zic eu e valabil cand pe facturi ai sume ce se pot incadra ca 'activitati ale portalurilor web' sau 'design pagini web' :)).

Normal ca daca ai 100.000$ pe facturi automat intri la banuiri si asteapta-te la controale, telefoane ascultate... programare in ms dos la jilava etc :))

Edited by potae, 03 May 2014 - 19:05.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpotae, on 03 mai 2014 - 19:00, said:

Uita-te pe rubinian la COR
Daca le uiti in lege (e si la minister) nu ce scriu unii pe site ai sa vezi lucrurile total altfel.
Da, Registrul Comertului aplica ce vor ei !

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 19:11.


#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 18:35, said:

Pai diplome recunoscute de Min. Educatiei sunt si cele de la concursuri judetene/ nationale pe specialitatea mea. Se poate si cu astfel de diplome? Am diploma nationala la concurs recunoscut de ministerul educatiei pentru o aplicatie Android. Ar fi valabila aceasta diploma?
Nu cunosc, dar una este diploma care atesta absolvirea unor cursuri si alta este diploma de premii care atesta castigarea unor concursuri.
Probabil ca nu, poti intreba la fisc.

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 18:35, said:

Ok, dar acesta factura o pot semna ca si persoana fizica fara sa am probleme? Cam greu de crezut.
Persoanle fizice nu pot emite factura. In Bulgaria iti faci firma si cu ea emiti factura, deci factura este emisa de o persoana juridica.

Edited by Friskey, 03 May 2014 - 19:14.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 18:35, said:

.......
Deci practic statul roman nu imi permite sa imi fac firma pe banii mei, pe riscul meu, pana ce nu termin facultatea? Incredibil. Si lumea se mai mira de ce atatia programatori lucreaza la negru............

te inseli, statul te lasa sa-ti faci firma. confunzi insa firma cu pfa-ul.

#34
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Post_Smiley_, on 04 mai 2014 - 09:33, said:


te inseli, statul te lasa sa-ti faci firma. confunzi insa firma cu pfa-ul.

Da, ai dreptate, greseala mea. Dar totusi, un SRL este mai putin convenabil in situatia mea.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cum ti-a iesit socoteala asa ?

#36
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2014 - 14:51, said:

Cum ti-a iesit socoteala asa ?

Costuri mai mari de infiintare, un proces mai indelungat si greoi de dezfiintare (cel mai probabil nu as fi tinut-o decat pana vara viitoare), scoaterea baniilor de abia la sfarsitul anului dupa ce se platesc dividente, contabilitate mai complicata, impozitul de 16% ar fi din venitul total pe cand la PFA ar fi din venitul - cheltuieli deductibile (din cate am inteles) si mai e si problema cu angajarea (din cate stiu un SRL trebuie sa aiba minim un angajat. Pot fi tot eu si administratorul si unicul angajat? )

Imi cer scuze daca am gresit unele amanunte sau le-am inteles gresit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate