Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Roaming national de date

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
deiandrei

deiandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2014
Este adevarat ca roamingul national de date, care va fi accesibil incepand din iunie/iulie va avea o viteza de doar 56 kbps ?
M-a sunat un tip de la Orange spunandu-mi ca atunci cand va fi disponibil roamingul national, atunci cand treci de pe Digi pe Vodafone, vei beneficia de o viteza de doar 56 kbps.

PS: eu tocmai m-am portat de la Orange la Digi.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
ceva limitari probabil vor fi, netul ofertit de digi e mult, trebuie sa-si protejeze si ei reteaua si proprii clienti.

#3
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Si...te-ai aprins din cauza asta? Chiar asa "punem botul" la ce zice cineva de la o retea, concurenta. mai ales cand ai incheiat socotelile?
Vad ca in ultima vreme, astia de la Orange vad viitorul, altora, dar nu arunca un ochi in propria curte.

Edited by pustiux, 29 April 2014 - 16:01.


#4
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Traficul de date va fi limitat.

Dar mai copii, la Digi voi nu aveti serviciul de relatii cu clientii?

Au plecat asa repede acasa?

Ah, stai, aia sunt universali, vand si internet, si Ca Tv si pantofi (vezi investitiile RCS)

Stai relax, ban sa-mi iau daca nu o sa umpleti softpedia de plangeri la adresa lor.

#5
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Dar...nimeni nu stie concret, in cifre, momentan. Acum sunt doar speculatii.

#6
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 deiandrei, on 29 aprilie 2014 - 15:52, said:

Este adevarat ca roamingul national de date, care va fi accesibil incepand din iunie/iulie va avea o viteza de doar 56 kbps ?
M-a sunat un tip de la Orange spunandu-mi ca atunci cand va fi disponibil roamingul national, atunci cand treci de pe Digi pe Vodafone, vei beneficia de o viteza de doar 56 kbps.

PS: eu tocmai m-am portat de la Orange la Digi.

si ce te-ai fi asteptat sa auzi de la un angajat Orange care te-a sunat sa iti faca o oferta sa ramai la ei ? Posted Image
Pana acum chestia cu limitarea ii doar un zvon. Sigur ca sunt argumente de genul "Ca de ce sa dea Vodafone toata banda celor de la RDS ?"
Om trai si om vedea.


Sunt surpins cat tupeu a avut angajatul ala Orange, de a zis exact cati kbps vei avea la Digi Posted Image)

Edited by danzi23, 29 April 2014 - 16:05.


#7
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Orange-ul s-a apucat de citit in palma Posted Image

"Zi-mi ce retea alegi sa-ti ghicesc viitoru."

Edited by pustiux, 29 April 2014 - 16:07.


#8
ofc

ofc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.02.2007
ehe alti au trait si cu 56 kbps ..vremuri tata

#9
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Şi tu voiai să te laude pentru noua alegere. Este normal să îţi spună asta. Doar ce ai plecat din reţeaua pentru care el lucrează.Posted Image

Posted Image Contract, Anexa 1, cap II Modulul de Date în acel tabel se precizează clar viteza de până la 14.4 Mbps, iar pe site-ul RCS-RDS punctul (3) Viteza de acces este de pana la 3,6 Mbps, 7,2 Mbps, 14,4 Mbps sau 21,6 Mbps aceasta fiind determinata de tipul echipamentului terminal utilizat si de dezvoltarea retelei 3G Digi Mobil. La depasirea traficului recomandat viteza de acces se va limita pana la 128 kbps viteza de download si pana la 64 kbps viteza de upload.

#10
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

 cosu77, on 29 aprilie 2014 - 16:09, said:



Posted Image Contract, Anexa 1, cap II Modulul de Date în acel tabel se precizează clar viteza de până la 14.4 Mbps, iar pe site-ul RCS-RDS punctul (3) Viteza de acces este de pana la 3,6 Mbps, 7,2 Mbps, 14,4 Mbps sau 21,6 Mbps aceasta fiind determinata de tipul echipamentului terminal utilizat si de dezvoltarea retelei 3G Digi Mobil. La depasirea traficului recomandat viteza de acces se va limita pana la 128 kbps viteza de download si pana la 64 kbps viteza de upload.

Scrie in contract exact ca este vorba de traficul de date din roaming???

#11
alex201312

alex201312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.04.2014
Propabil ca va merge ca melcul, sper sa isi rezolve propria acoperire cat mai repede.

#12
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Pai o sa resolve repede cand o sa fie preluati de Vodafone.

Campania asta agresiva o sa fie chix.

#13
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 cosu77, on 29 aprilie 2014 - 16:09, said:

Şi tu voiai să te laude pentru noua alegere. Este normal să îţi spună asta. Doar ce ai plecat din reţeaua pentru care el lucrează.Posted Image

Posted Image Contract, Anexa 1, cap II Modulul de Date în acel tabel se precizează clar viteza de până la 14.4 Mbps, iar pe site-ul RCS-RDS punctul (3) Viteza de acces este de pana la 3,6 Mbps, 7,2 Mbps, 14,4 Mbps sau 21,6 Mbps aceasta fiind determinata de tipul echipamentului terminal utilizat si de dezvoltarea retelei 3G Digi Mobil. La depasirea traficului recomandat viteza de acces se va limita pana la 128 kbps viteza de download si pana la 64 kbps viteza de upload.

Păi și cu 64 kbps tot până la 14,4 Mbps este. Eu am avut net cu viteză edge și în contract scria până la 7,2 Mbps.

#14
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@cosu77
in luna iulie se da drumul la traficul de date si aflam cum va merge atunci internetul pe reteaua vodafone.

pana atunci, mi se pare penimibl ce fac cei de la orange (si XFR) sa vorbeasca asa de parca sunt Mama Omida si stiu exact cum va fi vitorul

#15
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Crezi că atunci când au incheiat contractul de cooperare cu Vodafone nu s-au interesat şi ei. Apoi, la 56 Kbps viteza este mai mică chiar şi decât limitarea lor în cazul în care depăşeşti traficul recomandat. Nu o merge cu 21.6, dar nici cu 56 Kbps.

Edited by cosu77, 29 April 2014 - 16:44.


#16
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Zvonul cu RCS&RDS o sa fie preluat de Vodafone este de prin 2008....si uite ca suntem in 2014.

#17
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Tine dusmanii aproape... Vodafone asta face.

Un gigant face o asociere cu un pitic care are 1 million de abonati de 10 ori mai putin decat Orange...

Semne multe de intrebare....

#18
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
XFR, nu știu de ce te agiți! Mie-mi place pentru că Orange va scădea prețurile și va fi traficul mai descongestionat după atâtea plecări. Sunt masochist?  Înseamnă un plus pentru toți. Că se vor chinui unii cu netul, ăsta este un risc asumat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate