Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

In cardasie cu banca sau cum te "ajutã" banca la greu.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postnovember_soul, on 29 aprilie 2014 - 08:05, said:

De ce oare bunicii nostri au luptat pentru comunism? fiindca vazusera fateta asta mai putin cunoscuta a capitalismului insa pe care o descoperim noi, pe zi ce trece !
Care bunici au luptat pentru comunism, Zoie? PCRul avea 850 de membri in 1944. 4 din astia opt sute erau bunicii tai?
Si pe vremea comunismului daca te imprumutai la CEC trebuia sa dai banii inapoi cu dobanda, conform contractului. Nu-i dadeai inapoi , te executa.

Tu ce crezi ca se zice in popor ca politaii sunt prosti?

#20
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostFAP, on 29 aprilie 2014 - 10:13, said:

Daca intrebi pe majoritatea romanilor iti vor spune ca "le este dor de perioada de boom economic din 1995 - 2008(aprox.)" !!! Atunci :
- toti aveau bani
- toti "faceau investitii majore"
- toti isi cumparau pamant,viloaie si "jeepuri" - dealerii nu aveau stocuri sa vanda , industria de materiale de constructii vindea "pe rupte"
- toti mergeau in vacante scumpe
- etc.
DAR GHICI CE :
- banii erau ai bancilor
- toti se indatorau pe zeci de ani fara garantia ca vor avea venituri "viitoare"
Pe ce s-a bazat succesul bancilor :
- majoritatea romanilor vor sa PARA SMECHERI si sa etaleze o imagine mai luxoasa decat posibilitatile lor
- pe functionalitatea SLOGANULUI - "Lasa ba ,ca ne vom descurca noi !!!"
- si cel mai important - PE LIPSA TOTALA DE EXPERIENTA FINANCIAR -  BANCARA a romanilor care semneaza in proportie de 90% un contract fara a-l citi sau intelege "grabiti sa ia banii repede"
- pe creditul "NUMAI CU BULETINU' !!! " sau "PLATESTI DOAR CU CARDU' !!! "Posted Image

PS - Sunt de acord cu Smiley :
- un calcul aritmetic simplu iti demonstreaza ca rata la banca (in conditii inteligente) POATE fi mai mica decat chiria
- împrumutul trebuie facut in conditii SIGURE - avans mare,conditii bancare avantajoase,termen scurt si detinerea unor garantii ca poti plati acel imprumut

As rezuma kilometri intregi de cuvinte in doar cateva, bancile au fabricat banutii electronici si au exploatat EGO (aka dusmanul omului) romanilor,

View PostQuantum, on 13 ianuarie 2015 - 11:29, said:

Care bunici au luptat pentru comunism, Zoie? PCRul avea 850 de membri in 1944. 4 din astia opt sute erau bunicii tai?
Si pe vremea comunismului daca te imprumutai la CEC trebuia sa dai banii inapoi cu dobanda, conform contractului. Nu-i dadeai inapoi , te executa.

Tu ce crezi ca se zice in popor ca politaii sunt prosti?

Pe vremea aceea rata era simbolica, tin minte ca si eu proaspat angajat, am pus la CAR niste bani dati de tata si am luat un imprumut de 7500 de lei, sa imi cumpar si eu ca baietii, un deck, o statie, niste boxe bune, un egalizator, un CIP 03, etc, si l-am platit in 3 luni, pentru ca ma stresa sa platesc 30 de lei pe luna, in conditiile in care ajungeam aproape lunar la 3,5 4K salariu, deci nu era chiar ca acum, cand peste 50% din venituri pleaca pe creditare, la unii este chiar mai mult, aveam un coleg care platea tot salariul lui la banci, traia numai din alocatia copilului si salariul nevestei.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsammydo, on 13 ianuarie 2015 - 11:43, said:


As rezuma kilometri intregi de cuvinte in doar cateva, bancile au fabricat banutii electronici si au exploatat EGO (aka dusmanul omului) romanilor,


Iar teoria conspiratiei. Daca ati intelege un bilant de banca v-as invita sa-mi aratati unde sunt banutii electronici. Mai potrivit ar fi "pixelul albastru"

#22
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postoverseas, on 13 ianuarie 2015 - 14:13, said:


Iar teoria conspiratiei. Daca ati intelege un bilant de banca v-as invita sa-mi aratati unde sunt banutii electronici. Mai potrivit ar fi "pixelul albastru"


Sa zicem ca dirigintele meu din scoala generala avea o vorba, in orice chestie pe lumea asta exista un sambure de adevar.

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsammydo, on 13 ianuarie 2015 - 11:43, said:

Pe vremea aceea rata era simbolica...ma stresa sa platesc 30 de lei pe luna
Rata nu e simbolica, ci reprezinta simpla imparteala a sumei datorate la numarul de luni ales pentru returnarea imprumutului.

Cred ca ai uitat tu... eu ma indoiesc ca ai luat imprumut pentru electronice, pe care sa-l platesti in 25 de ani... (7.500:30=250 de luni...+ dobanda de 6-9%)

#24
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Ce diferente de gandire intre RO si UK, in cazul meu...caci aici imi fac veacul de ceva ani de zile. Principiul "asa le trebuie" sau "sa moara capra vecinului" sunt absolut chintesenta vietii in Romania. Adica " ce bine ca i-a ars banca pe fraieri..."...unde in alte tari au iesit sute de mii in strada ca sa-si apere drepturile lezate de banca.
Ne mai mira ca Romania a ajuns asa mizera? Noi ne bucuram ca banca ne fura, ca politicienii ne vand pe 2 lei, aplaudam la firmiturile aruncate pe jos...vai de capul nostru, natie de 2 lei.
Am mai spus-o si pe alt thread - in alte tari se traieste bine mersi pe credite. Cardul de credit e instrumentul folosit zi de zi, de majoritatea oamenilor. Folosesti banul, trebuie sa-l pui la loc in 47 zile parca, ca sa nu platesti dobanda. Aia e. Creditul ipotecar e produsul bancar folosit de toata lumea. Cine nu are casa, isi ia cu credit ipotecar. Cine are, o vinde ca vrea una mai noua, mai buna, mai frumoasa. Diferenta o achita cu credit ipotecar. Asa a fost tot timpul, in UK cel putin. Am intalnit oameni de 60 ani + care inca mai achitau la credit, fara nici un stres. E parte din viata lor. Sunt oripilat de nivelul scazut al unora, cand ii aud spunand ceva de genul "asa iti trebuie, daca ai vrut casa". Pai ce sa vezi, unii oameni chiar vor sa traiasca in casa lor, sa nu ceara acordul proprietarului daca vor o alta culoare la peretii din baie. Si ce sa mai vezi, nu au zeci de mii de euro in buzunar, ca sa ia casa cash...

#25
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Deci tu zici asa: unii vor casa, dar nu au cash mai deloc, si mai vor sa schimbe si culoarea in baie ! (nu ti se pare nimic aiurea?)

Asadar,
Ne dai si noua voie sa nu ne pese si in acelasi timp sa nu indragim sistemul englezesc de rate pana la 70 de ani ?

Si oricum e funny cel putin, cum aia care fac pe moralistii se iau de aia care nu mai pot de caprele vecinilor.
Fratilor, ce treaba am eu cu capra vecinului, si de ce ma bucur sau nu, e treaba mea, de ce va bagati atat, si in plus si cu aere de superioritate ?
Adica voi va puteti baga in treburile altora, altii insa daca au fetisuri cu caprele vecinilor sunt natie de 2 lei.

#26
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postsammydo, on 13 ianuarie 2015 - 11:43, said:

aveam un coleg care platea tot salariul lui la banci, traia numai din alocatia copilului si salariul nevestei.

Cumnatul meu este la fel doar ca nu are copil. Salariul lui se duce integral pe rata la apartament+masina si traiesc din salariul sotiei. Nu vreau sa ma gandesc cand va aparea un copil + cheltuielile de rigoare...

#27
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View PostWuR, on 15 ianuarie 2015 - 17:09, said:

Ce diferente de gandire intre RO si UK, in cazul meu..." ce bine ca i-a ars banca pe fraieri..."...

Problema e pusa total gresit. Banca i-a ajutat pe "fraieri" la momentul in care le-a dat banii in anumite conditii.
I-a ajutat sa traiasca mai bine pe banii altora, urmand ca ei sa respecte conditiile de mai sus.

Acum "fraierii" s-au gandit ca nu-s OK conditiile alea si se vaieta ca banca ii jefuieste si incearca in fel si chip sa pozeze in victime si sa obtina ajutorul oricui poate sa ii scape de riscurile pe care si le-au asumat cand au luat banii respectivi.

Iar in legatura cu BNR-ul si implicarea lui, eu imi aduc aminte ca fosila aia de Vasilescu a zis-o in nenumarate randuri in anii in care iesea pe TV si in presa: economisiti in lei, ca iesiti mai bine si indatorati-va in moneda in care castigati ca sa evitati riscul valutar.
In concluzie, cel putin din partea mea, e gresit sa dati vina pe BNR sau pe banci, sau pe flacara violet, sau pixelu' albastru ....si uitati-va mai degraba in ograda voastra.

In general creditele astea au fost luate pentru imobiliare, asa ca daca cei care isi plang de mila acum vor ajutor, eu as zice ca-i ok sa-l primeasca de la societate, ca sa nu aratam lipsa de compasiune, DAR sa fie obligati sa primeasca in casele lor, "free of charge", cate 3-4 homeless, sau familii sarace, pentru a arata ca si ei arata compasiune fata de aia care intr-adevar au nevoie de ajutor.
Ma rog, sistemul ar trebui imbunatatit, dar ideea e de facut in asa fel incat si ei sa simta ca au fost ajutati sa nu-si piarda casa, dar si sa dea inapoi societatii ceva de care chiar are nevoie societatea. Iar datul inapoi sa fie in asa fel incat sa simta din greu ca au facut o prostie la momentul initial.

Edited by crstn, 18 January 2015 - 12:13.


#28
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Crezi ca le convine ? Majoritatea celor cu credite oricum au venituri mari + proasta gestiune a banilor. Pai celor care le-ar fi convenit faceau sau au facut deja treaba asta inchiriind casele/camere din casele cumparate sa mai scoata o parte din banii de rate.

#29
foxtrot5

foxtrot5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.01.2011
creditul e in general un joc de noroc, gambling. cam ca la bursa.
cu cat durata lui e mai mare, cu cat procentul din venituri datorat e mai mare, cu cat moneda e mai exotica, cu atat riscul e mai mare.
cu toate astea si un credit in RON pe 1 an este un risc. mic dar totusi un risc.

stiind astea inseamna ca cei care se imprumuta isi asuma acel risc. cine castiga (ca la bursa sau la loto sau la poker) baga banu in buzunar si e fericit. nu-l imparte cu restul. cine pierde ar trebui sa si-o ia in freza, fara sa imparta pierderea cu restul.
cine s-a imprumutat excesiv (exces = durata prea mare, suma prea mare raportat la venituri, moneda aiurea) ori a riscat mult ori e prost.
personal n-as incuraja prostia ajutandu-l sa treaca peste impas. l-as lasa sa o deguste ca poate pricepe ceva din asta :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate