Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rolul Photoshop in design-ul site-urilor moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Salutare,

Explicati-mi va rog si mie: ce rol indeplineste Photoshop-ul in design-ul unui website modern? Peste tot unde e pomenit web design, numele acestui produs nu intarzie sa apara.

Eu imi imaginez asa: design-ul deseneaza cum imi imagineaza el site-ul, iar apoi cineva se pune si scrie html & css'ul potrivit astfel incat site-ul sa si arate cum se vrea sa arate. In cazul asta insa, n-ar fi mai indicat Fireworks?

Mai auzeam de slice-uri insa ... in ziua de azi cand totul e atat de dinamic, iar css-ul permite multe imbunatatiri ce pe vremuri necesitau imagini care mai de care, se mai foloseste acest mecanism de slicing?

Daca am de facut vreun site marunt, prefer sa incep direct cu html&css si sa rezolv din ele orice doresc.

Imi scapa ceva?
Mersi

#2
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View Postdani.user, on 22 aprilie 2014 - 23:29, said:

Salutare,

Explicati-mi va rog si mie: ce rol indeplineste Photoshop-ul in design-ul unui website modern? Peste tot unde e pomenit web design, numele acestui produs nu intarzie sa apara.

Eu imi imaginez asa: design-ul deseneaza cum imi imagineaza el site-ul, iar apoi cineva se pune si scrie html & css'ul potrivit astfel incat site-ul sa si arate cum se vrea sa arate. In cazul asta insa, n-ar fi mai indicat Fireworks?

Mai auzeam de slice-uri insa ... in ziua de azi cand totul e atat de dinamic, iar css-ul permite multe imbunatatiri ce pe vremuri necesitau imagini care mai de care, se mai foloseste acest mecanism de slicing?

Daca am de facut vreun site marunt, prefer sa incep direct cu html&css si sa rezolv din ele orice doresc.

Imi scapa ceva?
Mersi

Cum adica site modern?  Faptul ca un site devine o aplicatie nu are legatura cu partea grafica.
Elementele unui site se pozitioneaza dupa niste legi. Culorile se aleg dupa niste legi.proportia dintre culori se alege dupa niste reguli. Fonturile se aleg dupa niste legi. Dimensiunile elementelor se calculeaza dupa niste reguli. Cum faci tu toate astea cu notepadul?!!
Nu cunosc fireworks-ul ,posibil sa le poti face acolo. Problema e daca ai poze in site. Ce faci te specializezi in fireworks si photoshop?
Ca sa ajungi un photoshopist bun ai nevoie de ani de studiu. Atunci folosirea photoshopului este evidenta. Poate elimina studiul altor programe cel putin la fel de complexe.  Dar te pastrezi la grafica pentru web.  Nu pentru print.  

Problema e ca aci' in tarisoara noastra trebuie sa cunosti mediocru multe. Bine si putin nu renteaza.  lol

#3
WizzXKode

WizzXKode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2014
Pai... In general se face o "imagine de ansamblu" a site-ului (layout-ul), iar cum "toata" lumea foloseste Photoshop de aici si acest "obicei". Pana la urma il poti face in orice editor (eh... nu chiar in orice... excludem Paint-ulPosted Image )
Dupa cum spui si tu in momentul de fata cu CSS poti sa faci aproape orice... chiar si animatii etc. (care inainte se faceau doar cu Javascript). Iar ca un raspuns pentru problema cu imaginile facute in Photoshop in detrimentul CSS-ului poate din cauza utilizatorilor care inca folosesc browser-ele ce nu suporta CSS3. Si ca tot am zis de animatii in CSS3, nici "petarda" de IE9 nu le "recunoaste".

Edited by WizzXKode, 22 April 2014 - 23:51.


#4
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostWizzXKode, on 22 aprilie 2014 - 23:50, said:

Si ca tot am zis de animatii in CSS3, nici "petarda" de IE9 nu le "recunoaste".

Si cand a "recunoscut" IE  vreodata ceva de la w3c?  Cica daca faci un site sa mearga in IE deja te poti considera bun.  lol

#5
WizzXKode

WizzXKode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2014

View Postdapix1234, on 22 aprilie 2014 - 23:54, said:


Si cand a "recunoscut" IE  vreodata ceva de la w3c?  Cica daca faci un site sa mearga in IE deja te poti considera bun.  lol
Nu am zis ca a recunoscut vreodata... IE e o tampenie de browser, dar partea rea, este ca inca sunt destui care-l folosesc, dar nha, trebuie sa ii "satisfaci" pe toti cand faci un site... macar acolo putin.

#6
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostWizzXKode, on 23 aprilie 2014 - 00:00, said:

... macar acolo putin.
Eu am zis că fac un print site-ului, iar celor care folosesc IE, le arăt imaginea aia.

Şi în sfârşit or să zică că IE e de vină şi nu site-ul meu. Site-ul meu se vede, deci merge. Browser-u e de vină Posted Image

Edited by w3room, 23 April 2014 - 00:51.


#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In general se vinde site design, care este facut in Photoshop sau alt program de genul (GIMP, Fireworks, etc).
Din acel design se face HTML si mai apoi se integreaza sau nu intr-o platforma publica sau comerciala.

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postdani.user, on 22 aprilie 2014 - 23:29, said:

Mai auzeam de slice-uri insa ... in ziua de azi cand totul e atat de dinamic, iar css-ul permite multe imbunatatiri ce pe vremuri necesitau imagini care mai de care, se mai foloseste acest mecanism de slicing?
Inainte se mai decupau bucati pt o umbra, un gradient etc. Azi nu prea mai e nevoie. Singurul lucru care lipseste CSS-ului ar fi blend modes, dar e in curs de implementare. E util pt efectul de vigneta, f des folosit in web design

#9
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postdani.user, on 22 aprilie 2014 - 23:29, said:

...

     Uite cum s-a întâmplat în experiența mea. Eu nu prea am habar de Photoshop exceptând să tai bucățile de care am nevoie din psd (slice-ul mi se pare o tâmpenie că îți bagă acolo la tabele în prostie și în ziua de azi doar amatorii folosesc tabele în altceva decât în a face.... tabele), și să fac vizibil/invizibil un layer. Deci designer-ul web face în Photoshop respectivul fișier (adică face un layout cum ar arăta site-un în toate cazurile posibile - meniuri ascunse, anumite modificări când ai selectat ceva, anumite pagini care diferă de restul șablonului, etc. ) iar programatorul web folosește acel psd ca să facă acel site.

     Care e problema? Păi, programatorul web din România are habar doar de Photoshop că știe că asta se cere. Dacă vine unul și lucrează în Fireworks ar trebui să îi învețe pe toți programatorii din firma respectivă cum poate tăia ce vrea din acel layout, cum poate ascunde sau să facă vizibil câte un layer ( nu știu dacă se poate asta în Fireworks deoarece nu am folosit niciodată altceva decât Photoshop ), etc. ceea ce duce la pierdere de timp și nu știu cine vrea să piardă timpul (timp = bani).

     Așa văd eu lucrurile. Adică eu sunt programator web și nu designer web așa că e anormal ca să se aștepte șeful ca să știe programatorul toate soft-urile ce le folosește un designer web. Iar să stea designer-ul lângă tine e o tâmpenie deoarece ar trebui să piardă ore bune doar să taie tot ce are nevoie programatorul din psd.

#10
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View PostWizzXKode, on 23 aprilie 2014 - 00:00, said:

Nu am zis ca a recunoscut vreodata... IE e o tampenie de browser, dar partea rea, este ca inca sunt destui care-l folosesc, dar nha, trebuie sa ii "satisfaci" pe toti cand faci un site... macar acolo putin.


IE 11 e ok

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postdanzi23, on 23 aprilie 2014 - 08:14, said:



IE 11 e ok
Serios? E la fel de cretin ca restul IE-urilor. Sunt o groaza de buguri care se reproduc in IE 11 si nu existau in celelalte versiuni.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Mersi de raspunsuri.
Inteleg ca pe programator nu-l ajuta faptul ca sablonul e in PS decat prin posibilitatea de a mai ascunde cate un layer.
Cand am facut cateva site-uri dupa astfel de sabloane, acum cativa ani, le-am facut tot "manual", analizand si decupand, dar ma gandeam ca sigur trebuie sa fie o metoda mult mai rapida/eficienta, auzind de PS peste tot in domeniul asta.

#13
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Dacă e ceva bun de PS trebuie întrebat un web designer. PS poate fi extrem de bun în web design dar programatorul web nu e web designer așa că nu e unealta lui principală, deci nu o va folosi la capabilitățile maxime.

#14
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View Postdan-s, on 23 aprilie 2014 - 14:43, said:

Dacă e ceva bun de PS trebuie întrebat un web designer. PS poate fi extrem de bun în web design dar programatorul web nu e web designer așa că nu e unealta lui principală, deci nu o va folosi la capabilitățile maxime.

Sa luam exemplul site-ului urmator:    http://sociodesign.co.uk/
Aici e mana unui grafician care, probabil, nici nu a auzit de html. Dar e al dracului de bun, incat nici nu are nevoie sa fi auzit de html.
Pozele, structura siteului, pozitionarea elementelor,etc,etc,etc....sunt facute in Photoshop.  
Intrebarea voastra totusi tinde sa incerce sugera ca un fisier psd nu-l ajuta pe coder deloc.  Eu nu inteleg de ce ar trebui sa-l ajute mai mult decat il ajuta. Ii arata cum sa pozitioneze divurile, ce fonturi sa foloseasca, ce culori etc.  
Nu inteleg de ce trebuie sa-l ajute pe coder intr-un fel anume....dar nu specificati exact in ce fel.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Acel design este foarte simplist din punct de vedere al coder-ului, astfel incat nu prea are cu ce sa-l ajute mai mult PS-ul.

Trendul de acum cativa ani era insa cu totul altul, si gaseam atatea liniute, curbe, gradienti, etc prin design-uri ca eram convins ca trebuie sa existe o metoda mai eficienta de a crea html-ul fara a lua totul la bani marunti si a tot decupa si masura bucati si bucatele

#16
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@dapix1234
pe un site de genul, un coder vede niste dreptunghiuri negre care in care pot fi puse orice poze.
daca designerul i-ar fi trimis un servetel pe care sa fie schitate acele dreptunghiuri, ar fi fost de ajuns

#17
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View Postdanzi23, on 25 aprilie 2014 - 22:32, said:

@dapix1234
pe un site de genul, un coder vede niste dreptunghiuri negre care in care pot fi puse orice poze.
daca designerul i-ar fi trimis un servetel pe care sa fie schitate acele dreptunghiuri, ar fi fost de ajuns

Da ...sunt de acord.  Si ?!!!!   Cum arata asta ca photoshopul nu e necesar chiar si cu un design "simplu"?  
Ca unui coder ii dai servetele pictate sau psd-uri el duce treaba la bun sfarsit.  Dar graficianului ii este mai usor sa faca treaba in Photoshop decat s-o faca pe servetele.

#18
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Ideea e simpla:
1. Se stabileste un brief de creatie care include detaliile corespunzatoare
2. Designer-ul creaza un layout in photoshop!  Plecand de la acel brief, designer-ul (graficianul) creaza acest layout conform imaginatiei. talentului si specificatiilor din brief
3. Layout-ul trebuie sa fie aprobat de client
4. Dupa obtinerea aprobarii se creeaza versiunea XHTML / HTML 5 a respectivului layout, adica "se transforma" imaginea in cod functional. Se verifica sa fie valid conform standardelor W3C
5. Layout-ul codat "pleaca" la programator care-l va transforma in "template-ul" de baza al respectivului site.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate