Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Izolare corecta placa de beton casa parter

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
bog26m

bog26m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 06.06.2007
Salutare.
Am o casuta ridicata in faza "la rosu".Nu am avut nevoie de o casa mare asa ca am construit-o doar pe parter.Deasupra parterului este turnata placa de beton - podul va fi folosit ca spatiu de depozitare sau in viitorul mai indepartat l-as putea compartimenta in vreo 2 camere si o baie, insa deocamdata nu vad rostul sa fac incaperi pe care nu le voi folosi.
Ma pregatesc pentru tencuielile interioare, si cu ocazia asta as izola si tavanul.Inaltimea camerelor este de 2.6 m, m-am gandit ca as putea micsora inaltimea aceasta cu vreo 10 cm. De jos in sus ma gandesc sa fac in felul urmator: placa gips-carton, folie anticondens, vata minerala de grosime 10 cm, placa de beton, iar deasupra placii de beton, in pod, voi pune polistiren expandat pentru pardoseli in grosime de vreo 15 cm, si peste sapa slab armata.
E bine? In proiect este prevazuta izolarea termica a placii de beton doar in pod, cu polistiren si peste sapa slab armata, chestia cu vata minerala sub placa ma gandesc s-o aplic eu acum in plus.
Stiu ca exista vata minerala cu folie de aluminiu gata lipita, tine aia loc de folie anticondens?
Mentionez ca nu am nici un fel de cunostinte in domeniul constructiilor, bineinteles ca incerc sa ma documentez cat pot de ici de colo, dar poate nu intotdeauna gasesti cele mai bune informatii daca citesti cate un articol .....

#2
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Normal ar fi sa pui sus un strat de polistiren extrudat de 2 cm si sapa peste Sapa sa aiaba maxim 5cm.
Si si mai normal ar fi sa izolezi si sa incalzesti toata mansarda.
Se incalzeste tot ce se construieste,daca ai nevoie e ea si sa fie ok multi ani .
Si daca ai o casa in care nu stai iarna trebuie incalzita.Daca nu ajunge ca Hotelurile noastre de la mare pline de mucegai.

La ce ai nevoie de vata,folie anticondens la parter?

#3
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Izolatia tavanului trebuie sa fie de 2 ori mai groasa decat izolatia peretilor.
Sub sapa se pune doar polistiren extrudat, ala expandat e pentru fatada.
E ok cu tavan de rigips, folie anticondens (e mai buna decat folia de aluminiu) si 10 cm de vata, de ce nu pui inca 10 cm de vata izolatie sub acoperis in pod? O sa ai aceeasi izolatie in casa si in plus si podul incalzit putin cu caldura care oricum se pierdea altfel prin acoperis...

#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Cred ca este mai simplu si mai eficient sa izolezi bine acoperisul podului.
Apoi, sub placa turnata, montezi rigips (tavanul camerei va fi din rigips).

#5
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Atentie, nu confundati folia anticondens cu folia bariera de vapori! Pe plafon puneti bariera de vapori, pentru a nu lasa vaporii sa intre in termoizolatie, deasupra puneti folie anticondens, ca sa permiteti trecerea vaporilor ajunsi accidental acolo!

#6
bog26m

bog26m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 06.06.2007

 jozefin, on 22 aprilie 2014 - 16:15, said:

Atentie, nu confundati folia anticondens cu folia bariera de vapori! Pe plafon puneti bariera de vapori, pentru a nu lasa vaporii sa intre in termoizolatie, deasupra puneti folie anticondens, ca sa permiteti trecerea vaporilor ajunsi accidental acolo!

...da - mi-am dat seama si eu ca nu scrisesem bine in primul post. La folie bariera de vapori ma gindeam, nu stiu ce mi-a venit de am scris anticondens.
Tot nu sunt lamurit ... mi se pare exagerat sa incalzesc ditamai podul, care este ca volum de aer cam jumatate din cat am la parter.Presupunand ca nu va fi niciodata locuibil, doar circulabil, folosit ca spatiu de depozitare, chiar trebuie incalzit tot volumul ala de aer ca sa nu apara mucegaiul? daca ar fi bine izolata doar placa peste parter, unde ar aparea mucegaiul? pe astereala? structura acoperisului este tigla ceramica-folie anticondens-astereala,

Am citit peste tot si eu despre polistirenul extrudat ca se pune de obicei sub sape.Insa m-a pus pe ganduri dirigintele de santier care mi-a spus ca sa pun mai bine expandat pentru pardoseli sub sapa, fapt intarit de faptul ca am vazut la Austro..rm ca produce expandat tocmai pentru asa ceva.

Edited by bog26m, 22 April 2014 - 17:41.


#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
În Italia turnam în pardoseli șape de polistiren măcinat,ciment și o cantitate foarte mică dintr-un polimer,știu că turnam cca.10 cm,apoi urma o șapă de vreo 7-8 cm turnată peste plasă cu ochiuri de 10/10cm din oțel striat de phi 8 mm,apoi urma șapa finală de nivel din 5/1 nisip +ciment semi-ud.Am mai executat pavimente tip „vespaio”,adică cele cu pretenții pentru eliminarea umidității și al gazului radon foarte periculos în timp,și pe care unii nu l-au băgat în seamă până prin anii 2000”,când au constatat că generații de oameni care au locuit în aceeași casă cu o puternică emanație de radon în locul respectiv s-au îmbolnăvit de cancer și au murit,fără ca medicii să-și explice cauza acestor decese .http://rifarecasa.br...e/igloo-vespaio Posted Image

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
Eu stiu ca este de evitat polistirenul in pod, este inflamabil, Mai mult, daca aveti placa de beton  nu mai trebuie sa izolati podul, doar daca il veti face locuibil. Ca atare, daca podul nu este locuibil , puteti pune numai polistiren extrudat sub sapa, ce va tine loc  de izolatie. Nu vad de ce ati da atatia bani pe bariera anti-condens si vata bazaltica, din ce scrieti aveti planseu de beton, deci nu aveti pierderi de caldura.

Edited by thalia, 23 April 2014 - 14:44.


#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 thalia, on 23 aprilie 2014 - 14:42, said:

... din ce scrieti aveti planseu de beton, deci nu aveti pierderi de caldura.

cred ca cel mai corect ar fi sa nu dati sfaturi eronate daca nu stapaniti fenomenul.

Edited by the_lion, 23 April 2014 - 14:53.


#10
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Este si normal sa nu aiba pierderi de calcura din moment ce are placa de beton.
Eu ti-as recomda sa pui pe tavan (deci de jos ) un strat de pluta expandata de 20 sau 30 mm si peste tencuiesti sau tragi glet.
Avantaje?
Ai scapat de dat bani pe vata ,polistiren ,structura metalica pentru gips-carton,gips-carton si folie anticondens.
Termic este de 10 ori mai bun ca polistirenul si vata minerala .
Nu mai platesti montaj gips-carton,vata si folie.
AI un tavan care nu va face mucegai ,umezeala sau aburi pe le,care este izolat si termic si fonic si mai este si ignifug.Pe langa toate astea ai un materiale care este 100% natural.

#11
bog26m

bog26m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 06.06.2007

 Carapicho, on 24 aprilie 2014 - 12:33, said:

Este si normal sa nu aiba pierderi de calcura din moment ce are placa de beton.
Eu ti-as recomda sa pui pe tavan (deci de jos ) un strat de pluta expandata de 20 sau 30 mm si peste tencuiesti sau tragi glet.
Avantaje?
Ai scapat de dat bani pe vata ,polistiren ,structura metalica pentru gips-carton,gips-carton si folie anticondens.
Termic este de 10 ori mai bun ca polistirenul si vata minerala .
Nu mai platesti montaj gips-carton,vata si folie.
AI un tavan care nu va face mucegai ,umezeala sau aburi pe le,care este izolat si termic si fonic si mai este si ignifug.Pe langa toate astea ai un materiale care este 100% natural.

Nu m-am gandit la solutia asta. Ma apuc sa ma documentez si despre pluta. Multumesc.

#12
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mie oricum mi se pare un material scump pentru omul de rând din România !Posted Image

#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
@Carapicho - daca spui ca betonul este un superizolator termic, de ce sa se mai oboseasca atunci si cu pluta aia?? Lasa placa de beton asa cum este, ca oricum nu pleaca nici picior de caldura prin betonul ala...

Edited by the_lion, 24 April 2014 - 13:19.


#14
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

 Carapicho, on 24 aprilie 2014 - 12:33, said:

Este si normal sa nu aiba pierderi de calcura din moment ce are placa de beton.
Eu ti-as recomda sa pui pe tavan (deci de jos ) un strat de pluta expandata de 20 sau 30 mm si peste tencuiesti sau tragi glet.
Avantaje?
Ai scapat de dat bani pe vata ,polistiren ,structura metalica pentru gips-carton,gips-carton si folie anticondens.
Termic este de 10 ori mai bun ca polistirenul si vata minerala .
Nu mai platesti montaj gips-carton,vata si folie.
AI un tavan care nu va face mucegai ,umezeala sau aburi pe le,care este izolat si termic si fonic si mai este si ignifug.Pe langa toate astea ai un materiale care este 100% natural.

nu inteleg cum poti sa recomanzi 2cm de pluta in loc de 20 cm de izolatie?
nici vidul nu izoleaza asa bine.

on topic: poti sa renunti la izolatie daca izolezi acoperisul cu minim 25 cm de vata/spuma.
avantajul e ca in viitor daca vrei sa folosesti spatiul nu mai trebuie sa investesti alti bani, iar pana atunci aerul din pod va fii un tampon termic.

Edited by relu_24, 24 April 2014 - 13:35.


#15
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 the_lion, on 24 aprilie 2014 - 13:19, said:

@Carapicho - daca spui ca betonul este un superizolator termic, de ce sa se mai oboseasca atunci si cu pluta aia?? Lasa placa de beton asa cum este, ca oricum nu pleaca nici picior de caldura prin betonul ala...
Zic asta pentru ca sunt milioane de asa zise "solutii" constructive care nu fac 3 lei si care sunt impuse de departamentul de marketing.Un exemplu ar fi placarea cu polistiren pe care nu o suport din mai multe motive.In primul rand ca nu tine mai mult de 7 ani ,asta daca sa folosit material scump.Daca nu incepe sa cada dupa 2.Mesterii adeplst stiu ei despre ce e vorba.
Al doilea motiv este ca peretele nu mai respira.Un perete de caramida,BCA sau peton trebuie sa respire alfel face mucegai.
Ai dat vreodata jos un polistiren pus de cativa ani?Fie el la interior sau exterior?

 relu_24, on 24 aprilie 2014 - 13:26, said:

nu inteleg cum poti sa recomanzi 2cm de pluta in loc de 20 cm de izolatie?
nici vidul nu izoleaza asa bine.
Recomand pentru ca pluta la 20 30 mm grosime izoleaza mai bine decat 20 cm de izolatie.De asta.
Citeste din ce este facuta,cum este facute si ce anume face termic,fonic etc.

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Aici vorbeam de izolatie, nu neaparat de polistiren. Nu cred ca iubim vreunul din noi polistirenul asa, by default. Insa intre a lasa o placa sau un acoperis neizolat si a folosi unul din sistemele de termoizolatie (fie cu polistiren, vata de felurite feluri, spuma, canepa, etc) este o mare diferenta in ceea ce priveste confortul termic, atat vara cat si iarna.

#17
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Viorelsolar, on 24 aprilie 2014 - 13:05, said:

Mie oricum mi se pare un material scump pentru omul de rând din România !Posted Image
Ti se pare scump?
Pai vezi cat costa un metru de pluta si vezi cat costa un mp de:
Polistern
plus vata
plus rigips
plus structura rigips
plus accesorii (bride,TN-uri,Puricei)
Plus super rigips
Plus Atlas
Plus banda.

#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

 Carapicho, on 24 aprilie 2014 - 13:33, said:

Recomand pentru ca pluta la 20 30 mm grosime izoleaza mai bine decat 20 cm de izolatie.De asta.
Citeste din ce este facuta,cum este facute si ce anume face termic,fonic etc.
aveam o vorba cand eram mic: "zi zau cu limba scoasa"
ai facut tu teste, ai aflat conductivitatea plutei?
eu din ce am vazut are aceasi conductivitate ca si polistirenul ~ 0.04

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate