Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Biserica lui Isus Hristos a Sfintilor din Zilele din Urma (sau Biserica Mormona)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 14 decembrie 2015 - 21:56, said:

Imi amintesti de niste mormoni pe care i-am primit cu drag in casa. Pentru a intelege direct de la sursa gandirea si doctrinele lor.
Am avut multe discutii. Mie baietii mi-au placut, ca oameni. Erau foarte ok. Ca si tine. In teologie insa erau mai catastrofa decat esti tu. Dupa ce am tot discutat, pe la a patra intalnire cred, baietii au aplicat "metoda care nu da gres". Mi-au cerut sa ma rog "chiar acum" lui Dumnezeu si sa ii cer sa-mi descopere daca Joseph Smith a fost sau nu un profet adevarat. "Pana acum ai fost inselat de propaganda crestinismului traditional pagan" mi-au zis ei. "Daca acum te rogi lui Dumnezeu si El iti spune ca mormonismul e Calea, vii la noi, daca Dumnezeu iti spune ca nu mormonismul e calea, atunci ne vedem fiecare de treaba. Sa vorbeasca Dumnezeu!".
"Bah baieti, le-am zis eu, voi stiti ca eu sunt penticostal. Uite cum facem: ce mi-ati zis voi sa fac eu, faceti voi intai. Va rugati la Dumnezeu si il intrebati daca ar fi bine ca voi sa deveniti crestini asa cum sunt eu sau daca mormonismul vostru e mai bun.".
"Asta noi nu o facem", zic ei. "Pentru ca noi stim deja adevarul.". " - Si eu, pretenasi!".
Ne-am despartit in relatii ok.
Pretene, Robert, eu apreciez grija ta pentru mine si nu-ti cer altceva decat sa pui in practica propriul tau indemn. Roaga-te Tatalui, in Numele Domnului Isus Hristos, prin Duhul Sfant (sau roaga-te cum stii tu) si intreaba-L: "Dumnezeule Tata, Fiul Tau Isus Hristos este Dumnezeu adevarat sau nu?"
Scrie-ne si noua pe forum, te rog, ce ti s-a raspuns!


Ai procedat gresit.
Daca te informai pe youtube, tastand "ex mormon", aflai multe motive pentru care mormoni numerosi au parasit aceasta religie. In USA in prezent exista un exod destul de semnificativ al mormonilor, care ies din acest cult religios bizar.

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-jORAciyGk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mormonism is a 'McDonalds' religion. Highly stylised and fashioned. The picture looks good but when to open the box and taste the product left feeling empty and lost

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
O religie ca oricare alta, nu vad nimic de blamat la acel documentar. Tinerii fac un fel de armata doi ani de zile, nu-i bate nimeni, nici nu-i tine nimeni cu forta acolo. Mi s-a parut chiar misto faptul ca umbla cate doi si stau tot timpul impreuna, deoarece in lipsa familiei nu e bine sa te izolezi. Jurnalista se comporta de parca Elder John era un amarat de dizident asuprit. E adult, nu un copil de 5 ani care sa zici ca e manipulat.

Acei mormoni, care platesc 10% din venituri catre biserica, o fac ca asa vor, asta ii face pe ei fericiti. O fi o taxa obligatorie, dar daca nu iti place iti bagi ceva in biserica si mergi la alta religie.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMizu, on 11 martie 2016 - 16:47, said:

O religie ca oricare alta, nu vad nimic de blamat la acel documentar. Tinerii fac un fel de armata doi ani de zile, nu-i bate nimeni, nici nu-i tine nimeni cu forta acolo. Mi s-a parut chiar misto faptul ca umbla cate doi si stau tot timpul impreuna, deoarece in lipsa familiei nu e bine sa te izolezi. Jurnalista se comporta de parca Elder John era un amarat de dizident asuprit. E adult, nu un copil de 5 ani care sa zici ca e manipulat.

Acei mormoni, care platesc 10% din venituri catre biserica, o fac ca asa vor, asta ii face pe ei fericiti. O fi o taxa obligatorie, dar daca nu iti place iti bagi ceva in biserica si mergi la alta religie.

Ar fi de blamat aspectul prozelitismului pe care-l desfasoara!
Spre exemplu, sunt invatati ca daca proprietarul casei ii respinge, tanarul misionar sa intrebe daca nu cumva proprietarul stie daca vreun vecin ar fi interesat de "mesaj" sau se ofera sa-l ajute cu ceva prin curte: gradinarit ori curatenie. Mi se pare de-a dreptul penibil!

Edited by dark, 11 March 2016 - 18:31.


#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Cartea lui Mormon

http://s000.tinyuplo...394679266940592

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 11 martie 2016 - 18:30, said:

Ar fi de blamat aspectul prozelitismului pe care-l desfasoara!
Spre exemplu, sunt invatati ca daca proprietarul casei ii respinge, tanarul misionar sa intrebe daca nu cumva proprietarul stie daca vreun vecin ar fi interesat de "mesaj" sau se ofera sa-l ajute cu ceva prin curte: gradinarit ori curatenie. Mi se pare de-a dreptul penibil!
astia o fac in ciuda martorilor :D

#25
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
sectele vor merge in Iad cu biblia in mana. Sectele sunt slujitorii lui veliar si ale slujilor sale.

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
inseamna ca vor merge cu Ortodoxia in frunte, pentru ca Ortodoxia este prima secta atestata istoric...?!?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 April 2018 - 15:55.


#27
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Nope, Ortodoxia este singura credinta adevarata care este Taina cea din veac ascunsa si de ingeri nestiuta.
Vezi sfantul Serafim de Sarov:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZUZDtzndRMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau cum spune Arsenie Boca: Ortodocsi se apara de diavol prin Crucea lui Hristos, sectele cu ce se apara ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Qq7aY58s8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WinstonMontana, 28 April 2018 - 15:57.


#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
aiureli offtopic.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.reddit.com/r/exmormon/

#30
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostDude_2nd, on 28 aprilie 2018 - 15:59, said:

aiureli offtopic.
"As intreba pe cei ce nu au Cruce:Cu ce semn va aparati voi de diavol ?
Ei insa n-au semn, ca nu-i lasa sa-l faca.
Sectarii si ce fara Cruce sunt ai lui, si de aceea nu-i lasa sa-si faca Cruce.
"
Arsenie Boca , despre sectari.

Hristos si Maica Domnului, Sfanta Cruce si Smerenia, iata armele ortodoxiei impotriva diavolului si sectelor sale.

Edited by WinstonMontana, 28 April 2018 - 16:28.


#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ok.
acuma, ceva despre sectarii mormoni ai?Posted Image

#32
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Da, tocmai am zis mai sus.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu am văzut mormoni să fugă de ce ai enumerat tu mai sus.Posted Image

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Normal ca nu. Dacă ar fugi, înseamnă ca li s-ar fi făcut frica, deci și-ar fi dat seama ca e ceva in neregula și și-ar fi pus intrebari

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă le vorbiți urât mormonilor, și-i puneți pe fugă, atunci nu faceți altceva decât să le alimentați credința că ei sunt aleșii lui Dumnezeu pe care lumea lui satan îi urăște.
Winston, ai fi în stare să ieși cu parul la ei, sau cum? Posted Image

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Un documentar despre mormoni:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQYOnH-h4QE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate