Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Se merita medicina?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ti se pare ca eu si Liviu avem o relatie medic - pacient ???
Ce treaba are una cu alta?  Asta e un forum unde toti ne dam cu parerea. Daca el nu stie sa vorbeasca civilizat si ma face prost doar pentru ca eu cunosc un medic ce castiga 1000 de euro/zi a trebuit sa vorbesc pe limba lui pentru ai dovedi ca se inseala. Nu am inteles totusi de ce el crede ca aici este vorba de un concurs pe care el trebuie sa il castige, dar cine stie ce o fi in mintea bietului om. La fel nu inteleg de ce a trebuit sa isi faca inca un cont pentru a se aproba singur...

In fine. Din punctul meu de vedere discutia este incheiata.

#56
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postlorelei20, on 19 aprilie 2014 - 09:42, said:

nu e nimeni indreptatit sa imi vorbeasca de la egal la egal cat sunt de prost decat cand a trecut prin macar aceiasi ani de studiu ca mine. si poate uneori nici atat nu e deajuns sa judeci.
Studiul nu are absolut nicio relevanță în privința asta. Cu toții suntem egali, pentru că suntem oameni.

View Postlorelei20, on 19 aprilie 2014 - 09:42, said:

ca barbat e aiurea sa nu poti sa ai bani de nimic toata tineretea, sa stai pe banii parintilor si spre deosebire de o femeie nu e tocmai ok satreci pe banii sotiei daca faci nunta in rezidentiat. e demasculinizant.
Demasculinizant? Ce importanță are cine produce majoritatea banilor?

#57
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

View Postadrian93, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

Cu toții suntem egali, pentru că suntem oameni.

ei nu e chiar asa. nu poti spune ca unul care a trudit o viata ca sa isi permita ceva, sa se considere egal cu unul care nu a facut mai nimic si a supt si el de unde a apucat. chiar si egalitatea are limite. exista niste "legi" morale care spun ca nu ai dreptul sa-ti bati joc de femeia de serviciu, care este un suflet uman ca si tine, dar tu care ti-ai pierdut anii studiind si invatand zi de zi ca sa ajungi ceva mai bun, cu siguranta nu te vei considera la acelasi nivel cu ea, prin urmare nu pui semnul egal intre voi.

l.e.: nu ma considerati ca luand apararea cuiva, nu asta era ideea. multumesc.

Edited by wld-ro, 19 April 2014 - 12:45.


#58
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postadrian93, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

Studiul nu are absolut nicio relevanță în privința asta.
E un trend, am vazut la multi studenti (culmea, nu la medici) abordarea asta usor agresiva "Eu imi storc creierii pe bancile facultatii n ani si niste ratati de oameni vin si-si permit sa ma trateze ca pe-un nimeni." O abordare gresita, atata vreme cat stii si ti-ai ales sa lucrezi cu toate categoriile de oameni si trebuie sa te astepti la tot felul de reactii.

Edited by HighHopes, 19 April 2014 - 15:34.


#59
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu e vorba de abordare agresiva. E vorba de respect reciproc. Cand intra un pacient pe usa si in loc de buna ziua spune salut sefule, din start are o bila neagra. Atata timp cat eu ii vorbesc cu dumneavoastra am pretentia sa fiu tratat la fel. In cabinet suntem domnul doctor si domnul Ixulescu. Nu sefule,frate,vere sau nasule...

#60
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postbarbosa, on 19 aprilie 2014 - 21:48, said:

E vorba de respect reciproc.
Atunci cand ai cu cine. Si cum stim de la bun inceput ca-s pe lume oameni din toate categoriile posibile, din toate clasele sociale posibile, educati sau needucati, cum sa te astepti la respect si la bun-simt de la absolut toti?

View Postbarbosa, on 19 aprilie 2014 - 21:48, said:

Cand intra un pacient pe usa si in loc de buna ziua spune salut sefule, din start are o bila neagra.
Pentru educatie, da. Dar nu poti sa-i pretinzi teoria cu "Ba asta, eu am 15 ani de studiu, cum iti permiti?" Isi "perminte" tocmai fiindca el nu are aia 15 ani de studiu si nici aia 7 ani de acasa, lucru care pe tine nu trebuie sa te faca sa te simti nici prost, nici umilit, nici sa-ti trezeasca antipatii fata de el.

Edited by HighHopes, 19 April 2014 - 22:48.


#61
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Medicina se merita facuta daca si numai daca ai vocatie pentru asta. Daca o faci doar pentru respect, bani, un viitor sigur mai bine te apuci de altceva. In ceea ce priveste relatis medic-pacient as baga mana in foc ca sunt mai multe cazurile in care medicii dau dovada de lipsa de respect fata de acestia dim urma ,mai ales daca dai peste vreun ditamai profesorul universitar,.

#62
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Limba romana se merita studiata?

#63
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
cate orgolii. cata intelegere lipsa la un post bine structurat. nu am de gand sa raspund la injurii doar atat mentionez: nimeni, dar absolut nimeni, nu e obligat ca medic sa trateze un pacient pe care nu isi doreste(exceptand urgentele) la fel cum nici un pacient un e obligat sa mearga la un anumit doctor.

View Postadrian93, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

Studiul nu are absolut nicio relevanță în privința asta. Cu toții suntem egali, pentru că suntem oameni.


Demasculinizant? Ce importanță are cine produce majoritatea banilor?

dimpotriva. superioritatea vine in situatii anume. eu ii sunt inferioara unui electrician si nu o sa ii zic ca e prost ca face ceva gresit cand eu nu cunosc ci doar am citit pe net cum nici un pacient nu poate sa imi faca scandal mie ca medic ca nu fac bine ceva din auzite sau din studiu. ca sa judeci trebuie sa cunosti.

si da. ai sa vezi cand o sa vina varsta de insuratoare. da asta e alta discutie.

View PostHighHopes, on 19 aprilie 2014 - 22:30, said:


Pentru educatie, da. Dar nu poti sa-i pretinzi teoria cu "Ba asta, eu am 15 ani de studiu, cum iti permiti?" Isi "perminte" tocmai fiindca el nu are aia 15 ani de studiu si nici aia 7 ani de acasa, lucru care pe tine nu trebuie sa te faca sa te simti nici prost, nici umilit, nici sa-ti trezeasca antipatii fata de el.

nu intelegi nuanta. nu refuzi un pacient simplu, cu greseli de comportament si stangacii. nu te irita ala. ala e "bunica, cum te simti azi?". te deranjeaza cel agresiv, cu atitudinea eu sunt buricul pamantului, m-am zgariat la picior trateaza-ma ca ma doare buba, cand tu ai cazuri mult mai grave si mai urgente dar el nu intelege de ce nu e luat prioritar.

#64
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postlorelei20, on 21 aprilie 2014 - 17:59, said:

te deranjeaza cel agresiv, cu atitudinea eu sunt buricul pamantului, m-am zgariat la picior trateaza-ma ca ma doare buba, cand tu ai cazuri mult mai grave si mai urgente
Si atunci i-o bagi pe aia cu "Mai asta, eu am x ani de studiu, cand o sa ai si tu, atunci mai vorbim. Pana atunci, ciocu' mic", nu? Posted Image

View Postlorelei20, on 21 aprilie 2014 - 17:59, said:

nu intelegi nuanta.
Inteleg nuanta, am crescut (si cresc) intr-o familie mare in care jumatate dintre membri sunt medici si inca un sfert se pregateste pentru medicina. Stiu la povesti de culise cat sa scriu o carte, nu e masa fara povesti despre pacienti si intamplari de genul.

Unul dintre ei e chiar un medic renumit intr-o mare regiune a tarii, medic la spital cat si la propria clinica privata, cu studii inclusiv prin China, un medic care sta cu orele peste program (nu pentru bani, din pasiune) si daca te vede vai mama ta nici macar nu-ti ia bani. Nu a intors niciunui pacient replica cu "eu am x ani de studiu", desi are o gramada de pacienti tampiti. Si nici noua nu ne-a zis vreodata ca se simte deranjat. Ii priveste cu parere de rau (pentru ei, nu pentru el) si trece mai departe, ca de aia e superior, nu ca sa se coboare la mintea lor. De la el stiu trendul cu studentii care deja se simt ofensati ca ei studiaza si altii nu inteleg cu ce se mananca medicina, are o gramada care-i vin la practica cu atitudinea asta.

Acum, evident, depinde de medic. Ca si la profesori. Majoritatea dintre ei, cu cat sunt mai "mari", cu atat sunt mai mici. Si mie mi-a zis odata una ca ea e medicul, eu pacientul, sa cam tac...si m-a internat intr-un salon de tbc-isti, eu sanatoasa fiind Posted Image

Edited by HighHopes, 21 April 2014 - 19:11.


#65
Liviu779

Liviu779

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.04.2014

View Postlorelei20, on 21 aprilie 2014 - 17:59, said:

cate orgolii. cata intelegere lipsa la un post bine structurat. nu am de gand sa raspund la injurii doar atat mentionez: nimeni, dar absolut nimeni, nu e obligat ca medic sa trateze un pacient pe care nu isi doreste(exceptand urgentele) la fel cum nici un pacient un e obligat sa mearga la un anumit doctor.



dimpotriva. superioritatea vine in situatii anume. eu ii sunt inferioara unui electrician si nu o sa ii zic ca e prost ca face ceva gresit cand eu nu cunosc ci doar am citit pe net cum nici un pacient nu poate sa imi faca scandal mie ca medic ca nu fac bine ceva din auzite sau din studiu. ca sa judeci trebuie sa cunosti.

si da. ai sa vezi cand o sa vina varsta de insuratoare. da asta e alta discutie.



nu intelegi nuanta. nu refuzi un pacient simplu, cu greseli de comportament si stangacii. nu te irita ala. ala e "bunica, cum te simti azi?". te deranjeaza cel agresiv, cu atitudinea eu sunt buricul pamantului, m-am zgariat la picior trateaza-ma ca ma doare buba, cand tu ai cazuri mult mai grave si mai urgente dar el nu intelege de ce nu e luat prioritar.


Untermensch,tu ales medicina ca sa compensezi prin faptul ca esti femeie.Scoate avatarul ala cu taratoarea aia feminista si sterge aroganta de pe fata ca nu esti cu nimic superioara nimanui.Si vezi ca in exemplul tau sunt greseli banale de logica in argumentare,tu refuzi sa tratezi pacientul B nu din cauza problemei lui minore(ex buba la picior) si din cauza comportamentului lui.Hippocrate se zvarcole in pamant la subiectivismul tau exagerat(specific femeii).Ce treaba are insuratoarea aici?Si vezi ca intri deja in taramul ipocriziei, eu sunt cel orgolios sau domnisoara cu complexu de superioritate.

#66
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Exista aici o atitudine profund gresita.
Seful de sectie la specializarea la care lucrez, profesor universitar, o persoana cu o multime de calitati fizice si morale si cu o inteligenta clar superioara mediei, roaga mereu de exemplu infirmierele sa schimbe asternuturile daca ceva nu e in regula si vorbeste mereu pe un ton politicos cu noi, cu pacientii, cu apartinatorii. Niciodata nu l-am auzit sa repeada un pacient cu replica 'am X ani de studii, cercetari, titluri etc', dimpotriva explica clar si rabdator pana si celor mai habarnisti pacienti despre boala lor. ba chiar la o pacienta care refuza cu incapatanare sa creada ca are Parkinson a invitat-o in biroul lui ca sa-i clarifice nedumerirea.
Eu am invat multe de la el si va dau un sfat, pe care puteti sa-l urmati sau nu, precum doriti: Nu scoateti niciodata la inaintare chestia cu X anii de studiu, truda, chin etc. Da, sunt pacienti enervanti, sunt apartinatori si mai enervanti, sunt o gramda de situatii in care iti vine sa i-o tai scurt cu argumentul asta. E greu, e foarte greu, eu nu-s deloc o persoana calma. Dar abtineti-va si dati alta replica. Pentru ca replica aia denota ceva. Ceva naspa. Si nu despre persoana pe care vreti sa o apostrofati.

#67
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Vad ca tot va agitati ca i-am spus eu unui mucos de liceu ca am mai multi ani de scoala decat el...  Si ii tot dati inainte cu relatia medic - pacient. Dar nu inteleg ce legatura are asta cu problema de fata.  Mie mucosul mi-a spus ca sunt prost ca stiu eu pe cineva care castiga multi bani, iar eu i-am spus ca se inseala pentru ca fata de el am totusi niste ani de scoala in plus. Unde a fost aici o discutie intre medic si pacient? Despre ce vorbim aici pana la urma?

#68
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
"DOREL?" nu are dreptul la asistenta medicala?
"UNII" medici cred ca sunt Dumnezeu pe pamant, cred ca daca au invatat si si-au tocit coatele pe bancile facultatii de medicina trebuie automat sa le fie ridicate statui.
Merita toata stima si respectul acei medici care au devenit medici pentru ca au ceva de oferit celorlalti. Daca nu sunt in stare sa-si faca cu onoare meseria, sa puna mana pe lopata si tarnacop.
Nu am nimic impotriva unui trai decent pentru un medic si familia sa, dar de aici si pana a conditiona practicarea meseriei de medic( ca pacientul are sau nu are ochi albastrii, ca are sau nu are o educatie aleasa, si ofera mai multi sau mai putini bani), in cladirea statului si fiind angajatul statului roman este cale foarte lunga.

#69
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postbarbosa, on 21 aprilie 2014 - 22:37, said:

Mie mucosul mi-a spus ca sunt prost ca stiu eu pe cineva care castiga multi bani, iar eu i-am spus ca se inseala pentru ca fata de el am totusi niste ani de scoala in plus. Unde a fost aici o discutie intre medic si pacient?
Nu aici, dar s-a denaturat discutia si s-a ajuns, intr-adevar, la relatiile si discutiile medic-pacient. Eu una si cred ca nici Sirius nu se referea strict la cazul tu vs liviu (daca nu ma insel), ci vorbeam la modul general, pentru ca s-a adus in discutie la modul general relatia medic-pacient. Aici, de exemplu, se vorbea la modul general:

View Postlorelei20, on 19 aprilie 2014 - 09:42, said:

e penibil ca dupa ani de studiu sa vina un om care poate nu are nici 8 clase si sa te puna la respect ca esti prost. normal ca se vorbeste frumos cu orice pacient atata timp cat pacientul sau persoana este politicoasa si respecta niste reguli de buna purtare in societate. cand nu, si dimpotriva sunt si nesimtiti si jignesc, normal ca schimbam si noi placa. nu e nimeni indreptatit sa imi vorbeasca de la egal la egal cat sunt de prost decat cand a trecut prin macar aceiasi ani de studiu ca mine.
si aici la fel:

View Postbarbosa, on 19 aprilie 2014 - 21:48, said:

Cand intra un pacient pe usa si in loc de buna ziua spune salut sefule, din start are o bila neagra. Atata timp cat eu ii vorbesc cu dumneavoastra am pretentia sa fiu tratat la fel. In cabinet suntem domnul doctor si domnul Ixulescu. Nu sefule,frate,vere sau nasule...

Edited by HighHopes, 21 April 2014 - 23:08.


#70
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostLiviu779, on 18 aprilie 2014 - 12:15, said:

Ma amuzi cu aroganta ta.Nici un ginecolog nu face 1000$ pe zi din Romania.Daca ai fost prost si ti-a luat tie 1000$ asta este alta treaba,eu nu trebuie sa vin cu o dovada, ci tu, caci tu ai inceput argumentul.Pana atunci am dreptate.
glumesti... e unu care ( nu  sa explic cum am ajuns sa vad) avea 2 mese pline cu varf de bani, si era abia pranz. Facea 200 000 000 / zi, nu 1000 $

Edited by xtremdriving, 22 April 2014 - 09:13.


#71
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu va mai chinuiti ca nu o sa priceapa niciodata. In afara de asta ce discutie poti sa ai cu cineva cu o gandire de secolul 14, care sustine ca femeile sunt prea proaste pentru a practica medicina.

#72
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Unde e desteptul ala care spunea ca nu exista medic in Romania care sa castige mai mult de 500 euro pe zi ???

" Potrivit unor surse judiciare, anchetatorii au descoperit la unul dintre medicii cercetaţi în acest dosar suma de 700.000 de euro. Doctorul depunea câte 14.900, la interval de câteva zile, într-un cont deschis special.  Suma era special aleasă pentru a nu depăşi pragul de 15.000 de euro de la care Oficiul pentru Combaterea Spălării Banilor ar trebui să se autosesizeze."

http://adevarul.ro/n...425d/index.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate