Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Dubai - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Gata ,ma spanzur

#20
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
Nu as vrea sa ma opresc decat in Teheran, oricum o sa trebuiasca sa anunt Ambasada Romaniei de la Teheran tranzitul meu prin Iran

in doua salarii imi iau X6 Posted Image)

Lex vreau sa tinem legatura pentru ca o sa am nevoie de contacte in Iran , indiferent de situatie :) daca ma poti ajuta ar fi super

Edited by Ares2, 13 April 2014 - 12:59.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Ares2, on 13 aprilie 2014 - 12:57, said:

in doua salarii imi iau X6 :))
Nu-mi aduci si mie o franghie de acolo ?

Mai omule ,acum lasand gluma la o parte ,te-ai gamdit ca poate ar fi o smecherie sa aduci/ trimiti masini de acolo?
Dar nu pe roti , cu containerul si sa il umpli tu cu masini ca ar costa mai ieftin decat partial
Cred ca ar intra minim 4 bucati per container

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Petre, si in Iran, benzina parca tot sub 0.3E :lol:

Depinde ce contacte, in Tehran nu prea cunosc nici eu lume, dar cu informatii de pot ajuta :)

#23
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
M am interesat si de asta , costa 2500 euro/ container Dubai-Constanta si intra 2 masini / dar daca trimiti cu containerul o sa fi nevoit sa platesti vama pentru ca aici o sa incarci masina cu numere de export si la constanta cand o ridici o sa fi nevoit sa platesti vama ... asa daca vin cu ea pe roti nu ma pune nimeni sa platesc vama decat daca vreau sa o inmatriculez - probabil , masina e pe numele meu eu sunt rezident aici si nu are nimeni ce sa faca ... sunt in concediu Posted Image)


Lex , dar unde cunosti ? pei de exemplu as vrea sa stiu in primul rand daca pe tronsonul Abbass - Teheran sunt ceva pericole pentru ca am inteles ca este o zona mai periculoasa acolo ...

Edited by Ares2, 13 April 2014 - 13:06.


#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca ai avea pe cineva intr-un oras mare in tara cred ca ar iesi o mica afacere
Astora din romania le e frica sa mai ia masini aduse di germania ca sunt matrasite de samsari , si daca lumea ar sti ca sunt aduse de acolo cred ca ar avea mai multa incredere
Cum e acolo legislatia cu masinile ?
Aia repara rablele sau nu se incurca cu asa ceva

#25
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
Aici majoritatea masinilor sunt noi .. sunt foarte multe Din asia gen : Toyota Hyundai Mazda Nissan - astea domina si cele americane dar si cele europene sunt foarte multe ... aici masinile au km putini si nu se complica nimeni sa matraseasca o masina aici ...nu se merita

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Ares2, on 13 aprilie 2014 - 13:05, said:

M am interesat si de asta , costa 2500 euro/ container Dubai-Constanta si intra 2 masini / dar daca trimiti cu containerul o sa fi nevoit sa platesti vama pentru ca aici o sa incarci masina cu numere de export si la constanta cand o ridici o sa fi nevoit sa platesti vama ... asa daca vin cu ea pe roti nu ma pune nimeni sa platesc vama decat daca vreau sa o inmatriculez - probabil , masina e pe numele meu eu sunt rezident aici si nu are nimeni ce sa faca ... sunt in concediu Posted Image)
Pai cam asa ar trebui analizata situatia cu container plus vama and shit si sa vezi cat ar iesi per total
Oricum si daca iei din germania se plateste tva-ul nemtilor si se prea poate chiar sa merite sa te interesezi
Eu as cerceta un pic situatia ca poate nu ar strica un ban in plus, de fapt niciodata nu strica

 Ares2, on 13 aprilie 2014 - 13:09, said:

Aici majoritatea masinilor sunt noi .. sunt foarte multe Din asia gen : Toyota Hyundai Mazda Nissan - astea domina si cele americane dar si cele europene sunt foarte multe ... aici masinile au km putini si nu se complica nimeni sa matraseasca o masina aici ...nu se merita
Tocmai deaia zic eu ca e de cercetat si analizat treaba asta
Sa stii ca si aici lumea are o parere foarte buna despre japoneze find stiute ca masini foarte fiabile iar cu service-ul nu mai sunt probleme absolut deloc iar piesele sunt poate chiar mai ieftine de cat la nemtesti

#27
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
momentan vreau sa vin in concediu si o sa vin cu masina si acolo o sa vad care e situatia ... problema aici e ca toate sunt cu motorizari pe benzina si toate au cutie automata ...nu exista manuala ---- defapt is not allowed ...

aici o masina 2009 -2010 deja e considerata veche ....

Edited by Ares2, 13 April 2014 - 13:18.


#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Ares2, on 13 aprilie 2014 - 13:15, said:

momentan vreau sa vin in concediu si o sa vin cu masina si acolo o sa vad care e situatia ... problema aici e ca toate sunt cu motorizari pe benzina si toate au cutie automata ...nu exista manuala ---- defapt is not allowed ...
Si aici cauta lumea automate grupa mare stai linistit ,iar de benzina nu mai e ce a fost ca daca nu faci mai mult de 30000 km pe an nu se merita diesel

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
I have been there:P

Da, estul Iranului ( Shistan Balochistan ) e putin in conflict cu pakistanul, dar tu nu treci pe acolo. Mergi din Abbas inspre Tehran, via Sirjan, Qom.
Qom e oras cu importanta religioasa pentru musulmanii shiiti, ii foarte frumos :) De astfel, poti ocoli sa treci prin Isfahan.

Nu stiu cum e cu viza, o sa ai nevoie de ea. Nu e musai sa anunti ambasada, dar sa ai numerele de contact ( in case ).

#30
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
sunt clienti pentru orice tip de masina ... aici sunt modele care nu exista in europa de ex: Am de la firma de o saptamana ne au venit Mitshubishi Lancer FORTIS 1.8i automatic - model care nu exista in europa -- si sunt mult mai multe care le am vazut pentru prima oara aici si - am venit aici din germania unde am lucrat - si am avut habar de masini

Lex - de ce sa ocolesc?? ce e la Isfahan ? Se da viza de tranzit in vama - mai ales ca eu am si emirates id deci nu o sa fie o pb oricum o sa mai sunt odata la ambasada din Abu Dhabi inainte sa plec , si vreau sa anunt si pe cei de la Teheran ca tranzitez Iranul in caz de orice.... nu se stie

Edited by Ares2, 13 April 2014 - 13:23.


#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca aduci deastea sub 2000 cmc si automate eu sunt sigur ca merg fara probleme la vanzare
De fapt orice masina merge la pretul corect

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E oras vechi, fosta capitala a imp. Persan. Moscheea Jame e una din cele mai mari/ faine din lume. Ishfahan e unul dintre principalele puncte de atractie turistica ale tarii, pe langa multe altele. De asta ziceam, sarmale in romania poti sa manci in orice weekend daca ai liber, dar daca tot treci prin Iran, viziteaza putin :P La tranzit cred ca ai 10 sau 14 zile, nu stiu sigur.

#33
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
si cine vine cu 1.8i din Dubai in Ro? Posted Image))))))) o iei razna pe drum --

Lex o sa merg undeva la 2.200 de km numai prin Iran -- sper in 30 de ore sa trec iranul -

Nu - tranziltul il aproximeaza vamesul cam cat faci pana la frontiera cu turcia-- mi e cam aiurea sa vizitez singur Posted Image)) oricum cred ca o sa innebunesc atata drum -- eu sunt obisnuit cu Germania - Romania ca am facut naveta 5 ani Posted Image) dar aici e altceva -- am inteles ca sunt indicatoare cu Atentie Oi !!

Mentionez ca am o foarte admiratie pentru cultura lor --

Edited by Ares2, 13 April 2014 - 13:34.


#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Ares2, on 13 aprilie 2014 - 13:31, said:

si cine vine cu 1.8i din Dubai in Ro? Posted Image))))))) o iei razna pe drum -
Lasa bre ,eu vorbeam de alea pe containere

Edited by petre69, 13 April 2014 - 13:37.


#35
Ares2

Ares2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2014
Asa da... poate ar merge

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da, e destul de plictisitor :lol: Macar in Europa, vedeai copaci, vedeai diverse chestii...asa, orasele is indepartate, si nu vezi nimic. Numai stanci, pietre si oi :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate