Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Nu stiu cum sa numesc acest subiect.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Sper sa fie locul potrivit pentru acest subiect...

Tatal meu a cazut in cap de la o inaltime de vreo 3-4 metri,dubla fractura craniana si doua cheaguri de sange...a fost internat de urgenta la Spitalul de Neurologie din Iasi-Tatarasi pentru operatie(dar nu a mai fost operat),dupa trei zile a iesit din coma dar tot creierul lui era plin de sange,in urma tratamentului sau resorbit si sangele pe care il avea si cele doua cheaguri si nu a mai fost nevoie de operatie...a ramas in schimb cu tot ceea ce tine de neuro ...praf si pulbere,este cumplit de afectat,nu poate nici sa stea in fund mnu poate merge,nu poate vorbi coerent are momente cand nu este lucid deloc,nu poate manca, dar in acelasi timp este cumplit de agitat si de agresiv,da din maini si din picioare permanent ,se misca continuu...de o luna de zile nu stiu daca a dormit 4-5 ore...
A fost transferat la spitalul de recuperari din Iasi -Nicolina insa aici doctorii si cativa profesori universitari au spus ca nu are nici o sansa de recuperare.
Nu are pareze nici la maini nici la picioare insa sistemul neurologic este VARZA.
Din cauza sistemului nervos a inceput sa aiba probleme si cu plamanii(nu poate respira normal) si cu inima...
Iar acum de doua zile(colac peste pupaza) a fost transferat la alt spital sectia de boli infectioase...i-au gasit in scaun o mucoasa ciudata si nu stiu ce paraziti...

Mama mea inca lucreaza (desi e pensionara,350.ron pe luna ) ca vanzatoare la un magazin ,el este pensionar...Din punctul meu de vedere cred ca mama ar trebui sa renunte la servici ca sa poata avea grija de tata.

Intrebarea mea este;

1.Daca mama renunta la servici poate beneficia de o pensie de insotitor(desi e pensionara)? Avand in vedere ca el nu este capabil sa manance singur,sa mearga la baie...etc.

2.Tatal meu daca este pensionar de stat cu o pensie in jur de 1100 ron pe luna poate beneficia de pensie de boala sau de handicap?

3.Candva am auzit ca ar exista niste fundatii sau firme de asistenti sociali care contra cost pot sa aiba grija de diverse persoane ,stiti vreo astfel de firma in zona Piatra Neamt?


Si acum o alta intrebare mai putin obisnuita;

Daca doctorii spun ca nu mai are nici o sansa de recuperare...cam ce sanse ar mai avea sa traiasca?
Doctorii evita sa spuna acest lucru...toti se eschiveaza...

Va multumesc anticipat.

Edited by magaenea, 10 April 2014 - 19:02.


#2
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmagaenea, on 10 aprilie 2014 - 18:44, said:

Si acum o alta intrebare mai putin obisnuita;

Daca doctorii spun ca nu mai are nici o sansa de recuperare...cam ce sanse ar mai avea sa traiasca?
Doctorii evita sa spuna acest lucru...toti se eschiveaza...

Va multumesc anticipat.
Nu se eschivează. Practic nu au ce să zică mai mult decît au spus. Și au cam spus totul.

#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am omis sa scriu ca atunci cand a cazut in cap a facut o criza de epilepsie(are aceasta boala de vreo 15 ani ,tot in urma unei lovituri la cap) si a cazut peste balustrada de pe casa scarii la subsol...pe beton.
Deci pe langa cele mentionate mai sus mai are si epilepsie.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postmagaenea, on 10 aprilie 2014 - 18:44, said:

Candva am auzit ca ar exista niste fundatii sau firme de asistenti sociali care contra cost pot sa aiba grija de diverse persoane ,stiti vreo astfel de firma in zona Piatra Neamt?
Vezi la Fundatia de Ingrijiri Comunitare Crizantema. Daca nu ei, macar poate te indruma in alta parte.

#5
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View PostVenboteam, on 10 aprilie 2014 - 19:35, said:

Vezi la Fundatia de Ingrijiri Comunitare Crizantema. Daca nu ei, macar poate te indruma in alta parte.

La Crizantema ofera doar ingrijiri si terapie (Il duci acolo 2-3 sau 4 ore pe zi apoi trebuie sa iei pacientul acasa...)
Din pacate tatal meu nu se poate deplasa ...ieri sa ridicat pentru prima data in picioare iar astazi a facut primii doi pasi...
As avea nevoie de o persoana care sa stea la domiciliul lui macar 8-9 ore pe zi pana se recupereaza cat de cat...Un asistent medical la domiciliu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate