Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afacere paleti?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Motorina scumpa! Majoritatea firmelor transportatoare folosesc sistemul: vin incarcate cu ceva - pleaca incarcate cu altceva.
Ex: Pentru firma este mult mai ieftin sa lase soferul pe liber cateva ore(el are diurna la zi, logic interesul lui este sa faca KM ca la asta este platit, dar in caz ca sta are diurna) - dar sa gasesca o cursa de intoarcere PLIN, asta in loc sa aduca un transport cu ceva in care ar trebui sa investeasca - deja apare pierdere la orice tir incarcat cu palet, doar ma gandesc la depozitarea lui + echipamentul necesar pentru descarcat/incarcat asa ceva.
In Auchan daca te uiti atent prin magazin... au dat cu vopsea rosie peste ele si sunt folosite prin magazin, logic ca se observa EURO sub vopsea...

Eu daca am fost o buna perioada in domeniul asta... pot sa explic putin cum sta treaba:
Firmele importatoare/distribuitoare dau de beleaua ce drac sa faca cu asa ceva, iti spun ca dupa un timp iti ocupa parcarea.
Firmele producatoare/care exporta sunt nevoite sa cumpere asa ceva - Daca vrei sa treci vama cu un tir... trebuie sa fie curat luna: Maturat/spalat - Interior + exterior: Marfa asezata pe palete nou, curat, cand am dat de lumea asta am zis ca aia din straintate au chef de prosteala, asa sunt regulamentele facute.
La noi in Romania merge sa mai bagi o chinga de ancorare peste tir... nu zice nici dracu nimica, in schimb la vama esti intors din drum daca te vad cu asa ceva, sau sa te prinda in exterior ca mergi cu asa ceva... te trag pe dreapta si iti baga amenda + alte taxe.

Incerc sa zic ca daca vrei sa vinzi palete folosit... trebuie sa fie intr-o anumita stare: Asta implica alte costuri de depozitare, nu poti sa lasi lemnul in ploaie si la urma sa ai pretentia ca o sa cumpere cineva sa isi puna marfa pe asa ceva.
Apoi ca om care am mers mult de tot cu stivuitorul(nu am fost angajat pe asa ceva, dar fiind pe acolo mai dadeam o mana de ajutor) iti spun ca ai pe furca marfa de sute de milioane: Un palet putrezit/sau spart si s-a dat dracu toata treaba.
Eu daca am lucrat in domeniu ma amuz cand vad marca EURO prin Auchan... restul cumparatorilor nici nu isi dau seama ce smecherie fac aia.

Edited by Mos-Nicolae, 06 April 2014 - 23:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate