Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Cum stă Vodafone cu 3G-ul în 900 MHz?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Este cat se poate de adevarata inforamtia ... va fi roaming Digi -> Vodafone, unde nu are Digi semnal. Sunt curios ce vor face la partea de date pentru ca din cate am inteles in roaming vei putea folosi si serviciul de date (nu in prima faza, dar urmeaza) si stim cu totii care sunt preturile la Vodafone pentru date si care sunt la Digi.

Edited by adrian001, 02 April 2014 - 19:13.


#20
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Urmeaza cand? La toamna? :D Probabil vor fi limitari serioase...

#21
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View PostCiubex, on 01 aprilie 2014 - 23:39, said:

Voi va referiti la bruiajul datorat altor retele mobile din tarile vecine sau la bruiajul datorat 2G-ului de pe 900MHz?

E vorba de bruiajul dat de retele din alte tari; asupra lor operatorul roman nu are nici un control.

View Postadrian001, on 02 aprilie 2014 - 19:09, said:

Este cat se poate de adevarata inforamtia ... va fi roaming Digi -> Vodafone, unde nu are Digi semnal. Sunt curios ce vor face la partea de date pentru ca din cate am inteles in roaming vei putea folosi si serviciul de date (nu in prima faza, dar urmeaza) si stim cu totii care sunt preturile la Vodafone pentru date si care sunt la Digi.

Sunt curios cum or sa faca sa stea telefoanele in Vodafone numai cand nu au acoperire in reteaua proprie. Cand iesi din acoperirea Digi si dai de acoperire Vodafone e simplu, dar invers nu, pentru ca Vodafone in principiu are cam peste tot unde are si Digi. Astfel, in afara de telefoanele resetate, toate mobilele Digi vor ramane "agatate" in Vodafone.

Pe date in mod sigur or sa fie limitari ale serviciului, Vodafone nu cred ca o sa isi puna reteaua pe butuci cu utilizatorii Digi. E simplu, ceva de genul R99 :)

Edited by hupogramos, 02 April 2014 - 20:09.


#22
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ar fi bine sa fie si R99, dar mi-e teama ca o sa fie mai jos :) ..

#23
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Alimentarea cu net o sa fie facuta de rds... Vdf isi ia partea... O protejeaza, iar restul lasa la vdf...
Situatia cu roamingul nu va fi permanenta... Pana-si fac cei de la rds extinderea... Vdf are bani pt 4G...

#24
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Posted Image Alimentarea poate fi facuta de RDS dar resursele radio sunt limitate, aia e problema. Poti sa ai superfibra la site, daca nu iti merge interfata radio cum trebuie, degeaba. Vodafone si banii de investitii Posted Image Mai greu...

Iata cum ar putea sa aloce Vodafone noile frecvente. Daca se aloca numai 4,6MHz pentru UMTS 900 (cu degradari acceptabile, alegand frecventa centrala a purtatoare UMTS astfel ca sa fie suprapunere cu numai cu doua canale TCH, folosite sporadic - oare se poate configura asa echipamentul (?)) raman 28 de canale ce pot realiza configuratii 2/2/2 si pe ici pe colo si cu 3TRX-uri, mai mult decat suficient pentru Vodafone in zona aceea. Am ales un model de reutilizare a frecventelor 4/12 (adica 4 grupe de trei situri, fiecare sit cu 3 celule - 12 in total), 12 canale pentru BCCH (cam putin dar nu au de ales) si restul pentru TCH. Se va folosi salt de frecventa in banda de baza (base band hopping - BBH - pentru ca in convorbire sa fie folosita si frecventa neperturbata a BCCH-ului).

Attached File  PDF.png   390.46K   88 downloads

Pentru cei care nu stiu, modelul de utilizare 4/12 arata teoretic asa:

Attached File  Grila.png   40K   82 downloads

In practica, mai ales la tara, reteaua nu e construita asa dar principiile sunt asemanatoare. Pe desen am pus numai BCCH-ul dar impreuna cu el pe aceeasi celula vor fi si celelalte canale (de trafic, TCH) de pe aceeasi coloana din tabelul de mai sus.

Cu o metoda in genul asteia Vodafone ar putea sa se incadreze in spectrul primit (scenariul I).

Edited by hupogramos, 02 April 2014 - 22:16.


#25
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Pentru mine e chineza ce ai scris sus :lol:

#26
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
N-au ce face... Trebuie sa invedteasca... Pai de resurse spubeam... Le pune la dispizutie o bucatica... Si la capatitatea de transport si la cea radio...

#27
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011

View Postinside_spy, on 01 aprilie 2014 - 13:50, said:

Clienții Digi vor putea folosi rețeaua 3G pe 900 MHz a celor de la Vodafone pentru roaming național. Asta e vestea bună.
Posibil sa fie ceva, in ultima vreme telefonul meu cu SIM Digi in el are o afinitate ciudata pentru reteaua Vodafone intr-un magazin in care nu am semnal, imi apare semnal, pare ca e inregistrat in Vodafone dar nu pot da sau primi apeluri

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Deci rețeaua 2G Vodafone nu va putea fi folosită, right? Nu că ar conta prea mult, la cât de varză e.. Rețeaua 3G Vodafone oricum nu e mult mai mare ca acoperire decât ce are Digi, acuma, e drept, sunt zone și zone.

#29
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014

View PostModemuri3G, on 03 aprilie 2014 - 21:03, said:

Posibil sa fie ceva, in ultima vreme telefonul meu cu SIM Digi in el are o afinitate ciudata pentru reteaua Vodafone intr-un magazin in care nu am semnal, imi apare semnal, pare ca e inregistrat in Vodafone dar nu pot da sau primi apeluri
Am patit ceva similar intr-o zona a unui magazin Kaufland. Intr-o parte, semnalul de la Digi dispare si acum cateva zile am vazut pe ecran semnal si litera "R" langa. S-o fi inregistrat in alta retea. Presupun ca au facut ceva teste. Si acum, tot fara semnal e zona respectiva.

#30
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postbenis, on 03 aprilie 2014 - 21:11, said:

Deci rețeaua 2G Vodafone nu va putea fi folosită, right? Nu că ar conta prea mult, la cât de varză e.. Rețeaua 3G Vodafone oricum nu e mult mai mare ca acoperire decât ce are Digi, acuma, e drept, sunt zone și zone.

De ce sa nu poata fi folosita, eu zic ca poate. Asa varza cum e, nu e nici un motiv sa nu primeasca clientii de voce Digi, mai ales ca se pare ca se va face trocul in varianta II: Cosmote ia jumatate din banda proasta si Vodafone pe aia buna in intregime, ca asa e in tenis.

#31
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Ciudat. Nu prea e stilul Digi. Ei isi fac ceva propriu, cu bani putini, cu credite, cum se poate dar de regula e ceva construit de ei. Inca sunt sceptic vis-a-vis de ipotetica folosire a roamingului national dar se pare ca se inmultesc zvonurile care duc cu gandul in zona asta.

#32
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postgrinci, on 04 aprilie 2014 - 07:04, said:

Ei isi fac ceva propriu, cu bani putini, cu credite, cum se poate dar de regula e ceva construit de ei.
Pana acum au preluat o gramada de retele de cartier Posted Image

Oricum roaming-ul asta nu e pe o perioada limitata, de cativa ani? Poate se desteapta si ucrainienii si baga LTE pe 800 MHz, in loc de ce au acum pe 850 MHz.

#33
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Pai au cumparat si a lor a fost. Nu asa... de imprumut. Dar in fine, nu vreau sa cauzez vreo polemica :)

#34
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Mai sunt 2 zile si vom vedea ce se intampla...sa lasam zvonurile deoparte.

#35
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
In noaptea asta se face schimbarea, citez:

Furnizorii de comunicații mobile (Cosmote, Orange, RCS&RDS și Vodafone) vor implementa acum cea de a doua etapă a tranziției, pentru benzile de 900MHz, operațiune ce va avea loc în noaptea de 4 spre 5 aprilie, în aceleași condiții care au fost anunțate și pentru etapa precedentă. Pe parcursul procesului de tranziție este posibil ca, pe durate scurte, să apară pierderi de semnal, ton de ocupat sau alte erori tehnice, similare celor întâlnite în cazul reviziilor tehnice uzuale ale rețelelor. Și această etapă se va desfășura sub supravegherea ANCOM, pentru a asigura eficiența procesului și intervenția rapidă a echipelor tehnice ale operatorilor pentru remedierea eventualelor deficiențe sesizate.

Attached Files



#36
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
poate nu vor face mijmasuri sa treaca fiecare pe locul sau

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate