Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Catre NEOprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#1
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Salut. Am cateva intrebari pentru voi. Cine are rabdare sa imi raspunda:

1)Potopul lui Noe: a existat? Cat de mare era arca? Cate animale au incaput? a luat si canguri si/sau alte specii endemice? Cum au rezistat plantele 1 an sub apa(datorita potopului) ? Cum a reusit noe sa construiasca o corabia asa de solida la vremea aia ?Cand a venit potopul, de ce n-au murit pestii de apa dulce ?


2)Exodul din egipt: Cati evrei au iesit din egipt? Care era populatia egiptului la vremea aia ? Ce dovezi arheologice avem ca exodul a existat?

3)Invierea lui Isus: Cine a mers la mormant ? Ce au vazut la mormant? Cati/cate?






Daca  aveti rabdare, raspundeti. Daca nu, faceti loc...:D

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu te rişti să-i întrebi şi pe ortocatolici ?

Vezi că nea Gogu este foarte generos în răspunsurile tale , şi unde nu eşti mulţumit  revii şi întrebi .

Dacă vrei să studiezi cu adevărat , uite un link util cu 6 episoade , urmăreşte-le cu răbdare .

http://www.revelatia...docs/wv_cg.html

Edited by pacopaco1967, 31 March 2014 - 15:55.


#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Posted Image @MotherEarth / Gaya Posted Image Raspunsuri gasesti, depinde ce vrei dumneata sa accepti sa crezi sau sa combati/sa iei la mishto Posted Image !

#4
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostMotherEarth, on 31 martie 2014 - 15:16, said:

Salut. Am cateva intrebari pentru voi. Cine are rabdare sa imi raspunda:

1)Potopul lui Noe: a existat? Cat de mare era arca? Cate animale au incaput? a luat si canguri si/sau alte specii endemice? Cum au rezistat plantele 1 an sub apa(datorita potopului) ? Cum a reusit noe sa construiasca o corabia asa de solida la vremea aia ?Cand a venit potopul, de ce n-au murit pestii de apa dulce ?


2)Exodul din egipt: Cati evrei au iesit din egipt? Care era populatia egiptului la vremea aia ? Ce dovezi arheologice avem ca exodul a existat?

3)Invierea lui Isus: Cine a mers la mormant ? Ce au vazut la mormant? Cati/cate?






Daca  aveti rabdare, raspundeti. Daca nu, faceti loc...Posted Image

ba , judecand stiintific , este imposibil ca potopul sa fi existat :) partea cu animalele m-a amuzat mult cand am auzit-o , gandeste-te putin la faza ca nu toate animalele traiesc in acelasi mediu , cum ar putea sa ia si o foca si o gaina ? sau un leu si un urs , sunt zone unde traiesc toate animalele planetei si nu stiu eu ?:)) se spune "Noe a luat cu el pe arca cate 2 animale de sex diferit din fiecare specie de pe planeta." vezi sa nu :))

#5
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:32, said:


ba , judecand stiintific , este imposibil ca potopul sa fi existat Posted Image partea cu animalele m-a amuzat mult cand am auzit-o , gandeste-te putin la faza ca nu toate animalele traiesc in acelasi mediu , cum ar putea sa ia si o foca si o gaina ? sau un leu si un urs , sunt zone unde traiesc toate animalele planetei si nu stiu eu ?Posted Image) se spune "Noe a luat cu el pe arca cate 2 animale de sex diferit din fiecare specie de pe planeta." vezi sa nu Posted Image)

In acea vreme se spune ca pamantul era lipit, dupa potop au aparut continentele.

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:37, said:

In acea vreme se spune ca pamantul era lipit, dupa potop au aparut continentele.
Cine spune asta? :huh:

Edited by mario_bril, 31 March 2014 - 16:43.


#7
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:37, said:


In acea vreme se spune ca pamantul era lipit, dupa potop au aparut continentele.

cum adica lipit? doar pamant? si cum ar putea ploua daca nu ar fi apa pe pamant? :))

#8
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:32, said:

ba , judecand stiintific , este imposibil ca potopul sa fi existat Posted Image partea cu animalele m-a amuzat mult cand am auzit-o , gandeste-te putin la faza ca nu toate animalele traiesc in acelasi mediu , cum ar putea sa ia si o foca si o gaina ? sau un leu si un urs , sunt zone unde traiesc toate animalele planetei si nu stiu eu ?Posted Image) se spune "Noe a luat cu el pe arca cate 2 animale de sex diferit din fiecare specie de pe planeta." vezi sa nu Posted Image)
De ce daca nu reusesti sa intelegi crezi ca n-a existat?
De ce nu zici invers, ca daca nu intelegi inseamna ca a existat?
Daca de exemplu pui un pui de leu langa un pui de gasca de o zi, crezi ca se vor macelarii unul pe celalalt?

#9
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postaltul2, on 31 martie 2014 - 16:44, said:

De ce daca nu reusesti sa intelegi crezi ca n-a existat?
De ce nu zici invers, ca daca nu intelegi inseamna ca a existat?
Daca de exemplu pui un pui de leu langa un pui de gasca de o zi, crezi ca se vor macelarii unul pe celalalt?

nu e vorba ca se mananca , animalele se pot dresa , dar , cum pui tu un leu langa un urs? :)) o sa gasesti un leu in vre-o padure? :))

#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:45, said:

nu e vorba ca se mananca , animalele se pot dresa , dar , cum pui tu un leu langa un urs? Posted Image) o sa gasesti un leu in vre-o padure? Posted Image)
Intrebi de azi sau de atunci?
Lei erau si in Romania, iar astazi sunt ursi

#11
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
"conform cercetărilor istoriografice, echivalau cu 137 de metri lungime, 23 de metri lățime și 14 metri înălțime" era mica :) baga 4 elefanti acolo , si 4 hipopotami si 4 morse , nu mai ai loc sa dai o besina :)) nu chiar dar oricum nu ar incapea nici 2 din fiecare specie de animal din padure , de animale din amazon/jungla nu mai zic

#12
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:44, said:


cum adica lipit? doar pamant? si cum ar putea ploua daca nu ar fi apa pe pamant? Posted Image)

Daca refuzi sa gandesti renunta. Continentele erau lipite, mai exact era o bucata de pamant inconjurata de apa.
Multi spun ca acel potop defapt are legatura cu Atlantida.

#13
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:50, said:


Daca refuzi sa gandesti renunta. Continentele erau lipite, mai exact era o bucata de pamant inconjurata de apa.
Multi spun ca acel potop defapt are legatura cu Atlantida.

În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean.

wikipedia e mare frate , inainte sa postezi un lucru pe care nu-l stii , mai bine informeaza-te si dupaia posteaza.

#14
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:49, said:

"conform cercetărilor istoriografice, echivalau cu 137 de metri lungime, 23 de metri lățime și 14 metri înălțime" era mica Posted Image baga 4 elefanti acolo , si 4 hipopotami si 4 morse , nu mai ai loc sa dai o besina Posted Image) nu chiar dar oricum nu ar incapea nici 2 din fiecare specie de animal din padure , de animale din amazon/jungla nu mai zic

Si daca nu stii cum ar fi posibil inseamna ca nu a existat?
Daca de exemplu pui un pui de leu alaturi de un pui de gasca de o zi cat spatiu crezi ca ocupa?

#15
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:53, said:


În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean.

wikipedia e mare frate , inainte sa postezi un lucru pe care nu-l stii , mai bine informeaza-te si dupaia posteaza.
Am spus ca: multi considera scufundarea Atlantidei, ca avand legatura cu potopul lui Noe.
Atlantida nefiind o nava de lupta.

#16
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postaltul2, on 31 martie 2014 - 16:53, said:

Si daca nu stii cum ar fi posibil inseamna ca nu a existat?
Daca de exemplu pui un pui de leu alaturi de un pui de gasca de o zi cat spatiu crezi ca ocupa?

pai noe nu a urcat pui de o zi , nu scrie nicaieri asta . Eu incerc sa traiesc in realitate , am incetat sa cred in zane si ponei :) stiinta are toate rezultatele , este demonstrat ca nu a existat.
Sunt cateva documentare pe domeniul asta , cu explicatii si dovezi :) maine/poimaine o sa veniti aici si o sa spuneti ca l-ati vazut si pe mos craciun , "daca nu stii cum ar fi posibil crezi ca nu exista?"

View PostTiby84, on 31 martie 2014 - 16:57, said:

Am spus ca: multi considera scufundarea Atlantidei, ca avand legatura cu potopul lui Noe.
Atlantida nefiind o nava de lupta.

"Atlantida (în greacă, Ἀτλαντὶς νῆσος, "insula lui Atlas") este numele unei insule legendare menționate pentru prima oară în două dialoguri ale lui Platon, Timaios și Critias.[1]"

scrie undeva de nava de lupta? am zis si mai sus , citeste atent inainte sa postezi ceva:)

#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postiulyusfagaras69, on 31 martie 2014 - 16:57, said:

pai noe nu a urcat pui de o zi , nu scrie nicaieri asta . Eu incerc sa traiesc in realitate , am incetat sa cred in zane si ponei Posted Image stiinta are toate rezultatele , este demonstrat ca nu a existat.
Sunt cateva documentare pe domeniul asta , cu explicatii si dovezi Posted Image maine/poimaine o sa veniti aici si o sa spuneti ca l-ati vazut si pe mos craciun , "daca nu stii cum ar fi posibil crezi ca nu exista?"
Posted Image
Cum poate stiinta sa demonstreze ceva?
Daca stiinta nu a reusit sa puna un leu si o gasca in acelasi loc inseamna ca nu se poate?

Daca eu iti demonstrez ca pot sa pun un pui de leu langa un pui de gasca in acelasi loc, crezi in potop?

#18
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View Postaltul2, on 31 martie 2014 - 17:05, said:

Posted Image
Cum poate stiinta sa demonstreze ceva?
Daca stiinta nu a reusit sa puna un leu si o gasca in acelasi loc inseamna ca nu se poate?

Daca eu iti demonstrez ca pot sa pun un pui de leu langa un pui de gasca in acelasi loc, crezi in potop?

Da Posted Image) daca tu strangi cate 2 animale de sex diferit din toate speciile planetei pe o arca de 5 ori mai mare ca "arca lui Noe" ma caiesc Posted Image
Stiinta nu doar a reusit sa uneasca animalele , le-a si "combinat" , uite o poza cu un ligru , o combinatie intre tigru si leu :


[ http://www.bubblews.com/assets/images/news/326198029_1359989235.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulyusfagaras69, 31 March 2014 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate