Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

vb6 sub win7 64k

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
salutare,
vreau sa trec pe un pc cu un procesor mai puternic si daca tot o fac ma gandesc sa fie pe 64k. os-ul va fi win7 pe 64, intrebarea este daca vb6(compilatorul lui) este compatibil pe o platforma 64k. (sariti va rog de faza cu "treci pe .net")
din cate am citit pe colo pe colo nu am gasit articole referitoare la 64k ci doar unele generice ce vizeaza compatibilitatea vb6 cu win7.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Vrei sa dezgropi morti ? Nu are rost: http://support.micro...ecycle/?p1=2971
Ar trebui sa ruleze sub 64 bit dar executabile tot pentru 32 va produce.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2014 - 19:28.


#3
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
bineinteles ca tot 32 va produce, dar cu ceva timp in urma am facut un rahatel de aplicatie pe o platform 64 si cand am instalat-o pe un xp mi-a dat ceva erori (nu mai tin minte de care tip), la vremea respective nu mi-am batut capul cu asta am refacut aplicatia pe un 32 si totul a fost ok.
aste e cauza pentru care am intrebat daca exista ceva problem la compilarea pe o platform 64.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Banuiesc ca nu raspunsul la aceasta intrebare te va retine in a lua un pc mai modern asa ca incearca si vezi ce iese.
Daca apar erori ne dai exemple concrete.

Apoi exista intotdeauna posibilitatea folosirii unei masini virtuale.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ar trebui, ce produce compilatorul e identic. Aveai dll-urile toate la client ?

#6
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27 martie 2014 - 19:53, said:

Nu ar trebui, ce produce compilatorul e identic. Aveai dll-urile toate la client ?
da, erau toate, defapt mi-a fost lene sa ma duc in camera unde lucrez de obicei si am preferat sa fac programul pe pc-ul "cu jocuri", unde am instalat si vb-ul. I-am dat kit-ul de instalare facut unui amic(ca el imi ceruse sa-I fac acea aplicatie) si mi-a spus ca nu functioneaza. asa ca m-am dus pe laptopul de lucru si l-am instalat si acolo si intr-adevar nu functiona. asa cum am spus l-am refacut si totul a fost ok. din cate imi amintesc erau niste erori de unde am dedus (poate ca nu si correct) ca pot fi generate de faptul ca a fost compilat pe 64.
@dani.user, oricum voi lua un processor pe 64, dar ma intrebam daca are rost sa ma muncesc sa instalez win7 pe 64, sau sa instalez direct un 32.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am VB6 pe Win7 x64 si merge fara probleme. Daca iti faci treaba cu el de ce sa-l schimbi? O intrebare excelenta care isi gaseste raspunsul in acest articol superb:

The Silent Majority: Why Visual Basic 6 Still Thrives

Problema cu programul tau era probabil faptul ca ai folosit ceva controale externe (OCX) care intr-adevar nu functioneaza pe sisteme x64. Codul nativ produs de VB6 merge ca uns in schimb.

#8
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
@rickisyv, articolul este intr-adevar bestial.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrickysyv, on 27 martie 2014 - 21:12, said:

Problema cu programul tau era probabil faptul ca ai folosit ceva controale externe (OCX) care intr-adevar nu functioneaza pe sisteme x64.
Functioneaza in WOW64 adica subsistemul 32-bit din x64.

View Postnexusm, on 28 martie 2014 - 10:14, said:

articolul este intr-adevar bestial.
Mortul tot mort ramane iar piata software si-a schimbat demult directia chiar daca mai sunt unu doi calareti singuratici.

Edited by neagu_laurentiu, 28 March 2014 - 10:51.


#10
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View Postneagu_laurentiu, on 28 martie 2014 - 10:50, said:

Mortul tot mort ramane iar piata software si-a schimbat demult directia chiar daca mai sunt unu doi calareti singuratici.
este o opinie si o luam ca atare. este clar ca pentru cineva care se apuca azi de programare nici nu se pune problema invatarii unui limbaj vechi si care chiar inca de la inceput nu a fost conceput pentru profesionosti (sa nu uitam ca C-ul a dominat si domina si azi cu toate versiunile lui). dar daca pentru unii, asa cum sunt si eu, acest cal mort numit vb6 acopera toate nevoile? ce sa fac, sa ma apuc sa invat altul doar ca sa fiu pregatit de apocalipsa? sau doar sa fac ceva beletristic in timpul liber?. poate ca la vremea la care voi fi pus in fata unei probleme ce nu-si are solutia prin vb6 o sa ma mai gandesc, pana atunci insa...
si mai e o chestie de remarcat, uita-te cate site-uri si forumuri sunt dedicate si trateaza probleme prin vb6, de unde ca acest cal chiar daca e mort este neingropat Posted Image
iar piata software la care te referi are in continuare nevoie de o gramada de aplicatii marunte de nisa ce pot fi satisfacute slava domnului si cu astfel de limbaje vechi si perimate. ca exemplu spun ca am o aplicatie ce ruleaza de ani buni in 2 mari fabrici si care monitorizeaza mii de parametri de productie. pana acum nu s-a impus nevoie de ceva mai desptept. poate ca intr-un proiect de comunicatii situatia se schimba, dar cei 2 patroni de au preferat sa cumpere o solutie de la mine si nu de la o mare firma it cu super-softisti angajati si super-limbaje. ce vreau sa spun este faptul ca problemele ce trebuiesc rezolvate impun calitatea sculelor si nu invers. da, pot sa-mi cumpar o super-scula dar risc sa nu o folosesc la intreaga capacitate niciodata si toti banii investiti in inteligenta ei nu vor fi decat bani aruncati la canal. sper sa imi fie inteleasa analogia.
oricum cred ca nu are rost sa polemizam pe astefel de teme, cine e mai tare Batman sau Superman, decat doar pentru distractie.

Edited by nexusm, 28 March 2014 - 11:54.


#11
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Eu am calculator cu procesor pe 64 biti, si 8 GB RAM. Folosesc Visual Basic 6.0 de cand mama m-a facut (vorba vine), si merge perfect pe Windows 7 pe 32 biti. Nu am simtit niciodata nevoia de ceva mai bun de Win 7 si VB 6.0. Ai dai setarile cum trebuie, inclusiv sa fie compatibil cu Windows XP (Sp.3 parca)...si zboara. Cine-i programator bun, face cu VB 6.0 absolut orice. Ca exemplu, eu lucrez acuma la un program in Visual Basic care sa simuleze un Assamblor pentru Raspberry Pi (care are procesor ARM), si sa-mi scoata cod in HEX pe un SD card, care sa ruleze apoi pe Raspberry Pi. Deci daca poti sa scrii cu VB 6.0, pe un procesor x86, un program care sa ruleze apoi pe un procesor ARM, care are cu totul alta tehnologie si alte functii... nu vad ce N-AI PUTEA SA FACI cu VB 6.0? Apropo, citisem recent io carte in engleza in care spunea ca majoritatea celor care au trecut pe VB.net, s-au reintors pe VB.

Edited by Un_Nimeni_Celebru, 01 June 2014 - 08:44.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 08:41, said:

Nu am simtit niciodata nevoia de ceva mai bun de Win 7 si VB 6.0.
Te cred. Dar ia mai fa si proiecte de amploare.

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 01 iunie 2014 - 08:41, said:

Deci daca poti sa scrii cu VB 6.0, pe un procesor x86, un program care sa ruleze apoi pe un procesor ARM, care are cu totul alta tehnologie si alte functii... nu vad ce N-AI PUTEA SA FACI cu VB 6.0?
Pai ce spui tu poti si cu Notepad. Ce mare branza e sa scrii intr-un fisier un executabil pentru alta platforma cat timp cunosti cui te adresezi !
Da na', tu HEX, HEX !

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2014 - 15:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate