Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Numar de autentificari in retea la prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006
Am înțeles. Deci dacă cineva nu vrea să-și înregistreze SIM-ul din varii motive înseamnă că respectiva persoană "anunță bombe" [sic!]!

#20
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Ok asta e ultimul offtopic al meu ... dar ce alt motiv ai sa nu dai bul ?. Ca doar nu e politie, e o casierie RCS.

#21
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
Daca folosesti telul ca un om normal,ce problema ai ca iti cere buletinul?

#22
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Totusi, ce motiv specific ar fi pentru inregistrarea nominala a simurilor?  Sa nu ziceti de apelurile la 112, ca e cusuta cu ata alba. Exista alte motive nespuse.
In strainatate deja se renunta la inregistrarea nominala a simurilor si ne trezim noi dupa multi ani sa le inregistram. Nu e vorba de avut vreo problema, dar de ce sa nu ne inregistram cu buletinul cand cumparam alimente, de ce sa nu ne inregistram cu buletinul de cate ori bem o bere sau o sticla de vin la restaurant? Sunt masuri inutile, ce nu ar face altceva decat sa sporeasca controlul asupra individului si de a-l include intr-o baza de date.
O mare problema ar fi de exemplu prelucrarea datelor cu caracter personal ce-ar veni odata cu cartelele, a doua problema ar fi cartelele expirate, furate, pierdute. Sa nu credeti ca totul ar fi ordonat, ar fi haos in cel mai pur stil romanesc. Eu nu sunt neaparat impotriva, doar ca sunt sigur ca va fi un circ romanesc, o lege data cvasi-inutil, respectata doar de unii. S-au terminat problemele in tara asta, telefonia mobila merge perfect, toate legile sunt respectate de operatori si trebuie sa inventam ceva sa ne facem de munca. Sau nu? :)

#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGetodacul, on 29 martie 2014 - 11:20, said:

Totusi, ce motiv specific ar fi pentru inregistrarea nominala a simurilor?  Sa nu ziceti de apelurile la 112, ca e cusuta cu ata alba. Exista alte motive nespuse.
In strainatate deja se renunta la inregistrarea nominala a simurilor si ne trezim noi dupa multi ani sa le inregistram. Nu e vorba de avut vreo problema, dar de ce sa nu ne inregistram cu buletinul cand cumparam alimente, de ce sa nu ne inregistram cu buletinul de cate ori bem o bere sau o sticla de vin la restaurant? Sunt masuri inutile, ce nu ar face altceva decat sa sporeasca controlul asupra individului si de a-l include intr-o baza de date.
O mare problema ar fi de exemplu prelucrarea datelor cu caracter personal ce-ar veni odata cu cartelele, a doua problema ar fi cartelele expirate, furate, pierdute. Sa nu credeti ca totul ar fi ordonat, ar fi haos in cel mai pur stil romanesc. Eu nu sunt neaparat impotriva, doar ca sunt sigur ca va fi un circ romanesc, o lege data cvasi-inutil, respectata doar de unii. S-au terminat problemele in tara asta, telefonia mobila merge perfect, toate legile sunt respectate de operatori si trebuie sa inventam ceva sa ne facem de munca. Sau nu? Posted Image

Unde naiba se renunta, ca mie mi-au cerut si rudele de gradul trei cand am cumparat un SIM in Spania, anul trecut. Astea sunt chestii impuse de CE, chipurile antiterorism. In alta ordine de idei, s-au tras atat de multe tepe cu ajutorul acestor cartele, incat chiar consider necesara o astfel de lege. Asta ca sa nu mai vorbim de acte de coruptie, sunat aiurea la ore tarzii si cate si mai cate. Legat de "autentificare" cand faci cumparaturi, daca platesti cu cardul, ce crezi ca faci? Facem pariu ca in 10 ani nu mai poti plati cash?

#24
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
In tarile nordice se cam renunta. In sensul ca de cativa ani, se dau simuri gratis pe strada, cu ocazia diferitelor promotii.
E chiar asa greu de inteles ca o asemenea masura afecteaza numai oamenii normali, fiind inca o treapta de birocratie in plus? Iti pot enumera multe variante de a face rost de un SIM pe un nume fictiv, pe un alt nume, pe o companie (desfiintata ori ba). Va fi un motiv in plus sa ne scumpeasca serviciile, si nu va avea niciun rezultat. Traim in Romania. Imagineaza-te in pielea unuia care vrea sa fie anonim, si o sa-ti vina multe idei de a face rost de o cartela ce nu e pe numele tau, si asta banal de simplu. Va fi un motiv in plus de "combinatii" pe site-urile de vanzari de pe net, atata tot.
Eu as face pariul de care spui tu, pentru ca stiu ca daca cineva castiga ceva din plata cu cash, banii fizici nu vor disparea. Ca nu-s tampiti sa-si limiteze singuri castigurile. Cardurile exista in USA de zeci de ani, si inca se fac plati cu bani fizici. Termenul tau de 10 ani e complet nerealist. Ai uitat un 0.

Edited by Getodacul, 29 March 2014 - 19:26.


#25
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca nu vor disparea platile cash, atunci, cu siguranta, nu le vei putea face in mod anonim. Obisnuieste-te.
L.E. Nu imi doresc asta, dar privind modul in care NSA supravegheaza, nu pot sa nu ma gandesc la asta. Gandeste-te ca treaba cu NSA-ul e doar o chestie scapata, asa, pentru public. Mi-e frica sa ma gandesc la ce nivel de monitorizare s-a ajuns. Acum, ca tot privesc lucrurile din perspectiva asta, s-ar putea sa ai dreptate si sa nu mai fie nevoie de inregistrarea SIM-urilor. S-ar putea ca amprenta vocala sa fie suficienta pentru identificare.

Edited by filip.serban, 29 March 2014 - 22:48.


#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostGetodacul, on 29 martie 2014 - 19:25, said:

In tarile nordice se cam renunta. In sensul ca de cativa ani, se dau simuri gratis pe strada, cu ocazia diferitelor promotii.
E chiar asa greu de inteles ca o asemenea masura afecteaza numai oamenii normali, fiind inca o treapta de birocratie in plus? Iti pot enumera multe variante de a face rost de un SIM pe un nume fictiv, pe un alt nume, pe o companie (desfiintata ori ba).
simurile se dau gratuit datoritã faptului ca esti obligat sa dai cu subsemnatul la activarea online sau prin formularul trimis prin posta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate