Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Numar de autentificari in retea la prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Salut,

Se stie ca la Vodafone si mai alea la Cosmote se cam "defecteaza" cartelele prepay si trebuie sa te duci sa faci o schimbare de sim.

Eu cel putin sunt de pareee ca acele sim-uri au un numar de autentificari in retea, dupa care nu mai permite autentif in retea.

Probat de mine ieri cu o cartela prepay Cosmote ... restart-at telefonul de proba de 15-20 de ori si atat a fost.

La Digi.Mobil prepaid a auzit cineva de "defectari" ale cartelelor ?.

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View PostVodafonee, on 26 martie 2014 - 23:22, said:

Salut,

Se stie ca la Vodafone si mai alea la Cosmote se cam "defecteaza" cartelele prepay si trebuie sa te duci sa faci o schimbare de sim.

Eu cel putin sunt de pareee ca acele sim-uri au un numar de autentificari in retea, dupa care nu mai permite autentif in retea.

Probat de mine ieri cu o cartela prepay Cosmote ... restart-at telefonul de proba de 15-20 de ori si atat a fost.

La Digi.Mobil prepaid a auzit cineva de "defectari" ale cartelelor ?.

Pana la sf anului trebuiesc identificati toti utilizatorii de prepay, operatiunea a inceput in urma cu 2 ani, faza e ca te duci la operator si iti schimba simul gratis( se vor defecta automat toate indiferent de retea) contra copie buletin.

Edited by joseph_lacroix, 26 March 2014 - 23:33.


#3
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Bine, dar totusi, a fost nevoit cineva sa schimbe cartela prepay Digi pt ca nu mai avea semnal ?.

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cred ca telefonul tau are o problema cu voltajul pe pinii de contact cu cartelele.
referitor la digi: da am patit eu o tineam in un telefon de vreo 2 ani si intr-o zi pur si simplu nu a mai recunscut simul
la vodafone nu mi s-a ars niciodata simul

Edited by onlyone, 26 March 2014 - 23:40.


#5
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Nu, eu am semnal.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Offtopic: joseph_lacroix, nu cita postul anterior, ca nu are nici un rost sa-l citesc de doua ori, intre raspunsul tau si intrebarea lui nu a mai scris nimeni, atfel incat nu se "pierde firul".

Ontopic: am auzit de povestea cu numarul de autentificari. Intamplarea face ca am o cartela sim de la RDS (abonament) si una de la Cosmote (prepay din 2009) intr-un dual sim, caruia ii fac switch din cand in cand, macar o data pe luna. Cartelele le am in telefon de anul trecut (2014) din aprilie. Asadar, de aproape un an, am facut foarte multe schimbari, cele mai multe le-am facut in roaming si am depasit cred ca numarul de 20 de switch-uri per cartela.
Asadar, cred ca totusi depinde de cartela si nu cred ca e ceva prin care operatorul vrea sa mai castige niste bani, indiferent de numele operatorului.
Eu la RDS am fost nevoit sa schimb doua cartele, dar erau din primele serii, pentru ca nu-mi puteam activa serviciul de date, povestea am mai scris-o prin alte locuri, ideea e ca din pacate, chiar daca problema era de la ei, eu am trebuit sa platesc 5 eu / cartela pentru schimbarea cartelei, repet, e vorba de cartela de abonament si nu prepay.

Edited by Ciubex, 26 March 2014 - 23:45.


#7
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Aha, e bine ca nu e ca la Cosmote, cu numar mic de autentificari. Practic daca ai telefon cu Android si prepay Cosmote in el si ii mai dai cate un restart la 2 zile sa mearfaai fluent, risti sa termini repede numarul de autentificari.

Edited by Vodafonee, 26 March 2014 - 23:47.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred in schestia cu numarul de autentificari in retea. Un telefon cand trece de pe o celula pe alta, se reautentifica...deci daca ma plimb prea mult cu tramvaiul ( si daca as avea cosmote ) as pierde SIM-ul?

#9
Psiho_tera

Psiho_tera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2014
Am o cartela vodafone de 8 ani si una de orange de 7 ani. Nu le-am schimbat niciodata, desi m-am autentificat in retea de nspe mii de ori. Iar la partea cu buletinul contra acelasi numar...oricand poti sa-ti cumperi un prepay de la magazinul din coltul blocului fara buletin. Pierzi numarul, asta e. Iar daca nu ai nimic de ascuns, pastrezi numarul si dai CI, cu ce te incurca?

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Se pare ca, uneori, anumite limitari/scapari tehnice se transforma in diverse "conspiratii".
Fara a dori sa jignesc pe cineva, dar explicatiile par a fi la fel de valide ca ale unui mecanic care nu intelege ce fac diversele controllere/computere ale unui automobil.

Edited by dexterash, 27 March 2014 - 04:22.


#11
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013

View PostVodafonee, on 26 martie 2014 - 23:38, said:

Bine, dar totusi, a fost nevoit cineva sa schimbe cartela prepay Digi pt ca nu mai avea semnal ?.
Da,am schimbat eu una.mi-a dat o foaie,si m-au sunat ei sa vin sa i-au cartela..dupa 1 saptamana :)

#12
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postjoseph_lacroix, on 26 martie 2014 - 23:32, said:



Pana la sf anului trebuiesc identificati toti utilizatorii de prepay, operatiunea a inceput in urma cu 2 ani, faza e ca te duci la operator si iti schimba simul gratis( se vor defecta automat toate indiferent de retea) contra copie buletin.
eu le am inregistrate pe nume. crezi ca se mai defecteaza?

#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postlex404, on 27 martie 2014 - 02:06, said:

Nu cred in schestia cu numarul de autentificari in retea.
de existat, exista. e implementata mai mult pe prepay. s-a mai discutat problema pe forum.
https://www.google.r...iw=1280&bih=858




Quote

Authentication Counter
1. SIM Solution

How   Limit the Number of times
RUN_GSM_ALGO command can be called

Advantages  Effective in reducing possibility of SIM
   cloning

Disadvantages  Life Span of SIM compromised
  Difficult to find optimal limit
nu stau sa caut mai mult, cine are chef de cunostinte si detalii, sa sape singur.

Attached Files


Edited by dygey, 27 March 2014 - 13:45.


#14
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Da, eu stiam ca exista doar ca nu am avut timp sa pun dovezi ... solide. :D

In legatura cu trecerea de pe o celula la alta, celula lor ... normal ar fi si asa cred ca e, sa nu se considere autentificare trecerea pe o noua celula.

Si in leg cu avutul cartelelor de 7-8 ani ... am auzit ca simurile vechi de pe atunci aveau counterul mare ... acum astea noi suporta pytine autentificari.

Edited by Vodafonee, 27 March 2014 - 16:29.


#15
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View PostVodafonee, on 27 martie 2014 - 16:28, said:

In legatura cu trecerea de pe o celula la alta, celula lor ... normal ar fi si asa cred ca e, sa nu se considere autentificare trecerea pe o noua celula.
În cazul celor de la frontieră care intră frecvent în „roaming” ce tratament logic se aplică?

#16
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
In cazul roaming-ului, care este intalnit numai de 5 % din utilizatori, este posibil sa fie altfel.

#17
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
trecand peste teoria conspiratiei cu nr de autentificari, la rds dai din start copie de ci la achizitia cartelei.

#18
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Nu e teorie a conspiratiei si crede-ma ca daca nu suni si anunti bombe nu are de ce sa te deranjeze ca iti cere buletinul.

Edited by Vodafonee, 29 March 2014 - 10:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate