Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Unde bag SoureCode?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zayn

zayn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.03.2014
Va rog sa imi explicati si mie cum sta treaba cu SoureCode sunt incepator in vb deci de exemplu daca ai sourecode de la un program unde il bagi? si de unde sti cum arata ca sa il faci? butoane etc de exemplu am aici un sourcecode de la un email sender http://www.codeproje...63/Email-Sender cum actionez?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista termenul "sourecode" ci "source code" adica acel cod al aplicatiei. Acesta se da compilatorului pentru a obtine executabilul.
Iar ce intrebi tu tine de abc-ul programarii, fara minime notiuni nu ai cum sa intelegi ce spun.

Edited by neagu_laurentiu, 26 March 2014 - 15:59.


#3
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
ca esti incepator asta e clar, dupa intrebarea pusa, dar intrebarea de baza in cazul tau este urmatoarea ..."vrei sa inveti sa programezi, sau explorezi si tu ceva pe acolo ?"
pentru ca daca realmente vrei sa inveti un limbaj de programare (oricare ar fi el si in cazul tau este clar ca nu ai nici un fel de cunostinte in acest domeniu), atunci ar trebui sa sa-ti alegi un limbaj dupa care sa incepi cu help-ul lui care are raspuns la chestii elementare (de pilda cum se folosesc facilitatile repspectivei platforme, care ii sunt limitarile respectivului limbaj, etc). fara a citi si a incepe de la pasul 0(zero) nu are sens sa te apuci de asa ceva. vei atinge in cel mai fericit caz un nivel de tip "cod ide" si atat.
pe de alta parte, daca esti vreun elev/student ce ai de rezolvat vreun proiect atunci pune intrebari legate direct de cerintele proiectului si poate iti va raspunde cineva, dar intrabari de tipul celei puse de tine chiar nu isi au locul pe vreun forum. ce vrei tu nu este ajutor intr-o situatie data (ajutor practic sau teoretic) ci este ceva ce tine numai si numai de cunosterea elementara a unei platforme de programare. fara a fi sarcastic, ceea ce intrebi tu este ceva similar ca si o intrebare de tipul "cum schimb sau selectez o alta culoare in aplicatia Paint", .. ce cauti in Paint daca nu stii chestia asta, care este eminamente una din facilitatile elementare ale programului.

#4
zayn

zayn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.03.2014
va multumesc pentru sfaturi dar tot nu mi'ati spus cum fac din source code programu? va rog mai pe intelesu meu ca nu ma pricep repet :D sunt incepator in asa ceva cum realizez programu daca am source code unde il bag etc

#5
spam

spam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 13.01.2007

View Postzayn, on 26 martie 2014 - 17:25, said:

va multumesc pentru sfaturi dar tot nu mi'ati spus cum fac din source code programu? va rog mai pe intelesu meu ca nu ma pricep repet Posted Image sunt incepator in asa ceva cum realizez programu daca am source code unde il bag etc

La modul cel mai simplu dupa ce ai dezarhivat arhiva, dublu click pe fisierul EmailSender.sln. O sa ti-l deschida Visual Studio si probabil o sa-ti apara un conversion wizard avand in vedere ca solutia a fost realizata cu VS 2005. Dupa conversie, foloseste Solution Explorer ca sa explorezi continutul.

#6
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu-l intereseaza pe el programarea, el vrea doar programul compilat, probabil pentru spam. Cont creat ieri, ce pretentii sa mai ai?

#7
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View Postneagu_laurentiu, on 26 martie 2014 - 15:57, said:

Nu exista termenul "sourecode" ci "source code" adica acel cod al aplicatiei. Acesta se da compilatorului pentru a obtine executabilul.
Iar ce intrebi tu tine de abc-ul programarii, fara minime notiuni nu ai cum sa intelegi ce spun.
Sau puteai pur si simplu sa-i dai o mica explicatie bobocului, si nu sa te umfli in pene. Toti am fost incepatori.... nu uita asta.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Te bagi in vorba fara sa cunosti istoria. L-am sfatuit inaintea acestui topic sa invete metodic, sa studieze documentatia etc. dar el nu si nu, da-mi codul.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2014 - 15:40.


#9
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013

View Postzayn, on 26 martie 2014 - 15:33, said:

Va rog sa imi explicati si mie cum sta treaba cu SoureCode sunt incepator in vb deci de exemplu daca ai sourecode de la un program unde il bagi? si de unde sti cum arata ca sa il faci? butoane etc de exemplu am aici un sourcecode de la un email sender http://www.codeproje...63/Email-Sender cum actionez?

vrei sa inveti programare sau doar cauti o solutie sa spargi serverul NASA? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate