Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

o intrebare legata de background in CSS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
chaosed

chaosed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2014
Am o poza  1920 x 1200, pe care vreau sa o folosesc ca background, si as vrea ca inaltimea sa se ajusteze rezolutiei monitorului utilizatorului, cum as putea face asta?
Vreau sa se vada toata partea stanga, daca o las asa

body
{
background-image:url("blueprint/background.jpg");
background-position:left center;
}

atunci nu se vede intreaga.

#2
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Eu nu te incurajez sa folosesti o imagine ca background, pentru ca dureaza mult sa se incarce poza folosita plus ca merge si mai incet, si un user care ar dori sa intre pe pagina ta si vede ca trebuie sa astepte mult sa se incarce pagina si ca merge greu, eu zic ca e ca si pierdut, multe pagini web folosesc un background-color este simplu si da bine la ochi.

#3
chaosed

chaosed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2014
dar mi-ar placea sa fie stilizata in vreun fel pagina totusi, si nu prea stiu cum sa obtin acest efect :(

#4
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
backround-size:cover; (nu e suportat pe IE)

#5
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Poți încerca și cu jQuery...

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
nu-i recomanda jquery cand nu stie css.... asa se strica tineretul luand ce e mai usor dar nestiind dece....

daca ai sa mergi pe ideea cu rezolutia monitorului ai sa gasesti chestii de genul @media ... lucruri cu care nu sunt de acord.

ar trebui sa te gandesti la rezolutia disponibila in browser.... te intrebi decE?

pai eu am 1280x1024 dar am 15 toolbar-uri si disponibil pentru site am doar 1280x600 insa tu prin media ai facut site-ul pentru 1280x1024.... intelegi ?

poti apela la background cu poza in ipoteza cand acea poza se rezuma la maxim 200kb.

apoi nu este rentabil sa pui un bg o poza mare cand acea poza cuprinde 2 elemente in medie 200x300 si restul de culoare x... faci bg de culoare x din css si positionezi pozele ca si bg separat.


Teorie este multa... mai bine vi cu exemple concrete

referitor la exemplu tau incearca

body
{
background-image:url("blueprint/background.jpg");
background-size: 100% 100%;
}


Quote

The background-size property is supported in IE9+, Firefox, Opera, Chrome, and Safari.

sincer de cand cu moartea caprioarei (vezi xp) nu stiu unde mai gasesti ie8-

Edited by MooF2010, 24 March 2014 - 17:46.


#7
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostMooF2010, on 24 martie 2014 - 17:44, said:

nu-i recomanda jquery cand nu stie css.... asa se strica tineretul luand ce e mai usor dar nestiind dece....

Păi, ce vrea inițiatorul nu se poate doar cu css.

Edited by dan-s, 24 March 2014 - 20:06.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
crezi? faptul ca nu stii nu inseamna ca nu se poate.

poti face in full css (cu ceva munca) un site care se autoscaleaza automat la orice dimensiune chiar daca browserul nu este in fullscreen ... si aici ma refer la toate elementele nu doar la background-uri ....

e adevarat poti intampina dificultati foarte mari la unele elemente dinamice.


dar tinand cont de nivelul lui actual nu il intereseaza asta ci doar un strech la background.... sau un fit.... nu cred ca am inteles exact ce vrea

Edited by MooF2010, 24 March 2014 - 21:58.


#9
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostMooF2010, on 24 martie 2014 - 21:58, said:

poti face in full css (cu ceva munca) un site care se autoscaleaza automat la orice dimensiune chiar daca browserul nu este in fullscreen ... si aici ma refer la toate elementele nu doar la background-uri ....
Fă așa ceva să vedem. Dar să meargă pe toate browser-ele. Sper că nu ești tipul de om care se laudă că se pot face anumite lucruri dar nu știe cum să facă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate