Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

dilema inchidere/deschidere usa termopan balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009
salutare.
am o usa de balcon, din termopan, cu geam si clanta pe o singura parte (pe interior).
am si un copil mic,care creste si deja ajunge si umbla la maner (clanta). astfel, am stat de vreo 2 ori pe balcon (spre norocul meu,doar cateva minute,ca mai era cineva acasa), pt ca el sare si inchide usa.
am vreo solutie care sa mi permita sa..nu raman pe balcon cand ies si trag usa dupa mine?
ma gandeam daca se poate pune clanta dubla (aici mi e si teama, chiar daca stau la et 4...sa nu ma trezesc cu vreun "socares" in casa)?
sau exista alt sistem pe cate sa pun pe usa, sa nu ajunga copilul la el si sa mi ofere control interior-exterior? eventual cel de exterior, sa fie detasabil, in caz ca plec de acasa.

ma intereseaza solutii ieftine, ce nu implica scoaterea usii si ducerea ei la vreo firma de termopane sa ma jupoaie de bani.
nu mai este in garantie termopanul.

poate nu exista ce vreau eu (si bun si ieftin), dar am tot cautat pe net si nu am gasit nimic,asa ca am decis sa intreb aici, printre cunoscatori.

Multumesc!


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
cand iesi pe balcon pui o protectie pe cant, eventual mai sus sa nu-l ia copilul
poti sa cumperi o protectie de genul asta cu cativa ron de la orice magazin mai mare sau poti sa-ti confectionezi singur(a) din ce materiale ai prin casa
[ http://www.bebejoy.ro/images/detailed/5/Set_3_dispozitive_protectie_usa_1136683458451783d9887081.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 19 March 2014 - 15:11.


#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
iti recomand un maner cu cheie , o sa fie de folos si la tinut copilul in casa .
provizoriu eu am intors manerul invers , asa incat inchis era pe pozitia rabatat si nu am avut probleme pana a priceput ala mic

#4
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009
multumesc @Kroghy,e buna varianta asta, dar cand e frig afara si ai copil mic si el sta pe jos si te urmeaza la tot pasul, nu prea merge:)

multumesc @botelucian. ai idee de unde pot cumpara asa ceva? sunt compatibile cu toate usile astea de termopan pt balcon?

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
sunt compatibile cu orice geam /usa de balcon eu am luat din ambient dar deja sunt cativa ani buni era vreo 50-60 lei

#6
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

View Postbotelucian, on 19 martie 2014 - 17:01, said:

sunt compatibile cu orice geam /usa de balcon eu am luat din ambient dar deja sunt cativa ani buni era vreo 50-60 lei

si merg si interior/exterior?
multumesc, de info. o sa caut pe la dedeman maine

#7
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
poti pune manerul doar pe interior. in locul cremonului existent. Daca vrei manere pe ambele parti ale usii, trebuie sa inlocuiesti spanioleta - tija aceea lunga

Edited by raduadrian75, 19 March 2014 - 20:04.


#8
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

View Postraduadrian75, on 19 martie 2014 - 20:04, said:

poti pune manerul doar pe interior. in locul cremonului existent. Daca vrei manere pe ambele parti ale usii, trebuie sa inlocuiesti spanioleta - tija aceea lunga

e complicat/costisitor sa inlocuiesc spanioleta?

#9
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
e destul de costisitor. O spanioleta ce-ti va permite sa montezi manere pe ambele parti, costa aproximativ 90 de lei. Ca sa montezi acest model de spanioleta va trebui sa dai  geamul jos si sa gauresti atat armatura cat si profilul  altfel spanioleta nu va intra flat pe canalul canatului.  Pentru a intelege mai bine, daca vrei sa strapungi gaurile existente , vei iesi prea aproape de buza profilului. Montand manerele pe spanioleta existenta, cel din exterior  va atinge tocul usii. Cealalta spanioleta permite mutarea manerelor aproximativ 1 cm spre bagheta  facand astfel posibil montarea manerelor pe ambele parti

#10
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

View Postraduadrian75, on 19 martie 2014 - 20:35, said:

e destul de costisitor. O spanioleta ce-ti va permite sa montezi manere pe ambele parti, costa aproximativ 90 de lei. Ca sa montezi acest model de spanioleta va trebui sa dai  geamul jos si sa gauresti atat armatura cat si profilul  altfel spanioleta nu va intra flat pe canalul canatului.  Pentru a intelege mai bine, daca vrei sa strapungi gaurile existente , vei iesi prea aproape de buza profilului. Montand manerele pe spanioleta existenta, cel din exterior  va atinge tocul usii. Cealalta spanioleta permite mutarea manerelor aproximativ 1 cm spre bagheta  facand astfel posibil montarea manerelor pe ambele parti


m-am dezumflat :(

#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
pui maner cu cheie in camera si un zavor pe afara. te costa maxim 20 de lei si iti ia 3 minute sa le montezi

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Din câte știu eu, mânerul cu cheie se închide chiar și fără cheie în el dacă e deschis.
Manerul nu se poate deschide atunci când e închis, fără a avea cheia.

Merge, cu condiția să deschizi ușa, iar apoi, cu ușa deschisă să pui mânerul pe poziția închis și să scoți cheia, când ieși pe balcon. Nu mai trebuie snaper pe exterior în condițiile astea, ci doar mânerul cu cheie.
Nu se va mai putea închide de tot ușa în momentul când ieși pe balcon.

#13
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
da. manerul cu cheie nu se poate incuia pe pozitia deschis ci doar atunci cand este inchis

Edited by raduadrian75, 20 March 2014 - 18:36.


#14
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009
multumesc de idei!! ajung azi pe la ikea. poate gasesc ceva

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cu plăcere.La Ikea nu o să găsești decât probabil piesele indicate de Kroghy, care pot rezolva problema, mânere cu cheie nu sunt de găsit acolo.

#16
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009
da, Digix,am constatat. Dau o fuga la Dedeman sapt asta. Sa vedem..

Ps: am intrat pe siteul din adresa ta,lucrezi acolo,te ocupi cu asa ceva?

Edited by Badazz, 24 March 2014 - 19:17.


#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, e site-ul meu și asta e ocupația mea.

Nu sunt mânere nici în Dedeman. Vrei să-ți dau eu unul?

#18
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
daca mai faci multe drumuri Badazz , o sa ajunga manerul ala  de la 20 -30 de lei, sa coste peste suta:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate