Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Diagnoza OBD de pe telefon/tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmauritiudarie, on 24 martie 2014 - 12:25, said:

Stiu ca deviez putin de la subiect dar pe mine ma intereseaza ,de ce nu pot cumpara aplicatii din google pley cu un card master de la transilvania
Trebuie să mergi la ei să autorizezi limitele de plată și ai să poți.

#20
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Salutare,

De 4 ani au mai aparut noutati...ELM 327 a ajuns la ver 2.2 original sau 2.1 clone.
Aplicatii diverse au aparut in play.google.ro

Intrebarea catre cei care utilizeaza aceste ELM-uri pe autoturisme din gama VAG: Ce module pot accesa azi o clona/un original ELM 327 pe autoturisme produse dupa 2010 ?

#21
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Motor. Restul apa de ploaie deoarece VW nu foloseste un protocol open source pentru restul modulelor, ci proprietar

#22
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Motor insemnand toti parametrii, inclusiv cei de injectie ?
Aplicatia VAG DPF din Android ar citi acesti parametrii cu un ELM 327...

O sursa de incredere de unde ati cumparat ELM 327 cu garantie in Romania ?

#23
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 04.11.2016
Cea mai ieftina interfata ELM 327 OBD II Bluetooth pleaca de la 35 de lei si primesti si un cd cu Torque. Ce garantie sa se mai dea pentru banii astia? Daca te duci cu masina la sediul lor ti-o si verifica daca se conecteaza .

Daca vrei una profesionala, este mult mai scumpa si o iei cu garantie si factura.

Edited by gabrieln2016, 23 February 2018 - 14:22.


#24
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Din ce m-am documentat, absolut toate clonele au probleme, deci cred ca merg pe una oficiala ver 2.2.
Are toate functiile care se pot utiliza si deschide ce permite ECU masinii.

La motorul meu cod CXXB VAG imi apare group 5 in VAG DPF.
Sigur ca numai cu garantie si factura cumpar, altfel nu se pune problema sa arunc banii.

Problema este din ce am descoperit, faptul ca un VCDS nu poate folosi ELM 327 ca sa citeasca toate grupurile de masura la VAG.
Sa ma contrazica cineva daca e gresit.

#25
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postgry2000, on 23 februarie 2018 - 13:52, said:

Motor insemnand toti parametrii, inclusiv cei de injectie ?
Aplicatia VAG DPF din Android ar citi acesti parametrii cu un ELM 327...

O sursa de incredere de unde ati cumparat ELM 327 cu garantie in Romania ?

Cu Torque poate citi mai multi parametrii de pe ECU, insa in mod cert nu totiprecum o face VCDS.
VCDS nu o sa-ti mearga niciodata cu un adaptor ELM 327.
Celelalte module ale masinilor VW folosesc un protocol proprietar pentru comunicatie, asadar nu o sa mearga cu ELM

#26
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Mersi de confirmare. De fapt fw-ul de pe ELM este limitat acum ca sa nu poata deschide decat anumite grupuri pe ECU VAG.
Aplicatiile Android se pot face sa interpreteze orice le transmite interfata.

O interfata bluetooth buna pentru VCDS, care sa aiba drivere pentru Windows si Android ?
Gasesc doar cu cablu originale 17.x la 600 de lei pe emag sau clone la 2-300 de la persoane private, fara factura/garantie.

Edited by gry2000, 23 February 2018 - 19:39.


#27
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Am gasit pe wi-fi/usb...pret pentru utilizare profi.
http://diag.ro/docum...terfata-hexnet/

Nu e cazul pentru un user obisnuit.

#28
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postgry2000, on 23 februarie 2018 - 19:38, said:

Mersi de confirmare. De fapt fw-ul de pe ELM este limitat acum ca sa nu poata deschide decat anumite grupuri pe ECU VAG.
Nu e vorba de limitare. Pe motor (ECU), VW este obligat de legislatie sa foloseasca si un protocol public. Pe celelalte module, nu au aceasta obligatie.
Din acest motiv, pe ECU poti accesa anumiti parametri ai motorului, insa nu toti. Pentru a-i acesa pe toti, precum si pentru a accesa si celelalte module, trebuie sa folosesti un tool care stie de limbajul implementat de VW: VCSD, VAS-PC, odis, etc.
ELM e doar o jucarie pentru masinile VW, Am si eu una insa n-o folosesc

#29
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Poate ai experienta mai multa cu ELM-ul...ce versiune ai ?
In modulul Engine daca reuseste sa-l deschida, in mod normal trebuie sa aiba acces si la advanced measuring value...

#30
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postgabrieln2016, on 23 februarie 2018 - 14:20, said:

Cea mai ieftina interfata ELM 327 OBD II Bluetooth pleaca de la 35 de lei si primesti si un cd cu Torque. Ce garantie sa se mai dea pentru banii astia? Daca te duci cu masina la sediul lor ti-o si verifica daca se conecteaza .

Daca vrei una profesionala, este mult mai scumpa si o iei cu garantie si factura.

Eu nu am gasit una 2.2. cu suport tehnic si tot ce spui in Romania.
Sunt unii care spun ca ar vinde originale, dar nu au telefon, adresa, sediu, nume firma...nimic
In Romania pe dreapta....

#31
winstonn33

winstonn33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2013

 razor1911, on 15 martie 2014 - 09:49, said:

Eu am jucaria asta de mai bine de un an.
Citesc datele folosind un telefon Android, soft Torque sau OBD Droidscan.
salut.
I-ai facut un test cu elm identificator? ce versiune e? cam cate instructiuni ii lipsesc?
Am cumparat si eu una din gama celor ieftine si bineinteles mi-am cam luat teapa.  Am cumparat o clona cu o gramada de instructiuni lipsa. In atasamentele de mai jos se pot vedea: modelul clonei si rezultatul testului cu elm identificator - (aplicatie pe care o gasiti pe google play) si rezultat test viteza transfer facut cu torque. viteza minima decenta ar fi fost de la 20 pid/s in sus.
Interfata merge totusi acceptabil pe logan1 2007 si pe anumite modele de Opel,ani fab.intre 2001 si 2008   dar la opel probabil din cauza partii hardware cu lipsuri nu arata toate erorile.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate