Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Moscova

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
Dragii mei,

Merg la Moscova peste o saptamana. As vrea sa mai intreb daca este cineva care a vizitat Moscova si are cateva obiective turistice. Sunt vorbitoare de limba rusa si nu ma inspaimanta sa merg incolo.

Indiferent daca posteaza sau nu cineva un raspuns, voi descrie si eu cateva obiective aici dupa ce ma intorc, nu am vazut un topic deschis dedicat doar pentru Moscova. M-ar ajuta cateva pareri si de la voi, daca a experimentat cineva ceva.

Multumesc!
Rodica

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
mausoleul lui Lenin, din piata rosie

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sa ne aduci si noua niste votca :)

#4
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Sa vizitati si metroul moscovit.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva despre metroul moscovit (din păcate, numai în rusă): http://metro.ru/

#6
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012

View Postdjl, on 14 martie 2014 - 13:35, said:

Ceva despre metroul moscovit (din păcate, numai în rusă): http://metro.ru/

multumesc. din fericire cunosc limba :) daca esti interesat voi posta pe site pareri si altele

#7
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
Vezi sa nu te prinda razboiu pe acolo :)) ca te fac aia pierduta :))

#8
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
@ Rodica
Cum ai rezolvat cu viza? Ai gasit vreo modalitate mai simpla?
Ma intereseaza si pe mine Moscova dar m-au descurajat formalitatile pentru viza.
Vacanta frumoasa!

#9
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012

View Postdina10, on 14 martie 2014 - 17:40, said:

@ Rodica
Cum ai rezolvat cu viza? Ai gasit vreo modalitate mai simpla?
Ma intereseaza si pe mine Moscova dar m-au descurajat formalitatile pentru viza.
Vacanta frumoasa!

EU NU am nevoie de viza, intrucat sunt di republica moldova. o prietena de-a mea a rezolvat prin agentie, a fost 80 euro.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Despre viza: este simplu, te duci la ambasada, o soliciti, platesti si ti-o dau, dureaza vreo saptamana - asa era acum vreo 8-9 ani (costa ceva intre 20-50$ si era viza de afaceri).

Despre vizitat in Moscova:
eu am fost o singura data si atunci avion era numai miercuri si te intorceai luni, avand treaba doar 2 zile si fiind singur, restul zilelor am vizitat Posted Image . Ce poti vizita (eu nestiid ruseste): statiile de metrou sunt monumentale, la fel si bisericile (daca te intereseaza), Piata Rosie, multe muzee la ei se numesc galerii (Tretiakov, Puskin etc), vezi ca in weekend se sta la coada mare pentru astea (au si zile cu gratuitati), e bine ca stii ruseste pentru ei nu stiu alta limba, mancarea in carciumi e buna, la fel si bautura, atunci majoritatea oamenilor pareau suparati si imbracati ca in anii '50, femeile erau frumoase si cochete cele tinere, masinile foarte vechi si ruginite, dar curate, autoritatile aratau si se comportau ca cele din Romania prin anii '50. Cauta pe net ce e de vizitat si te intereseaza, pentru cumparaturi pare un oras mai scump decat Bucurestiul, tine cont ca e un oras foarte mare, distantele sunt mari, atentie la masini, merg tare, seara fac curse prin oras.

Edited by Quantum, 15 March 2014 - 05:27.


#11
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
Daca esti pentru prima data in Moscova si nu vorbesti limba rusa, sa fii pregatit, aproape nimeni nu vorbeste limba ebgleza :)

Pima data sa va inscrieti la Free tour oferit de catre o echipa foarte bine pregatita, vorbitori de limba engleza. Mai multe detalii sunt pe link-ul de mai jos. Ei va vor oferi un tur de 2 ore prin centrul Moscovei, cu detalii despre istoria acestui oras si intr-un final cu sugestii detaliate unde se poate manca ieftin, de unde se pot cumpara cadouri la preturi acceptabile, ce se mai poate face in Moscova in urmatoarele zile ale sejurului tau folosind limba engleza.

http://moscowfreetour.com/

Ultima duminica din luna poti vizita gratuit muzeul istoric si biserica din piata rosie.

Mauzoleul lui Lenin: Program zilnic de la 8.00 - 13.00, zi libera: vineri, gratuit. Procedura nu dureaza mult, stai la coada, daca ai telefon, aparat foto la tine mergi si lasi totul la depozit pentru o suma de 50 ruble (1 euro), nu este voie cu el in interior, dupa aia te scaneaza, urmezi oamenii, si in 10 minute ai facut turul mauzoleului, nu ai voie sa stationezi sa te uiti mai cu atentie, nu ai voie sa te intorci, peste tot este politie.

Kremlin: Program zilnic de la 8.00 - 17.00, zi libera: joi. Sunt 2 posibilitati, vizitarea bisericilor sau si a muzeului de arme. Este scumpusor, dar este foarte frumos.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrodica2007, on 02 mai 2014 - 09:13, said:

Mauzoleul lui Lenin: Program zilnic de la 8.00 - 13.00, zi libera: vineri, gratuit.
Ti-ai gasit si tu ce sa recomanzi romanilor sa viziteze in Moscova!  
Oricum acum nu e cazul de vizitat Rusia, nici daca esti roman, chiar daca esti din Republica Moldova.

#13
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
Kremlin: Program zilnic de la 8.00 - 17.00, zi libera: joi. Sunt 2 posibilitati, vizitarea bisericilor sau si a muzeului de arme. Este scumpusor, dar este foarte frumos. Aici sunt 2 posibilitati de vizitare: muzeul cu arme si curtea propriu zisa cu biserici a Cremlinului. Recomand cumparea biletelor online, pentru ca acolo se sta la coada si nu vorbeste nimeni engleza. Muzelul/Palatul de arme se viziteaza de 3 ori pe zi: 10.00, 12:00 si 16.30. Un bilet costa 700 de ruble (aproximativ 15euro. Pentru a vizita doar curtea Cremlinului, bisericile, biletul este numai 350ruble.

http://www.kreml.ru/...moscow-kremlin/

Vizavi de Cremlin, este un shopping center, mai in subsol, de-asupra este parcul. Acolo ai posibilitatea sa mananci fie la M'c Donalds, fie la o cantina cu meniu diversificat. preturi accesibile.

GUM. se afla in Piata Rosie (pe partea cealalta de mauzoleu). Din vitrine totul pare si este scump, restaurantele au un meniu foarte scump. Gum-ul este cel mai mare centru commercial din Moscova, se afla partea de est a Pietei Rosii si arata mai degraba a palat decat a shopping center.Daca intri, urci la etajul 3, la capatul cladirii in partea dreapta, exista o cantina numita Numarul 35 unde poti manca meniul zilei la 250 ruble, sau orice alte chestii la un preturi foarte rezonabil.

Galeria Tretiakov. Luni: zi libera, Ma, Mie, Sa si Du: 10.00 - 18.00, Jo si Vi: 10.00 - 21.00. Aici ai nevoie de aproximativ 2-3 ore pentru vizitat, este atat in limba rusa cat si in limba engleza. In timpul saptamanii (era o zi calda), nu am stat mult la coada, decat vre-o 15 minute. Pentru cei pasionati de pictura este un loc deosebit, sunt peste 50.000 picturi. Aveti grija ca langa mai este o cladire cu expozitii, noi am intrat in aceea din greseala. Indiferent in ce limba vorbesti cu oamenii, toata lumea va intelege ce intrebi si te vor directiona.

http://www.tretyakovgallery.ru/en/

Foarte important de stiut, daca esti student si ai carnetul la tine, beneficiezi de toate reducerile destinate studentilor in Rusia. Strainii au tarife un pic mai mari decat cei locali (aprox 1-2 euro in plus), este o strategie necunoscuta.

Edited by rodica2007, 05 May 2014 - 08:00.


#14
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
Metroul. Nu am reusit sa vizitez, aveam nevoie sa ma informez din vreme. Voi vizita urmatoarea data cand voi merge acolo. Cert este ca in cele 3-4 zile in cate am vizitat Moscova, am deescoperit statii diferite cu o arhitectura diferita foarte interesanta. Oricand poti urca si te plimba in voiesa vezi metroul subteran. De evitat zonele centrale la orele de varf, ora 18.00 ai toate sansele sa stai pe peron si sa nu urci, desi urmatorul metrou vine in 30 de secunde. Evitati intervalul 18.00 - 19.00.

http://metro.ru/

Edited by rodica2007, 05 May 2014 - 08:05.


#15
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Exista muzeul figurilor de ceara Otrazhenie din Moscova? Tsverskaya-Yamskaya 4a Ulitsa e adresa... Dar nimeni nu a stiut nimic de el si nu l-am gasit.

#16
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
A incercat cineva sa cumpere bilete la Bolshoi in ziua spectacolului , de la casa de bilete a tea tru.ui?

#17
raisa13

raisa13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2009

View PostSarah_N, on 10 august 2014 - 16:02, said:

Exista muzeul figurilor de ceara Otrazhenie din Moscova? Tsverskaya-Yamskaya 4a Ulitsa e adresa... Dar nimeni nu a stiut nimic de el si nu l-am gasit.
Nu ai pierdut mare lucru. Nu are f multe figure.

#18
raisa13

raisa13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2009
Ma gandesc sa merg intr-o scurta excursie in aprilie (16-19).
Eu am mai fost in 2000, dar pe timpul iernii cu o bursa. Am vizitat cam tot ce era de vizitat in 3 luni. Am fost inclusive la Tula si Yasnaia Poliana.
Merg mai mult din nostalgie si pentru ca atunci am regretat ca nu am fost insotita de sotul meu.

Asa ca acum vreau sa-I fac o surpriza cu ocazia zilelor noastre de nastere

Imi poate spune cineva cum este vremea in aprilie? Se poate vizita sau este preponderant ploioasa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate