Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

C:windowswinipcfg

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
malode

malode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2002
In cazul in care altcineva cunoaste adresa mea de usb port, si toate datele cuprinse in "winipcfg", poate face uz de aceste date in scopuri personale, sau in detrimentul meu?cum pot sa ma protejez in acest caz?

#2
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
pune un prezervativ pe cablul de la retea si datele tale pretioase o sa fie in siguranta :-))

#3
malode

malode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2002
PUNE-TI TU UN PREZERVATIV PE CREER SA NU.TI MAI FACA MINTEA PUI... :drac:  :drac: ...IN LUMEA IN CARE TRAIESC EU COMPUTERUL SI INTERNETUL E TREABA MAI MULT DECIT SERIOASA  ,IMI PLATESC TAXELE PRIN NET ,FAC CUMPARATURI PRIN NET..SI PRIMESC MAI INTII PRODUSELE SI APOI PLATESC...SI AM SI DIVERSE LUCRARI CARE POT INSPIRA PE  CAREVA...IN ROMANIA NU S-A AJUNS INCA LA ACEST NIVEL..SE UMBLA CU ..P..REZERVATIVE. :D . AM PUS INTREBAREA DE MAI SUS, PENTRU  CA  MI S-A RAPORTAT DE LA "COMPANY SERVICE",CA AM FOLOSIT RETEAUA INTR-O PERIOADA CIND ..CABLU DE LA RETEA ERA LA REANIMARE"...DECI INACTIV.MAI MULT DECIT ATIT LUCRAM IN  "EXCEL", SI A DAT BUZNA PESTE MINE UN INDIAN(NU AVEAM CHAT-UL CONECTAT)SI MI-A TRIMIS MESAJ CU DATE DESPRE POZELE DIN ALBUM(FOLDER IMAGE COLECTION). LA CE TE DUCE MINTEA IN ASTFEL DE SITUATII..DESIGUR CEI DE LA POLICE WEB POT REZOLVA SIMPLU TREABA ASTA, DAR DE CE SA AJUNG PINA ACOLO, PENTRU PRETIOASELE MELE DATE DIN COMPUTER..CIND POT INVATA SA MA APAR SINGURA IN MASURA POSIBILITATILOR.... :cya:

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
phj34r, ai 1 avertisment pentru postul tau!! La al doilea avertisment vei avea ban de 1 saptamana pe aceasta arie a forumului!
malode, nu trebuie sa scrii cu litere mari ca sa te inteleaga lumea!
Referitor la problema ta: ce tip de conexiune ai, ce-ai vrut sa zici prin cablu "inactiv", "indian".... da mai multe detalii!
Ca o prima solutie scaneaza sistemul cu un antivirus sau cu un program anti-troian. Instaleaza un firewall, Norton internet security, conseal, sygate, vezi ca mai este pe aceasta arie un subiect legat de firewalls.
http://www.softnews.ro/public/cat/1/  verifica acest link pentru programe.

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Cred ca ai un troian. Da-i un scan cu un antivirus sa vezi cum sta treaba.

#6
malode

malode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2002
1)-In legatura cu replica, nu gasesc nimic jignitor sau ostentativ, avem simtul umorului,   ..ce :drac: ?nu fiti asa de drastici..in caz contrar ar trebui sa radeti o parte din smilies..asa ca  pastrati sanctiunile pentru abateri serioase.
2)Am scris cu litere mari din comoditate, mi-a fost lene sa tastez caps lock.
3)-am fost plecata o saptamina in vacanta de Craciun cu toata familia,si computerul a ramas in casa deconectat de la retea.Si cind am primit fisa informativa cu perioada si timpul de navigare pe net, figurau citeva zile si ore din perioada cind era inactiv computerul.Sonera e companie serioasa;eu platesc 50euro pe luna pentru uz non-stop, conectarea la retea, deci nu se pune problema fraudei financiare(altul consuma =eu platesc).
4)-lucram in excel, si a aparut la bara,un avertisment msn,de chat am intrat si, era un tinar din India,care, mi-a descris cu lux de amanunte, pozele facute cu web camera si altele scanate..plus imaginea din desktop...chatul meu era deconectat.

Deci, am motive sa cuget, cum pot sa ma protejez de intrusi.!
Am Asus probe-2 scandisk .Dar, oricum trimit unitatea centrala la firma  de la care am cumparat  sistemul, sa faca niste schimbari(sist discheta=defrag 0026), si cei de acolo vor depista toate neregulile..

#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Ai sigur un troian in sistem!

#8
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
lol oameni buni unde va e simtul umorului?

asa, deci:
primo: ca sa fii sigur ca ai scapat ar fi bine sa razi sistemul si sa instalezi tot pe curat (si cand instalezi sa scoti cablul de retea pana ai terminat).

Uita-te daca ai ceva shareuit, daca ai atunci disble sharing.

Pune un "personall firewall" de exempul Tiny.

Install un antivirus (kaspersky AVP e da best!)

Vezi ca unele progr de chat au tot felul de bug-uri prin care ti se pot trimite fisiere fara ca tu sa-ti dai seama sau crezi ca e un .jpg si de fapt e un .exe.

Nu folosi Outook ca si client de mail,  si nici IE ca si browser.

Acuma astea de mai sus o sa te protejeze ceva... dar niciodata nu o sa poti fi protejat 100% atata timp cat esti conectat la internet.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Nu folosi Outook ca si client de mail, si nici IE ca si browser.

Eu le folosesc pe amandoua... si acasa si la munca. Si nu am avut niciodata probleme! Si sunt multi oameni care le folosesc si nu au probleme, asa ca da si tu niste motive pentru care nu ar trebui sa le foloseasca!

Simtul umorului este dar, daca postezi numai ca sa faci glume mai bine nu!

#10
malode

malode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2002
Am convingerea ca infiltrarile nedorite (spayware), mi se trag de la chat.Cind deschid computerul se instaleaza automat yahoo si hotmail, cu toate informatiile legate de email-uri, care ramin online , mult timp, pentru a comunica cu cei din tara(familia)..
de exemplu cind intra pe chat anumiti prieteni din Germania,incep dereglarile:mouse-ul raspunde greu la comenzi, cind tastez,imaginea face flash si afiseaza pe negativ , etc..am blocat acel user si au disparut o mare parte din probleme. pot folosi emailul oferit de compania la care sint abonata ,care are un filtru puternic, dar am neajunsuri cu traducerile fiind setate in limba finlandeza..si mi-e greu sa navighez..oricum multumesc tuturor,pentru indicatiile oferite...am mai invatat cite ceva..

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
malode: spyware e altceva. tu ai troieni/virusi. solutzia este sa'tz curetzi sistemul. exista cateva optziuni... norton antivirus sau kaspersky antivirus sunt eficiente. bafta

#12
malode

malode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2002
am intrat pe www.kaspersky.com  si am de lucru..si tema pentru acasa pentru toata luna..mersi....the best regards

#13
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002

Quote

Originally posted by virus
Si sunt multi oameni care le folosesc si nu au probleme, asa ca da si tu niste motive pentru care nu ar trebui sa le foloseasca!

Pt ca sunt si mai multi oameni care le folosesc si au probleme...

#14
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r
Pt ca sunt si mai multi oameni care le folosesc si au probleme...
Pentru ca nu stiu sa le foloseasca.

#15
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
asta e adevarat :-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate