Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ma simt jignit de acest articol (blog penticostal)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Daian95, on 12 martie 2014 - 16:59, said:

Concluzia e simpla, fiecare are dreptul la alegerea religiei.
Este interzisa casatoria intre parteneri de religii diferite

#38
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Posted Image

#39
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 altul2, on 12 martie 2014 - 21:04, said:

Este interzisa casatoria intre parteneri de religii diferite

Nasol :(

#40
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

 altul2, on 12 martie 2014 - 21:04, said:

Este interzisa casatoria intre parteneri de religii diferite

Cine zice asta ? Posted Image

Edited by Andreysc7, 12 March 2014 - 23:30.


#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Andreysc7, on 12 martie 2014 - 23:29, said:

Cine zice asta ? Posted Image
Altul, ce, tu nu ai văzut? :roflmao:

#42
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Am citit si textul si comentariile de pe aici.In primul rand, va spun ca eu sunt de relegie baptist.In textul ala, e clar ca cel ce la scris pune accentul pe "pocaiti" si ortodocsi, cu cateva chestii de acolo sunt de acord si cu cateva nu.Nu mi-au placut niciodata oamenii care acuza o religie si ridica in slavi alta religie, ok, el vorbeste de pocaiti, dar e clar ca se refera la penticostali.
Cu asta trebuie sa fiu in totalitate de acord: "Un pocait nu poate tolera practici ca: inchinarea la icoane, rugaciunea la sfinti, pomenile pentru cei morti, rugaciunile pentru cei morti, botezul copiilor mici, superficialitatea vietii spirituale etc. Un pocait nu poate accepta invataturi ca: mantuirea prin fapte, dependenta de tainele Bisericii, cultul sfintilor si al icoanelor, schimbarea destinului dupa moarte,  etc.", doar ca as schimba cuvantul "pocait" si as pune "om", pentru ca un om intreg la minte nu ar face asa ceva, fara suparare.Mi se pare de-a dreptul penibil sa pupi niste icoane, sa te invarti dupa biserica, sa te rogi la niste desene, de asemenea, un om cand a murit, a murit, nu se mai poti face nimic pentru el, niciodata nu am inteles aceste practici in biserici.Cu toate astea, cunosc multi oameni de religie ortodoxa care nu fac aceste lucruri, de aia nu sunt de acord sa bagi intr-o oala pe toti ortodocsii.Eu consider ca nu conteaza ce religie ai, toate religie manipuleaza intr-un fel sau altul, in toate religiile exista uscaciuni.Penticostal sau baptist, nu inseamna pocait, cum ortodox nu inseamna nepocait.Pocait inseamna sa iti schimbi mintea, sa intelegi cine este Isus, nu inseamna ca daca esti pocait, nu mai gresesti, sau nu mai ai voie sa gresesti sau sa pacatuiesti, daca o faci, iti ceri iertare, te straduiesti sa nu mai faci, te straduiesti sa devi un om mai bun, nu sa acuzi relatiile dintre pocaiti si nepocaiti.Cu toate astea, pot sa va spun ca Dumnezeu exista, chiar daca sunt multi aici care nu cred si nu vor crede probabil niciodata, asta e, fiecare alege ce vrea, dar Dumnezeu exista, la fel si dupa ce murim mai exista ceva.
Pentru initiator: nu inteleg de ce esti asa de revoltata, nu e nimic discriminator acolo..
Pentru cel care a scris articolul: eu cunosc oameni care s-au casatorit,(chiar am in familie) avand religii diferite, ca mai apoi ambii sa continue pe cale pocaintei, la asta nu te-ai gandit?

Edited by DaniJ90, 13 March 2014 - 03:47.


#43
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

 DaniJ90, on 13 martie 2014 - 03:47, said:

.....

Si eu sunt de acord cu chestiile care le-ai spus tu dar am si eu niste intrebari. Daca mi-ai citit reply-urile din acest topic o sa vezi ca nu am nimic cu nici o religie pentru ca nu ma deranjeaza pe mine ca unii cred in dumnezeu sau alta entitate asemanatoare.

Intrebarea : de ce "pocaitii" (toti ii stim de pocaiti) nu au voie sa asculte anumite genuri de muzica decat cea bisericeasca sau sa poarte bijuterii ?

Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu intreb din rautate, insa sunt unii (poate o ramura a celor pocaiti, penticostali cred, nu stiu exact ca nu cunosc denumirile ramurilor) care din cate am auzit nu asculta muzica, nu poarta bijuterii si am auzit si de extreme care nu se uita la TV (nu ca ai avea ce vedea la tv, dar totusi) . Intreb din curiozitate, nu ca sa imi bat joc.

Edited by Andreysc7, 13 March 2014 - 04:23.


#44
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
@Andreysc7 Explicatie e simpla: nu exista ceva ca "nu ai voie", fiecare om are voie sa faca ce vrea el.In Biblie nu zice sa ascult muzica lui x sau a lui y, asculti ce iti place, acuma intr-adevar nu e ok sa asculti orice muzica, gen manele sau mai stiu eu ce gen care te influenteaza negativ.Legat de bijuterii, nici aici nu scrie sa nu le porti, dar oamenii inrpreteaza gresit lucrul aceasta, poti sa porti bijuterii, dar ele nu trebuie sa devina o prioritate, sa le porti ca iti place, nu ca motiv de lauda, pentru ca pacatul nu sta in faptul ca tu iti pui un cercel sau un inel, ci in faptul ca te lauzi cu el.Evident ca acum se poarta "bijuterii" doar asa, multe sunt din alea din pufuleti, dar pe vremea lui Isus, bijuteriile insemnau bogatie, tentatie, mandrie, bine, nu ca acuma nu ar insemna, dar dupa cum am zis, daca le porti ca iti place, nu ca motiv de mandrie, nu e nici un pacat.Am avut colegi care nu aveau TV, dar au avea PC si internet, tot penticostali erau si le ziceam care e diferenta, pentru ca daca explorezi internetul la maxim, e mult mai daunator decat TV-ul si nu stia sa imi spuna motivul.De obicei si fara sa jignesc penticostalii, ei au credinte din astea dubioase, exemplu cu TV si PC, adica sunt radicali intr-o parte si foarte permisibili in alta parte.In felul acesta nu poti sa te numesti pocait.Intr-adevar, prin faptul ca te uiti la TV poti sa pacatuiesti, la fel si cu pc\laptop-ul, totul depinde de om, de educatie, de credinta....Sa intelegi mai bine, mie de exemplu, nu imi poate interzice nimeni sa fac ceva, in cazul acesta sa ascult un anumit gen de muzica, pot incerca sa ma influenteze, dar nu imi pot interzice, nici macar Dumnezeu nu imi poate interzice, bine, nu ca nu ar putea, dar prin faptul ca ne-a lasat sa alegem, ne-a lasat oameni liberi, nu o face.Eu intotdeauna am considerat asa: nu poti obliga un om sa creada in ceva, eu iti pot spune tie cum e si care este adevarul, dar tu decizi daca vrei sa crezi sau nu.Inca un lucru, prin faptul ca iti interzici unele lucruri, te izolezi sau alte chestii de genul acesta, iti faci rau tie si celor din jur.In primul rand iti faci rau tie pentru ca oricat ai incerca sa rezisti, vine un moment cand "explodezi" si faci raul celor din jur pentru ca nu ii ajuti cu nimic daca ii acuzi ca asculta nu stiu ce muzica, umbla cu nu stiu cine, fac nu stiu ce....ultima partea nu avea legatura cu intrebarile tare.

#45
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 mario_bril, on 12 martie 2014 - 23:49, said:

Altul, ce, tu nu ai văzut? Posted Image
Daca ar fi dupa mine eu as pretinde daune interese pentru cultele care se trezesc implicate in scandal.

 Daian95, on 12 martie 2014 - 23:17, said:

Nasol Posted Image
Evident ca e o situatie nasoala. E ca si cum ar veni mirele acasa vesel cum ca si-a gasit mireasa o prostituata. Ar fi un pocinog de fericire pe toata lumea.

Edited by altul2, 13 March 2014 - 06:55.


#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Daian95, on 12 martie 2014 - 16:22, said:

Religia sau apartenenta la o anumita ideologie religioasa trebuie sa fie limitata, pentru a nu dauna celor din jur.

Pai atunci fi deasupra ei.....te ridici si-ti asumi responsabilitatea pentru cea pe care o iubesti cu riscul vietii, daca esti barbat ca de pierde vara e plina lumea si o tin declamativ pana sunt sifonati prima data, aici e frica tuturor ;ortodoxi,penticostal  ori altceva. De-a ramane ori ba la ce-ai spus .

Asta inseamna a avea credinta.

A ramane in adevar cand toti o dau stramb, a fi demn cand toti o dau cu case, a fi cinstit cand toti se inclina pentru bani, a iubi si atunci cand esti respins.


Daca nu ?

Fa-ti bagajul.

Sau citeste aici.

Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. (Ioan.15:13)

Ca p-astea nare rost sa ti le citesc

37. Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rau.

40. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri;


Esti ori nu esti... fiu ?

Declamativ sunt toti crestini


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bcfxIxFSnQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Faptele vorbesc.

Edited by husand, 13 March 2014 - 14:36.


#47
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

 Daian95, on 12 martie 2014 - 15:45, said:

,,Bisericile evanghelice [pocaitii] condamna relatiile  dintre un evanghelic si un NONevanghelic [NEpocait]''. Eu nu inteleg, cum pot ei condamna pe cineva?
Dacă îţi reciteşti postarea vei descoperi că pocăiţii nu condamnă pe cineva.
Nu este condamnată o persoană ci o practică.

Sunt condamnate relațiile de prietenie finalizate într-o căsătorie între un evanghelic și un nonevanghelic.
De ce nu este recomandată căsătoria dintre oameni cu credințe diferite?
Ex. dacă un ateu se căsătorește cu o pocăită, ei vor experimenta:

1. Lipsa comuniunii depline. Căsătoria este unirea perfectă dintre un bărbat și o femeie. Această unire se realizează la nivelul duhului, sufletului și trupului.

Chiar dacă între un ateu și o pocăită se poate ajunge la o unire perfectă în ceea ce privește relația lor trupească, cum se va putea realiza o comuniune la nivelul duhului? Ce armonie va putea avea loc între credințele lor?

2. Interesele divergente. În mod special în zilele libere, la sărbători fiecare își va dori să meargă în altă parte. Creștina va vrea să meargă duminica la biserică. Ateu desigur că va rămâne acasă. sau va pleca și el la ale lui. Locurile în care îi place ei să se împlinească sufletește îi vor displace lui. Acolo unde lui i-ar plăcea lui să meargă, ei îi repugnă.

3. Nerespectarea flagrantă a Bibliei, cartea sfântă a creștinismului. Ea e creștină. Biblia îi poruncește explicit:

2 Corinteni 6:14 Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi.

Așadar, în virtutea unei filozofii „open mind”, de deschidere și toleranță, de acceptare a diversității se poate propovădui și frumusețea inefabilă a unei căsătorii între un ateu și o creștină practicantă dar în opinia mea aceasta este o utopie care va sfârși într-un fiasco.

Căsătoria între un bărbat și o femeie de religii diferite poate avea succes doar atunci când amândoi sunt practic indiferenți în ce privește credința lor.

Edited by Sfantul Jakob, 13 March 2014 - 17:02.


#48
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Scrii pe langa, ca de obicei. In blog nu se pune problema casatoriei intre un pocait si un ateu ci intre un membru al bisericii penticostale (numit generic: pocait, desi nu prea este) si un membru al unei religii traditionale (ortodox, bunaoara). Lucrurile se schimba, deci. Analiza aia nu e valabila nici pe departe !

#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 13 martie 2014 - 18:17, said:

Scrii pe langa, ca de obicei.
Mulțumesc frumos pentru purtarea ta de grijă.
Știu că spui asta pentru că îți pasă și vrei să mă îndrept.

 november_soul, on 13 martie 2014 - 18:17, said:

In blog nu se pune problema casatoriei intre un pocait si un ateu ci intre un membru al bisericii penticostale (numit generic: pocait, desi nu prea este) si un membru al unei religii traditionale (ortodox, bunaoara).
E adevărat dar sunt convins că atâta te duce capul să faci niște paralele.

 november_soul, on 13 martie 2014 - 18:17, said:

Lucrurile se schimba, deci.
Da, se  schimbă câte ceva pe ici pe colo și anume în punctele esențiale. Dar nu se modifică nimic. Aka tot un fiasco.
Singura șansă de succes: amândoi se transferă în una din biserici: fie cea ortodoxă, fie cea penticostală.

#50
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 13 martie 2014 - 22:29, said:

Singura șansă de succes: amândoi se transferă în una din biserici: fie cea ortodoxă, fie cea penticostală.

Nu matale ai zis ca ortodocsii ca si penticostalii, sunt frati si se mantuie si unii si altii?

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007
Păi nu tot la fel zic și acum?
Dacă era să zic altfel ai fi citit așa: „tre să se transfere amandoi în Biserica Penticostală”.
Dar n-am scris. Sâc...

Edited by Sfantul Jakob, 14 March 2014 - 09:07.


#52
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 14 martie 2014 - 09:05, said:

Păi nu tot la fel zic și acum?

Atunci care-i problema daca raman fiecare in cultul respectiv?

#53
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 26.01.2007
Păi de ce să nu meargă amândoi de mânuță duminica dimineața la aceeași biserică?
Tu vrei să bagi zâzanie în familie, sau ce?

#54
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 14 martie 2014 - 09:19, said:

Păi de ce să nu meargă amândoi de mânuță duminica dimineața la aceeași biserică?
Tu vrei să bagi zâzanie în familie, sau ce?

"Biserica" este totalitatea celor nascuti din nou. Acum, daca dumneata spui ca si ortodocsii sunt in aceeasi masura mantuibili ca si penticostalii, inseamna ca ambii soti fac parte din aceeasi biserica, una, intemeiata de Cristos. Deci iarasi scrii ineptii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate