Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

profil pedagogic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
salutare

sunt anul 1 la utc-n si am posibilitatea sa fac si un modul pedagogic. Ce parere aveti? care sunt conditiile de angajare dupa terminarea facultatii, adica am posibilitatea sa lucrez ca profesor si peste 5-10 ani de exemplu de la absolvirea facultatii? sau cum sta treaba?

modul pedagogic a vrut sa scriu in titlu
merci

Edited by dacianangelo, 11 March 2014 - 22:55.


#2
starea_natiunii

starea_natiunii

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.03.2014
urmeaza cursurile pina la capat si-ti vei da seama

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Cu modulul pedagogic din timpul facultatii poti sa te angajezi in invatamnatul gimnazial. Pentru liceu ai nevoie de master si modul pedagogic de aici. Iar in invatamantul univesitar ai nevoie de titlul de doctor.

#4
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
@neagu_laurentiu pai daca ai dreptate nu are rost sa mai pierd vremea cu asa ceva.
eu stiam ca poti si fara master sa predai la liceu poate dar na poate gresesc

Edited by dacianangelo, 11 March 2014 - 23:25.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Iti arat legea daca nu ma crezi (si nu am pretentia asta).
http://www.edu.ro/in...ad&fileId=15826

CAPITOLUL I
Organizarea programelor de formare psihopedagogică
ART. 1
(2) Certificarea competenţelor pentru profesia didactică se poate obţine la două niveluri, respectiv:
a) nivelul I (iniţial) care acordă absolvenţilor de studii universitare dreptul să ocupe posturi didactice în învăţământul preşcolar, primar şi gimnazial, cu condiţia acumulării unui minimum de 30 de credite transferabile din programul de formare psihopedagogică;
b ) nivelul II (de aprofundare) care acordă absolvenţilor de studii universitare dreptul să ocupe posturi didactice în învăţământul liceal, postliceal şi superior, cu satisfacerea a două condiţii:
(i) acumularea unui minimum de 60 de credite transferabile din programul de formare psihopedagogică;
(ii) absolvirea unui program de master în domeniul diplomei de studii universitare de licenţă.

Edited by neagu_laurentiu, 11 March 2014 - 23:25.


#6
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
ok, merci mult

#7
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postdacianangelo, on 11 martie 2014 - 23:22, said:

eu stiam ca poti si fara master sa predai la liceu
Poti, pana la clasa a 10-a.

Eu iti sugerez sa te implici, sunt putine ore si materia nu e complicata. Din conta, e chiar placuta :) In plus, daca nu-l faci acum, nu te poti inscrie in alt an (sau dupa facultate) decat daca-l faci in cadrul facultatii de psihologie, unde il platesti. Iar cel de-al doilea modul, adica cel de la master, nu-l poti urma decat daca l-ai absolvit pe asta, primul.

Cu modulul de la master poti preda in invatamantul universitar pe post de asistent universitar. Eu am avut 2 asistenti (seminaristi, pe romaneste) studenti la master in anul 1, care urmau cursurile modulului 2.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate