Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

script personalizare mesaje eroare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
Salutari! Greu m-am hotarat unde sa initiez acest topic (in aceasta sectiune sau Internet & Web-Hosting), dar sper ca pana la urma sa fi facut alegerea corecta (daca m-am inselat rog administratorii sa-l mute).
   Am citit pe diverse site-uri si forumuri despre posibilitatea personalizarii paginilor de eroare, am cautat si am gasit chiar si un script PHP care face acest lucru si in plus trimite o notificare catre webmaster. L-am pus pe un server al unui Hosting Provider si functioneaza foarte bine (zic eu, il puteti testa la http://www.lecon.ro/ce_vreti_dvs). Acelasi script cu aproximativ aceleasi date (am schimbat adresa de email pt notificari, adresa site-ului radacina) l-am pus si pe un alt server la care am acces la fisierul httpd.conf (un Red Hat Enterprise cu Apache 2) si ... nu functioneaza. Am citit pe forum-uri si prin manualul Apache ca pentru a citi fisierul .htaccess in httpd.conf trebuie sa existe linia AllowOverride argument si am modificat-o ca atare (din None in All). La inceput nu-l executa deloc acum imi afiseaza partial ceva fara a executa insa codul PHP. Care ar putea fi solutia ? Ce trebuie sa mai caut prin httpd.conf-ul Apache-ului ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.


PS: scriptul este atasat in format *.rar iar .htaccess cuprinde:
ErrorDocument 401 /erori/error.php?error=401
ErrorDocument 403 /erori/error.php?error=403
ErrorDocument 404 /erori/error.php?error=404
ErrorDocument 500 /erori/error.php?error=500
Options -Indexes

Attached Files



#2
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005
Sau mai simplu iti iei un host platit. Gasesti acolo o gramada de scripturi preinstalate.

#3
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005

 aghyutza, on Dec 17 2005, 22:33, said:

Sau mai simplu iti iei un host platit. Gasesti acolo o gramada de scripturi preinstalate.
Multumesc, stiam despre existenta scripturilor oferite de hosting-ul platit. Tocmai aceasta este problema ca nu pot apela la un host platit, chiar daca acolo lucrurile sunt OK (exemplul este chiar www.lecon.ro).
Ma surprinde ca n-am primit decat un raspuns, chiar ma asteptam la mai mult, mai ales de la comunitatea www.softpedia.com

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai ce te surprinde?
tu nu ai intrebat, nu ai cerut ajutor..nu nimic, doar ne-ai prezentat scriptul tau fantastic

majoritatea de pe aici stiam de aceste scripturi deci nu sunt de nici un folos (UNORA)

#5
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

 again, on Dec 20 2005, 21:11, said:

pai ce te surprinde?
tu nu ai intrebat, nu ai cerut ajutor..nu nimic, doar ne-ai prezentat scriptul tau fantastic

majoritatea de pe aici stiam de aceste scripturi deci nu sunt de nici un folos (UNORA)

ba fratie, tu chiar esti prost? nu stii citii? mai citeste postul lui inca odata sa vezi ce a intrebat si mai vorbim!

#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
credeam ca ai incetat ...

#7
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
off topic: ce s'ar mai bate baietii astia...:)

#8
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
off: nu mai puneti si voi paie pe foc, eu incerc sa il ignor

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
și de ce nu îl ignori pur și simplu? ai buton pentru așa ceva :w00t:  :naughty:

Edited by i0nutzb, 23 December 2005 - 11:31.


#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
10x pt pont
so ... adio aolex,mi-a parut bine de cunostinta

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
dar problema e alta.. la un moment dat va trebui să-i pui pe toți pe ignore :naughty: :w00t: să te văd atunci... :drac:

#12
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
tare mi-e ca ma ingnora ei inainte :D
oricum, sper sa nu fiu eu nevoit sa o fac

#13
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005

 aolex, on Dec 21 2005, 18:20, said:

mai citeste postul lui inca odata sa vezi ce a intrebat si mai vorbim!

Imi cer scuze ca intervin in polemica voastra, dar intrebarile au existat: Care ar putea fi solutia ? Ce trebuie sa mai caut prin httpd.conf-ul Apache-ului ?
De ce am prezentat scriptul respectiv ??? (pe care nu-l consider fantastic, poate cel mult UTIL) Pentru ca nu-mi plac posturile in care unele persoane ca mine, NECUNOSCATORI, intreaba cum pot face cutare lucru fara insa a preciza CU CE ? Ca sa poata intelege si altii, care poate peste o saptamana, o luna, o perioada de timp, s-ar confrunta cu aceeasi problema trebuie sa le oferi datele complete ale problemei, degeaba le oferi rezolvarea ca n-o vor intelege niciodata, se vor transforma in mIRC-isti COPY&PASTE si atat. Mai sunt si unii care vor sa invete, iar modul zeflemist pe care-l afiseaza anumite persoane face ca interesul pentru forumul acesta sa scada. Poate ca dvs. va place sa fiti membrii cate o luna pe felurite board-uri (pana incepeti a va injura), iar unii poate nu-si pemit luxul de a hoinarii in cautarea de noi potentiali parteneri de duel. Imi cer scuze daca am jignit iubitorii mIRC-ului (ceva mai devreme), dar ganditi-va ca si acesta a aparut ca o forma de comunicare intre programatori la vremea respectiva si s-a tranformat in balacareala ca la usa cortului. Sper ca forum-urile (si cu atat mai putin acesta) sa nu aiba aceeasi soarta.

#14
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
Chiar nici o idee ? Nimeni ?

#15
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
:mellow:  Nimic, doar polemica ?!?  :confuzzled:

#16
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
http://www.hotscript...ling/index.html

#17
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 lucs, on Dec 17 2005, 11:54, said:

La inceput nu-l executa deloc acum imi afiseaza partial ceva fara a executa insa codul PHP.
Ce-ti afiseaza "partial ceva"?

Incearca cu:

Quote

ErrorDocument 401 /error.php?error=401
iar error.php sa fie in htdocs bineinteles.

Daca programul merge ok prin www.site.ro/error.php?error=401 inseamna ca-i ceva de la setarea apache-ului. daca nu merge, e de la php.

Edited by Astor, 20 January 2006 - 00:02.


#18
lucs

lucs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.07.2005
Partial, adica ca in atasament.

Iar daca-l execut pe celalalt server e OK.

PHP-ul l-am testat cand l-am pus sa-mi genereze o imagine, ca AICI.
Clar este o problema a Apache-ului, pt ca fisierul httpd.conf a fost "coafat" din "motive de securitate". Dar care este setarea aia ce trebuie decomentata sau adaugata ?

@again: Stiam de scripturile respective, acolo am gasit si unul facut de romani (error.zip in atasament). Ideea era de ce nu sunt executate, ce-i lipseste Apache-ului ?

Attached Files

  • Attached File  nu.jpg   7.15K   20 downloads
  • Attached File  error.zip   1.66K   4 downloads

Edited by lucs, 31 January 2006 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate