Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce facultate sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014
+/- 5mV.

#38
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:11, said:

+/- 5mV.

Nu, aici trebuie sa precizezi semnul. Daca A este polul negativ al unei baterii de 1,5 si B este polul pozitiv, VB - VA este o cantitate bine definita (in jur de +1,55 V daca bateria este noua), nu ne jucam aici cu "orientarea voltmetrului" dupa cum leg bornele. Sigur, daca pun borna negativa a voltmetrului la minusul bateriei si cea pozitiva la plus, voi vedea indicatia +1,55 iar daca le conectez invers, voi vedea -1,55 V, insa ambele masuratori corespund la o diferenta univoca VB - VA = +1,55 V.
In cazul circuitului, care este semnul lui VB - VA?

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Mdionis, tu nu vezi ca omul sufera de o dilema? Adica de ce sa fie cu + sau cu minus daca curcuitu-i perfect simetric?

#40
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014
Diferenta de potential in mod absolut este de 5mV. Care este raspunsul corect ?

Edited by Viorel_Pastravanu, 09 March 2014 - 21:27.


#41
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011
Ce nu imi place mie la firul ala e faptul ca e legat la capete. :lol:

#42
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:24, said:

Diferenta de potential in mod absolut este de 5mV. Care este raspunsul corect ?

Diferenta de potential este o marime cu un semn algebric. Ai afirmat ca faci integrala de linie a campului electric indus; acesta este desigur paralel cu sensul conventional al curentului electric, care in acest caz este dat de regula lui Lenz (in sens orar). Ce semn obtii daca faci integrala de linie a campului electric indus de la A la B?

#43
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014
In cazul asta obtii +5mV.

#44
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:39, said:

In cazul asta obtii +5mV.

Daca integrezi pe jumatatea stanga a circuitului in care curentul circula de la B la A obtii intr-adevar +5 mV. Dar daca integrezi pe jumatatea din dreapta, in care curentul circula de la A la B obtii -5 mV. Care dintre cele doua valori este cea buna?

#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Raspunsul ar fi (aproape) perfect daca spira n-ar fi in scurt.

#46
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

 maccip, on 09 martie 2014 - 21:47, said:

Raspunsul ar fi (aproape) perfect daca spira n-ar fi in scurt.

Raspunsul este corect. Spira trebuie sa fie in scurt ca sa poti induce emf.

#47
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011

Quote

Raspunsul este corect. Spira trebuie sa fie in scurt ca sa poti induce emf.
Cum bagi curent daca sarma e legata la capete? In cazul de fata, nu se va produce un scurtciruit sau o anulare de campuri?

Edited by Ciuciulete, 09 March 2014 - 22:15.


#48
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

 mdionis, on 09 martie 2014 - 21:47, said:

Daca integrezi pe jumatatea stanga a circuitului in care curentul circula de la B la A obtii intr-adevar +5 mV. Dar daca integrezi pe jumatatea din dreapta, in care curentul circula de la A la B obtii -5 mV. Care dintre cele doua valori este cea buna?

Trebuie sa recunosc ca situatia mi se pare confuza si nu imi pot da seama care sens ar fi corect. Imi puteti explica varianta corecta ?

#49
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:39, said:

In cazul asta obtii +5mV.
Daca cunoastem sensul liniilor de camp, putem determina sensul curentului printr-un conductor.
Daca schimbi sensul curentului prin conductor, se schimba si sensul liniilor de camp.

#50
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:54, said:

Trebuie sa recunosc ca situatia mi se pare confuza si nu imi pot da seama care sens ar fi corect. Imi puteti explica varianta corecta ?

Daca raspundeai 0 nu era mai simplu?

#51
Viorel_Pastravanu

Viorel_Pastravanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2014

 maccip, on 09 martie 2014 - 22:01, said:

Daca raspundeai 0 nu era mai simplu?

De ce ?

#52
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Viorel_Pastravanu, on 09 martie 2014 - 21:54, said:

Trebuie sa recunosc ca situatia mi se pare confuza si nu imi pot da seama care sens ar fi corect. Imi puteti explica varianta corecta ?

Niciuna dintre variante nu este corecta. Conditia de definire a unui potential electrostatic era cea de camp conservativ, in care integrala de linie a campului intre doua puncte date nu depinde de drumul ales. In mod vizibil, integrala de linie a campului electric depinde de drumul ales in aceasta situatie, deci nu putem defini un potential convenabil. Putem efectua si aici integrala de linie a campului electric, insa aceasta nu mai reprezinta in acest caz o diferenta de potential. Deci, ce anume indica voltmetrul?

#53
Chupacabracretz

Chupacabracretz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 02.12.2006

 mdionis, on 09 martie 2014 - 22:05, said:

Niciuna dintre variante nu este corecta. Conditia de definire a unui potential electrostatic era cea de camp conservativ, in care integrala de linie a campului intre doua puncte date nu depinde de drumul ales. In mod vizibil, integrala de linie a campului electric depinde de drumul ales in aceasta situatie, deci nu putem defini un potential convenabil. Putem efectua si aici integrala de linie a campului electric, insa aceasta nu mai reprezinta in acest caz o diferenta de potential. Deci, ce anume indica voltmetrul?
Astept si demonstratia. L-ai facut sah-mat Posted Image).

Edited by Chupacabracretz, 09 March 2014 - 22:45.


#54
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Chupacabracretz, on 09 martie 2014 - 22:44, said:

Astept si demonstratia. L-ai facut sah-mat.

Nu suntem la sah aici, sa incercam sa ne dam sah-mat reciproc. Cineva a cerut un sfat, iar eu am gasit de cuviinta sa utilizez o situatie fizica de test pentru a putea evalua cat mai corect nu numai cunostintele cat si abilitatile potentiale de a opera cu conceptele fizice ale persoanei care a cerut sfatul, pentru a putea oferi un ajutor pertinent. Discutia situatiei este modul cel mai elocvent in acest sens, chiar daca unele raspunsuri nu sunt tehnic vorbind corecte; discutia nu s-a incheiat, inca nu am determinat cu exactitate ce anume indica voltmetrul si de ce. Procesul de ajungere la raspunsul corect este foarte semnificativ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate