Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

doua intrebari (foarte incepator)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
chaosed

chaosed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2014
Sa spunem ca eu am un folder "site" unde am fisierul "main.html", si in folderul "site" un alt folder "CSS" ce contine un fisier CSS, mystyle.css si o imagine, si in fisierul CSS:

body
{
background-image:url("background.jpg");
}

Si in html:
<html>
<head>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="*******">
</head>
<body>
<h2>My first webpage!</h2>
</body>
</html>

Ce as putea pune in loc de *****, pentru a face apel la fisierul css din folderul CSS?

Si, in cazul in care "operatiunea" asta reuseste, mi-ar placea ca imaginea (care e foarte mare) sa fie afisata, incepand cu coltul din stanga jos, spre deoserbire de afisarea incepand cu coltul din stanga sus, Cum as putea face asta?

#2
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postchaosed, on 08 martie 2014 - 22:22, said:


Ce as putea pune in loc de *****, pentru a face apel la fisierul css din folderul CSS?

CSS/mystyle.css

View Postchaosed, on 08 martie 2014 - 22:22, said:

Si, in cazul in care "operatiunea" asta reuseste, mi-ar placea ca imaginea (care e foarte mare) sa fie afisata, incepand cu coltul din stanga jos, spre deoserbire de afisarea incepand cu coltul din stanga sus, Cum as putea face asta?

Cred că nu am înțeles ce vrei să spui. Afișarea oricărei pagini se face de sus în jos. Nu îi poți spune browser-ului să citească pagina de jos în sus. Eventual poți face ceva efecte cu jQuery. Sau poate totuși nu am înțeles eu ce vrei să spui. :huh:

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
"/CSS/mystyle.css"

Daca am inteles bine cum le ai tu aranjate.

body
{
background-image:url("background.jpg");
background-size:100%
}


Ca sa acopere tot body.

#4
chaosed

chaosed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2014
Mi-a mers prima faza, va multumesc mult :D.

Am o imagine, si vreau sa se vada ce e la baza ei, mai mult decat ce e in partea ei de sus, si nu stiu cum sa fac ca sa cropeze partea de sus pentru a intra in pagina, in loc sa cropeze partea de jos.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
ashimapetrisor id meu pana la ora 12 ma gasesti

nu inteleg ce vrei sa faci exact.... vreau sa vad ce ai facut pana acum eventual sa imi desenezi ce vrei

Am impresia ca am inteles ce vrei tu sa faci insa nu prea se poate batand din palme....si cum s-ar putea eu unu nu iti recomand fiind vorba de body. Baga id meu si in seara asta maine mai sigur iti rezolv body-ul

Edited by MooF2010, 08 March 2014 - 23:22.


#6
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postchaosed, on 08 martie 2014 - 22:43, said:

Mi-a mers prima faza, va multumesc mult Posted Image.

Am o imagine, si vreau sa se vada ce e la baza ei, mai mult decat ce e in partea ei de sus, si nu stiu cum sa fac ca sa cropeze partea de sus pentru a intra in pagina, in loc sa cropeze partea de jos.
Poate te ajută asta: http://www.w3schools...nd-position.asp

Uită-te la background-position: bottom.

#7
chaosed

chaosed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2014

View Postdan-s, on 09 martie 2014 - 08:10, said:

Poate te ajută asta: http://www.w3schools...nd-position.asp

Uită-te la background-position: bottom.

a mers. asta e ceea ce incercam sa fac. mersi :D

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
poi da dar daca vine unu cu o rezolutie foarte mare o sa vada gol sus. daca vine unu cu o rezolutie full HD o sa vada gol la dreapta si tot asa de asta ti-am zis ca nu e buna metoda, nu am zis ca nu exista

Edited by MooF2010, 09 March 2014 - 12:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate