Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Estimare constructie casa 2014 - 120 metri construiti

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
VLADUTmic

VLADUTmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.09.2012
Eu am construit aceasta casa, al celui care a deschis topicul, cu mici modificari. La un moment dat cred ca am postat si schita de proiect. La cheie (nu mai intru in detalii tehnice), 40.000 de euro, fara izolatie si amenajarea curtii, gardul, pamnatul utilitati etc.Preturile obtinute au fost decente, materiale medii spre superior, echipă in care am avut mare incredere.

- adancime fundatie 90, latime 50, elevatie 60
- tigla ceramica
- centrala Viadrus, 35 KW, calorifere Purmo
- parchet de 10 mm
- gresie, faianta, instalatii sanitare - preturi medii
- nu am placa de beton

Edited by VLADUTmic, 24 May 2014 - 22:45.


#74
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Tu ai construit in Timis. La voi fundatiile, armatura si betoanele sunt glume proaste, neavand activitate seismica.
30% din buget se duce doar pentru partea asta in zona noastra seismica, asa ca nu are rost sa comparam mere cu pere.
Daca ai vazut case in Polonia care nu au vazut un gram de fier si beton, doar zidarie si buiandrugi prefabricati. Iti dai seama ca asemenea casa e cu 30% mai ieftina decat una facuta in Vrancea, unde sunt 3 cutremure pe zi.

#75
VLADUTmic

VLADUTmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.09.2012
Da, asa este. Fierul a fost mai putin fata de ce ma asteptam eu.

S-a lucrat la ea din august pana in 21 decembrie (fara weekend-uri), vremea fiind de partea noastra.

#76
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cand dai 10.000 euro pe fier, 7-8000 pe beton si 5-6000 pe caramida, astea fiind alea groase fara maruntisuri, iti spun eu ca sunt slabe sanse sa scoti un pret decent...
Dupa ce ca sintem saraci, se mai zgaltaie si pamantul si mai avem si-o clima de rahat, de la -25 la 40 intr-un an.

#77
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Salutare

Stie cineva o firma care face fatade de sticla (aka pereti cortina) si afiseaza si preturi pe site?
Exemplu http://cl.ly/image/2X2b071S2r34

Imi fac o casa care un living cu un perete de sticla de h2.5 x L6m (3 tronsoane de 2m lungime ) plus alte zone cu suprafete vitrate asemanatoare si nu reusesc sa gasesc firme care fac asa ceva pentru "civili" Posted Image (doar "termopane" clasice mai mari)
Sticla fiind una speciala si foarte grea ii trebuie structura speciala de rezistenta, in rame.

S-a confruntat cineva cu asa ceva chiar si tangential?

multumesc

ps.
Stiu da nu sintem in mediterana si pierderi caldura blabla.. cunost cam toate aspectele legate de clima noastra si normative (asta pt ca am vazut multe discutii care o luau la vale Posted Image
Pe de alta parte am citi o gramade de chestii interesante pe forum.

Scuze, n-am fost atent si am postat in threadul altcuiva... se poate muta?

#78
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostVLADUTmic, on 24 mai 2014 - 22:24, said:

.. La cheie (nu mai intru in detalii tehnice), 40.000 de euro, fara izolatie si ...
Posted Image  Scuze, dar pentru mine este inacceptabila aceasta imbinare de cuvinte: "La cheie, fara izolatie"..
Nu acuz pe nimeni e doar o parere.

#79
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu te acuza nimeni....
Dar si eu am aceasi intrebare....
La cheie, si pe urma face izolatia? Poate!

#80
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postkriss13, on 25 mai 2014 - 17:30, said:

Stie cineva o firma care face fatade de sticla (aka pereti cortina) si afiseaza si preturi pe site?
[...]si nu reusesc sa gasesc firme care fac asa ceva pentru "civili" Posted Image (doar "termopane" clasice mai mari)
Sticla fiind una speciala si foarte grea ii trebuie structura speciala de rezistenta, in rame.

În principiu orice firmă care face tâmplărie din aluminiu ar putea să te ajute. În practică însă...
Problema cu pereții cortină e că sunt de obicei folosiți la spatii comerciale mari. Iar așa ceva nu se fac în fiecare săptămână. Profilele sunt mari și grele (ca să fie și rezistente mecanic) și deci sunt scumpe, așa că nu prea le ține nimeni pe stoc că poate face 15m2 la cineva. De obicei sistemul de perete cortină se cam comandă la producător "croit" pe lucrare. Iar firmele care au posibilitatea să lucreze la dimensiuni mari (un sediu de bancă mare sau ceva similar e mai greu de facut cu doi Dorei, "pă-ntre timp") nu au nevoie sa pună preturi pe site ci de obicei ofertează la lucrarea respectivă.
Cred ca ai putea sa vezi cine a făcut ceva lucrare cu pereți cortină de curând în zona ta, afli cu ce firmă și vezi dacă nu cumva le-a mai ramas și pentru tine. Sau, poate ca mai au lucrări pe același sistem și nu se sperie de resturi de materiale sau așa ceva. Problema ar putea fi să nu aibă timp de tine, daca au o lucrare mare.
Sper că am fost de folos.
LE: dacă un moderator mută postul respectiv în alt topic, rog sa mute și replica asta ca să nu plouăm inutil topicul omului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate