Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Estimare constructie casa 2014 - 120 metri construiti

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Tu te auzi ce spui? Cum sa coste doar 20.000 materialele pentru o casa la cheie?

Spune-i asta la unu care a construit o casa sau macar a renovat un apartament si te scuipa ala intre ochi.

Tu stii cat costa doar o fundatie?

Cati ani ai? Serios.

Citeste un pic topicul asta:

http://forum.softped...le/page__st__45

 helgapopa, on 14 martie 2014 - 02:11, said:

N-am nevoie de anunturi pe net. Am apartament nou in Bucuresti de 39000. Chestia e ca acum vreau sa-l vand ca sa ma mut in Ilfov si mi-e ca nu iau pe el mai mult de 30000 fiindca dezvoltatorii s-au gasit tocmai acum sa inunde piata. M-am grabit sa cumpar in 2012 in loc sa mai astept.
Pune te rog printscreen de pe google maps sa vad si eu unde e in "bucuresti"...

E din ala "modern" open space, in care cum deschizi usa de la intrare cum dai de cuptor? Cu canapeaua lipita de aragaz?

Edited by Bucatarierosie, 14 March 2014 - 03:54.


#38
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

 helgapopa, on 14 martie 2014 - 00:02, said:

Adica 116+116+60= 292 mp utili? Asta ar fi vreo 350 mp construit. Deci cam 285 E/mp cu totul. Mi se pare un pret bun. Finisajele au fost luxoase?




Amprenta la sol 116mp, etaj 112mp ,1/2mansarda adica 60mp utili fara stalpi -din lemn vata minerala si rigips.Spatiu util total ~240mp.Finisarile nu sunt luxoase( adica fara scafe din rigips sau alte briz-brizuri Doar dormitoarele sunt colorate restul casei alb. Am 2 scari placate cu granit, balustrade inox, usi de lemn natural, incalzire in pardoseala toata casa).Am investit mult in izolatia termica(perete exterior de 50cm. Adica  polistiren de 10 ,caramida 29cm  vata 5cm si rigips)  si rezistenta(~11t fier beton din care fundatie elevatie si placa de egalizare 5t).

#39
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007

 enverhoxha, on 14 martie 2014 - 02:31, said:


Materialele la rosu, cu beton de la statie cu tot, ar fi cam 10000 euro rotund. E usor de calculat, vizitezi Brico, Dedeman, depozite de cherestea etc. si faci niste inmultiri.
Materialele de finisare, de la polistiren si lindab pana la parchet si usi, ar mai fi inca 10000-12000 euro, daca nu faci lux (adica fara marmura, bambus, WC cu microprocesor si alte prostii). Costul transportului e practic neglijabil.
Ca sa urci pana la 80000 euro inseamna ca ala care iti face casa ti-o trage bine de tot. Adica la materiale de 20.000 iti baga manopera si profit de trei ori pe atat. Din cate stiu eu manopera e mai ieftina ca materialele pentru aproape toate lucrarile. Problema e ca daca faci contract cu o firma, vrea profit macar 50% din pretul final.
Iti dau 10.000 de euro daca ma inveti reteta de a face o casa de 120 mp la gata cu doar 20.000 euro materialele. Pemine numai materialele pentru izolatie si decorativa ma costa 5000 euro.

Edited by bicosu, 15 March 2014 - 20:27.


#40
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Parerea mea este ca trebuie sa te intinzi cat ti-e plapuma,   si eu cred ca o suprafata utila de 100 m la casa e un lucru decent. Nu poti sa pleci de la bloc de la 55-60 de metri in medie cat sunt 2 camere si sa te muti la casa de 70 de metri. In plus mai ai podul in care poti sa mai arunci una alta. Eu as elimina polistirenul si as pune caramida de 44, adica ori pui polistiren de 10+caramida de 35 si ajungi la zid de 45. Masurasem la bloc grosimea zidului, 30-35 de beton, neizolat. Teoretic o casa cu un zid de 44 - 47 cu tot cu tencuiala plus minus, ar trebui sa-ti ofere o izolare suficienta. Si nu mai ai manopera pe polistiren, si nici polistirenul in sine  ca si costuri. Ce-i drept te costa mai multa caramida pusa asa pe exterior.  La acoperis la fel, as merge pe tigla de ceramica, in loc de tabla si tot felul de izolatii costisitoare. Din ce am citit tigla clasica ceramica este mult mai buna izolanta si la zgomot (ploaie,etc) decat tigla din tabla.

#41
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Zidul ala de beton avea niste polistiren la interior...Iar o casa cu caramida de 44 te termina la stalpi si grinzi, vorbind de transfer termic. O casa din caramida tiganeasca cu ziduri de 44 va fi mai eficienta energetic decat cemacomul tau.

#42
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Eu mor pe astia care dau exemple cu cat au facut ei casa si o dau exemplu ca adevar si total absolut. La fiecare casa e un alt pret, alte finisaje, materiale cumparate din alte locuri, si alti bani mana de lucru. Iar la o casa de 100 mp cam pe la 10 mii euro se invarte pretul materialelor pana la rosu. E vreo 1500-2000 caramida, tot cam asa betonul, fierul sa zicem maxim 3000 si ce mai intra pe acolo la capitolul lemn maxim 2000 iar.. Astea sunt doar materialele care intra fara probleme in 10 mii. Bineinteles ca si terenul mai costa bani, actele, proiectul, autorizatiile, bransarile la enel/gaze etc. Insa doar pretul materialelori la rosu pentru 100 mp cam in jurul la 10 mii se invarte cu plus sau minus insa foarte putin. Si nu mai veniti cu dastea iti dau eu 10 mii daca faci aia sau daca imi aduci aia. Ca nu sti de unde sare iepurele si te faci de cacao. Daca tu ai dat 30 de mii sa cumperi materiale pentru o casa de 100 mp nu inseamna ca nu se poate mai ieftin si poate la fel de bun.  Si sa nu crezi ca daca ai bagat 10 tone de fier la o casa parter si altul baga doar 5, el moare la cutremur si tu scapi. E atat de complexa chestia asta cu costul unei case la cheie ca nu prea poti da o suma exacta. Pentru ca de la faza de gri incolo totul tine de cat ai sa dai. Asa cum zicea cienva mai sus, daca iti cumperi wc cu procesor si mp3 pe el scuza-ma nu venii cu afirmatii ca nu poti cu bani mai putini. Sau cum vad la unii cada de 100 milioane in baia matrimoniala si ei fac dus in baia de la parter. Intelegeti unde bat?

Edited by Geoxxl, 17 March 2014 - 21:59.


#43
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Da inteleg unde bati. Nu ai construit nici o casa im viata ta, insa esti un alt desptept de pe net...

#44
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 bicosu, on 15 martie 2014 - 20:27, said:

[size=4]Pemine numai materialele pentru izolatie si decorativa ma costa 5000 euro.

5000 euro??
Suprafata de izolat la fatade ar trebui sa fie cam 130-140 mp la o casa de dimensiunile astea.
Polistirenul de 10 cm e sub 20 lei/mp, decorativa e 20-30-40 lei/mp, plasa de armare e cativa lei/mp, diblurile sunt ieftine. Pe ce s-a dus restul?

 Bucatarierosie, on 17 martie 2014 - 22:02, said:

Da inteleg unde bati. Nu ai construit nici o casa im viata ta, insa esti un alt desptept de pe net...
Oricine poate sa calculeze cata caramida sau cat beton trebuie, fara sa fie constructor, dupa aia se duce la Brico si se uita la preturi, cauta o statie de betoane pe net si vede preturile si acolo etc. Ce mare mister?
Cat baga fiecare in finisaje, il priveste. Poate sa puna parchet de bambus de 200 RON sau laminat de 25, cum am eu si nu ma dor picioarele de la el. Daca vrei o locuinta te costa niste bani, daca vrei o capodopera te costa alti bani.

#45
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 helgapopa, on 14 martie 2014 - 02:11, said:

N-am nevoie de anunturi pe net. Am apartament nou in Bucuresti de 39000. Chestia e ca acum vreau sa-l vand ca sa ma mut in Ilfov si mi-e ca nu iau pe el mai mult de 30000 fiindca dezvoltatorii s-au gasit tocmai acum sa inunde piata. M-am grabit sa cumpar in 2012 in loc sa mai astept.

cam tras de par acest 30000 !!! unde este apartamentul ?

#46
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 deusdat, on 18 martie 2014 - 00:43, said:

5000 euro??
Suprafata de izolat la fatade ar trebui sa fie cam 130-140 mp la o casa de dimensiunile astea.
Polistirenul de 10 cm e sub 20 lei/mp, decorativa e 20-30-40 lei/mp, plasa de armare e cativa lei/mp, diblurile sunt ieftine. Pe ce s-a dus restul?

Oricine poate sa calculeze cata caramida sau cat beton trebuie, fara sa fie constructor, dupa aia se duce la Brico si se uita la preturi, cauta o statie de betoane pe net si vede preturile si acolo etc. Ce mare mister?
Cat baga fiecare in finisaje, il priveste. Poate sa puna parchet de bambus de 200 RON sau laminat de 25, cum am eu si nu ma dor picioarele de la el. Daca vrei o locuinta te costa niste bani, daca vrei o capodopera te costa alti bani.

Serios? Cate fatade ai platit pana acum?

10x12 amprenta = perimetru 44 ml la un h mediu de 5 m = 220 mp.
Manopera la montaj nu pui? Coltare? Profil picurator? Extrudat pt. elevatie/glafuri? Adeziv temosistem? Masa de spaclu? Amorsa decorativa?
Pretul real la care ajunge termosistemul complet la final este in jur de 100 lei. Ceea ce se traduce la 22.000 lei ~ 5000E

Inca un mesaj scris de un habarnist bricostorist profesionist !

#47
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
E plin de al de astia... Nu au renovat nici un apartament macar la viata lor da stiu ei cat costa sa construiesti o casa...

#48
valliboy

valliboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.08.2013
@ mindsoul. Casa mea(10km deOradea )care am inceput-o in 2011 e aproape la fel... 125m2 constr- 105 util . In regie proprie , adica platit un meserias si eu ajutor pe langa el.
Vad ca manopera costa de la un oras la altul...+ ca am comandat materialele in ianuarie, februarie deci la preturi mai mici.
Am ajuns la faza de rosu adica cu geamuri puse:
-bca de 30cm - ( 360 ron pe palet..acum e 400 ron)  
-tigla tondach-~180m2 (2,7 ron/buc ...acum e 3,8ron/buc)
- lemn acoperis~180m2 total + astereala la 5mil m3(acum e 6-6,5 mil m3)
- geamuri 25 m2  cu 3 foi planiterm 2000e
-beton fundatie si stalpi turnat de la statie
-armatura conform proiect...nu mai stiu dar am avut fi 10 -12-16 la stalpi...
-bransament curent trifazat 25 mil
-bransament apa retea 16mii
- manopera  ~ 2000-max 2500e
Total 17 mii euro.(am acasa totul notat!!) ...acuma pun polistirenul si urmeaza interioarele(aproximez un 15 mii lejer fara fitze), eu zic ca o fac in max40 mii.doar instalatiile de caldura ma duc spre 10 mii euro cu cazan...
Totul depinde de tine cum te gospodaresti si cum negociezi la manopera si materiale. Iti doresc rabdare si nervi de otel!

...avand in vedere ca locatia e in Bucuresti...ajungi la rosu  in max....25mii euro?

Edited by valliboy, 25 March 2014 - 18:38.


#49
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Daca ne uitam pe oferta  constructorilor observam urmatoarele preturi pentru:
- o casa la rosu
130e/mp
135 e/mp
150 e/mp
150 e/mp
200 e/mp
- o casa la cheie
280 e/mp
320 e/mp
360 e/mp
300 e/mp

Cel mai corect si credibil ar fi ca atunci cand spuneti cat v-a costat un metru patrat sa detaliati aici devizul, ca pe cuvantul vostru de pioner nu va credem.

Edited by gicafranaru, 26 March 2014 - 14:12.


#50
omaron

omaron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.03.2009
si cum majoritatea preturilor nu inlcud TVA, mai pui un 24% peste aia (daca vrei factura)

#51
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 omaron, on 07 mai 2014 - 13:44, said:

si cum majoritatea preturilor nu inlcud TVA, mai pui un 24% peste aia (daca vrei factura)
Exista,intradevar, posibilitatea ca unele materiale sa le iei fara factura (cherestea, nisip,pietris ) dar, mare parte le cumperi cu facturi (fier,beton,caramida) la care ti se da si certificat de calitate. Pentru o oferta cat mai corecta trebuie sa ai un calcul de materiale facut de Proiectant.

#52
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005
Rapuns simplu si scurt: Mai costa aprox. 2.000 de eur proiect DDE si acolo ai si lista de cantitati de materiale si detalii... si multe altele. Te scuteste de multe discutii de prost gust.
Insa banii sunt una dar nervii (care trebuie sa fie de otel) sunt alta!
A da preturi estimative este un joc ciudat practicat de multi... Se cer oferte in piata si se studiaza fiecare detaliu. Sau se angajeaza om pentru asta. Asistenta gratuita pe forum este "daunatoare sanatatii mintale!". :)

Insa nu te zgarci "la tarate". Ca o sa-ti para rau mai tarziu.
Mult succes,
Dragos

#53
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 PPPPP, on 18 martie 2014 - 10:56, said:

Serios? Cate fatade ai platit pana acum?

Manopera la montaj nu pui?

Inca un mesaj scris de un habarnist bricostorist profesionist !

Reciteste-ti propriul post. Ai scris ca te costa MATERIALELE 5000 euro, nu TOATA lucrarea.
Una e sa fii habarnist, alta e sa n-ai mintea la tine.

#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fara cearta nu se poate?
Casa facuta pentru locuit la cheie: 100mpx350-400e=35000-40000 daca este P+M.
Daca e parter mai adaugi 25-30% in plus. Fundatia nu e de 50 ci de 100mp. Acoperisul nu are 65 ci 130mp deci la astea costurile se dubleaza.
Punct. Cine nu crede sa faca pe pielea lui, dar sa faca o casa buna, asa 3 cartoane si o frunza de banana deasupra o face ieftin orice gibon in jungla.
Teren. 10-15.000 daca nu vrei sa stai langa pirci, gaini, parnaiasi sau vreo satra de romulani. Deci o zona decenta in care sa ai tupeu sa-ti lasi copilul sa zburde afara dupa 7 seara.
Ajungem la 45-60.000 in functie de multi factori.
Utilitati. Cam 6-10.000 in functie de amplasarea lor. Urilitati la teren inseamna si teren mai scump. Si invers, deci tot pe-acolo te duce
Ajungem la 50.000-70.000 in functie de n chestii.
Imprejmuire. 100ml la 5-600mp X 50 e = 5-6000 euro.
Porti garaj, alei, bla, bla prin curte 2-3000 euro.
Ajungem la 60-80.000 un cost rezonabil, decent si fara multe compromisuri.
La asta se adauga un spor de 10-15% riscuri si alte neprevazute, care apar chiar si daca esti mama Omida in gestionarea unui asemenea proiect.
Cum a crescut tva de la 19 la 24 si toate materialele au luat-o razna intr-o saptamaba. Mai o acciza la benzina, mai o criza de ciment, mai un faliment la Mechel si s-au dus calculele.
Cam astea sunt in mare socotelile. Si eu nu am facut o casa, ci vreo 60-70. Si la estimari ma pricep de minune dupa atata amar de vreme.

Desigur, se poate construi si la 60-70% din bugetul asta, dar cu pretul unei case slabe ca si rezistenta, cu izolatie proasta ceea ce va conta la facturi si cu fijisaje de 2 lei pe care le vei schimba in 5 ani.
Tu acum platesti 5-600 lei toata regia casei, cu cablu, intretinere, curent. La o casa bine facuta se cam dubleaza, caci se dubleaza si suprafata, plus ca toate laturile subt expuse, nu-i ca la bloc cu vecini stanga, dreapta, sus si jos. La una bine facuta.
La una facuta pe buget poti plati si 1500-2000 lei lunar pe timp de iarna. Si sa mai si dardaiti toti intr-o camera ca sa tineti din calorifere inchise.
Nu sunt povesti, sunt cazuri reale, multi au subestimat cheltuielile unei case, n-au fost niciodata pregatiti si multi deja s-au mutat inapoi la bloc.
Gogaleste sa vezi ca-i plin de anunturi de vanzari si schimburi ale unora care au fost luati prin surprindere. Casa nu e pentru o familie care castiga 3000 lei lunar si va plati 1000 pe benzina doar sa ajunga la serviciu. Si la scoala copilului.
Sunt multe de luat in calcul, din pacate romanul se arunca sa-si ia Bmw si-l tine in parcare ca nu are bani de taxe, il inmatriculeaza pe Bg, n-are bani de benzina, de rca, de casco si pana la urma tot la Logan ajunge.
Ciuz!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate