Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Estimare constructie casa 2014 - 120 metri construiti

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Ce imi plac mie astia care nu au renovat nici un apartament la viata lor, darmite construit o casa, si care isi dau ei cu parerea despre cat de ieftin e de construit o casa...

Ai idee cat te costa un gard? Dar o fundatie?

O sa iti iei o mare teapa si o sa pierzi banii obtinuti din vanzarea garsonierei din militari.

Pun pariu ca ai cumparat teren la dracu in paispe si ca in curand o sa te plangi ca prinaru nu iti face asfalt...

#20
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Bucatarierosie care suma inseamna ieftin la tine? Ca sa ne lamurim... Stai linistit ca sunt inca drumuri neasfaltate in ditamai capitala... prefer drum neasfaltat decat noxe zilnice, putoare de ghena si canale ce duhnesc ca sa nu mai zic de altele...Doar romanii vor sa aibe casa unde lucreaza, in alte state lumea face naveta 30km fara batai de cap, si da si in alte state e trafic si coloane si cozi...

#21
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Stai linistit ca nu sunt bogat. pur si simplu am vazut multi in sitatia ta, care au spus: de ce sa iau 2 camere cu 50.000? mai bine imi fac o casa...evident nici acuma nu e casa terminata, nu mai au bani de gard, fac frigu etc...

cand o sa stai o ora dus si inca una intors, tu si alte oi bara la bara, fix miros de trandafiri o sa inhalezi...

cand o sa ai fosa septica sub fereasca, fiindca garantat o sa iti iei doar 500 de metri, de nu o sa mai ai loc nici de un gratar, o sa iti fie dor de ghena...

toti vor sa aiba case acolo unde lucreaza, te asigur de asta.


pe scurt: e fain sa stai la casa, dar din pacate e doar pentru cei cu bani... banii obtinti din vanzarea unui apartament nu o sa fie suficienti pentru o casa care sa iti asigure acelasi confort ca si apartamentul vandut.

nu iti spun chestiile astea cu rautate. intra pe jurnale.

Edited by Bucatarierosie, 12 March 2014 - 22:27.


#22
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Pai cred si eu ca nu au terminat cu 50 de mii o casa pentru ca acea casa probabil avea peste 150 m patrati lejer. Si de lumea isi pune numai geamuri si usi de zece poate chiar mai mult mii de euro. Sunt multe de spus insa o casa se poate face si cu bani mai putin. Ridicarea unei case la rosu de 100 mp nu costa foarte mult. Insa pe urma cu finisajele si ce mai vine acolo e dupa cum isi permite fiecare. Si daca unul da doar pe fereste 10 mii de euro pai cum sa ii mai ajunga. Pana acum 15 ani stateam cu geamuri de lemn si chituite cu mastic iar acum ne trebuie geamuri termopan cu 7 foi si nu stiu ce fenonerie...

#23
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Ma consider (fara lipsa de modestie) un tip destul de calculat. In 2010 m-am hotarat sa-mi construiesc casa. Si da-i frate calcule peste calcule, preturi peste preturi, ore bune din noapte nedormite cu gandul la materiale, costuri, eficienta si cum sa-mi iasa ieftin si bun.
Trecem peste pasajul liric si ajung la concluzie: casa, la rosu, pe langa cele 15.000ron cheltuieli neprevazute calculate de mine mi-a mai mancat 20.000ron. Iar la cheie, peste 15.000 EURO. (adica eu am alergat dupa materiale verificat cel mai bun pret, etc, etc)
Acum voi trageti concluziile voastre.
ONTopic- casa mea, amprenta 116mp P+E+ 1/2M(60mp utili) am sarit de 100.000E(pana aici am tinut eu socoteala cam la ultimul leu, dupa ce am vazut ca nu termin cu cheltuielile m-am enervat si am aruncat agenda) -terenul l-am avut donatie de la parinti.

Edited by MKdens24kw, 13 March 2014 - 08:34.


#24
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 mindsoul, on 12 martie 2014 - 08:47, said:

Pai de asta au constructorii de case audi a8, si porsche. Iti fac casa cu 20 de mii si te costa 80 de mii. Oameni buni 40 de mii inseamna 1.8 miliarde de lei vechi. Am pierdut oare notiunea banilor, valorilor.
Eu zic ca o fac cu 35 de mii (exclus terenul).  Si cu materiale alese de mine. N-o sa fiu absurd sa aleg stiu eu ce. Dupa datele astea  http://cemacon.ro/wp.../07/fisa-44.pdf de exemplu pentru o casa de 100 m utili ajungi la 3600€ pentru caramida, o sa fac un excel cu costul estimativ al materialelor necesare, dupa ce vorbesc cu cativa proiectanti...O casa de dimensiunea asta parerea mea ca manopera trebuie sa coste maxim 5000€.

Constructorii samsarii de case castiga bine de pe urma prostilor oamenilor neinformati.
Cu 35000 o sa o faci cel mult gri daca vei alege sa respecti un proiect si niste detalii de constructie.
Beton la jumatate de pret nu exista sau nu este de fapt beton.
Daca vrei sa te lamuresti si sa fii informat corect, inainte sa incepi sa investesti un leu, gasesti jurnale de succes unde ai si costuri suportate de oameni care au procedat corect.

Oricine isi doreste sa plateasca cat mai putin dar ideea corecta, din punctul meu de vedere, e sa platesti cel mai mic pret pe lucrul de care ai nevoie.

#25
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ MKdens24kw - in primul rand daca erai asa chibzuit nu faceai o casa P+E+M, normal ca ajungi la suma aia la atatea etaje, ai o casa la fel de inalta cat un bloc cu 3 nivele, conform calculelor tale din executie un parter de ~ 120 mp nu ar costa mai mult de 35-40% din cat ai investit tu. Totul tine de momet, de cerere si oferta de moment (preturi la ateriale....)
Un beneficiar sa mutat in casa p+m ~90 mp la sol, cu teren cu tot la ~50k euro (constructorul am inteles ca a fost din familie) ca si finisaj interior ok, exterior doar termosistemul
Iar acea regie proprie depinde mult cat de proprie e constructia :D. Exemplu in februarie am luat caramida aferenta pentru parter (30 cm exterior, 25 interior) de la cemacon la pretul de 180 lei mc, (35 mc pentru o amprenta la sol de 92 mp) total facturat 6400 lei + 12 lei garantie pe palet

#26
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
In Timisoara , ce ai tu , se ridica cu 15.000 euro la rosu ( materiale + manopera ) , mai multe nu stiu .

#27
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 Geoxxl, on 13 martie 2014 - 08:06, said:

Pai cred si eu ca nu au terminat cu 50 de mii o casa pentru ca acea casa probabil avea peste 150 m patrati lejer. Si de lumea isi pune numai geamuri si usi de zece poate chiar mai mult mii de euro. Sunt multe de spus insa o casa se poate face si cu bani mai putin. Ridicarea unei case la rosu de 100 mp nu costa foarte mult. Insa pe urma cu finisajele si ce mai vine acolo e dupa cum isi permite fiecare. Si daca unul da doar pe fereste 10 mii de euro pai cum sa ii mai ajunga. Pana acum 15 ani stateam cu geamuri de lemn si chituite cu mastic iar acum ne trebuie geamuri termopan cu 7 foi si nu stiu ce fenonerie...
nu au peste 150 de mp te asigur.

asa poti sa iti faci singur cu nevasta casa din chirpici cu buda in curte cum au avut bunicii si sigur iesi sub 10.000... insa de ce ai face asta? doar ca sa te lauzi ca stai la casa si nu la bloc?

cu geamurile m-ai dat gata...pe acolo se piede toata caldura. tu vrei ca iarna sa mori de frig eventual sa iti si curga siroaie de pe geamuri, iar vara sa mori de cald in casa?
tu acasa la tine ai tot geamurile vechi? lumea mai evolueaza sa stii...

 PPPPP, on 13 martie 2014 - 10:02, said:

Constructorii samsarii de case castiga bine de pe urma prostilor oamenilor neinformati.
uite inca unu care s-a gandit ca face afacerea vietii lui si ce fraieri au fost altii care au platit mai mult ca el:

http://forum.softped...ivnita-la-casa/

pentru initiator: fara suparare dar tu nu ai bani de casa... o sa te vad la iarna cum stati toti intr-o camera doar ca sa faceti economie la caldura...

Edited by Bucatarierosie, 13 March 2014 - 11:07.


#28
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

 lestad_25, on 13 martie 2014 - 10:47, said:

@ MKdens24kw - in primul rand daca erai asa chibzuit nu faceai o casa P+E+M, normal ca ajungi la suma aia la atatea etaje, ai o casa la fel de inalta cat un bloc cu 3 nivele, conform calculelor tale din executie un parter de ~ 120 mp nu ar costa mai mult de 35-40% din cat ai investit tu. Totul tine de momet, de cerere si oferta de moment (preturi la ateriale....)
Un beneficiar sa mutat in casa p+m ~90 mp la sol, cu teren cu tot la ~50k euro (constructorul am inteles ca a fost din familie) ca si finisaj interior ok, exterior doar termosistemul
Iar acea regie proprie depinde mult cat de proprie e constructia Posted Image. Exemplu in februarie am luat caramida aferenta pentru parter (30 cm exterior, 25 interior) de la cemacon la pretul de 180 lei mc, (35 mc pentru o amprenta la sol de 92 mp) total facturat 6400 lei + 12 lei garantie pe palet

Ceea ce am vrut eu sa subliniez e ca....viata bate filmul. Degeaba il sfatuim pe colegul nostru cu preturi, o sa simta pe pielea lui cat va costa. Ce pot sa sustin e ca la o casa, cat te-ai chinui sa calculezi un pret  final, la el mai pune 20% cheltuieli neprevazute.
OFF TOPIC, @lestad_25, am stiut ce am vrut de la inceput(configuratia casei), doar ca "nota de plata" mi-a dat peste cap toate calculele mele.

Edited by MKdens24kw, 13 March 2014 - 14:01.


#29
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010

 Bucatarierosie, on 13 martie 2014 - 11:07, said:

nu au peste 150 de mp te asigur.

asa poti sa iti faci singur cu nevasta casa din chirpici cu buda in curte cum au avut bunicii si sigur iesi sub 10.000... insa de ce ai face asta? doar ca sa te lauzi ca stai la casa si nu la bloc?

cu geamurile m-ai dat gata...pe acolo se piede toata caldura. tu vrei ca iarna sa mori de frig eventual sa iti si curga siroaie de pe geamuri, iar vara sa mori de cald in casa?
tu acasa la tine ai tot geamurile vechi? lumea mai evolueaza sa stii...


uite inca unu care s-a gandit ca face afacerea vietii lui si ce fraieri au fost altii care au platit mai mult ca el:

http://forum.softped...ivnita-la-casa/

pentru initiator: fara suparare dar tu nu ai bani de casa... o sa te vad la iarna cum stati toti intr-o camera doar ca sa faceti economie la caldura...
Logic ca lumea mai evolueaza insa totul de cat poti sa te intinzi. Nu cred ca are nici o relevanta ce geamuri am eu insa te asigur ca sunt evoluat si eu asta pentru informarea ta :D E logic ca pe acolo se pierde cea mai mare parte din caldura insa una e sa iti faci fereastra de 2 pe 1,5 sau cat e o fereastra medie la dormitor si alta e sa iti faci ferestre de 3 pe 2.5. In fine cumnatul meu face o casa chiar acum insa destul de modesta ca si proiect, dreptunghiulara fara colturi inutile, pot mic si totul facut dupa proiect, in regie proprie pana acum a ajuns la 16 mii de euro. Cu invelitoarea pusa.Amprenta la sol 95 mp. Nu s-a furat, pentru ca totul e facut cu niste colegi de ai lui care cu asta se ocupa de cand se stiu si omul a stat toata ziua in curte cu ei. Deci eu cred ca se poate. Insa acum vine greul. Pentru el insa va fi mai usor, pentru ca in afara de sanitare, instalatii nu prea are nevoie de nimic in casa. Mobila si electrocasnice deja le detine. Ramane doar sa puna ferestre, usi, tencuita, izolata, finisata etc. Acum daca in loc de gresie sa 20-30 lei pune de 50-60 de lei e logic ca si pretul sa creasca. Totul e atat de complex de aici incolo incat nu poti sa dai sfaturi. Totul tine de gust si de cat te poti intinde. Insa pana la faza de rosu cam peste tot e la fel. Bineinteles ca mai poti scutii niste bani daca lucrezi in regie proprie, daca in loc de beton de la statie, faci beton in curte, daca in loc sa cumperi materiale vara, le cumperi de iarna, daca in loc sa te tocmesti vara, te tocmesti iarna. Sunt multe chichite care vad ca nu le spune nimeni. Nu spune nimeni ca betonul facut in curte e mai bun decat cel de la statie insa e mai ieftin si totodata bun. Daca ai oameni calumea la munca, se toarna repede si bine. Si mai e o chestie, si anume la garduri. Vad ca multi isi fac garduri inalte tip zid de puscarie. Pai logic sa te coste gardul cat casa. Poti face un gard frumos si din lemn, finut daca ai un pic de imaginatie si sti sa cauti si sa te interesezi. Depinde incalzirea casei prin ce va fi, pentru ca una e pe gaz, alta e pe lemne. Asta daca se vrea centrala. O centrala pe gaz e mult mai ieftina decat una pe lemne. ( nu vorbim de racordare la gaze, curent etc. ) Oricum eu sunt de parere ca in banii pe care ii are se poate face o casa cu finisaje medii fara nici un fel de problema.

#30
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Sunt multe economii ce se pot face din materiale la momentul potrivit dar nu toata lumea lucreaza pe santier sa poate sa-l cheme pe x si y. Si chiar daca ar veni nu cred ca ar face lucrarea pe gratis. Ajutor e una - pomana e alta.
As fi crezut posibilitatea descrisa de tine ca pe o exceptie la care oricum nu e usor sa se atinga.
DAR

 Geoxxl, on 13 martie 2014 - 22:01, said:

daca in loc de beton de la statie, faci beton in curte, Nu spune nimeni ca betonul facut in curte e mai bun decat cel de la statie insa e mai ieftin si totodata bun.
Afirmatia de mai sus ma face sa am o indoiala foarte mare asupra notiunilor "proiect" si "casa".
"Betonul" facut "pe santier" este intodeauna scump si prost.

#31
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011

 MKdens24kw, on 13 martie 2014 - 08:31, said:


ONTopic- casa mea, amprenta 116mp P+E+ 1/2M(60mp utili) am sarit de 100.000E(pana aici am tinut eu socoteala cam la ultimul leu, dupa ce am vazut ca nu termin cu cheltuielile m-am enervat si am aruncat agenda) -terenul l-am avut donatie de la parinti.
Adica 116+116+60= 292 mp utili? Asta ar fi vreo 350 mp construit. Deci cam 285 E/mp cu totul. Mi se pare un pret bun. Finisajele au fost luxoase?

 Bucatarierosie, on 12 martie 2014 - 22:27, said:

Stai linistit ca nu sunt bogat. pur si simplu am vazut multi in sitatia ta, care au spus: de ce sa iau 2 camere cu 50.000?


Cine naiba mai da azi 50.000 pe 2 camere? N-ai mai studiat piata de vreo 5 ani...

#32
bogdanlaurentiu

bogdanlaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.01.2011

 PPPPP, on 13 martie 2014 - 10:02, said:

Beton la jumatate de pret nu exista sau nu este de fapt beton.

Betoanele de la statie nu sunt scumpe, vreo 200 si ceva RON pe metrul cub. Nu betonul e problema la o casa. La 40-50 mc cat te costa? Vreo 2000 euro cu totul.
De aici pana la 70000-80000 euro pentru o biata casa de 100 mp e cale lunga - pe care o fac constructorii priceputi care isi iau Merţan clasa S dintr-o casa P+1...

 Bucatarierosie, on 13 martie 2014 - 11:07, said:


cu geamurile m-ai dat gata...pe acolo se piede toata caldura. tu vrei ca iarna sa mori de frig eventual sa iti si curga siroaie de pe geamuri, iar vara sa mori de cald in casa?
tu acasa la tine ai tot geamurile vechi? lumea mai evolueaza sa stii...
http://forum.softped...ivnita-la-casa/

pentru initiator: fara suparare dar tu nu ai bani de casa... o sa te vad la iarna cum stati toti intr-o camera doar ca sa faceti economie la caldura...
Numai naivii mai cred ca termopanele sunt mare scofala. Vechile ferestre duble din lemn, cu niste garnituri autoadezive de cauciuc, sunt la fel de bune. Pierd poate o jumatate de watt in plus pe mp, dar nu sunt asa de etanse ca termopanul si ingreuneaza condensul. Oricum, casa trebuie aerisita. Cu termopane esti obligat sa deschizi geamul mai des si deci pierzi ce ai economisit.
Termopanele sunt frumoase, moderne, oscilobatante. Cam atat.

#33
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008

 bogdanlaurentiu, on 14 martie 2014 - 00:16, said:

Numai naivii mai cred ca termopanele sunt mare scofala.

Mai important decat termopanele e cum izolezi acoperisul. Ideal e 20 cm de vata. Plus ca multi isi mai pun si azi doar 5 cm de PE pe fatade. Si o izolatie buna nici macar nu costa mult. 10 cm polistiren in loc de 5 inseamna 1000-1500 lei in plus pe toata casa.

Edited by enverhoxha, 14 March 2014 - 00:33.


#34
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Geoxxl sa spui la cat a ajuns cu totul...
Nu toti au prieteni care sa le munceasca moca si nu toti isi permit sa stea doar pe santier, lumea mai trebuie sa si munceasca...

Betonul facut in curte va avea de fiecare data alte proprietati...

 helgapopa, on 14 martie 2014 - 00:02, said:


Cine naiba mai da azi 50.000 pe 2 camere? N-ai mai studiat piata de vreo 5 ani...
Chiar trebuie sa intram in discutia asta?...

Nu lua ca reper anunturile de pe net... Du-te pe teren sa vezi care e situatia reala la apartamentele in care chiar ai si locui...

#35
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011
N-am nevoie de anunturi pe net. Am apartament nou in Bucuresti de 39000. Chestia e ca acum vreau sa-l vand ca sa ma mut in Ilfov si mi-e ca nu iau pe el mai mult de 30000 fiindca dezvoltatorii s-au gasit tocmai acum sa inunde piata. M-am grabit sa cumpar in 2012 in loc sa mai astept.

#36
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008

 BodCasa, on 05 martie 2014 - 15:06, said:

Intre 50k€ si 80k€, depinde ce materiale vrei!
Materialele la rosu, cu beton de la statie cu tot, ar fi cam 10000 euro rotund. E usor de calculat, vizitezi Brico, Dedeman, depozite de cherestea etc. si faci niste inmultiri.
Materialele de finisare, de la polistiren si lindab pana la parchet si usi, ar mai fi inca 10000-12000 euro, daca nu faci lux (adica fara marmura, bambus, WC cu microprocesor si alte prostii). Costul transportului e practic neglijabil.
Ca sa urci pana la 80000 euro inseamna ca ala care iti face casa ti-o trage bine de tot. Adica la materiale de 20.000 iti baga manopera si profit de trei ori pe atat. Din cate stiu eu manopera e mai ieftina ca materialele pentru aproape toate lucrarile. Problema e ca daca faci contract cu o firma, vrea profit macar 50% din pretul final.

Edited by enverhoxha, 14 March 2014 - 02:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate