Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

filtrare dupa mai multe criterii/ vb basic

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
opium_21002100

opium_21002100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2008
Buna seara.
Am o baza de date legata la un proiect in vb 2008. prin mysql connector si avisata in datagridview.
incerc  sa fac un criteriu de cautare/filtrare cu mai multe obtiuni si anume:

ex: daca anul egal 2014 si/sau daca judetul este iasi, etc etc.

am reusit sa fac sa imi filtreze dupa o singura obtiune ex: anul = 2014 sau dupa mai multe obtiuni dar numai daca folosind or

problema este ca am vreo 9 criterii de cautare si utilizatoarul trebuie sa poate opta pentru orice combinatie

Va rog ajutor
atasez proiect

Attached Files


Edited by opium_21002100, 03 March 2014 - 23:15.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
unde filtrezi datele? direct in serverul de baze de date, sau aduci toate datele si faci filtrarea pe client (in datagridview)?

#3
opium_21002100

opium_21002100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2008

View Post_Smiley_, on 04 martie 2014 - 07:18, said:

unde filtrezi datele? direct in serverul de baze de date, sau aduci toate datele si faci filtrarea pe client (in datagridview)?
la comboboxuri bifez use databound items: si selectez datasource, display member si value member.

pentru a actualiza datagridview folosesc Me.LucrariTableAdapter.Anul(Me.Registru_lucrariDataSet.lucrari, ComboBox3.SelectedValue.ToString)
unde LucrariTableAdapter, Registru_lucrariDataSet sunt generate automat de vb cand am conectat baza de date (add data source)

daca ai o solutie sunt dispus sa schimb si modalitatea de conectare la baza de date

am atasat in primul post proiectul (VB 2008)

Edited by opium_21002100, 04 March 2014 - 08:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate