Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor VPN intre 2 routere cu dd-wrt conectate prin pppoe (RDS)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Problema se pune in felul urmator :
Am 2 locatii , la distanta relativ mica una fata de cealalta 300~400 metri intre ele . Pe ambele locatii am net de la RDS cu IP dinamic si conexiune PPPOE , conectat prin ruter cu DD-wrt pe el (locatia 1 am un D-Link dir-615 , locatia 2 TP-Link WR-741 ambele cu DD-wrt).
As dori sa fac o conexiune VPN , pentru ca sa accesez datele de pe un NAS situat in locatia 1 , in locatia 2 (mapat drive daca se poate) .
Ma puteti ajuta cu vre-un sfat ? tutorial ? orice ? cum sa configurez totul ?
Eventual daca hardware-ul e prea slab nu ma deranjeaza sa iau ceva mai puternic, atata timp cat merg la sigur ...
Va multumesc de orice ajutor.

#2
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Ai nevoie de vpn si ddns doar pe router-ul din locatia unde se afla nas-ul iar in locatie 2 te conectectezi cu un client. Nu stiu daca poti instala openvpn pe unul din ele.

Edited by dxdx, 03 March 2014 - 13:10.


#3
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Ok mersi de raspuns. DD-wrt , are VPN server pe el , insa habar nu am cum sa il configurez ... Eventual , poti sa imi dai un link spre cum se configureaza openvpn-ul si sa vad cum ma descurc eu pe acolo ? Sau un model de router care sa mearga si open vpn-ul .
Si inca o intrebare ... odata conectat al 2 router ca client , toata retea va fi vazuta ca si cum ar fi locala ? (Vor fi in acelasi subnet)

#4
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Daca zici ca are vpn pe el uite aici

http://www.dd-wrt.co...dex.php/OpenVPN

https://support.hide...-DD-WRT-routers

Nu stiu daca poti instala un client vpn pe router astfel incat tot ce este in spatele acelui router sa acceseze serverul vpn de pe celalalt router (presupun ca asta vrei). Ce pot sa iti spun sigur ca merge, este sa instalezi openvpn pe routerul unde se afla nas-ul iar in locatia 2 sa instalezi client openvpn pe un calculator. Asa vei putea accesa de pe acel calculator nas-ul din locatia 1.

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Ce vrei tu sa faci se numeste Site-to-Site VPN.
Pentru DD-WRT arunca o privire aici. Ce trebuie sa ai in vedere este ca configuratia hardware a echipamentelor ce le ai disponibile nu vor asigura o rata de transfer prin VPN stralucita.
Poate gasesti alte modalitati de a accesa acel NAS

#6
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Pe langa vpn ai nevoie si de ddns pe routerul server.

#7
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Asta am inteles si eu ca trebuie sa fie o conexiune client-server ... server fiind cel cu reteaua cu nas-ul . Ajung acasa siu ma apuc de testat . Multumesc pentru informatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate