Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Vama Israel-Iordania, Egipt

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
Buna,

as dori cateva informatii legate de formalitatile vamale pentru obtinerea vizei la granita Israelului cu Iordania. Ma intereseaza informatii recente, actualizate, daca sunt persoane care au calatorit recent, individual sau cu un grup organizat, care sunt procedurile standard pentru obtinerea vizei la fata locului, daca se asteapta mult, controlul de securitate, restrictii, etc. Primul obiectiv inclus pe lista este Ben She"an (Decapolis).
As vrea de asemenea sa stiu daca s-au eliminat interdictiile privind calatoriile in Egipt, care sunt procedurile standard de obtinere a vizei la granita Israelului cu Egiptul (ar urma sa vizitez Peninsula Sinai).
Orice informatie recenta, actualizata este binevenita.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ar trebui sa spui din ce parte in ce parte calatoresti.

#3
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
Credeam ca reiese din context si ca nu trebuie sa revin cu alte precizari. Voi merge din Israel spre Iordania si din Israel spre Egipt.Deplasarea din Israel spre Egipt, respectiv Iordania, se va face cu autocarul. Detaliile nu le cunosc, insa ma refeream la procedurile standard aplicate la intrarea in statele mai sus-mentionate din Israel, care se aplica peste tot, indiferent de punctul de trecere.

#4
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postuser2882, on 02 martie 2014 - 10:31, said:

Buna,

as dori cateva informatii legate de formalitatile vamale pentru obtinerea vizei la granita Israelului cu Iordania. Ma intereseaza informatii recente, actualizate, daca sunt persoane care au calatorit recent, individual sau cu un grup organizat, care sunt procedurile standard pentru obtinerea vizei la fata locului, daca se asteapta mult, controlul de securitate, restrictii, etc.

te-ai inscris in detasamentele mortii ale opozitiei siriene? de ce zic asa? pentru ca asa este unicul drum de a ajunge in lagarele de antrenamente din iordania cu toate consecintele

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din cate stiu, Isralul nu are frontiere deschise cu statele arabe, adica ai viza de israel nu intri in tari arabe. Cel putin asa era inainte. De Egipt nu stiu ce sa-ti zic, dar din/ in Iordania via Israel nu se poate.

Edited by lex404, 02 March 2014 - 11:45.


#6
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
Si atunci de ce toate agentiile de turism ofera program complet de vizitare a celor 3 (4 - daca includem si Cisiordania) state ? V-ati uitat in programul agentiilor de turism?
http://www.omniaturi..._zile_avion.htm
http://www.basilicat...zile/-2014.html , etc.

Credeam ca forumul e pentru oameni seriosi si raspund doar cei care chiar cunosc situatia, vad ca sunt multi care doar se baga in seama, fara a da un raspuns la obiect.

@lex404
Cu Romania, Israelul are parteneriat si nu se da viza. Se primeste un cartonas albastru la vama, un permis de sedere de 90 de zile si nu ti se pune nicio stampila pe pasaport.

#7
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Din pacate momentan zona peninsulei Sinai nu e sigura. M-am tot invartit si eu pe langa niste bilete de avion si deocamdata am zis pas.

Exista avertisment de calatorie pentru Egipt (indeosebi Sinai) pe site-ul MAE. Si in UK https://www.gov.uk/f...l-advice/egypt. Pentru UK, Sharm este inca sigur... Se pare ca nemtii si olandezii au inceput insa repatrierea cetatenilor din Sharm. A fost in februarie un atentat in Taba si de aici si restrictiile. Nu cred ca ajungi acum spre Iordania (uite-te pe harta de la FCO).

http://www.timesofis...ssing-in-egypt/

Edited by T Irina, 02 March 2014 - 12:50.


#8
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
cel mai bine te intereszi la ambasada Iordaniei si a Egiptului

#9
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009
Eu am fost in Israel-iordania  cu agentia Omnia in luna octombrie 2013, daca mergi cu agentie cei de acolo se vor ocupa de formalitati, adica plata taxa iesire din Israel si intrare in Iordania.
- la iesirea din Israel am stat destul de putin, fara prea multe intrebari, ghidul  a platit taxa de iesire.
- la intrare in Iordania in schimb am stat 2 ore din cauza ca eau foarte multe autocare, si aici taxa a platito ghidul din Iordania, la ghiseu iti scaneaza irisul pentru baza lor de date si cam atat,       nu intrebari nu nimic, dupa ce obtii viza treci cu bagajul la scanare si cam atat.
Daca mai ai intrebari sunt pe aici.

#10
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
multumesc

#11
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Am fost anul trecut Eilat-Aqaba. Din ce zice Imperator, cica ar fi singura ce o poti trece fara viza de Iordania dinainte luata, dar eu nu-s sigur de asta. Am lasat masina inchiriata in vama, e o parcare mare pe stanga, gratis, multe masini lasate acolo si am trecut pe jos dincolo. F.f lejer. No mans land e de vreo 200metri. Toata lumea amabila, taxa de 10dinari(50ron)/pers la iordanieni, inapoi vreo 50shekeli(cam la fel in lei,nu-mi mai amintesc exact). iordanienii mi-au dat viza in granita pe o luna. La iesirea din vama sunt taxiuri cu preturile standard afisate. Pana la Petra, parca vreo 43 dinari (= euro). Sunt multe firme de turism din Eilat care fac excursii de o zi la Petra (pretul intre 200-300$)
iesire din vama israeliana:
[ https://lh5.googleusercontent.com/-spzCnHZ9gCQ/UdVAsoItigI/AAAAAAAAJzw/BTmc4ZMFGEk/s640/DSCF7851.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


imediat dupa iesirea din Israel...in departare vama iordaniana:

[ https://lh5.googleusercontent.com/-KeKfHHf4PeU/UdVAtcWCt_I/AAAAAAAAJz0/b-oj1Ov8iLQ/s640/DSCF7852.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate