Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Dragon's Lair este unul din cele mai de succes titluri aparute pe LD si se gaseste remasterizat in format digital pentru PC sau smartphone, pastrand experienta originala, minus bataia de cap data de butoanele moi si imprecise de la comanda LD Player-ului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i6em4GRiRY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,110
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdjl, on 27 februarie 2014 - 12:54, said:


Primele modele de L.D. playere nu aveau diodć laser, ci un fel de lampć laser.

Pći lampa aia ținea o veșnicie spre deosebire de primele diode însć alimentarea era problemć, aveai nevoie de 1000vcc, pe atunci asta era mai problematicć.

Pănă acum câțiva ani însă la diode erau probleme cu fiabilittea, erau unii care doar învârteau de șurubelniță și dădeau putere mai mare, ținea scula încă o lună dar ăștia cereau milionul :lol:

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu că lampa era mai bună, am auzit-o şi eu. Dar dacă la playerele de la începutul anilor '80 nu pică lampa, ce se tot strică la ele de nu prea mai găseşti aşa ceva în stare de funcţionare (eu totuşi îmi doresc unul multisistem, că vreau să pot reda şi discurile N.T.S.C.).
Oare cum sună un LaserDisc audio faţă de un C.D.?

Edited by djl, 18 March 2014 - 01:37.


#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Ioi. LaserDisc player Zdievloano v S.S.S.R.  !!!   Posted Image   http://rw6ase.narod....tw/rus501v.html

Edited by djl, 20 March 2014 - 15:39.


#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
La alea vechi, care aveau laser cu neon, sursa pt. doza laser putea fi modificată ca să reziste mai bine?
Uite şi articolul din acel număr din februarie 1977 al revistei "Popular Science" privitor la LaserDiscuri: http://www.mindsprin...guru/popsci.htm

@bit61: ai primit mesajul meu?

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW5bG-kXNoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am văzut şi eu în sfrâşit un LaserDisc player în funcţiune şi un film pe LaserDisc la televizor. Din păcate televizorul era L.C.D.  H.D., aşa că imaginea analogică nu se vedea super   Posted Image   În schimb, sunetul era de calitate (Dolby Digital), iar discul, deşi extrem de zgâriat (mai rău decât discurile de vinil) era redat fără nici o problemă! Playerul era aşa ceva: http://www.laserdisc...er_cld-1200.htm
Oricum, super LaserDiscurile astea! Deabea aştept să-mi iau unul. Lămpile dăunează grav tranzistorilor, V.F.D.-urile dăunează grav L.E.D.-urilor, L.D.-urile dăunează grav D.V.D.-urilor!

Edited by djl, 25 April 2014 - 15:09.


#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
djl, ma uit cu uimire si cu placere la acest topic...totusi nu am reusit sa inteleg ce anume a adus "moartea" LD-urilor ?...pentru ca pana sa apara DVD-ul si video-ul in formatul digital ( ma refer accesibil publicului ) la putere era VHS-ul sau SVHS-ul.

Eu pana sa deschizi tu topicul nu am stiut de LD ( e adevarat ca nici nu mi-am batut capul cu "old technology" )...desi am vazut odata un astfel de disc si nu stiam ce anume este.

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Unele din motive le găseşti pe aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Laserdisc
Am înţeles că ar fi fost în prinicipal
1) Discurile erau scumpe - în bani de azi, un disc ar fi fost cam 40-60 de dolari, ceea ce nici pentru americani nu era ieftin;
2) Nu existau aparate pentru înregistrat discurile, şi, poate omul mai vroia să înregistreze de la televizor sau ceva imagini de familie, nu putea să înregistreze. Au existat nişte recordere, dar nu s-au vândut publicului. Poate, dacă s-ar fi vândut şi recordere;
3) Caseta video avea destui clienţi. A fost înlocuită când D.V.D.-uirle au devenit foarte ieftine (inclusiv aparatele).

#28
vinil

vinil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.06.2009
cat ar fi un laser disc? ca nu se gasesc asta e foarte clar...

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Păi la noi am văzut la 30-70 de lei. Afară găseşti cam de la 3-4 euro în sus. Ai vreun player?

#30
vinil

vinil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.06.2009
player nu...dar am vazut la cineva niste LD-uri

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cât vroaia pe ele? Erau P.A.L. sau N.T.S.C.?

#32
vinil

vinil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.06.2009
adevarul e ca nu le-am luat la mana, si nici nu am intrebat cat cere pe ele....care din cele doua variante sunt de preferat?

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
P.A.L. Cam greu de găsit pe la noi un player N.T.S.C. sau multisistem. Dacă ai 600-800 de lei îţi aduci de afară un "Pioneer" multisistem. Totuşi, s-ar putea să fi fost şi ceva playere N.T.S.C. în România.

#34
vinil

vinil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.06.2009
aha, daca ma mai intresectez cu omul o sa le verific mai amanuntit...acum sunt si eu curios :)

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Just curios, cum erau matriţate L.D.-urile: precum C.D-urile şi D.V.D.-urile sau precum discurile de vinil?  :huh:

#36
vinil

vinil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.06.2009
pt cine este interesat am un LD la 50 lei (PAL)
The Rocky Horror Picture Show
[ http://s26.postimg.org/ourmqg2ax/SDC16020.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate