Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Ce este culturismul?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 s-brody, on 25 februarie 2014 - 19:45, said:

E procesul prin care iti supra-antrenezi corpul pentru a dobandi o masa musculara de care niciodata, omul in evolutia lui nu a avut nevoie. Cu alte cuvinte, vanatorii din preistorie nu aratau ca culturistii. Trageti concluziile.
In preistorie nici de apa calda sau calculator n-avau nevoie oamenii .
Ia renunta la ele .

 vimann, on 25 februarie 2014 - 19:47, said:

+ minus pe partea de motivare. Nu esti la fel de motivat de acasa.
Asta mi se pare cel mai nasol aspect al unei sali personale.
Pai mai urla fostu' campion de culturism la mine in timp ce storc o ultima repetare cu greutatea maxima pe care o pot impinge la piept ? Posted Image
Arogantele, tatonarile.
Eu mereu mi-am facut prieteni la salile pe care le-am frecventat si mereu am avut mica mea comunitate. Prosti,destepti,urati,etc, cel mai mult am progresat "in familie".
Sunt frumoase lucrurile de care zici , da' eu ma bat cu mine .
Daca ma depasesc sunt multumit .

#20
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
culturismul este o arta in care artistul isi modeleaza propriul corp
mihai depinde cum privesti lucrurile "ma intreb daca tu ai facut sau faci vreun sport"

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
culturismul este ceva care afecteaza virilitatea si duce la impotenta

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 jeffy86able, on 25 februarie 2014 - 18:31, said:

Eu vroiam sa aflu parerea ta , nu definitia din DEX .
Trecand peste asta , daca sa spunem eu am o genetica de exceptie , mezomorf cu masa musculara densa si lucrata acasa cu cateva aparate de baza si greutati mari\suficiente , se poate spune ca nu sunt culturist ?
Participand si la concursuri apoi ?
Cu suplimentatie , odihna , eventual "intepaturi" , daca e nevoie ?
Totul facut ca la carte , dar nu in cladirea cu baieti transpirati , ci in propria mea camera ma exclude ca fiind "culturist" ?

Toti trecem prin euforia asta a tineretii, problema unora este ca unii nu mai ajung la maturitate, asa este,  femeile sunt atrase de baieti cu muschi, dar nu neaparat se marita cu ei, de fapt o femeie are reflexul de a cauta un barbat care sa ii asigure o securitate, si se pare ca barbatul adevarat care ii asigura o securitate financiara ii asigura si securitate fizica.
Barbatii ratati care nu reusesc sa ridice din punct de vedere financiar,  fie se ingroapa in bautura, fie se apuca de culturism, dar asta nu le rezolva problema, raman niste ratati.

#23
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Nero-d, on 25 februarie 2014 - 21:07, said:

culturismul este ceva care afecteaza virilitatea si duce la impotenta
Posted Image Posted Image

De unde le scoateti ma?hehe,sa vezi ce vana e in gogu a doua zi dupa antrenament....e dureros de treaz dimineataPosted ImagePosted Image

Edited by victor_tree, 25 February 2014 - 23:10.


#24
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

 eugeniusro, on 25 februarie 2014 - 21:33, said:

Barbatii ratati care nu reusesc sa ridice din punct de vedere financiar,  fie se ingroapa in bautura, fie se apuca de culturism, dar asta nu le rezolva problema, raman niste ratati.

Ma amuza, chiar vreau sa stiu mai multe despre cersetorii-arnold Posted Image
Pe motive de saracie sau singuratate sau mai stiu eu ce tristeti mergi la sala 2-3 luni, hai un an, mai ales daca trage vreun coleg de tine. Apoi te lasi.

Da' aia care le fac pe amandoua ? Si succes si culturism ? Si mai sunt si pasionati de carti ?
Da' alea care raman lipite de cei care arata bine, dar n-au un chior in buzunar ? (stiu prea multe cazuri!)

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Da' alea care raman lipite de cei care arata bine, dar n-au un chior in buzunar ? (stiu prea multe cazuri!)
eu nu stiu nici un caz... dar sa presupunem ca sunt
pe lume sunt tot felul de proaste (unele cred ca culturismul are legatura cu cultura)
alea vor sa le invidieze lumea ca uite ce mascul si-a tras... doar ca lumea stie ca culturistii sunt sintetici si au puţa mica (si bleagă)

Edited by Nero-d, 26 February 2014 - 07:51.


#26
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
culturismul este un sport sa oricare altul
dus la extrema normal ca aduce si unele neplaceri "probleme de articulatii, inima, ficat rinichi etc" dar sa nu uitam de beneficiile care le aduce cand este practicat fara excese
Sa nu uitam ca in aproape toate sporturile se fac programe de crestere si tonifiere a masei musculare si a fortei acestea ce sunt nu exercitii de culturism?
In spitale oare nu se fac exerciti e culturism ca metode de tratament?
Apropo de faza cu forta CULTURISTI NU AU FORTA?
Daca nu ar avea forta cum ar putea sa faca exercitiile cu acele greutati ? Sau si greutatile sunt umflate cu aer?
Orice lucru din lume are partile lui bune si partile rele HAIDETI SA NU PRIVIM DOAR PARTEA GOALA A PAHARULUI
Si eu am facut mai multe sporturi si inca fac "culturism" dar totusi am o afacere care merge bine am stabilitate financiara sunt si inginer si nu cred ca ma poate considera cineva RATAT
As ruga sa nu mai polueze acest topic cei care nu au practicat vreun sport fiidca fac doar presupuneri

#27
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

 Nero-d, on 25 februarie 2014 - 21:07, said:

culturismul este ceva care afecteaza virilitatea si duce la impotenta

cred ca afecteaza mai mult ficatul!

si, ca orice sport de performanta, presupun ca si culturismul se face in mod organizat (sala, echipamente, tehnici, antrenor, nutritionist, medic fizioterapeut etc.).

#28
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 Nero-d, on 25 februarie 2014 - 21:07, said:

culturismul este ceva care afecteaza virilitatea si duce la impotenta
Culturismul e un sport care stimuleaza cresterea nivelului de testosteron din corp .
Testosteronul e legat direct de potenta .
Daca nu bagi cine stie ce stimulatoare hormonale nu ai ce sa patesti rau . Dimpotriva , un nivel de testosteron ridicat inseamna apetit sexual si potenta crescute .
Te rog sa te abtii din a-ti da cu parerea pe subiecte care te depasesc .

 eugeniusro, on 25 februarie 2014 - 21:33, said:

Toti trecem prin euforia asta a tineretii, problema unora este ca unii nu mai ajung la maturitate, asa este,  femeile sunt atrase de baieti cu muschi, dar nu neaparat se marita cu ei, de fapt o femeie are reflexul de a cauta un barbat care sa ii asigure o securitate, si se pare ca barbatul adevarat care ii asigura o securitate financiara ii asigura si securitate fizica.
Barbatii ratati care nu reusesc sa ridice din punct de vedere financiar,  fie se ingroapa in bautura, fie se apuca de culturism, dar asta nu le rezolva problema, raman niste ratati.
Sa arati bine nu e o chestie a tineretii neaparat , toata lumea ar trebui s-o practice la nivel moderat toata viata .
De ce daca practici un astfel de sport ajungi neaparat ratat ? De unde pana unde logica asta ?
Si in plus , tu ai macar idee ce sume trebuie investite in alimentatia unui sportiv care vrea sa concureze , in special la noi ?
Crezi ca e un sport ieftin ?

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu vorbim de profesionisti aici, aia probabil sunt 5-6 in toata tara, marea majoritate sunt amatori, iar in cazul lor motivatia de a face un astfel de sport este diferita, daca tinta este pastrarea sanatatii poate face jogging, inot, ciclism, sunt o gramada de sporturi care nu sunt atat de costisitoare. Problema este ca multi fac culturism datorita unor probleme legate de diverse insatisfactii, si alta problema este ca din dorinta de a obtine rezultate imediate consuma tot felul de substante (steroizi, acceleratoare de metabolism, etc) care in 99% din cazuri sunt administrate fara un consult medical corect sau fara sfatul unui nutritionist cel putin.

#30
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
din cate stiu eu in toate sporturile este sanctionat consumul de substante dopante (steroizi, hormoni etc)
cei care consuma aceste substante deja nu mai pot fii numiti sportivi in adevaratul sens al cuvantului
sa nu uitam ca sportul se face in primul rand pentru sanatate
intradevar in randul profesionistilor se face uz de diferite substante dar acestia sunt sub supravegherea unor medici antrenori si nutritionisti
calea spre un corp sanatos si frumos modelat nu este usoara necesita munca si rabdare
daca vrei sa conduci un mercedes degeaba tunezi un trabant

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Exact asta spun si eu, dar revin cu sublinierea sunt maxim 5-6 profesionisti in Romania in sportul asta, restul sunt amatori, La ei oricum nu conteaza interdictiile de care se tine cont in zona profesionista, ei au nevoie sa arate bine acum si nu tin cont de doping sau steroizi.

#32
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
dar daca totusi faci niste eforturi de ce sa nu o faci sa fi si sanatos ca doar asta este menirea oricarui sport
vrem sa avem MUSCHI dar nu frem sa muncim?
ne furam singuri caciula ne riscam sanatatea mergem la sala doar ca sa fim SMECHERI?
sa nu uitam ca sportul inseanna sanatate totusi

#33
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
am trecut si eu prin cateva sali de culturism (gym mar stong Oradea,CSS CFR Brasov, soimii Sibiu si sala domnului Constantin Bebeselea in Sibiu )
am vazut SMECEHRII care veneau azi si in 2 zile se vedeau mai mari decat arnold dar incercand diferite metode si vazand ca nu le iese renuntau pana la urma dar spre ex la soimii sibiu sala avea pe vremea aceea (anii 2000) program pentru persoane cu dizabilitati motorii
Acesti oameni in scaune cu rotile chiar iubbeau acest sport si il practicau cu placere
deci sa nu spuneti ca acest sport este practicat de ratati.
jeffi89able
toata stima pentru postarile din acest topic

#34
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 KR_MAN, on 26 februarie 2014 - 08:27, said:

cred ca afecteaza mai mult ficatul!

si, ca orice sport de performanta, presupun ca si culturismul se face in mod organizat (sala, echipamente, tehnici, antrenor, nutritionist, medic fizioterapeut etc.).


Sa vezi ce pofte iti apar la 40 ani......problema este sa reziste nevasta psihic..Posted Image ..iar de ficat nici vorba,se simte minunat,mai ales daca nu consumi "chimicale"...

#35
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Care este difenernta dintre un culturist care este masiv, foarte masiv si un aesthetic natural bodybuilder


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9yYKH9K3xdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shadowgign2, 27 February 2014 - 17:10.


#36
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 shadowgign2, on 27 februarie 2014 - 17:09, said:

Care este difenernta dintre un culturist care este masiv, foarte masiv si un aesthetic natural bodybuilder


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9yYKH9K3xdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Se poate asa ceva si doar cu vitamine si alimentatie de calitate......
Oricum sunt foarte grele aceste circuite,simt si eu cateodata ca imi pierd suflul.Dar daca am ales fitness-ul ,merg mai departe cu el,mai ales ca imi ofera multe satisfactii.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate