Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie casa 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
O intrebare pentru cine se pricepe la autorizatii de constructie. Recent am achizitionat un teren intravilan cu puz. In documentul de avizare a trecerii in intravilan a terenului se mentioneaza ca autorizatia de constructie se elibereaza doar in urma achitarii datoriilor catre asociatia privata care a facut trecerea in intravilan. Cand am mers la asociatie sa intreb ce presupune asta, mi-au spus ca vechiul proprietar nu a fost membru in asociatie si prin urmare ar trebui sa platesc toate contributiile + penalitatile aferente de la infintarea acestei asociatii, lucru ce mi se pare total aberant si miroase ilegal. Acum vreau sa va intreb in ce masura mi se poate legal conditiona eliberarea autorizatie de constructie de achitarea acestei datorii catre o firma privata in final?

Edited by adi_stezar, 30 September 2014 - 13:51.


#74
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In primul rand depinde cum sa facut acel PUZ, este aprobat puz individual pe viecare parcela sau un singr proiect la toate parcelele ?
Important este ce presupune acea "asociatie" exista un act constitutiv, ai nevoie de acordurile lor la bransamente........ Idea e ca oricine poate sa faca o "asociatie" si sa pretinda niste lucruri.
Ai intrebat in primul rand care este suma cu rastante si ce o mai fi ?. Care a fost intelegerea cu persoana/firma /asociatia de la care ai cumparat terenul. In C.F. este mentionat ceva, in foaia de impozit ?
Recomandat este sa  se ceara un C.U. de informare de la primarie inainte de a achizitiona orice teren.
Dar poate fi si o problema intre peroana de la care ai cumparat si "asociatia" unde efectiv nu sia platit onorarile pentru puz si ai cazut tu acuma sa platesti.

#75
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
PUZ e unl singur la toate parcelele. Da, trebuie sa le platesc lor bransamentul la curent si nu am nici o problema sa fac asta. Ce nu vreau sa platesc e contributia la asociatie de la infintare care e aproape de 1000 de eur. La cumparare vechiul proprietar nu a mentionat nimic de existenta asociatie sau a oricaror datorii, iar in CF nu apare nimic. Ma intereseaza strict din punct de vedere a autorizatiei de constructie, daca e legal sa conditioneze acordarea autorizatiei de plata datoriilor la o asociate privata la care nici macar nu sunt membru ... Pana la urma datoriile acestea sunt ale vechiului proprietar nu ale mele si asociatia nu are decat sa-si recupereze datoriile de la el daca la momantul vanzarii nu a trecut aceste datorii in cf ... A, vechiul propritar mai are inca alte terenuri in zona deci asociatia ar avea parghiile necesare sa incerce recuperarea acestor datorii de la vechiul proprietar nu de la mine.

#76
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Treaba miroase a penal ca o branza frantuzeasca...

#77
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Treaba e cu 2 taisuri. Trebuie sa discuti cu vanzatorul sa rezolvi si sa vezi ce iti zice. Acea asociatie (adica vecini tai din PUZ-ul in vigoare) in mod cert te vor incolti in momentul in care le ceri acorduri sau daca pransamentul general e facut pe asociatie sau individual.
Ideea e ca omul ti-a vandut un teren cu vici ascunse. Ne este un lucru nou pe fata pamantului. Am intalnit si primarii care au o taxa asemanatoare cu cea despre care zici tu dar nu cer numa undeva la 500 de euro taxa fixa (si in cazul primariei da era strict legat de eliberarea A.C.). In cazul tau fara sa stiu daca ai primit C.U. de la primarie si ce scrie in el  teoretic nu esti obiligat de nici o asociatie sa platesti nimic, dar te vei lovi ulterior cand faci bransamente intr-un fel s-au altul. Sfatul meu personal sa discuti cu asociatia (adica vecini tai) sa vezi cat  realmente cat a fost onorariul impartit la cati oameni, cat au fost avizele (nu este normal sa platesti, dar asa se intampla cand nu deschizi ochii)
Inainte de a cumpara un loc/o casa/ un apartament .... a nu se lua de bun tot ce spune vanzatorul,  trebuie discutat cu vecini, intrebat la  primarie (o cafea, o bere , 2 vorbe fac mai mult decat ce spune un agent imobiliar )

#78
eu6tu9

eu6tu9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.09.2014

View Posteu6tu9, on 25 septembrie 2014 - 20:47, said:


sa spunem la rosu.. 50 de mii euro... sau mai bine zis tu cum ai face-o?
Ms

ma gandeam la 40-50 de mii la rosu! Treaba este ca am luat teren 1000 mp intravilan shi nu am nici curent nici gaz din cauza ca am vrut sa fiu mai la dos! si nu regret :P. incep sa cred ca cea mai buna solutie daca am facut alegerea asta ar fi sa construiesc o casa pasiva (O casa pasiva combina un nivel ridicat de confort termic cu un consum minim de energie). Daca aveti idei  sau stiti metode ingenioase de incalzire + curent electric sunt binevenite. Ms

#79
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ eu6tu9 - in bugetul alocat de tine la rosu,  in zona mea "conform reclamei" poti cumpara o casa gata la cheie cu tot cu teren si parca iti dau bonus si o bicicleta. Din pacate la noi in tara e mai subtire cu treaba cu casele de tip autonom, dar nu este imposibil. Personal sunt de parere ca putin exercitiu fizic nu strica la nimeni. Eu am mers realmente in regie proprie cu constructia si generic m-a  incadrez in bugetul  estimat cu mici ajustari in unele locuri si multa munca si posibilitate de a realiza multe etape eu personal. Daca sti cu ce se manaca santierul si mai ai si amici care sa te ajute cu o vorba c un sfat  mai cu o  mana de ajutor, sunt mari sanse ca suma finala sa fie mai mica.

#80
eu6tu9

eu6tu9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.09.2014

View Postlestad_25, on 08 octombrie 2014 - 09:56, said:

@ eu6tu9 - in bugetul alocat de tine la rosu,  in zona mea "conform reclamei" poti cumpara o casa gata la cheie cu tot cu teren si parca iti dau bonus si o bicicleta. Din pacate la noi in tara e mai subtire cu treaba cu casele de tip autonom, dar nu este imposibil. Personal sunt de parere ca putin exercitiu fizic nu strica la nimeni. Eu am mers realmente in regie proprie cu constructia si generic m-a  incadrez in bugetul  estimat cu mici ajustari in unele locuri si multa munca si posibilitate de a realiza multe etape eu personal. Daca sti cu ce se manaca santierul si mai ai si amici care sa te ajute cu o vorba c un sfat  mai cu o  mana de ajutor, sunt mari sanse ca suma finala sa fie mai mica.

imi este frica sa lucrez cu oameni/prieteni care ar putea sa ma ajute din cauza ca nu vreau sa risc. Plus de asta firma nu itzi ofera garantzie? Mana la munca o sa pun! Dar asta la interior

View Posteu6tu9, on 08 octombrie 2014 - 14:45, said:


imi este frica sa lucrez cu oameni/prieteni care ar putea sa ma ajute din cauza ca nu vreau sa risc. Plus de asta firma nu itzi ofera garantzie? Mana la munca o sa pun! Dar asta la interior

Ms

#81
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
O foarte mare parte din buget pleaca pe structura de rezistenta si/sau pereti si pe multele etape de indreptat aceste elemente constructive.
In posturile anterioare sunt enumerate cateva solutii care elimina foarte multe etape si scad atat timpul de executie cat si costul: pardoseli din beton(eliminarea gresiei), structuri metalice, pereti din panouri sandwich cu rezistenta termica ridicata, acoperisuri din panouri sandwich etc etc.
Ex: lavaflow 5 pe site-ul Archdaily.com

#82
Apolodor2014

Apolodor2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.10.2014

View PostPans, on 05 septembrie 2014 - 16:41, said:

Salut,

scuzati intrarea dar am nimerit pe forum si direct in topicul asta m-am infipt, mi-am facut cont special ca sa postez aici.
Fratilor acum omu a lansat o intrebare pentru a-si face o casa ieftina si l-ati bagat repede in caramida si beton armat. Problema mea cu asta este urmatoarea : caramida si betonul armat iti realizeaza o casa extrem de scumpa, care se construieste extrem de greu si este extrem de ineficienta.

Ca sa zici ca iti faci o casa ieftina din caramida si cadre din beton armat trebuie sa fii autist. Eu nu zic ca nu este realizabil, traim in Romania si orice este posibil aici, dar o casa "romaneasca" costa putin la constructie si te va costa NON-STOP tot restul vietii in renovari, intretinere, utilitati,... si asta daca scapi sa nu-ti crape structura sa dai din buze pana gasesti unu s-o vinzi sa scapi de ea sa prinzi pensia!

Parerea mea este ca acest cost de constructie trebuie privit in ansamblu: Cost investitie, cost mentenanta pe durata de viata( renovari, facturi de energie), cost demolare.

Cea mai scumpa optiune este evident cadru din beton si caramida. Dupa mine, pentru o casa normala alegerea unui sistem de genul asta e ca si cum ai vrea sa te duci la jogging cu bocancii. Da e robusta, nu o va lua vantul, nici nu va cadea vreodata, dar si daca a cazut pe tine .... mori impacat.

Pentru case mici si medii avem atatea sisteme de constructie alternative pe piata, care sunt extrem de fiabile si care te scapa de toate problemele "romanesti" incat nici nu ar mai trebui sa luati in seama sistemele de acum 100 de ani.

Ca si optiuni este lemnul, derivatul din lemn precum OSB'ul , compozite cu duiumu, pentru cei care vor DURITATE exista tehnologia ICF gen ANVIC, mai sunt caramizile din PUR armate cu beton, structurile metalice etc.

Toate astea sunt extrem de bine puse la punct pe toate laturile: vin semi sau pre-montate, nu exista pierderi, abateri, se monteaza usor si repede, nu trebuie sa stai sa citesti 10 forumuri de constructii ca alegi un KIT si ti-l monteaza aia fara sa te doara capu ca a baut gica si-a vandut fieru, iar n-a terminat tencuiala, sau ca i-ai dat avansu si a uitat sa mai raspunda la telefon.  Dumneazeule cateodata parca romanilor le place sa se chinuie.

Mai mult, o casa cu zidarie nu va fi niciodata eficienta energetic. Din 2020 nicio casa nu va mai putea fi mai jos de pasiv in toate tarile membre. Impozitarea cladirilor se va face pe eficienta energetica ca la masini azi. Sa vad atunci cata polistilina si vata o sa trebuiasca defapt la o cladire de genul clasic. Ca sa nu mai zic ca etanseitatea unei cladiri din zidarie cu sarpanta din lemn( mai ales ud ca de , e eftin si merge, mai ales ca a stat si la cofrat e mama lui) este sub orice norma de constructie, si fara etanseitate a structurii nici nu are rost sa vorbim despre eficienta energetica.

Ar trebui sa privim mai mult la ce fac cei destepti prin strainatate ca ei au fost unde suntem noi acum 40 de ani, si sa luam aminte de la ei. Nu degeaba americanii, europenii  si australienii folosesc sisteme prefabricate de constructii, care iti vin in sistem modular. Astea sunt mama preciziei si eficientei energetice ca apropo, polistilina aia care e atat de iubita in Romania, e un mare nod in stomac in lumea constructiilor mondiale si este acceptata doar pentru ca tari sarace trebuie sa devina eficiente energetic, dar noile norme s-ar putea sa scoata total folosirea EPS'ului pentru termoizolatii aplicate.

Daca ar fi sa dau un sfat lui macknikolas sau oricarui om care doreste sa faca o casa pentru el, folositi fratilor sisteme de constructie usoare, pre-fabricate, eficiente energetic si ecologice. Unele sunt chiar ieftine, cam la pretul unei case din caramida "romanesti" adica 250-300 de euro/ mp construit,dar sunt aproape daca nu chiar pasive, vin pre-fabricate si la unele poti chiar sa-ti faci casa in regim DIY si-ai terminat povestea, nu mai stai la mana celebrului MESERIAS care "a facut el la Italia".

Sunt tehnolgiile SIP(structural insulated panels) disponibile acum si in Romania, care-ti vin livrate numerotate gata de montaj, se monteaza cu o bormasina filetanta imediat, termini casa intr-o saptamana si e totul drept, perfect nu te doare capu si e si super eficieta energetic, iar alea cu oxid de magneziu suntperfecte: direct albe le dai cu var dupa montaj si-ai terminat. Nu-ti trebuie meseriasi, 70 de materiale diferite ca sa faci un perete, nopti albe pe la forum, paza la santier, certuri cu femeia, credite ca na ... mai trebuie indreptat, etc.

Mai ales ca la tine la Iasi fac unii 70 de case cu SIP anu asta. Ai putea sa te interesezi sa vezi cum arata si cat de repede merg.

Cu 20.000 de euro, pe sisteme alternative, ai sanse la 80 -100 de mp de casa la cheie, eficienta energetic(nu chiar pasiva) si te muti in ea pana se linisteste tulburelu. Din ce stiu eu preturi ti-as recomanda lemn, metal dar e cu manopera lor pentru ca e mai special montajul, sau pentru DIY : SIP cu fete din oxid de magneziu nu OSB pentru ca desi's mai ieftine OSB'ul necesita o finisare si o etansare suplimentara.

ai asa : http://www.apicom.ro/ - lemn
http://www.rotarex.ro/ - metal
http://www.folex.ro/ - caramizi PUR
http://www.sippaneltechnologies.eu/ - SIP

   Si poate cele mai importante 2 aspecte cand iti faci o casa: nu fa rabat la calitate si nu lucra fara acte oricat de dulce e ispita. Aia multi care stau cu structurile in ploaie, mai bine de jumate s-au fript cu "meseriasii" !

Foarte la obiect Pans, imi place umorul lui dar si ca spune lucrurilor pe nume.Pe langa faptul ca am ras cu sotia de m-am tinut de burta de anumite expresii foarte glumete, iti multumesc si ca mi-ai deschis un oblon al mintii sa ma orientez si eu spre genul asta de case.In primavara mi-am propus si eu sa demarez proiectul "casa".Mult spor.

#83
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Am impresia ca nimeni nu s-a uitat la documentarul de pe pagina precedenta. Acea casuta "Made in Germany" costa peste 450.000 Lire Sterline. Iar cand iti ofera cineva o casa de 20.000 EUR facuta dupa acelasi principiu, dar de 25 ori mai ieftina, nu stiu ce sa zic. Adica stiu: Atentie la chilipiruri (case tip Lego)!
Spor la comentat in continuare.  Posted Image

Edited by _D_A_N_, 10 October 2014 - 13:15.


#84
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Poate de 22,5 mai ieftina tinand cont de o simpla impartire :)
Mie imi plac casele astea mai economice, dar nu stiu multe lucruri despre.

#85
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

View Post_D_A_N_, on 10 octombrie 2014 - 13:14, said:

Am impresia ca nimeni nu s-a uitat la documentarul de pe pagina precedenta. Acea casuta "Made in Germany" costa peste 450.000 Lire Sterline. Iar cand iti ofera cineva o casa de 20.000 EUR facuta dupa acelasi principiu, dar de 25 ori mai ieftina, nu stiu ce sa zic. Adica stiu: Atentie la chilipiruri (case tip Lego)!
Spor la comentat in continuare.  Posted Image

Pai costa, dar stii ce suprafata are? Ce produse de top se folosesc de la structura la finisaje? Ce servicii ti se ofera in garantie si post garantie?

P.S. Cunosc persoane care au bagat aceeasi bani(sau mai mult chiar) in casa in Ro si au un rahat arhitectonic, calitate a produselor indoielnica, nu mai vb de montaj.

#86
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oTgwLCMzpjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
As vrea și eu niște pareri pro și contra în legătură cu o casa construita din cărămizi la parter și lemn mansarda.

#88
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Nici-o problema! Invers era mai dificil :).

#89
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
:))

#90
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014
Va salut. Ma bag si eu in discutia asta pentru trage un semnal de alarma celor care tind sa-l creada pe dl. Pans. Se pare ca ati uitat celebra zicala "Atunci cand ceva este prea frumos ca sa fie adevarat, asa este !"
Am intors pe toate fetele un site de prezentare al acestei casute minune si am gasit destule ciudatenii ca sa nu-mi ridic semne de intrebare. Am ajuns la concluzia ca aceasta casuta de 20,000 E nu-i chiar asa ieftina si va spun de ce:

Am luat drept reper "Casa moderna pe strucura metalica cu parter si etaj compusa din, living, bucatarie cu loc de luat masa, patru dormitoare, doua bai, camara, hol, birou, spatiu tehnic, hol, doua terase si garaj." Aproximativ 160 mp util.
Aceasta casuta vine pe 5 kit-uri dupa cum urmeaza:
1. Structura casei din profile bla bla bla ... adica primesti piesele de puzzle pe santier nimic de montat ori descarcat sau transport. Asta te costa aprox 22,000 E ( + TVA ? Habar n-am.)
2. Structura casei montate. Adica le monteaza pentru un extra de 1000 E.
3. Casa la rosu. Ei vin cu piesele si o si monteaza iar pentru asta platesti 46,200 E TVA inclus.
Nu vreau sa merg mai departe la 4,5 ca daca o vrei la gata inseamna 86,681 E.

Deci dragilor nu sariti ca musca in lapte ca nici daca o sa luati cea mai scumpa firma de dorei constructori nu o sa ajungeti cu casa in rosu la 46,000 E.

O alta chestie care mi-a ridicat semne de intrebare este contractul pentru casa la rosu.
Citez cateva paragrafe:
"Proiectul de autorizarea constructiei nu cuprinde studii geotehnice, scenarii la foc si avize pompieri, expertize tehnice, sau alte avize speciale. Acestea cad in grija cumparatorului sau pot face obiectul altei intelegeri cu vanzatorul daca este cazul si acesta este in masura sa le ofere."
"Vanzatorul accepta montajul pe fundati cu diferente de planeitate de pana la 45 mm, cu conditia platii de catre cumparator a unei diferente de 1% din valoarea contractului, pentru remedierea de catre vanzator a acestor probleme."
"Cumparatorul se obliga:
- sa execute lucrarile pregatitoare: fundatie, placa de beton, curent electric, cai de acces, spatii de depozitare;"
Tot pe firma care vine cu "doreii" te bazezi la executarea corecta a fundatiei si tot n-ai scapat de fier si beton intr-o veselie.

Daca ai deja terenul si gasesti un zidar serios te incadrezi lejer in cei 20,000 E pentru o casa decenta in rosu sau mai mult.

Va doresc succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate