Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Concurs pe forum cu intrebari dificile din biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postenohabel, on 28 februarie 2014 - 06:25, said:

Una dintre cele mai frecvente întrebări puse de criticii Bibliei este următoarea: De unde şi-a luat Cain soţia, când pe pământ nu existau decât trei persoane după moartea fratelui său, Abel, adică el şi părinţii săi, Adam şi Eva?
Nu existau numai ei 3 ci foarte multi alti oameni, toti urmasi dintre fratii si surorile lui Cain si a lui Abel

Edited by altul2, 28 February 2014 - 11:31.


#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postenohabel, on 28 februarie 2014 - 06:25, said:


Una dintre cele mai frecvente întrebări puse de criticii Bibliei este următoarea: De unde şi-a luat Cain soţia, când pe pământ nu existau decât trei persoane după moartea fratelui său, Abel, adică el şi părinţii săi, Adam şi Eva?
Din țara Nod. Scrie în Biblie. :icecream:

#39
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postaltul2, on 28 februarie 2014 - 11:30, said:

Nu existau numai ei 3 ci foarte multi alti oameni, toti urmasi dintre fratii si surorile lui Cain si a lui Abel

Da asa este, atunci oamenii traiau pana la 1000 de ani si puteau avea copii si la 500 de ani, Cain sa casatorit probabil cu una din nepoate sau stranepoate

#40
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postenohabel, on 28 februarie 2014 - 15:13, said:

Da asa este, atunci oamenii traiau pana la 1000 de ani si puteau avea copii si la 500 de ani, Cain sa casatorit probabil cu una din nepoate sau stranepoate
In plus Biblia relateaza episodul uciderii lui Abel pentru ca a fost important, evident ca intretimp Adam si Eva au avut multi copii care s-au raspandit in imprejurimi

#41
balamar

balamar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.02.2014
am citit doar concurs

nu e de frumusete?

#42
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbalamar, on 28 februarie 2014 - 22:36, said:

am citit doar concurs

nu e de frumusete?

Intr-un fel da; frumusete spirituala in cunoasterea tainelor  scripturii''

View Postaltul2, on 28 februarie 2014 - 22:27, said:

In plus Biblia relateaza episodul uciderii lui Abel pentru ca a fost important, evident ca intretimp Adam si Eva au avut multi copii care s-au raspandit in imprejurimi

Corect !

E bine sa mergem mai departe, vad ca nimeni inca nu se incumeta cu o noua intrebare asa ca mai incerc eu una;

În Exod 4:24-26 întâlnim una dintre cele mai greu de înţeles întâmplări din toată Biblia

De ce a vrut Dumnezeu sa-l omoare pe Moise ??


daca aveti dificultati cu raspunsul unchiu gugal stie, dar e bine sa ne incercam la inceput puterile proprii de cunoastere prin studiu

#43
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postenohabel, on 01 martie 2014 - 04:20, said:

vad ca nimeni inca nu se incumeta cu o noua intrebare asa ca mai incerc eu una;

În Exod 4:24-26 întâlnim una dintre cele mai greu de înţeles întâmplări din toată Biblia

De ce a vrut Dumnezeu sa-l omoare pe Moise ??


(Geneza 17:14) Cel de sex bărbătesc care este necircumcis şi care nu-şi va circumcide carnea prepuţului, da, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. A încălcat legământul meu“.

View Postenohabel, on 28 februarie 2014 - 06:25, said:


Topicul este despre intrebari dificile si oricine de pe forum poate veni cu intrebari, eu m-am gandit acum la o intrebare mai usoara;

Una dintre cele mai frecvente întrebări puse de criticii Bibliei este următoarea: De unde şi-a luat Cain soţia, când pe pământ nu existau decât trei persoane după moartea fratelui său, Abel, adică el şi părinţii săi, Adam şi Eva?

*** w10 1/9 pag. 25 De unde şi-a luat Cain soţie? ***
În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii:
1) Eva a fost „mama tuturor celor vii“.
2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp.
3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar“, Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare.
4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare.
5) „După aceea“, Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii“ (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).

Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem.
În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice“.

Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam“.

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,446
  • Înscris: 16.03.2004
Intrebare usoara: cine era imparatul Sesacului ?

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 22 februarie 2014 - 14:57, said:

Nu la mine e etalonul este in Biblie, esti chiar interesat de subiect ?"??
Pai cartea aia din care citezi tu in topicul Apocalipsa nu e din Biblie. Cum vine asta?

View Postenohabel, on 24 februarie 2014 - 17:53, said:

Daca nu este raspuns la ghicitoare nu trebuie nici un juriu

A doua intrebare; Piatra din capul Unghiului era intr-adevar Isus, dar de ce au lepadat-o zidarii ???
Piatra este Hristos.
Proba:
Efeseni 2:20
fiind zidiţi pe temelia pusă de apostoli şi de profeţi, piatra din capul unghiului fiind Cristos Isus.

Zidarii sunt propovaduitorii.
1 Corinteni 3
10 Potrivit cu harul lui Dumnezeu care mi-a fost dat, eu, ca un meşter zidar priceput, am pus temelia, şi altul construieşte pe ea. Dar fiecare să aibă grijă cum construieşte pe ea,

Referitor la zidarii care au dat piatra=Hristos=Cuvantul, se vede prin biserici ce respect este pt Cuvant........
11 pentru că nimeni nu poate pune o altă temelie decât cea care este pusă şi care este Isus Cristos.

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postdark, on 22 decembrie 2014 - 12:37, said:

Intrebare usoara: cine era imparatul Sesacului ?

Nabucodonosor.

Sesac, (Sheshach), este de fapt Babilon.

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsalomee, on 22 decembrie 2014 - 15:43, said:


Nabucodonosor.

Sesac, (Sheshach), este de fapt Babilon.
Si duhovniceste cine este?

#48
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postzexelica, on 22 decembrie 2014 - 20:27, said:

Si duhovniceste cine este?

Hai, spune tu. Ca vad ca toate le intorci duhovniceste...

Eu nu citesc Biblia duhovniceste...

#49
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 22 decembrie 2014 - 22:50, said:

Eu nu citesc Biblia duhovniceste...

Da.


Ne lamureste rabinul Paul

Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant. (1Cor.12:3)

Quote

Nabucodonosor.

View Postzexelica, on 22 decembrie 2014 - 20:27, said:

Si duhovniceste cine este?


vas ales


Babilonul era in mana Domnului un potir de aur care imbata tot pamantul; neamurile au baut din vinul lui; de aceea au fost neamurile ca intr-o nebunie. (Ier.51:7)

Cu intelesul ca vasele sunt in templu pentru slujire si sunt cei alesi

Si ce putem spune, daca Dumnezeu, fiindca voia sa-Si arate mania si sa-Si descopere puterea, a suferit cu multa rabdare niste vase ale maniei, facute pentru piere; (Rom.9:22)
23. si sa-Si arate bogatia slavei Lui fata de niste vase ale indurarii pe care le-a pregatit mai dinainte pentru slava (despre noi vorbesc)?
A pus in Casa lui Dumnezeu lucrurile inchinate Domnului de tatal sau si de el insusi: argint, aur si vase. (2Cron.15:1)

Edited by husand, 22 December 2014 - 23:37.


#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsalomee, on 22 decembrie 2014 - 22:50, said:

Hai, spune tu. Ca vad ca toate le intorci duhovniceste...

Eu nu citesc Biblia duhovniceste...
Stiu, stimabila ca nu stii, altfel nu mai asteptai inca pe Meshuah daca citeai duhovniceste Daniel 9:24-27.

Insa, daca ai fi studiat, gaseai imediat:
Isaia 14
4 vei râde de împăratul Babilonului, spunând:«Cum a încetat asupritorul Cum a încetat furia[a] lui!
12 Cum ai căzut din ceruri, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, asupritorul neamurilor!

Luca 10:18 Însă El le-a zis: – L-am văzut pe Satan căzând din cer ca un fulger.


Cam asa se raspunde biblic, stimabila. M-as bucura sa-ti ajute.

Edited by zexelica, 23 December 2014 - 18:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate