Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Profit tigari - magazine (cotinete) specializate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Cum fac "cotinetele" de tigari profit, incat sa se sustina? nu era cumva pret maximal si la vanzare si la cumparare? Ei cumpara direct de la distribuitor mai ieftin?

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
da , distribuitorul in functie de volum le da intre 5 si 8% discount( la engrosisti) si 2 -3 % retail. La baruri se  mai castga din contractul de publicitate.

#3
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Pai la tigari in valoare de 10000 lei inseamna 300 de lei profit. 10000 de lei in tigari inseamna undeva la 700 de pachete. Ca sa platesti doar salarul "cotetarului" trebuie sa vinzi 100 de pachete pe zi. La noi in Cluj e plin de magazinele dinastea facute din termopan, doar de tigari si nu vad sa o duca rau, nici macar nu au o amplasare exceptionala. Se vand mai mult de 100 de pachete de tigari pe zi la un magazin de genu? sau mai e si alta smecherie? tot timpul m-am intrebat care e faza. Si la baruri publicitatea e destul de prost platita, maxim 2000 euro pe an, din cate stiu eu.

Edited by MeT4L, 22 February 2014 - 00:37.


#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
un magazin nu foarte ok vinde de 2000 lei/zi. daca ai contract cu cei de la tigari si ai display si platesti la timp , poti sa mai castigi cateva mii de euro pe an . dar doar daca platesti cash si la timp nu ai intarzieri, ca altfel  ...nasol.

Edited by joseph_lacroix, 22 February 2014 - 00:58.


#5
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Si cumpararea se face direct de la producator?, gen JTI, BAT etc. au departamente de distributie? sau ei se misca doar la comenzi extrem de mari? gen cum ar cumpara un distribuitor de diverse produse? Pentru ca ma gandesc ca discounturile sunt cumva direct proportionale cu cat cumperi. Sa zicem ca in cazul in care tu ai nevoie si de produse de la JTI si si de la BAT (evident ca o sa ai nevoie), nu devine mai rentabil sa cumperi de la distribuitori privati, mai mici? de la care cumperi mai multe tipuri de tigari, insa de suma mai mare? decat sa iti imparti bugetul jumatate catre JTI si jumatate catre BAT?

M-am tot chinuit sa fac propozitia aia mai scurta sa nu fie greu de citit, la ora asta se pare ca nu imi iese nici cum Posted Image

L.E.: se poate achizitiona cu termen de plata? tot gandindu-ma la chestia asta, am ajuns la concluzia ca am o zona interesanta unde ar merge o "cotineata" de genul si m-ar ajuta mai multe informatii.

Multumesc mult pentru raspunsuri Joseph, posibil sa te mai intreb chestiute, e o arie si un domeniu interesant.

Edited by MeT4L, 22 February 2014 - 01:14.


#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
JTI , BAT au distribuitori, tu de la distribuitori o sa cumperi, in functie de producator JTI , BAT si politica fiecarui distribuitor poti sa ai si termene de  plata mai mari( eu personal nu cunosc termen de plata la tigari  mai mari de 20 zile si doar pentru o locatie   f buna cu un contract de marketing beton)   in general termenul de plata nu depaseste 1-2 sapatamani.

exista si distribuitori care ofera si termene si conditii speciale adica termene mai mari si conditii mai flexibile, dar depinde de fiecare judet in parte. Exista distribuitori care au in portofoliu si alte produse inafara de tigari( in general alcoolice si sucuri/apa) dar pe divizii separate(in orice caz acelasi actionar) de la care poti primi pachete de produse tigari+alcool/sucuri moment in care poti ajunge la termene de plata chiar si de 30 zile ( dar sunt exceptii).

Sfatul meu fara un capital de lucru de 13-15000 Ron nu te apuca, nimeni nu o sa-ti dea marfa de la inceput pe credit , mai ales daca nu ai mai avut o firma ianinte, oricum la tigari atat cei de la BAT, JTI, Galaxy , au departamente care se ocupa cu verificarea clientilor noi si daca ai avut cel mai mic incident de plata ( chiar si credite)  nu o sa primesti marfa pe credit/sau o sa iti dea un credit f mic. Atentie la instrumente de plata in alb ( nu da asa ceva)
Atentie vezi ca agentii o sa te abureasca cu faze catrebuie sa iei nu stiu ce gama, refuza alege tu produsele care se vand in zona la tine, nu lua mortaciuni( ca sa le tii pe post de mobila sa le stergi de praf), ca le platesti degeaba si o sa le vinzi in jumatate de an.

Pune intrebari , iti raspund cu placere.

#7
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Am o firma care as putea-o folosi fix pe chestia asta, activa de mai bine 10 ani (vreo 14 daca stau sa ma gandesc mai bine). Au fost la un moment dat mici probleme cu un credit, (intarziere de maxim 1 saptamana 2 la plata) insa nu a iesit scandal cu banca, au inteles problema si au asteptat plata, deci iese din discutie acel "blacklist", care oricum si daca ar fi fost s-ar fi prescris deja. Creditul a fost platit onorabil, asta se intampla acuma vreo 7 ani. In rest firma ruleaza si acum insa doar pentru activitati contabile pe mai multe domenii de activitate. Fiind facuta inainte de "reforma" de CAEN-uri am vreo 200 de CAEN-uri pe ea.

As putea sa disloc un 2500-3500 de euro (doar pentru achizitie marfa, fara stand, ala intra separat) si sa incep doar cu viciile, tutun, cafea, prezervative, brichete etc. iar mai apoi sa pun si niste frigidere cu sucuri/apa si eventual niste inghetata mai ales pentru perioada calda. Daca as gasi un distribuitor care sa imi ofere toate astea as fi binecuvantat, desi cam greu la partea cu inghetata,

Deci sa inteleg ca in functie de negocieri pot ajunge la un discount de ~7%? cumparand evident cantitati mari. Ma gandeam totusi sa incep "la pluta" cumparand pentru prima luna cantitati mai mici pana se obisnuieste lumea cu ideea ca exista magazinul, insa nu stiu daca e rentabil deoarece atunci discountul este mai mic. Problema reala pe care o vad eu este cash flow-ul.

O sa incep sa ma documentez mai mult despre zona respectiva, momentan stiu ca (aproximativ) de pe la ora 6.30 pana pe la 10.30 trec undeva la 1000 (daca nu mai bine) de persoane, multi tineri si liceeni teribilisti, asta fiind probabil cel mai mare plus.



Iti multumesc inca odata pentru raspunsuri si din nou, posibil sa mai apara pe parcurs. Sa speram ca acest topic se va contura si o sa devina un jurnal Posted Image





L.E.: ce amuzant pare faptul ca prezervativele intra la vicii :w00t:

Edited by MeT4L, 22 February 2014 - 02:07.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Tigarile se platesc pe loc. Daca ai un lant de magazine si rulaj mare... presupun ca se dau si termene de plata, dar ca magazin de cartier daca vrei tigari scoti banii pe loc. Ei stiu ca orice magazin va lua tigari, chiar daca e adaosul foarte mic.

Cand deschizi magazinul poti fi sigur ca o sa sara pe tine agentii de vanzari de la o gramade  firme, nu trebuie tu sa-i cauti. Pentru inceput poti umple rafturile cu marfa din METRO, chiar si tigarile iti ies ok de acolo. Cunosc multi patroni care o duc excelent facand cumparaturi din supermarketuri, apeland la agenti doar in cazuri speciale. Exista multe cazuri in care produsul pe care ti-l da agentul e mai scump decat in supermarket. Trebuie sa fii destept, sa negociezi.

#9
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
intre 5 si 8% este discountul  pentru engrositi, tu mai degraba pentru magazin mic retail o sa ai in jur de 3%, incearca la inceput cu tigari din Metro( ar trebui sa primest macar 2%) si alcool, oricum vitrine si restul o sa primesti in maxim 2 luni de la darea in functiune de la Pepsi/Cola, in momentul de fat cei de la pepsi sunt disperati si se misca mai repede. si mai baga ceva alcool, Avantajul metro e ca iti cumperi ce vrei , pe cand la agenti , o sa insiste ala cu gama lui peste ca sa iti faca display si o sa te tiganesti cu ei. Nu te arunca din prima saptamana cu stocuri mari in tigari ia putine din fiecare(branduri importante) si vezi cum merg, daca ramai fara fuga la metro.

#10
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
M-am gandit si eu la faza cu Metro, in sensul in care pot sa manipulex fluxul de marfa cum am eu chef si cred ca mai am si ceva card gold de la ei pe undeva (nu mai stiu daca erau beneficii in plus fata de cel normal, desi in mod normal ar trebui sa fie). Dezavantajul la Metro e ca nu pot negocia, insa pentru primele luni poate asa cred ca ar fi cel mai bine pana fac o statistica a vanzarilor. Oricum prima luna o sa fie mai mult un test, doar dupa a doua o sa am niste rezultate masurabile si in luna a 3'a sper sa fie si coerente.

Inca o parte buna cu Metro e ca investitia nu mai trebuie sa fie asa de mare si brusca, pot sa ma duc oricand vad ca se goleste stocul cum ai spus si tu iar apoi vorbesc cu nenii de la Pepsi. Am deja om care imi lucreaza pe gratis pana se intra pe profit (nu e problema cu hartogarii si ITM), printre cele mai importante lucruri sunt standul (cu tot cu aprobare pentru locatie) si curent, care zic eu ca sunt destul de realizabile. Hai ca suna bine pe hartie momentan, targetul pentru prima luna fiind achitarea facturii de curent al standului si chiria pe spatiu Posted Image


L.E.: Inca o chestie pe care trebuie sa o verific, daca imi trebuie autorizatie de constructie pentru chiosc, in principiu ma gandesc ca trebuie. Desi mai este si varianta sa cumpar unul gata facut si asa poate scap mai usor, insa numai poate... pana la urma suntem in Romania Posted Image

Edited by MeT4L, 22 February 2014 - 03:11.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 joseph_lacroix, on 22 februarie 2014 - 00:29, said:

da , distribuitorul in functie de volum le da intre 5 si 8% discount( la engrosisti) si 2 -3 % retail. La baruri se  mai castga din contractul de publicitate.
Cam astea sunt procentele, insa inversate.

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Si british si jti isi iau banii la o saptamana dupa prima luna. In prima luna se plateste marfa la livrare, dupa o luna (cel putin asa stiam ca e) se face plata la o saptamana. Cand vine agentul sa-ti ia comanda si sa iti livreze marfa se incaseaza banii pe marfa de pe saptamana anterioara.

#13
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 Quantum, on 22 februarie 2014 - 09:53, said:

Cam astea sunt procentele, insa inversate.

La ce te referi?

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Adica 8% la amanunt si 2% la distribuitor.

#15
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

 Quantum, on 23 februarie 2014 - 05:34, said:

Adica 8% la amanunt si 2% la distribuitor.
cum sa ai 8% la amanunt? nu exista asa ceva,  distribuitorul primeste 8 % ca in momentul in care trebuie sa vanda in en gross sa poata oferi un discount de 5-6%, engrosist care la randul sau da mai departe la amanunt un discount de pana la 3 maxim 4% la cei care cumpara de la el.
Diferenta pentru cel ce vinde cu amanuntul daca cumpara de la engrosist este ca la engrosist plateste cash in momentul cumpararii(plus ca trebuie sa se duca dupa marfa), pe cand la distribuitor platesti dupa o saptamana maxim 2 .

#16
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
In mod normal, en-gros are discount mai mare decat en-detail, nu cred la tutun sa fie diferit.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu vorbeam de adaosul comercial efectiv al fiecaruia (marginea). Daca socotesti invers, da, se numeste discount, iar daca il dai altuia... nu e al tau, efectiv. Distribuitorul castiga intotdeauna mai putin pe unitate decat detailistul.
Afacerile cu tutun sunt afaceri cu adaosuri mici, cea mai mare pondere in pret o au taxele si accizele, iar cel mai important e volumul.

Edited by Quantum, 24 February 2014 - 06:38.


#18
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Bun, am mai rezolvat niste chestii intre timp, am fost si la primarie si am negociat pentru spatiu, totul e ok pana acum. Problema apare la chiosc. Cum ziceam si mai sus, daca vreau eu sa il fac, trebuie sa ma complic cu arhitecti si cu autorizatii de constructie. PROBABIL as iesi mai ieftin cu vreo 100 de euro, ceea ce nu prea se justifica la volumul de timp pierdut.

Asa ca apare urmatoare chestie: am nevoie de ceva acte de constructie daca voi cumpara chioscul? ar trebui sa cer vanzatorului si planul de constructie etc? cei de la primarie nu au putut sa imi dea un raspuns competent, mi-au zis doar ca ar fi bine ca pe langa contractul de vanzare cumparare sa am si toate actele care au fost facute pentru acel chiosc la construirea lui. Chestia asta mi se pare putin aberanta si de aceea va intreb pe voi de ce mai am nevoie ca sa fie totul legit.

Probabil voi intreba si pe forumul celor de la avocatnet daca nu gasesc un raspuns viabil insa sincer Posted Image , mi se pare tare ostila si complicata interfata forumului lor.

P.S.: inca o problema ar fi toaleta pentru angajat, in timpul zilei si seara pana pe la ora 10, exista locatii cu grup sanitar, insa daca ma hotarasc sa il fac non-stop (la un moment dat) poate deveni putin nasol si automat ma limiteaza la angajat barbat, care e mai "mobil" cand vine vorba de chestii de genu si nu are perioade nasoale in fiecare luna. Ideea e ca oricum atunci automat o sa fie nevoie de doua schimburi si as putea sa jonglez cumva, numai asta aduce probleme si nemultumiri pe termen lung daca cei doi vor sa faca schimb de ture. Pana la urma e problema lor in momentul ala, numai ca nu as vrea sa imi scape de sub control nici cel mai mic detaliu.

Edited by MeT4L, 25 February 2014 - 02:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate