Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#19
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Postdydysoft, on 21 februarie 2014 - 17:02, said:

Nu am var, am vopsea speciala pentru videoproiectie, a fost destul de scumpa, cca 100 euro-500 ml, screen goo.

...
Aha, deci pana la urma ai dat cu vopsea speciala. Bravo.
Asta nu se comporta cum iti spuneam despre panza?

#20
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
O sufragerie de dimensiuni comune are cca 17-20mp - Eu vad ca sunteti niste userii cu ceva cunostinte destul de avansate tehnice , insa va intreb care este rostul unei sufrageri ?
Ce fac eu cu mobilierul in cauza , daca vreau sa transform sufrageria intr-un cinema home-made , musafirii unde ii mai....... ?
Deci din acei 17-20mp sigur utilizabili vor ramane 10-14mp din cauza mobilierului aferent unei sufrageri ( ca doar nu o sa tin un scaun si o masa intr-o sufragerie ), iar la o astfel de suprafata un device de 60" cel mult 65'' e arhi-suficient , plus restul ''sculelor''
A , daca aveam vreo camera de peste 25mp , atunci poate-poate sa fii facut vreun mini-cinema de apartament , asa insa.........

#21
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ma faci sa-ti pun poze... si nu vreau asta.

In general, mobila e asezata pe un perete si pe celalalt e o canapea.
Televizorul e asezat in capatul camerei la geam sau in zona mobilierului.
In acea zona, poti pune deasupra panza care se ruleaza in jos.

Daca nu vrei sa strici designul cu boxe mari, poti folosi un sistem decent ca dimensiuni care sa nu-ti impieteze cu nimic imaginea de sufragerie.

Totul e sa vrei ca solutii exista.
Daca pui atatea pricini in calea realizarii unui asemenea proiect, inseamna ca nu iti doresti suficient de mult :P

In sprijinul celor afirmate de tine, un minim 50"-55" diagonala la un tv ok, ar fi suficient pentru o experienta home-cinema decenta. Daca e un 60"-65", e si mai bine.

Daca ma intrebi pe mine (retoric), imi doresc sa reusesc sa-mi fac o alta casa pe un teren apropiat de unde locuiesc acum dar cu 50% mai mare si unde sa fac o camera dedicata vizionarii filmelor, eventual la subsol, fara sa se vada boxe, etc... inclusiv cu plafonul negru pe care sa se aprinda doar niste stelute micute si nu, nu e deloc kitch...
Proiecte am garla, finante nu sunt... Dar, noi sa fim sanatosi si fericiti ;)
Si acum am mansarda destul de mare si perfect fezabila realizarii unei camere home cinema de dimensiuni generoase dar... e ok asa cum e.

#22
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View Postd-rive, on 21 februarie 2014 - 15:55, said:

crursu, nu ai dreptate. Stii de ce? R6S asa e, pe decodarea proprie e muci, dar daca-i dai passtrough, decodarea o face DAC-ul, receiverul, respectiv Posted Image Exact din motivul asta are iesire optica, cu semnal digital, nedecodat.

Ok, sa ai dreptate, dar incerca daca poti sa testezi un mediaplayer Dune, Popcorn sau Mede8er si vei avea o surpriza uriasa, atat partea video cat si audio sunt o gluma proasta la Egreat, diferentele sunt foarte mari, cu siguranta daca vrei calitate audio si video nu vei mai utiliza  Egreat-ul, bineinteles sunt si diferente de preturi.

Edited by crursu, 21 February 2014 - 18:39.


#23
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Nu te contrazic. Nu le-am probat, nu stiu si iti dau credit.
Insa in ceea ce priveste sunetul la egreat si nu numai, daca ai un receiver competent, ar fi o eroare sa lasi mediaplayerul sau calculatorul sa faca decodarea.
Inclusiv la pc pricopsit am observat diferenta in sens negativ, comparativ cu un receiver bun.

Din pacate putini stiu sa-si seteze corect mediaplayerul sau softul de redare. Mai ales ca by default, setarea e pusa pe decodarea de catre player.
Totusi, la playerele de mai sus, daca chipsetul e acelasi, da-mi voie sa cred ca diferentele de calitate a imaginii nu prea sunt.

Cristi Stoica mi-a spus candva ceva si ii dau crezare suta la suta pentru ca e un om care vorbeste bine si corect cand vorbeste. Nu e ca noi, doar microbist, chibiț :D Spunea si el ceva de genul ce ți-am zis și eu cu privire la chipset si mediaplayere in general.

Ironia sortii. Pana acum eram fugarit ca critic R6S, acum invers :D

Edited by d-rive, 21 February 2014 - 18:51.


#24
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 13.11.2006

View Postd-rive, on 21 februarie 2014 - 17:47, said:

Aha, deci pana la urma ai dat cu vopsea speciala. Bravo.
Asta nu se comporta cum iti spuneam despre panza?

Pai cam da, dar daca as avea unde testa cu ochii mei si rezultatul ar fi considerabil mai bun, as lua panza, altfel, costa prea mult dimensiunea ce o vreau si doar pentru putina calitate nu cred ca are rost.
In functie de acest aspect o sa trec mai departe, la a pune o rama pe perete si sa schimb amenajarea camerei.

Lupul are si el dreptate, este destul de greu sa imparti sufrageria cu un home cinema dar daca e musai, se poate.

d-rive, tavanul intunecat e chiar ok, in tara am vopsit placile casetate tocmai pentru a pierde din reflexii, aici nu am inca posibilitatea, dar daca ma supar... :D


crursu, incearca sa pui mai multe playere cu acelasi material video pe un tv/proiector.
roaga pe un amic sa iti schimbe sursele de semnal intre ele si incearca sa ghicesti ce imagine apartine carui player.
O sa ai o surpriza si vei intelege ce zice d-rive mai sus.
Am testat mai multe playere, inca detin mai multe playere, am testat pe mai multe surse audio, diferentele sunt minore in ceea ce ma priveste.
Ai grija sa nu te incurci in efectul "placebo", daca testezi cum ti-am zis, o sa realilzezi ca nu are rost sa dai triplul sumei r6s, pentru ceva ce doar crezi ca afiseaza mai bine 1080p.

#25
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ia spune dydy, cum ai vopsit tavanul casetat? Le-ai dat jos sau ai dat peste ele pur si simplu?

Eu am compresor si pistol de vopsit si daca ma supar... :D

#26
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 13.11.2006
am dat jos toate placile, le-am dat cu vopsea alba mata, apoi cu o vopsea bej pe baza de apa, totul manual, sa redau cat de cat rusticul mobilei din camera.

lasa compresorul, pune mana pe un trafalete sau pensula, in cateva ore termini prima mana de alb
Daca vrei negru, baga pigment de bait in apa si dai cu trafaletele peste placa.

Daca ma supar pot cauta poze, dar nu mai stiu pe unde le-am pus...

#27
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu ce-o sa fac. Ramele, profilele, sunt albe. Ar fi trebuit sa le colorez si pe alea. De asta am amanat proiectul.

#28
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 13.11.2006
Am gasit si o poza mai veche d-rive, ca sa iti faci o idee cat am inchis la culoare placile.

[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/t1/1489109_10152256294727375_1469280734_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am ales culoarea asta pentru ca asa am si mobila acasa, daca vrei neaparat, iti dau pe privat o poza sa iti faci o idee.

Aici unde sunt acum, incaperea este mult mai mica si mai joasa in inaltime, dar o sa ma ocup si de amenajare dupa ce finalizez partea tehnica, inca mai lucrez la OS ce il las pe cubietruck, xbmc inca nu merge fullhd, dar se asteapta rezolvarea.
Apoi o sa asez sculele intr-un loc anume si ma apuc de antifonarea peretelui unde se proiecteaza imaginea.

#29
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Aha, e mult mai bine decat alb.
La mine astea sunt albe dar macar sunt mate, nu reflecta asa tare lumina dar erau si mai faine sa fi fost ceva mai inchise la culoare.

#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
La sisteme din categoria proiector full-hd si diagonala de peste 2,7 m sursa video este foarte importanta iar aici R6S intradevar isi arata limitele si lipsurile.
Cei cu petarde de LCD de 32" pot ignora complet astfel de diferente dar la 3 m diagonala se vede performanta si calitatea video.Eu nu m-as simti confortabil nici cu Pioneerul meu BDP-450 as merge pe Oppo sau Denon cap de serie.
Exact acelasi lucru se poate afirma si despre audio, la un sistem performant nici BDP-450 nu face fata, R6S ar fi o gluma sinistra in conditiile in care este doar pe post de a transmite un stream digital care decodare spre receiver.
Daca ar fi sa cumpar un proiector m-as gandi serios la un 4K, aici formatul are sens indifferent de sursele sunt 1080p sau mai jos, conteaza ca imaginea produsa sa aiba pixelii suficient de mici sa nu poata fi observati.

#31
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
La diagonalele de care vorbim noi, cel putin la mine, trebuie sa mergi la 1m distanta fata de ecran sa incepi sa vezi pixelii.
Distanta de vizionare la mine e undeva intre 3 si 4m.

Motivul pentru care caut filme macar BD25, tocmai asta e, ca la diagonala mare, se vede calitatea slaba, video. Sunt si BD50 care nu sunt chiar asa reusite.
Cel mai bun semnal video tot dupa BD originale a fost. Fara discutie, e vizibila diferenta.

#32
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
De la 1m distanta nu numai ca vad pixelii unui tv-u de 55" dar ma deranjeaza serios.Eu stau cam la 2,5m de un 60" si sunt la limita acceptabilului.
Bine acum la un ecran de 3m mai poti trece cu privirea pixelii, uneori cand esti absorbit de film dar daca vrei sa vezi ceva gen Home  http://www.imdb.com/title/tt1014762/  sau Samsara http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1  nu este deloc ok.

#33
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
M-ai facut de m-am dus la 1m de tv-ul de 55". Asa e, ai dreptate, se vad pixelii.

#34
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pai eu m-am lovit de problema asta cand incercam sa vad un film 3D si de la 2,5m un 55" era un acvariu nenorocit, m-am apropiat sa vad cum trebuie si pe la 1m efectul 3D era ok dar...vedeam pixelii deranjant.Nici nu vreau sa ma gandesc la ce naiba vezi cu un tv 3D de 1m diagonala...este ca si cum te uiti la un bol cu un caras auriu.

#35
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 13.11.2006
Pixelii ii vad si eu de la cca 1 metru, dar eu stau la vizionare la cca 5 metri de perete, nici urma de pixeli.
FC72,  pun in spatele tau mai multe playere capabile de 1080p, acelasi material video proiectat pe un perete?
Crezi ca esti capabil sa faci diferenta?
Am testat si prin magazine, zau daca merita sa dau bani doar pentru a scrie o marca anume pe player.
Mai mult, daca vreau o marca mai de renume, ma lovesc de cinavia.
Am la dispozitie 3 playere diferite si aproape toate scot la fel semnalul video.
Pana acum, din ce am la indemana, ps3 reda mai diferit imaginea unui blu-ray, dar nu cu mult mai rau ca r6s.
la 3D nu ma bag ca nu suport formatul :D

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu mi-am ales playerul blu-ray dupa o luna de teste acasa in comparatie cu alte 4 modele de playere blu-ray si cu inca vreo 3 media-centere din categoria R6S(R6S aveam deja).Toate aparatele au fost imprumutate in acest scop de la posesori sau magazine.
Criteriile au fost calitatea si performanta si compatibilitatea cu diverse suporturi si formate.Pe televizorul meu Pioneer LX6090, playerul asta a castigat detasat, diferentele fiind evidente, asta este si motivul pentru care l-am comandat ulterior cu toate ca aveam si inca am un R6S.Pe scurt fara sa intram in detalii, Pioneer are imaginea mult mai dinamica ( a nu se confunda cu un contrast mai mare) mai curata, fara noise, miscarea mai solida si mai smooth, gradientii mai fini si nu sufera de oversharpul  by-default aplicat la media-centere pentru ca imaginea sa para sharp, mai clara decat ar trebui.
Cum scriam si la audio  a castigat fara concurenta sunetul oferit pe iesirea dedicata HDMI-audio (separata de HDMI-video) dar si pe coaxial digital este evident peste orice altceva. Sunetul este mult mai dinamic, mai articulat, mult mai definit ca detaliu si rezolutie si la fel ca imaginea, mai curat.
Intrebarea cu daca fac diferenta este ca si la audio daca fac diferenta intre cabluri si raspunsul este ca da!Dar nu in conditiile tale unde nu stiu capacitatea sistemului de a releva diferenta, pe sistemul meu, cu discul meu, pot recunoaste playerele.
Nu stiu care este treaba cu Cinavia, eu am copiat discuri cu Any DVD HD apoi le-am scris pe blank-uri BD-R de 4 lei cu Nero si playerul nu le deosebeste de cele originale.Reda dupa USB cam orice MKV sau RIP 1:1 BLU-RAY  la fel si din LAN dar numai in mod DLNA cu Serviio.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate