Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Olimpiada 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Interesant ca nimeni nu pare interesat de Olimpiada de iarna.
Deonta la ce distanta de realitatea si actualitatea sportiva sunt romanii.
Practic inexistenti pe plan mondial, aproape la orice sport de iarna.
Nu sunt bani... bine ca au aia din Letonia, Solvacia, Slovenia.
Nu mai e nici iarna-iarna.

Adevarat ca sporturile astea costa, inseamna tehnologie, materiale si antrenamente serioase, nu doar o pereche de tenisi si fuga pe camp...
Cu toate astea lucrurile sunt firesti: daca pe romani ii doare undeva de sporturile astea sau le practica doar ca sa aiba dupa ce bea o bere, normal ca si la nivel institutional, al ministerului, federatiilor, COR, lucrurile sa fie reflectate fidel.
Delegatia romana de turisti si gura-casca de la Soci tocmai a papat banii care se puteau folosi pentru ceva mai bun, fie el chiar ceva pentru sport de iarna.

Tendinta este insa generala, nici la Jocurile de vara nu mai existam...

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ce putem face noi ?!

Nu este relevant cazul cu cei care au rupt sania ?

Cum o dai, cum o intorci, nu ajungem la politic, iar in final la slabii alegatori ai acestor decidenti ?!

Edited by crisstonne, 21 February 2014 - 01:20.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
m-am uitat un pic, doar de curiozitate. Sînt nişte sporturi cu o audienţă infimă, oricum. Cine se uită de exemplu la "curling" ? erau nişte tanti acolo care dădeau cu mătura în faţa unui soi de plăcintă care merge pe gheaţă. Sau cine se uită la pentatlon de exemplu ?

la aşa un interes din partea publicului, aşa şi finanţarea. Valabil pt. toate echipele nu numai a Ro... cîţi bani se bagă în America în fotbal american comparativ cu pentatlon sau sanie ?

La olimpiade contează mai mult spiritul olimpic, participarea, faptul că există o comunitate, că reprezinţi o ţară, mai puţin banii. Banii acolo sînt pe chestiunile comerciale conexe, cum ar fi dezvoltarea zonei, etc.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Curling e un sport chiar fain, nu stiam ca a ajuns la olimpiada. E un sport tehnic.

Eu nu inteleg cine se uita la aia care sar cu schiurile, ce placere iti poate provoca asta?

Audienta e infima nu pentru ca n-avem noi sportivi buni ci pentru ca-s foarte plictisitoare jocurile de iarna.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Cum a spus si Petre Pop, romanul care a trecut pe la Isle of Man TT "In Romania daca nu e fotbal, nu e considerat sport" Posted Image) . Cam are dreptate. Stiu ca asta a fost motivul pentru care nu prea a gasit sponsori. Oricum, sincer sa va spun nici pe mine nu ma prea intereseaza, nu stiu de ce.

Cei care nu stiu ce e Isle of Man :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1S3sVkaao4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreysc7, 21 February 2014 - 02:08.


#6
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
cum dracu puteti sa spuneti cas plictisitoare jocurile de iarna, uitativa numai de exemplu la slalom, freestyle, sariturile acrobatice de o frumusete!!

#7
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Intotdeauna le-am considerat mult spectaculoase decat jocurile de vara! Acolo numai alergarea mai e super spectaculoasa, la olimpiada de iarna Hockeyul este un fel de Campionat Mondial de Fotbal, la fel de spectaculos si mai plin de staruri

Apoi mai e si skiul etc. , etc.

#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Sînt nişte sporturi cu o audienţă infimă, oricum. Cine se uită de exemplu la "curling" ? erau nişte tanti acolo care dădeau cu mătura în faţa unui soi de plăcintă care merge pe gheaţă. Sau cine se uită la pentatlon de exemplu ?
Audienta e infima printre ciobanii de la tara.
Multi romani sunt prea ocupati de tigania de la Tv, barfe, ca sa mai aiba timp de sport. Aia le place pentru ca acela e nivelul lor. Sportul preferat.
Prin alte parti se castiga sute de milioane din reclame, pentru ca tocmai, exista audienta uriasa. Se fac bani grei la Olimpiade.
Unii n-au auzit, probabil ca inca se gandesc daca Pamantul e plat or ba...

S-ar putea face multe in domeniu si in Ro, ca nu e popor de handicapati fizic.

Cu toate astea, cu cativa alesi nu se face primavara, trebuie sa existe ceva la nivel de masa, o atractie spre sport. Uitati-va la nordici, cat pret pun pe activitatea sportiva, si normal sa apara varfuri si performanta, nu-si pierd vremea facand politica.
Pe de alta parte nu trebuie sa impunem vointa sau dorinta noastra, fiecare traieste cum doreste.
Fiecare pasarica pe limba ei....

P.S. Curlingul de performanta e un lucru extraordinar de dificil, ceva intre sah si biliard. Nu se adreseaza pulimii. E tehnica, strategie si multa indemanare.
Dar cum o "piatra" din aia costa cat un automobil, slaba speranta sa vedem o echipa romaneasca.

Edited by Rosebud09, 21 February 2014 - 06:17.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostRosebud09, on 21 februarie 2014 - 01:00, said:

Practic inexistenti pe plan mondial, aproape la orice sport de iarna.
Pai nu prea existam nici la alea de vara

#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Practic nu prea existam in sport, in general. Cand se intampla ceva gen Simona Halep, sunt exceptiile care confirma regula!

#11
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
sportivii români pe toate planurile sunt inexistenţi (olimpiade iarnă-vară, campionate europene-mondiale), dar nici susţinuţi financiar nu sunt nici de statul român nici de sponsori

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostXON-XOFF, on 21 februarie 2014 - 01:22, said:

m-am uitat un pic, doar de curiozitate. Sînt nişte sporturi cu o audienţă infimă, oricum. Cine se uită de exemplu la "curling" ?

Eu. Fix la ăla vroiam să mă uit anul ăsta și m-am enervat când am aflat că ai noștri transmit doar finalele. Propun pentru olimpiada viitoare curling-ul să fie făcut topless, așa o să aibă audiență.

#13
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostAlexIP, on 21 februarie 2014 - 10:46, said:

Eu. Fix la ăla vroiam să mă uit anul ăsta și m-am enervat când am aflat că ai noștri transmit doar finalele. Propun pentru olimpiada viitoare curling-ul să fie făcut topless, așa o să aibă audiență.

Partea mai nasoala e ca mai toti astia de performanta de la curling sunt mai in varsta, chiar spre 50 de ani unii si 40 damele. Mai sunt si chinezoaice tinere Posted Image
E ceva ca sa atraga publicul de un anume fel, in genul "Libertarea", dar nu e cazul aici.
Ca si in multe alte domenii trebuie ca publicul sa aiba oarecare cunostinte, oarecare "cultura" in domeniu. Nu le poti cere sa stie de toate. Unii stiu numai fortbal, sa fie sanatosi, sa se bucure de ce vad acolo, ca tot se incadreaza in peisajul social si economic. Ei pun banu si smecheru umfla potul. Cred ca daca s-ar cheltui pentru alte sporturi a 10-a parte din cat se invarte prin fotbal, Romania ar fi printre primele tari la Mondiale sau Olimpiada.

Daca credeti ca s-au schimbat lucrurile in sportul mondial va inselati. Influenta politicului e inca mare, mandria si prestigiul national se mentin si intaresc si prin sport. Uitati-va la norvegieni de exemplu, la olimpiada asta, cum matura cu celelelte natiuni, la multe probe, si sunt in fruntea clasamentului. Bravo lor!

Uitati-va la rusii de la olimpiada si intelegeti ca sunt inca in plin comunism si ca procedeaza la fel de autocratic si fara scrupule ca si in vremurle lor de glorie, si ca pentru mandria conducatorului iubit nici o cheltuiala nu e exagerata. Conteaza ca celelelte natiuni rad de ei? Nu, principalul lucru e consolidarea puterii si prestigiului la intern.

Edited by Rosebud09, 21 February 2014 - 19:11.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Bai... adevarul e ca si la alea de vara sunt multe sporturi inutile, uitati-va doar aici cum despica astia firul: http://en.wikipedia....Summer_Olympics

Sporturile adevarate atrag inca, gen hockey sau patinajul artistic, chiar si curling in tarile care au auzit de sportul asta (la mine e in top 3).
Pe de alta parte avem patinaj viteza unde se invart aia in cerc aiurea (au impartit asta in 4 probe), sau sariturile cu schiuri. Fata de jocurile de vara nu prea exista diversitate.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostRosebud09, on 21 februarie 2014 - 19:09, said:

Partea mai nasoala e ca mai toti astia de performanta de la curling sunt mai in varsta, chiar spre 50 de ani unii si 40 damele. Mai sunt si chinezoaice tinere Posted Image
E ceva ca sa atraga publicul de un anume fel, in genul "Libertarea", dar nu e cazul aici.

E, na. Everybody loves boobs.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Gata, sa terminat  Posted Image

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
pacat ca tvr a dat aproape numai patinaj

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate