Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Idee Card cu E-Ink

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare,
Mi-ar place ca de cate ori platesc cu cardul, sa pot vedea pe el un mic desfasurator.      
  
Sa fie afisat pe un display e-ink de pe card. Are proprietatea ca nu consuma bateria decat la schimbarea paginii, in rest imaginea poate ramane fixa pe ecran oricat.

Ce parere aveti?

Edited by XORIAN_L, 20 February 2014 - 13:15.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Prea costisitor, inutil, periculos in anumite circumstante. Exista registre online, bonuri fiscale.

#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

 Ann0nyym0us, on 20 februarie 2014 - 13:22, said:

Prea costisitor, inutil, periculos in anumite circumstante. Exista registre online, bonuri fiscale.
Dar eu vreau sa vad pe loc cat am avut si cat mi-a scazut. Sa fie inregistrat pe card pe ultima linie.
Prea scump nu este. Acum un ebook reader cu display de 4" costa cam 200 ron. Dar se va mai ieftini.

Edited by XORIAN_L, 20 February 2014 - 13:26.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ideea nu-i rea, dar e foarte dificil de implementat. POS-urile actuale nu cred ca stiu sa transmita ceva catre card, doar citesc informatiile de pe el. asa ca  implementarea unei asemenea idei ar insemna schimbarea tuturor device-urilor existentee.

#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Da. Schimbate toate POS-urile. In faza actuala a tehnicii, astfel de carduri ar avea grosimea de 5mm.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cardurile mele sunt praf dupa un an. Cum protejezi ecranul ala?
Cum il incarci? Inventie inutila.

Mai degraba sa se dezvolte platile cu mobilul, si o sa vezi pe un ecran adevarat ce informatie vrei.

Edited by don_dannielo, 20 February 2014 - 18:30.


#7
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 XORIAN_L, on 20 februarie 2014 - 13:10, said:

Salutare,
Mi-ar place ca de cate ori platesc cu cardul, sa pot vedea pe el un mic desfasurator.      
  
Sa fie afisat pe un display e-ink de pe card. Are proprietatea ca nu consuma bateria decat la schimbarea paginii, in rest imaginea poate ramane fixa pe ecran oricat.

Ce parere aveti?

Internet banking pe mobil. Aplicatiile sunt disponibile in Google play.
Unele banci au si optiunea de notificare sms la fiecare modificare a soldului in cont.
Ce iti trebuie mai mult de atat?

#8
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

 don_dannielo, on 20 februarie 2014 - 18:29, said:

Cardurile mele sunt praf dupa un an. Cum protejezi ecranul ala?
Cum il incarci? Inventie inutila.

Mai degraba sa se dezvolte platile cu mobilul, si o sa vezi pe un ecran adevarat ce informatie vrei.
E-Ink Corporation fabrica si display-uri flexibile din plastic, rezistente la indoiri si lovituri. Functioneaza si dupa ce-l intepi.
De incarcat se poate intr-o secunda in bancomat sau POS. La un e-book reader bateria tine 10.000 de pagini, dar aici nu avem nevoie doar decat de cateva pagini. La fiecare tranzactie se incarca.
Da, eu zic ca se va ieftini e-ink in curand, suficient de mult incat sa coste cat un card normal. Deja s-a ieftinit foarte mult.

 loveparade, on 20 februarie 2014 - 21:57, said:

Internet banking pe mobil. Aplicatiile sunt disponibile in Google play.
Unele banci au si optiunea de notificare sms la fiecare modificare a soldului in cont.
Ce iti trebuie mai mult de atat?
Da, dar este mai complicat pana intri pe mobil sa-ti verifici contul. Aici doar citesti pe card.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Tu compari bateria de pe ebook cu o baterie care nu exista pe card.  Doar pentru ca tie ti se pare interesant sa ai un display care sa-ti arate cati bani mai ai pe card, nu inseamna ca este si util. Internet banking-ul iti ofera mult mai multe informatii, si nu este deloc complex de accesat.

Ce banca ar sta acum sa schimbe toate bancomatele, si ce operator ar fi dispus sa schimbe arhitectura tuturor pos-urilor, doar ca sa introduca un display cu cifre? Investitia e prea mare, si nu aduce niciun profit.

Edited by Ann0nyym0us, 21 February 2014 - 10:41.


#10
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 XORIAN_L, on 21 februarie 2014 - 08:02, said:

E-Ink Corporation fabrica si display-uri flexibile din plastic, rezistente la indoiri si lovituri. Functioneaza si dupa ce-l intepi.
De incarcat se poate intr-o secunda in bancomat sau POS. La un e-book reader bateria tine 10.000 de pagini, dar aici nu avem nevoie doar decat de cateva pagini. La fiecare tranzactie se incarca.
Da, eu zic ca se va ieftini e-ink in curand, suficient de mult incat sa coste cat un card normal. Deja s-a ieftinit foarte mult.


Da, dar este mai complicat pana intri pe mobil sa-ti verifici contul. Aici doar citesti pe card.

Eh, dar nu sunt atatea e-book reader precum sunt cardurile. Numai in Romania numarul cardurilor depaseste 10 000 000. O persoana poate avea mai mult de 2 carduri.
Numai procesul de fabricatie al atator baterii va costa enorm. Sa nu mai zicem de fitele unui ecran LCD care dupa spusele tale, nu ajuta cu mai nimic.
Daca tie ti se pare greu sa citesti un sms pe ecranul telefonului, imi pare rau atunci.

Daca ti-e frica ca nu stii cand ti se termina banii de pe card, pai atunci iti faci un card de credit, si da-i spor...

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cred ca nu e posibil tehnic si din alt motiv. Pos-ul nu stie cati bani ai, stie doar daca tranzactia a fost autorizata sau nu. POATE daca e de la aceeasi banca, dar deja prea multi de parca pentru aceasta "inventie".
De asemenea, la o tranzactie pe net cum ajunge informatia la card?
Daca stai cu balanta gresita care mai e utilitatea?

Edited by don_dannielo, 21 February 2014 - 18:02.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 don_dannielo, on 20 februarie 2014 - 18:29, said:

Cum il incarci?
nu e nevoie sa-l incarci.
eu am asa ceva: http://the-gadgeteer...h-drive-review/ . atunci cand il conectez la pc si copiez/sterg date de pe el se actualizeaza si acel "capacity meter". dupa ce deconectez stick-ul de la pc acel "capacity meter" nu se mai modifica, ramane afisata valoarea din momentul deconectarii.

@don_dannielo : el nu vrea sa aiba acolo tot extrasul de cont, ci doar operatiile efectuate cu cardul (ultimele 3-5, de exemplu). iar pos-ul "stie" valoarea tranzactiilor pe care le autorizeaza.

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
La fiecare tranzacţie pe care o faci prin card ţi se dă un bon - deci cred că este foarte simplu să păstrezi acele bonuri în permanenţă la tine iar la un interval de timp, cum ar fi o săptămână să le pui undeva în casă.
Astfel, dacă ai bonurile la tine poţi mereu să te uiţi la ultimele tranzacţii şi ştii cât ai cumpărat, iar dacă ai dubii poţi verifica toate bonurile acasă.
Evident că este mult mai simplu să ai o aplicaţie de genul Internet Banking, dar se poate şi cum am arătat mai sus.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 _Smiley_, on 23 februarie 2014 - 11:57, said:

@don_dannielo : el nu vrea sa aiba acolo tot extrasul de cont, ci doar operatiile efectuate cu cardul (ultimele 3-5, de exemplu). iar pos-ul "stie" valoarea tranzactiilor pe care le autorizeaza.

Ba din cate a scris, spune ca doreste sa vada suma existenta in cont.

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

 loveparade, on 21 februarie 2014 - 17:35, said:

Eh, dar nu sunt atatea e-book reader precum sunt cardurile. Numai in Romania numarul cardurilor depaseste 10 000 000. O persoana poate avea mai mult de 2 carduri.
Numai procesul de fabricatie al atator baterii va costa enorm. Sa nu mai zicem de fitele unui ecran LCD care dupa spusele tale, nu ajuta cu mai nimic.
Daca tie ti se pare greu sa citesti un sms pe ecranul telefonului, imi pare rau atunci.

Daca ti-e frica ca nu stii cand ti se termina banii de pe card, pai atunci iti faci un card de credit, si da-i spor...
Nu vad probleme la baterii. La un e-book reader se descarca acumulatorul la 10.000 pagini. Eu nu am nevoie decat cel mult 10 pagini, deci de 1000 de ori acumulatori slabi. Pe urma, un e-book reader are display de 6" (e-ink, nu LCD) dar mie imi trebuie de 3" adica suprafata de 4 ori mai mica, deci ar gadget-ul nostrum ar putea fi de patru ori mai ieftin decat un ebook reader acum (300ron/4=75).

 don_dannielo, on 21 februarie 2014 - 17:59, said:

Cred ca nu e posibil tehnic si din alt motiv. Pos-ul nu stie cati bani ai, stie doar daca tranzactia a fost autorizata sau nu. POATE daca e de la aceeasi banca, dar deja prea multi de parca pentru aceasta "inventie".
De asemenea, la o tranzactie pe net cum ajunge informatia la card?
Daca stai cu balanta gresita care mai e utilitatea?
O solutie ar fi gadget-ul sa comunice prin SMS-uri cu banca. Nu-i chiar scump. Spre exemplu un telefon mobil Samsung costa acum doar 65ron. Or eu nu vorbesc doar trimit SMS. Evident se poate actualiza pagina doar de zece ori, apoi se termina bateria. In acest caz va afisa eroare pana la introducerea intr-un bancomat sau POS.

 Ann0nyym0us, on 23 februarie 2014 - 13:53, said:

Ba din cate a scris, spune ca doreste sa vada suma existenta in cont.
Nu doar ultima suma. Ultimele patru tranzactii.

Locatia     Data     Ora    Retras   SOLD
Kaufland 20.02   16:01 150     2650
Carrefour    21.02   17:12   50 2600
BIG 22:02   18:16   100    2500

Ralualex 22.02    20:32 25 2475  

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Comunicarea prin SMS-uri cu banca poate expune date sensibile. SMS-urile nu prezinta un mediu de transfer informatii sigur, precum un protocol https, ssl, si nici nu sunt encriptate.

#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

 Ann0nyym0us, on 25 februarie 2014 - 07:16, said:

Comunicarea prin SMS-uri cu banca poate expune date sensibile. SMS-urile nu prezinta un mediu de transfer informatii sigur, precum un protocol https, ssl, si nici nu sunt encriptate.
Si totusi se lucreaza la plata cu smarthphone-ul.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 XORIAN_L, on 25 februarie 2014 - 08:10, said:

Si totusi se lucreaza la plata cu smarthphone-ul.

Da, dar nu se face prin sms plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate