Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#73
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Foarte frumusel Tomita!

E OK daca primeste injectabil.

Acolo a fost o infectie bacteriana peste viroza (de unde si diareea hemoragica), dureaza un pic pana isi revine.
Daca starea generala e mai buna, poti intreba maine daca nu ar fi bine sa ii dai sa bea apa, daca vrea, sau chiar ceva de mancare. Suna un pic paranoic, insa apa ar fi bine sa fie fiarta (apoi racita, evident), iar mancarea putina si de regim. Sistemul lui digestiv sufera, nu trebuie solicitat prea mult. In momentul cand incepe sa manance, ati castigat!

Sanatate si tinem pumnii. Sa ne auzim cu vesti bune.

#74
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Apa fiarta sau apa plata dupa probleme atat de severe.

Edited by miromulus, 23 February 2014 - 22:03.


#75
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Acum iam luat temp , 38 cu 6 . a fost foarte activ , se uita la noi , a stat doar cu capul sus . chiar mi-a placut de el in seara asta .  am vazut si ceva interesant ... are nasucul foarte umed .

am renuntat la cubul de gheata si i-am dat putin ceai de menta . odata acum si mai devreme , foarte putin sa nu il deranjeze dar este un plus la hidratare .

#76
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
E foarte bun ceaiul de menta dar nu cumva sa pui zahar in el. E antispastic si are si efect antivomitiv.

#77
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Cum a trecut noaptea?

#78
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
foarte bine . temperatura 38 cu 6 .. nasucu umed , sa scuturat azi dim cand am coborat jos , a facut diaree si mai "legata" de culoare negru/rosu foarte inchis ..  ca minusuri , voma apoasa de aseara cu sange . dar in schimb nu la molesit deloc , doar 2 min .  apoi si-a revenit la starea lui de inaintea vomei . afara nu a mai stat cu capul in jos si pe loc , merge asa suparat dar merge ... vine dupa mine , se uita la mine cand il strig , se ridica cand il chem . se uita daca fosnesc o punga ceva ... este mai prezent zic eu .

o zi buna !

#79
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Ma bucur mult ca leutul e pe drumul cel bun,ati avut noroc amandoi iar el a luptat cu boala asta atat de pacatoasa.
Eu nu stiu la ce dracu mai dam o gramada de bani pe vaccine daca tot trebuie sa trecem prin astfel de experiente?

#80
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Pentru ca, daca nu am vaccina, numarul cazurilor ar creste exponential.
Pentru ca, daca toata lumea si-ar vaccina cainii, n-ar mai fi focare de parvo sau de Carre.
Pentru ca, banii aia "multi" dati pe vaccin, sunt zero fata de costul tratamentului in virozele cainelui. Si numai cine a avut un caine pentru care s-a luptat sa traiasca stie ce inseamna sa il vezi ca e bolnav si sa tremuri pentru el si sa te gandesti ca ai face orice poti si ai plati oricat e posibil, sa-l faci bine.
Eu sunt convins ca cine a trecut prin experienta asta, si-a invatat lectia si nu se mai intreaba, retoric, la ce foloseste sa vaccineze cainele.

View PostaWp_viTal, on 24 februarie 2014 - 10:01, said:

foarte bine . temperatura 38 cu 6 .. nasucu umed , sa scuturat azi dim cand am coborat jos , a facut diaree si mai "legata" de culoare negru/rosu foarte inchis ..  ca minusuri , voma apoasa de aseara cu sange . dar in schimb nu la molesit deloc , doar 2 min .  apoi si-a revenit la starea lui de inaintea vomei . afara nu a mai stat cu capul in jos si pe loc , merge asa suparat dar merge ... vine dupa mine , se uita la mine cand il strig , se ridica cand il chem . se uita daca fosnesc o punga ceva ... este mai prezent zic eu .

o zi buna !
Vesti foarte bune!
Azi a mai vomat?
Incearca sa ii dai ceva de mancare, putin, cateva inghitituri, daca ar inghiti si nu le-ar voma, ar fi un pas mare inainte.

Edited by gaussboneta, 24 February 2014 - 11:56.


#81
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da este ciudat rau . un medic de la o clinica renumita din ct mi-a spus ca paroviroza asta a suferit niste modificari .  tomy si sharpeii au fost vacinati de 3 medici buni diferiti si toti trei au "agatato" .

Ma sunat unu din baietii cu sharpeii ca il au in grija si le Tom si mi-au spus ca tomi este bine . a inceput sa roada branula , nu prea mai sta jos ..

este a 8 a zi de cand lupta cu paroviroza , sper sa fie de bine . ma bucucur sa il stiu asa . va salut

gaussboneta , nu a mai vomat de ieri (20:00) . chiar acum ma sunat sa imi zica ca l-au scos de acolo la plimbare pentru zgarie usa , afara vrea sa alerge ... a inceput sa tensioneaze lese :) .

nu pot sa nu gandesc pozitiv , ma bucur tare pentru el

#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa cum ii este numele (parvo-viroza) agentul patogen este un virus care poate suferi mutatii, nu ar fi de mirare. Dar ar fi grav, asta insemnand ca trebuie fabricate alte vaccinuri adaptate la noua tulpina. Iar cei vaccinati pana acum cam sunt in risc. Totusi poate e vorba doar de faptul ca nu a prins vaccinul. Stiu ca sunt rase cum e rottweilerul si amstaff-ul care au o anumita sensibilitate fata de parvo si la care e nevoie de mai multe vaccinari pentru ca organismul catelului sa se imunizeze.

#83
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Și al meu tot așa a făcut. Veterinarul a zis că nu are ce să-i facă fiindcă e purtător de un virus care atacă sistemul digestiv.
O fostă vecină care mai știa ceva medicină veterinară îi făcea injecții dar nu mai știu cu ce și cu seringa îi băga pe gură ceai de mentă. Asta cam 4 zile, apoi și-a revenit.
Eu am un caniș.

#84
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Tom este destul de bine a avut un scaun aproape de normal , a fost mai activ ca ieri , a avut pe la 11-12:00  39 cu 6 iar acum e mai maricica are 40 .

sper sa fie si maine macar la fel de bine . ar fi a9a zi de cand lupta cu boala .

#85
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Mai primeste perfuzii? Trebuie continuat si antibiotic perfuzabil daca mai are febra.
Nu a zis doctorul sa incerci sa ii dai de mancare? Mi se pare cam mult ca, dupa 9 zile, sa fie hranit si hidratat exclusiv prin perfuzie.

Hai, ca vestile sunt bune, bune. Trebuie ajutat inca un pic. Mai poti? Posted Image

Edited by gaussboneta, 24 February 2014 - 17:06.


#86
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
norocul lui ca eu muncesc 24/72 . acum sunt la munca dar stau prietenii mei cu el .

da mai primeste perfuzii . ia dat azi putin dintr-o conserva pentru cainii nu stiu cum . a fost interesat dar nu a inghitit . pana acum nu se uita la mancare . doar apa visa .

mi-a zis acum la tel sa ii punem o siringa de ceai de menta in castron  cand ajunge acasa . daca nu vomita in 30-40  min sa ii mai dau .  apoi iar pe la 23:00 si dimineata mai mult daca nu a vomitat .

a devenit interesat si de mancare , daca nu vomita pana maine dimineata este foarte bine si din experienta lui ar trebuii sa manace putin .

acum ii face antivomitive si ii da drumu acasa .

ii tin pumnii

#87
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu trebuie sa-i pui neaparat cu seringa :) Dar da, ia un castron micut si ii pui cam cat o jumatate de cescuta de cafea. La fel si mancarea: foarte putin. Iar apoi, mese mici si dese. O perioada i-as da Royal Canin Gastro Intestinal. Vezi ce zice si vet-ul totusi.

#88
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
am zis ca masura asa de seringa . cam asa ii pune in seara asta jumate de cescuta de cafea . sper sa fie bine pana maine dimineata . la 21:00 a facut 24h de la ultima voma . daca ar rezista pana maine ar fi super .

poate ii vine si pofta de mancare maine , ar fi de vis . as putea dormi linistit si bucuros , dupa 8 seri .
nu stiu cum este dupa ce lupti cu un caine atatea zile si te zbati si tu sa il ajuti cum poti , dar cred ca il voi aprecia mai mult . mai alea ca este primul caine .

#89
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Niste orez fiert bine da-i maine, poti sa il lasi mai apos (cu apa in care a fiert), amestecat cu ceva apetent, care sa-l convinga sa-si dea drumul sa manance.
Trebuie menajat un timp sistemul lui digestiv, a fost in suferinta.

#90
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
A, am uitat de mucilagiu de orez. Ii poti fierbe orezul cu mai multa apa si ii dai sa bea zeama dupa ce se ingroasa, fara orez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate