Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#55
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
I-a facut o hemoleucograma?
Antibiotice primeste?
Mi se pare ca medicul stie ce face. Eu as zice sa mergeti pe mana lui si, cat timp spune ca se mai poate continua, mergeti inainte cu tratament.
Primeste tratament, cainele pare robust, pare sa aiba rezerve cu care sa lupte.
Ar fi bine, daca puteti, sa nu il lasati afara, in frig, cata vreme e slabit si cu temperatura.

In niciun caz nu vaccinati cainele acum, sper ca stiti.
Si, dupa ce il duceti inapoi acasa, incercati sa dezinfectati spatiul unde sta, virusul rezista luni de zile.

Sanatate! Nu abandonati inca.

#56
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
-hemoleucograma , nu stiu exact cum se numea dar a facut un test unde am vazut ce nu ar putea fi in parametri , dar totul era ok .
-primeste si antibiotice da
-el sta si in casa si pe balocn cu geamurile deschise . dar prefera pe balcon ca este mai frig . la ce blana are... oricum iti imaginezi ca nu bate vantu sau altceva .
-nu il vaccinez acum , oricum cred ca stie doctorul ce si cum .
-am sa dezinfectez . si aici in balcon cand mai vomita ii facem curateni , spalam , stergem si cu spirt ... nu il lasam asa .

-ACUM i-am dat un amestec facut de dl doctor in flacon , prin perfuzie (nu mai retin ce amestec a facut dar trebuie dat la 12 ore) .
-Mai devreme chiar am ramas putin uimit , pentru ca am iesit cu el afara si a inceput sa alerge (nu cum alerga el normal) putin .
-Temperatura este 39 cu 5
-A facut diaree dar dar mai inchisa la culoare si mai "legata" , nu a mai facut acea "apa" rosie
-A vomitat si acum inainte sa'i pun perfuzia , dar si-a revenit destul de repede si mi-a stat la perfuzie cuminte si cu capul sus .
-Acum sa pus cuminte la locul lui si doarme,zace,plange sau ce face el acolo cu tolanit .

Este a6a seara de cand sufera , sa speram ca va lupta ca pana acum . Din ce am citit si eu pe internet foarte multi spun ca daca ar trece de 7 seri de lupta cu boala inseamna ca scapa . Va dati seama , ma mint , nu ma mint singur ... astea imi prind bine .

Edited by aWp_viTal, 22 February 2014 - 23:07.


#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu stiu un caz al unei doamne cu 2 catei de 2 luni care s-au imbolnavit de parvo. Unul, cel mai dolofan, a murit in 12 ore iar sora lui care era mai firava a supravietuit. Asa ca nu te descuraja si continua tratamentul.

#58
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
prima voma fara sange . transparenta , si putina ...

#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Bravooo!!! Ce bine imi pare !

#60
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Incep sa fie sanse mari :) Puternic catel.

#61
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
si eu ma bucur . se simte mai bine . este un semn bun . asta este a 7a seara . de cand boala il afecteaza.  iar a5a cu tratament . aseara a alergat in limita puterilor lui .. chiar daca a vomat cu sange sa simtit bine duoa nu sa molesit cum facea in general . diareea a fost mai legata aseara ...  semne bune din ce am inteles .

#62
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Eu zic ca greul a trecut.
Poti/putem fi optimisti!

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-l lasa sa alerge. El trebuie sa-si foloseasca toate resursele organismului pentru a invinge boala. Un efort in plus,  nu ii face bine. Dupa ce se vindeca ai putea sa -i dai Viyo  dar la cat e de mare trebuie sa cumperi cantitati foarte mari. Dar fiindca a eliminat asa mult sange, ar fi bine sa vorbesti cu medicul sa-i dea niste medicamente anti anemice injectabile dar dupa ce trece de faza acuta a bolii. Cat priveste vaccinarea, pentru parvo nu mai e nevoie fiindca e imun timp de 3 ani dupa ce face boala. Dar mare atentie la jigodie, asta nu iarta. In termeni medicali se numeste maladia Carre iar in engleza i se spune Distemper.

#64
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Nu te minti, e un semn FOARTE bun cand sangele nu mai e prezent in fecale.
Sa nu intrerupeti tratamentul dupa 7 zile, ar fi bine sa mai primeasca perfuzii, pana incepe sa manance singur.
Pericolul cel mai mare in boala asta e dezhidratarea.

Nu-l lasati sa alerge, nici sa stea in frig, intr-adevar are nevoie de toate resursele sa lupte impotriva parvo.

Cand spuneam sa aveti grija, ca virusul e foarte rezistent, ma refeream la posibilitatea sa aveti alt caine, sau sa aduceti acolo un caine nevaccinat. El e imunizat, insa eu nu m-as culca pe o ureche si as merge, de la anul, pe schema clsica de vaccinare, inclusiv contra parvo.

Spirtul nu e suficient, trebuie dezinfectat cu ceva mai bun, de exemplu VIRKON (gasiti in farmaciile veterinare, nu e scump).

Hai, ca sunteti pe drumul cel bun! In tot ghinionul, ati avut noroc ca el nu mai e puiut de 2-3 luni si nici nu e catel firav. Tinem pumnii.

#65
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
multumesc pentru incurajari .

sa va spun si o bimba . eu il plimbam cu alti 2 sharpei la 5 luni . primul a fost depistat ieri , azi a venit si al 3 a . 3 prieteni au ajuns in aceasi camera in perfuzii . cu aceasi boala . sharpeii au avut si 3 vaccine pentru paro .

va tin la curent cu starea lui tom . va multumesc incaodata .

#66
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Imi pare rau sa aud si de ceilalti.
Perioada de incubatie e destul de scurta, probabil ca, acum vreo 3 saptamani, cainele a luat virusul. Fie a mirosit/mancat fecale infestate, fie a adus cineva virusul pe pantofi (de ex).
Daca aveti amici cu catei nevaccinati, in niciun caz sa nu ii vizitati :)

E foarte pacatoasa viroza asta, dar un caine peste 6 luni, cu tratament, are toate sansele de partea lui.

Scaunul si voma cu mai putin sange inseamna ca leziunile intestinale se vindeca.
Oricum, e sfant sa nu intrerupeti tratamentul.

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Am vazut ca a fost vaccinat de dr. Sebastian Catalin. Tot la el il si tratezi? E un medic foarte bun,  poti sa ai deplina incredere in el si nici nu te jupoaie. Cel putin asa era cand l-am cunoscut eu in urma cu multi ani.

#68
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Medicul e, cu siguranta, bun, pentru ca i-a dat, rapid, imunoglobuline. Multi medici veterinari nici nu auzit, deci omul stie ce face.

Se intampla sa se imbolnaveasca si caini vaccinati, din pacate. Conteaza cum au fost pastrate fiolele alea de vaccin, mai conteaza si marca, mai conteaza si cum a fost vaccinat cainele, la cat timp dupa deparazitare, etc.

Oricum, Tom e clar pe maini bune si isi va reveni. Hai, ca mai intru deseara, sa citesc vesti bune.

#69
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da,  la acel doctor il tratez . ma ajuta foarte mult sfaturile dvs . chiar sa mai consultat cu.alti colegi .. se zbate sa ii salveze . o sa revin cu informatii .

va salut . sunteti de milioane !

#70
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
boala asta e perversa rau,cand zici ca a scapat atunci il rapune...

#71
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013

 aWp_viTal, on 23 februarie 2014 - 11:27, said:

prima voma fara sange . transparenta , si putina ...

Ar fi bine sa primeasca un antivomitiv in perfuzie. Puteti sa intrebati medicul?

Cum a fost azi Tom?

#72
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Primeste antivomitiv , dar injectabil ( o sa il intreb de ce mi-ai spus)

Tom azi a fost bine , temeratura a fost cam mare pe la 10:00 dar sa micsorat de la 15:00 (iar acum este buna) , sa miscat mai mult , nu prea mai sta pe loc si cu capul in jos cand este in picioare . In schimb a vomitat iar cu sange acum pe seara dar nu asa mucos (a fost mai mult mai apoasa voma) chiar daca a vomitat , la fel ca si ieri nu il mai "termina" urmatoarele ore , a vomat iar in 2 minute era la fel ca inainte de voma . In primele 4,5 zile dupa voma parca ii storcea si ultima picatura , cateva ore era foarte trist .

La fel , a coborat scarile singur , le urcat singur ,a urcat in masina singurel ... doctorul spune ca este stabil si mai bine in comparati cu primele 4 zile . Mi-a mai spus azi ca a observat cand ii luat temperatura ca scoate termometru mai maroniu , adica nu il mai scoate cu urme de sange .

Sa vedem cum se comporta maine ..

Va salut si va urez multa sanatate catelusilor vostrii .

(o poza cu tom cand era ursulet , si acum cand este un leut .... dar trist Posted Image )

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 23 February 2014 - 21:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate