Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da

#38
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
tomy as spune ca se simte mai bine ca aseara . da iar din coada , ridica botul de pe labe cand intru la el , se ridica mai usor de jos ... nu mai este chiar ca aseara . poate va supravietuii saracutul , are 9luni jumate ar trebuii sa fie puternic si sa nu ma paraseasca .

mi-as dori din tot sufletul sa nu il pierd, chiar sunt mandru cu el....toata lumea se minuneaza de coama lui de leu , de temperamentul lui , se joaca cu copii , cu toti cainii ...nu este agresiv decat cand este cazul .atunci se transforma parca . toate parcurile il stiu pe "leutu" Posted Image

am plecat la munca (24) va si un chin sa nu dorm langa el . va salut si mai astept sfaturi de la voi , am sa incerc sa mai citesc si de la munca cand am timp.

Va saluta si Tom

(aici in poza cred ca avea 6luni ,si rodea la un os de vita)

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 21 February 2014 - 06:46.


#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Am citit undeva ca daca scapa in primele 2-3 zile, are sanse foarte mari sa se insanatoseasca dar va ramane cu o sensibilitate digestiva pentru o perioada lunga. Eu ii urez sa se faca bine, sa te bucuri cat mai multi ani de el.

Edited by Freddy12, 21 February 2014 - 09:50.


#40
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 aWp_viTal, on 20 februarie 2014 - 16:25, said:

da este destul de ok veterinarul . acum ca stim ce are . maine sunt la munca.  dar il aduc dimineata pt injectii si il tine aici sub supravegere si la perfuzie . il iau seara acasa . sambata si duminica are pana la ora 3 . deci il pot tine in perfuzie si sub supraveghere aici . poate se face mai bine pana luni , sper .

el asa se in.mare sta si zace dar a iesit si afara a mers putin se mai ridica de jos vrea sa plece . nu e chiar foarte foarte "pierdut" . trage sa bea apa ..  dar nu are voie .

doamne ajuta sa se faca bine .
Primele 3-4 zile sunt critice,daca trece cu bine de aceasta perioada atunci pericolul sa indepartat si isi revine complet in scurt timp,al meu cel care a supravietuit dupa o saptamana era plin de viata,manca,se juca se comporta ca un caine perfect sanatos.

Sa auzim musai de bine!

Edited by mardraaxi, 21 February 2014 - 10:00.


#41
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
el a stat cel putin 12 ore in prima zi cand am fost plecat si l-am vazut dimineata terminat iar din ziua aia sta la perfuzii . adica practic daca trece de seara asta . ar fi 3 seri trecute si una in care nu am stiut (la 12 il vazusem termina) ... sa speram ca leutul va trece peste .

#42
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
am tot citit pe internet si multi spun (la rec. medicilor) ca le administra jumate de seringa de apa plata la 30-40  min . pentru a nu il deranja la stomac si provoca voma .

sa fac si eu asa dupa ce il scote din perfuzii ?  noaptea acasa ?

sper sa nu plictisesc pe nimeni cu problema mea .

fratele meu sta cu el de azi dim la perfuzii,injectii si mi-a spus urmatoarele :

-a vomitat dar foarte putin si fara sange
-face pe nebunul mai des , vrea sa plece , se ridica mai bine .
-raspunde mai bine cand il striga , mai promt ca ieri
-acum il plimba putin si merge mai bine ca ieri , nu mai trebuie motivat , merge singurel . nu sa oprit si a stat cu capul in jos (cum facea zilele astea) , cel putin astea 10-15 min
-a facut pisu , destul de mult .

ma gandesc ca este un semn bun . o schimbare matematica in bine . zic si eu .

#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cand vomita, ii mai poti da sa linga gheata. Dar si gheata, doar cand iti da voie doctorul.

Sanatate pentru Tom

Edited by miromulus, 21 February 2014 - 18:16.


#44
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
miromulus , multumesc frumos .

#45
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Sanatate multa pentru leutul, cainele care stie sa mearga cu masina cu centura pusa! :)
Sa ne tii la curent cand ai timp cu evolutia lui.

#46
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
In legatura cu bautul apei eu zic sa intrebi doctorul dar dupa parerea mea nu ai da,plus ca perfuziile il hidrateaza,deci nu este chiar asa mare pericol de dezhidratare.
Eu ma refeream la 3-4 zile de tratament iti da o certitudine ca totul merge spre bine,cum am spus boala asta este foarte periculoasa pentru ca in momentul in care isi arata simptomele trebuie sa actionezi imediat.
Eu la unul din ai mei am vazut simptomele vineri si imediat am fost cu el la tratament,am fost si sambata si nu zic ca era mai bine dar era stationara situatia,a venit duminica cum a trecut de ora cand trebuia sa faca tratamentul(ora pranzului) sa agravat situatia,dupaamiaza am sunat doctorul sa ai spun ca nu e bine deloc,pe el la durut in cot dar m-a asigurat ca nu vor fi probleme pina luni dimineata la prima ora,pe seara l-am sunat din nou si a venit sa ai faca o injectie(calmant cred)si sa imi zica ca ne vedem a 2a zi la prima ora,ia facut injectia pe la 19-20 si la 22,30 a murit,mentionez ca veterinarul statea la cateva sute de metrii de mine,dar pe urma dobitocul a recunoscut fara sa isi dea seama ca uitase perfuziile la cabinet si in duminica aia avea musafiri si nu se putea deplasa pina la cabinet dupa perfuzie,i-am urat numai de bine,ca drept dovada a falimentat si acum zgarma vaci in cur prin bulgaria.

#47
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Acum este acasa ,.a mai vomitat foarte foarte putin , in rest se ridic se mai uita prin camera .... se mai invarte se pune iar jos ... cand vede ca vine la el cineva da din codita :D .

Doctorul a zis ca azi a fost mai bine ca ieri , este stabil si sa speram ca este la fel de puternic si zilele astea .

@ mardraaxi: doctorul meu din fericire este destul de bun zic eu . cat are program il tine in perfuzii de miercuri cand am venit cu el deja atacat . asta este a 5 a noapte pe care sper sa o treaca fara mari probleme .

merge , se ridica , sta in picioare ... am vazut ca multi nu fac asta . in zilele astea critice .





#48
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
________________________________
nu am ajuns inca acasa dar mi-au spus ai mei cum a fost aseara .

a vomitat doar odata dar nu mult . si sangele de voma era putin in comparatie cu zilele trecute .
diaree a facut dar tot asa cu putin sange . iar el facea practic sange , era toata rosie . in rest este destul de ok , coboara scarile de la et2 . le-a si urcat azi dim . si are mai multa energie fata de ieri , el sta in balcon acasa (la apartament il tin acum) sii aseara a incercat de vreo 5-6 ori sa deachida usa cu labutele .

ma duc si azi la perfuzii de la 10:00 pana la 15:00.

#49
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu te panica la diareea cu sange. Chiar daca era colorata, era mucus de pe intestine amestecat cu putin sange. Se intampla destul de des cand diareea dureaza mult. Voma cu sange era cea periculoasa.

Edited by miromulus, 22 February 2014 - 11:29.


#50
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
a inceput sa schelalaie usor si foarte des ... iar imediat se zbate parca . se intinde se ridica de parca nu isi gaseste locu si se pune iar . ce parere aveti e pe final ?

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Tinem pumnii si labutele ca leul tau sa se faca bine. Nu mai e pui mic la varsta de 9 luni, e de talie mare deci are toate sansele sa se faca bine daca e tratat cum trebuie. Pericolul cel mare la boala asta e deshidratarea . E ca holera la oameni. Cainii de talie mica se deshidrateaza mult mai repede decat cei de talie mare deci el are un avantaj. Dar hidratarea prin perfuzii trebuie sa continue atat timp cat are scaune apoase si voma.

E in casa? Poate ii vine sa faca ceva si se abtine fiind in casa.

#52
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
este intr'o camera la doctor . in perfuzii . stau cu el . am iesit acum 30 min cu el . nu a facut nimic .

am scris multe aici despre starea lui . este foarte rau azi sta jos si schelalaie la 1,2 min iar imediat sau in timp ce schelalaie asa usor se misca . si e agitat . are iar temp mare ....

ma gandesc ca se zbate acum cu boala . nu a schelalait asa niciodata de cand are parvo . de aia ma gandesc .

nu as vrea sa il mai chinui aiurea . doctorui astia cred ca incearca orice chiar daca sansele sunt spre zero . in ideea ca sa mai faca un ban zic eu ... desi teoretic sunt mari iubitori de animale .

Edited by aWp_viTal, 22 February 2014 - 13:29.


#53
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Primeste Canglob?

Mananca ceva, bea apa sau e doar pe perfuzii?
Va tinem pumnii.

Cand au inceput simptomele? (scuze daca ai scris deja si am sarit eu peste mesaj).
In parvo, in primele cinci-sase zile, cainele pare ca se simte din ce in ce mai rau, nu disperati.
Trebuie facut canglob, plus tratament de sustinere (vitamine, glucoza, stie doctorul ce sa puna in perfuzie).

#54
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
are 5 zile maine este a6a . nu a baut ala de 5 . doar perfuzii injectii ... vitamine etc . primeste salvacon . dar de 2 zile ... a facut ultima voma (putina) cu putin sange azi .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate