Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ciudata schema de vaccinare.....a uitat sa mentioneze data la cateva vaccinuri...

#20
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Cu ani in urma simptome identice a avut si cainele meu (Collie) desi deparazitat si vaccinat a fost parvoviroza, a scapat dar am tras ceva cu el.

#21
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
L-am facut dupa cum mi-au zis veterinarii , dar daca am tranzitat cu el .. nu le-am facut la acelasi vet, si nu am avut mereu carnetu la mine , le-am luat eu etichetele alea de lipit ,dar la asta ultimul l-am uitat . ele au fost facute in ordinea normala .

enteroguard se numesc patilele alea , atunci mi-lea recomandat pentru ca nu vomita asa , facea doar diaree cu sange..

i-am dat si un castronel de apa plata , practic la lins .

Nu stiu ce naiba sa mai fac , acolo daca ma duc imi baga pe gat toate testele posibile . La telefon(veterinaru1) mi-a zis sa nu ii dau apa ca il bagam iar in perfuzii , ca ii face antivomitante(Sau cum naiba se numesc) .  Cand am fost la veterinaru "2" , mi-a zis ca ,chiar daca a fost in perfuzii (3ore) trebuie sa il hidratez mai ales acum dupa atatea ore .

Tomy cam acum face 3luni si urmeaza deparazitarea , o fac ? sau il incarc acum cu prea multe ... o fi vreun parazit ceva , poate il elimina asa , ma gandesc si eu .

Ma duc oricum pe la 12 cu el inapoi la perfuzie .

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 10:34.


#22
Chi-Chi

Chi-Chi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.01.2014
Daca sangele din scaun are culoare caramizii se poate sa fie parvoviroza.

Edited by Chi-Chi, 20 February 2014 - 11:26.


#23
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
are parvoviroza

#24
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Am vrut sa zic de la inceput ca sunt simptome de parvoviroza 100% dar am crezut ca odata vaccinat nu are cum sa faca aceasta boala.
Mare atentie la tratament,e foarte spurcata boala asta,cand isi arata simptomele de multe ori este deja prea tarziu,eu am avut la 2 catei dintre care unul a murit pentru ca veterinarul nu a binovoit sa ii continue tratamentul si duminica ca era inchis,dar fara sa ma anunte in prealabil si ma asigurat ca nu este nici o problema pina a2a zi,in seara aia a murit.
Pentru acest tratament cauta un veterinar disponibil 24/24.

Mie mila de el saracutul.
Sa auzim musai de bine.

Edited by mardraaxi, 20 February 2014 - 15:49.


#25
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da este destul de ok veterinarul . acum ca stim ce are . maine sunt la munca.  dar il aduc dimineata pt injectii si il tine aici sub supravegere si la perfuzie . il iau seara acasa . sambata si duminica are pana la ora 3 . deci il pot tine in perfuzie si sub supraveghere aici . poate se face mai bine pana luni , sper .

el asa se in.mare sta si zace dar a iesit si afara a mers putin se mai ridica de jos vrea sa plece . nu e chiar foarte foarte "pierdut" . trage sa bea apa ..  dar nu are voie .

doamne ajuta sa se faca bine .

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 -Diana-, on 20 februarie 2014 - 08:52, said:

Suna a ceva viroza intestinala, enterocolita.
Cum se numeau pastilele galbene?

Se numesc enteroguard.

I-a facut test pentru  parvoviroza si a iesit pozitiv sau nu. Daca nu, mai degraba ar fi infectie cu salmonella fiindca i-ai dat carne cruda de pui sau poate si-a ranit/perforat intestinul cu oase. Stii scandalul cu salmonela in puii de la supermarket de acum cateva luni.

Are doar 2 vaccinari. Trebuia facut si al treilea. Unii veterinari il fac si pe al patrulea. Daca chiar are parvo, posibil din cauza ca nu are schema completa. Dar si oasele alea pe care le-a mancat, nu sunt ok. Un lucru trebuie foarte bine inteles : cainii de rasa nu sunt asa rezistenti ca maidanezii la care a actionat selectia naturala. Trebuie hraniti cu mare grija. Din pacate invatam asta pe spinarea bietului necuvantator.

Edited by Freddy12, 20 February 2014 - 17:17.


#27
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da am facut testul . si a iesit pozitiv . sa inrosit vreo 60-70% ... eu sunt tare speriat , stau cu el de la ora 1 in perfuzie . sta jos cu botu pe labe se mai ridica (vrea sa plece) sau ridica capul si se uita pe aici . cam asta a facut toata ziua . a vomitat doar odata de aseara de la ora 2 .

#28
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
nu inteleg ce retardati de doctori aveti voi pe acolo dar mie de la primul post al tau mi-a sarit in ochi parvoviroza cu simptome clare si in locul tau nu plecam din cabinetul doctorului fara tratament...si am vazut ca nu am fost singurul care a spus ca poate fi parvo...

cauta un doctor bun si pune mana si documenteaza-te si tu cu ce se mananca animalele astea ca ca vad ca i-ai dat carne cruda si e pacat de bietul animal. ca sa nu mai spun ca nu e caine de incepator dupa cum se pare ca esti dar asta o sa vezi tu si singur curand daca scapa.

bafta

ps - ca sa intelegi ce inseamna doctor bun al meu a stat 20 min la microscop pana mi-a gasit babesioza....altul dupa 5 min zicea sa plec acasa ca nu are nimic desi cateaua avea simptome clare de boala....

Edited by belogerer, 20 February 2014 - 18:02.


#29
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
am inteles . dar daca nu stiu nu cunosc . nu il pot contrazice . pe el sau altul . in mare ce inseamna un tratament pt asa ceva ? intelege'ti ma si pe mine . nu am vrut  sa ii fac rau .

sta saracul de o ora pe o parte si respira greu . sincer daca nu mai are sanse as vrea sa ii scurtez durerile . imi este mila de el . imi este greu sa ma gandesc ca il voi pierde . eu care mi-am dorit un caine de genu mereu ... dar asta e . dumnezeu este sus ....

va salut . si va multumesc anticipat .

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 18:29.


#30
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 belogerer, on 20 februarie 2014 - 17:58, said:

nu inteleg ce retardati de doctori aveti voi pe acolo dar mie de la primul post al tau mi-a sarit in ochi parvoviroza cu simptome clare si in locul tau nu plecam din cabinetul doctorului fara tratament..

Nu-i chiar asa. La fel se manifesta si enterocolitele la caini (voma, diaree cu sange, temperatura). Banui ca prima oara a avut ceva de gen. Vetul a facut bine ca i-a facut analizele de sange. Acum, puteau fi facute si mai repede dar, probabil, si mai scump. Eu cand le-am vrut pe loc - o ora de fapt - a costa vreo 3 milioane distractia. A inclus si "scanarea" la microscop dupa babesioza, ca tot ai adus vorba de ea. La fel de posibil e ca unele din teste sa aiba pur si simplu nevoie de timp ca sa poata pune diverse in evidenta.

@aWp, sanatate catelului.

Edited by miromulus, 20 February 2014 - 18:45.


#31
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 belogerer, on 20 februarie 2014 - 17:58, said:

nu inteleg ce retardati de doctori aveti voi pe acolo dar mie de la primul post al tau mi-a sarit in ochi parvoviroza cu simptome clare si in locul tau nu plecam din cabinetul doctorului fara tratament...si am vazut ca nu am fost singurul care a spus ca poate fi parvo...

cauta un doctor bun si pune mana si documenteaza-te si tu cu ce se mananca animalele astea ca ca vad ca i-ai dat carne cruda si e pacat de bietul animal. ca sa nu mai spun ca nu e caine de incepator dupa cum se pare ca esti dar asta o sa vezi tu si singur curand daca scapa.

bafta

ps - ca sa intelegi ce inseamna doctor bun al meu a stat 20 min la microscop pana mi-a gasit babesioza....altul dupa 5 min zicea sa plec acasa ca nu are nimic desi cateaua avea simptome clare de boala....


mai bine taceai.....si Doctorii buni se pot insela....si-ti zic asta din proprie experienta.......
desi pare simplu sa fii Dr. nu e deloc asa.....niciun caz nu seamana 100% cu altul....

#32
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Nu vreau sa te sperii dar ai grija, la parvoviroza "maine" de foarte multe ori este prea tarziu,
Tratamentul trebuie inceput imediat, pe langa asta trebuie sa fie cineva acasa pentru hidratarea cainelui, cate putin dar permanent.

Bafta.

Edited by xymzar, 20 February 2014 - 20:27.


#33
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
A fost hidratat cu perfuzii  de ieri (7ore aproape) , iar de azi a incepuut tratamentul , eu am intrebat asa ca idee care este in mare tratamentul sa vad vreo diferenta fata de ce face medicul meu . Dar de azi de la ora 1(parca atunci) a inceput tratamentul cu injetii . Maine chiar daca sunt la munca il lasa prietenii mei acolo de dimineata si va ramane pana la ora 8 sub supraveghere si perfuzii acolo . Iar seara va veni acasa .

Ca-sa va spun sincer , eu m-am dus azi revoltat acolo ... adica am dat ceva bani si nici macar nu stiam ce avea . el mi-a explicat ca diaree cu sange si voma respectiva nu te duce cu gandul fix la parov cand el are vaccinul facut si stiind ca mai sunt una sau doua boli care au celeasi efecte . iar apoi am facut testul si a iesit pozitiv .

Maine va fi o zi de cosmar , sper doar sa se faca bine ... macar o idee sa se schimbe in bine pana luni .

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 21:20.


#34
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 aWp_viTal, on 20 februarie 2014 - 08:57, said:

acum ma duc la medicul la care am fost atunci . doamna respectiva sa uitat la el , ia luat temp. si mia zis ca este purtator de un virus ... si mi-a dat pastilele si si-a revenit .
l-am hranit numai cu bosh junior maxi . in schimb i-am mai dat sapt trecuta si tacmuri de pui (spate,gaturi,crude)

@ aWp_viTal , ar fi mare , mare păcat Posted Image să moară cățelu Posted Image ciobăneștii caucazieni sunt adevărate relicve în viață,
urmași demni ai anticilor moloși!
Nu te da bătut, fă tot ce poți să se însănătoșească Posted Image  cățelul astă nefericit Posted Image  dar totodată și minunatPosted Image !

Edited by Teophileos, 20 February 2014 - 22:31.


#35
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
incerc sa rezist ,dar e greu ... este primul meu caine , un caine pe care l-am iubit si sper sa il iubesc si de acum incolo . Este ca si un frate,copil..

Acum a vomitat cu sange (prima data cu sange) , bucatele asa mici (vreo 4,5) .. si l-am trezit destul de greu , adica chiar si asa tot se uita la mine sau macar deschidea ochii daca il atingeam sau il "bruscam" putin , a durat vreo 30 sec sa deschida ochii ...

ma astept la ce este mai rau .

Mi-a recomandat un medic de la o clinica din bucuresti un vaccin de imunizare si acum , ca tratament , se numeste "Canglob" ..sa ii spun medicului sa'l comande de la biotur... asta daca nu este avansata boala . Doar de la telefon "la vazut" , si mi-a zis ca pare deja avansat , dar niciodata nu spune niciodata .

acum  tomy este in perfuzie acasa , i-am dat si un agocalmin supozitor ...  mai mult de atat nu prea am ce sa ii fac acum .

a vomitat , cu sange mult mai mult fata de prima data .. am vorbit cu doctorul meu si doamna de la bucuresti , doar ca nu mi-au zis'o in fata .......

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 23:22.


#36
Chi-Chi

Chi-Chi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.01.2014
Antibiotice ii administreaza?

Edited by Chi-Chi, 20 February 2014 - 23:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate