Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#55
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Ok, vezi la udare sa nu se duca surplusul de apa pe aiurea.

#56
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
de ce sa semeni pe sol, vor iesi f greu, solul e rece, de ce nu semeni pe mese, patule.
semeni pe aceste patule, intr un substrat de mranita sau turba, mai ieftin iesi cu mranita, le poti face caldura f usor, cu acele sobe cu rumegus, sau altceva, numai sa arda si in cateva zile iti ies si abia dupa aia le repici.si la repicare le poti pune direct pe sol.
si nu pune dedesupt paie, una ca tre sa le uzi mereu, iar a doua se aduna fel de fel de ganganii care-ti vor ataca rasadul.
dar altceva, daca le vei rasadi in camp de ce trebuie sa le repici?
nu le poti rasadi si nerepicate
adica le semeni pe niste brazde in solar, le faci si niste tunele la aceste brazde, pt un plus de timpurietate, dupa care le rasadesti direct in camp, pe la 10 mai.
le poti repica pe cele ce le vei rasadi in solar, dar nu si pe astea pt camp, nu se merita efortul.
sa semeni la tavi 80000 de fire te cam apuca batu, o gramada de sopatiu de incalzit si tot asa.
mai gandeste-te.
pana in 10 martie daca le semeni si le faci si tunele la cele pt camp ies niste rasaduri beton.

#57
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvirg72, on 03 martie 2014 - 16:18, said:

de ce sa semeni pe sol, vor iesi f greu, solul e rece, de ce nu semeni pe mese, patule.
semeni pe aceste patule, intr un substrat de mranita sau turba, mai ieftin iesi cu mranita, le poti face caldura f usor, cu acele sobe cu rumegus, sau altceva, numai sa arda si in cateva zile iti ies si abia dupa aia le repici.si la repicare le poti pune direct pe sol.
si nu pune dedesupt paie, una ca tre sa le uzi mereu, iar a doua se aduna fel de fel de ganganii care-ti vor ataca rasadul.
dar altceva, daca le vei rasadi in camp de ce trebuie sa le repici?
nu le poti rasadi si nerepicate
adica le semeni pe niste brazde in solar, le faci si niste tunele la aceste brazde, pt un plus de timpurietate, dupa care le rasadesti direct in camp, pe la 10 mai.
le poti repica pe cele ce le vei rasadi in solar, dar nu si pe astea pt camp, nu se merita efortul.
sa semeni la tavi 80000 de fire te cam apuca batu, o gramada de sopatiu de incalzit si tot asa.
mai gandeste-te.
pana in 10 martie daca le semeni si le faci si tunele la cele pt camp ies niste rasaduri beton.

Cred ca nu m-am exprimat eu bine!nu repic in tavite pentru ca seman direct in tavite de 45! Dar daca intro celula dintr-o tavita de 45 nu imi iese un fir atunci acel fir il iau din solarul de acasa si il pun in celula respectiva!Nici nu ma gandeam sa repic atatea mii de fire!
Despre paie ai dreptate si mai ales ca dupa aia mi-am dat seama ca si mucegaiesc repede de asta voi pune tavitele pe niste leaturi(echivalentul unui transpalet) pentru ca a face paturi am stat azi si m-am uitat intra extraordinar de mult material lemnos iar fondurile mele se cam limiteaza si mai ales ca la mine in zona toata lumea seamana incepand de acum direct in mranita pusa direct pe sol ! Adica direct in mranita din sol nu e la fel (daca nu mai) rece decat in tavite daca le-as pune direct pe sol? uitati o poza cu rasad semanat anul trecut la 10 mai direct in sol!
Attached File  post-6446-0-46720000-1370762584.jpg   317.26K   249 downloads

#58
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Astazi am facut o soba pe rumegus dupa modelul "matca" si acum e la proba dar nu prea am rumegus ! au ajuns ardei  barbara de la marcoser iar restul maine cred iar pana diseara sper sa ma duc dupa tavite si turba ! am sa revin cu amanunte!Attached File  DSCN2495.JPG   279.93K   128 downloadsAttached File  DSCN2496.JPG   223.7K   129 downloadsAttached File  DSCN2497.JPG   251.06K   125 downloadsAttached File  DSCN2498.JPG   206.37K   126 downloads

#59
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

View Postvladislav25, on 04 martie 2014 - 12:58, said:

Astazi am facut o soba pe rumegus dupa modelul "matca" si acum e la proba dar nu prea am rumegus ! au ajuns ardei  barbara de la marcoser iar restul maine cred iar pana diseara sper sa ma duc dupa tavite si turba ! am sa revin cu amanunte!Attachment DSCN2495.JPGAttachment DSCN2496.JPGAttachment DSCN2497.JPGAttachment DSCN2498.JPG



cum functioneaza dracia de soba ? ma gandesc sa pun si eu in aplicare ideea asta. AM rumegus destul.

#60
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
pai am aprins-o la 12:30 si a ars pana acum cam 20 % din ce am pus, dar nu e rumegus de calitate si mai e si cu lemnisoare printre el ...ce-am gasit si eu pe langa casa!Ca si concluzie vad ca isi face treaba

#61
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am luat turba pentru un solar, maine ajung restul de seminte si poimaine tavitele! stiti careva ceva despre aceasta turba?Attached File  DSCN2499.JPG   169.99K   60 downloadsAttached File  DSCN2501.JPG   139.78K   62 downloadsAttached File  DSCN2502.JPG   149.6K   61 downloads

INTREBARE:
Daca iau perlit si amestec 25% perlit si 75% turba care o am e ok? mai trebuie altceva? nisip? pamant? multumesc

Edited by vladislav25, 04 March 2014 - 20:57.


#62
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca poti (si ai timp), pune o schita a sobei. Multumesc si multe ganduri bune.

#63
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Care schita? Iei un butoi, ii dai doua gaurii si gata soba!

#64
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare! revin cu ce am mai facut azi , si anume am schimbat schimbarea si am decis urmatoarele:fiind primul an cand imi fac singur rasadul si dupa mai multe sfaturi, pentru a nu da gres voi face astfel:
voi face dintr-un solar de acasa o camera de germinare unde voi face rafturi pentru 1000 de tavite care le voi pune intr-un solar mare iar in celelalte 2 solarii voi semana in mranita, pe sol ca in cazul in care nu imi ies tavitele sa am rasad pentru camp!Au ajuns astazi si restulk de seminte , mai ramane ca maine sa ajunga tavitele si daca reusesc sa termin si rafturile atunci pe vineri ma pot apuca de semanat!
INTREBARE: in camera de germinare tavitele dupa ce le pun mai trebuie sa le ud?? multumesc
Attached File  DSCN2503.JPG   196.58K   190 downloadsAttached File  DSCN2504.JPG   176.99K   195 downloadsAttached File  DSCN2505.JPG   157.74K   180 downloadsAttached File  DSCN2506.JPG   194.15K   204 downloadsAttached File  DSCN2509.JPG   169.35K   205 downloadsAttached File  DSCN2510.JPG   167.34K   193 downloads

#65
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Pai si cum incalzesti in camera aia de germinare? Tare interesanta ideea. cred ca o sa te copiez.... Mai puner poze pe masura ce avansezi, Ca idee din constatarile mele, ardeiul iese mai uniform daca il germinezi pe la 29 grade. Sa fii atent ca tavitele de la marginea dinspre folie o sa germineze mia greu. Ar fi deal sa le schimbi locul la 2 zile...

Edited by BadJoke, 05 March 2014 - 19:58.


#66
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostBadJoke, on 05 martie 2014 - 19:56, said:

Pai si cum incalzesti in camera aia de germinare? Tare interesanta ideea. cred ca o sa te copiez.... Mai puner poze pe masura ce avansezi, Ca idee din constatarile mele, ardeiul iese mai uniform daca il germinezi pe la 29 grade. Sa fii atent ca tavitele de la marginea dinspre folie o sa germineze mia greu. Ar fi deal sa le schimbi locul la 2 zile...

voi incerca cu soba pe rumegus prezentata mai sus si voi veni clar cu rezultatele, dar pana atunci mai am de treaba!

#67
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
astazi au venit tavitele (900 tavite de 45 si 100 tavite de 28) si 2 saci de vermiculit, am mai luat ceva insecticid,fungicid,previcur si solufed 20 20 20 si un vermorel nou sa am cu ce uda!Am terminat rafturile in solar si au mai ramas de intins sarmele! initial am vrut sa pun scanduri dar intra multe, prea multe cred ca peste 4 metri cubi asa ca voi pune sarme! mai revin cu amanunte maine, sper sa pregatesc totul pentru ca de luni sa ma apuc de semanat!La semanat voi folosi la fiecare sac de turba o roaba de pamant si o jumatate de roaba de nisip , iar deasupra tavitelor vermiculit!De curiozitate, mai citeste cineva topicul sau nu are rost sa mai postez pentru ca nu prea mai vad interes de la nimeni!??!!
Attached File  DSCN2512.JPG   160.9K   170 downloadsAttached File  DSCN2513.JPG   163.62K   175 downloadsAttached File  DSCN2514.JPG   177.29K   186 downloadsAttached File  DSCN2515.JPG   194.96K   185 downloadsAttached File  DSCN2518.JPG   192.92K   178 downloads

#68
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Eu citesc fiecare mesaj. Nu postez pt ca nu ma pricep, mai invat cate putin. Spor!

#69
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Scrie acolo Vladimir ca aici sintem. Stam impreuna pana la cules.
Tavitele alea odata incarcate cu turba si udate nu stiu cat de bine vor sta pe sarmele alewa. Mai bine fa intai o proba sa nu te trezesti ca ai semanat si nu ai unde sa le pui.
Pentru rumegus ai doua fabrici mari in apropieree de tine - italienii de la sarca si artigiani in Miroslava. Ai incercat la ei?

Edited by Bybanul, 06 March 2014 - 18:36.


#70
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Vladislav, ziceai ca ai luat perlit; nu il pui si pe el ?

Am pus si eu odata nisip in turba, dar mai rau m-a incurcat, intrucat se usca pamantul din alveole prea repede.

E buna ideea cu sarmele, insa trebuie sa ai grija la intindere si echilibrare. O tava plina cu turba uda bine, poate sa sara de 5 kg.

Umple cateva tavi cu turba, uda-le bine si pune-le pe sarme, ca sa simulezi comportamentul real al sistemului.

Edited by jumborom, 06 March 2014 - 18:45.


#71
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc ca ati reinviat! am crezut ca nu mai intereseaza pe nimeni!Ca sa va raspund italienii nu sunt la sarca ci sunt la mine in baltati si iau rumegus de la ei plus ca am un vecin tamplar si tot ce scoate de la abric vine la mine! deja am achizitionat vreo 20 de saci la 1 leu sacul iar legat de sarme pot spune ca intre pari distanta sarmelor e de 2-2,5 metri dar din metru in metru voi intari sarmele cu o alta sarma perpendiculara pe celelalte, mai exact daca da bunul Dumnezeu poate reusesc sambata seara sa termin cu rafturile si cu sarmele si atunci veti vedea exact in poze cum vin asezate si cum rezista sarmele!Cat despre nisip cel de la care am achizitionat turba a zis sa amestec un sac de turba cu o roaba de pamant si o jumatate de roaba de nisip , dar nisipul cernut printr-o sita fina de faina! Perlit nu am mai achizitionat deoarece nu mai imi permit, acesta depasind deja bugetul meu!Astept din partea voastra orice idee, parere sau sfat! va multumesc

#72
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Avantajul la sârme este ca poti legana rasadurile cand le cânti seara la culcare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate