Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#415
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
va multumesc tuturor de urari, si sa dea Domnu sa fie un an bun pentru toti !

#416
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Vlad cu ce ai dat pentru rugina ?

#417
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostAlin1me, on 19 iulie 2014 - 10:01, said:

Vlad cu ce ai dat pentru rugina ?

cu melody

#418
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
La multi ani Vlad , multa sanatate si putere de munca . Se vede ca nu ai stat degeaba in timpul care nu ai scris, frumoasa gradina felicitari.

#419
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Mai devreme am fost la gradina cu intentia sa va fac un filmulet cu ce am pe acolo ca in poze nu se vede tot dar drept sa va spun a venit o ploaie de abia am mai putut pleca spre casa, totusi am apucat sa culeg ceva ardei (zki)si am facut  poze , inca nu sunt la maturitatea maxima dar de o pofta is buni.Am sa va fac si filmuletul dar cred ca miercuri dupa ce termin de prasit(mai am cam jumate de hectar), la noi in moldova nu se face treaba de sfantul ilie, ilie palie si foca , care se tin toate trei una dupa alta adica duminica luni si marti asa ca pana miercuri repaus!

Attached Files



#420
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Vor avea anul acesta macar pretul de anul trecut gogosari ce credeti ?

#421
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Deocamdata sunt bine in camp, anul trecut a fost mult mai rau...pretul probabil va fi mai mic putin...dar mai e mult, abia incepe caldura...

#422
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
când dracu începe o dată și căldura tot promisă ?,că dacă și ăsta mai e vara . . . .

#423
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Intradevar, anul asta gradina mea arata mult mai bine ca anul trecut(ma refer la vegetatie) dar pe de alta parte anul trecut la timpul asta aveam deja ardei recoltati, de unde e clar ca anul asta e mai intarziat cred din cauza frigului.

#424
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
La mine incepe  cate 1 sa se coaca

#425
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
vladislav25 La multi ani si multa sanatate si acum asediulintrebarilorPosted Image :
1.la ce distanta ai plantat ardeii pe rand si intre randuri (spuneai in primavara ca doresti sa plantezi doua randuri apropiate la 30 urmat de unul la 70. Ai mai pus in practica ca din poze nu se vede)
2. pe frunzele ardeilor se vad niste pete maro. Stii ce este si daca ai dat cu ceva? (a spus Alin1me de rugina dar nu stiu daca se referea la acelasi lucru)
3. cum va dati seama ca ardeii grasi sunt copti, ca ei sunt galbeni de mici.

Edited by vdingo11, 20 July 2014 - 15:57.


#426
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cand au o culoare intensa sunt copti

#427
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvdingo11, on 20 iulie 2014 - 15:57, said:

vladislav25 La multi ani si multa sanatate si acum asediulintrebarilorPosted Image :
1.la ce distanta ai plantat ardeii pe rand si intre randuri (spuneai in primavara ca doresti sa plantezi doua randuri apropiate la 30 urmat de unul la 70. Ai mai pus in practica ca din poze nu se vede)
2. pe frunzele ardeilor se vad niste pete maro. Stii ce este si daca ai dat cu ceva? (a spus Alin1me de rugina dar nu stiu daca se referea la acelasi lucru)
3. cum va dati seama ca ardeii grasi sunt copti, ca ei sunt galbeni de mici.

Am plantat jumate de bucata la folie cu randuri duble la 30 intre randuri si 30 intrte plante si 90 cm intre benzi si jumate randuri singure la 70  fara folie cele din poza.Vad ca azi a fost cald si soare asa ca maine incerc sa fac filmuletul promis cu tot cu detalii.Pe frunzele unde se vad pete am avut rugina in mod special la ardeii hungarian si barbara dar a fost din seminte deoarece langa ei mai am si ardei de la zki si galben superior care nu au avut nici o problema iar de scapat de mana am dat cu melody(am mai scris de vreo 2 ori mai sus), oricum acum trebuie sa mai dau un  fungicid si un insecticid polyram cu calypso si mai am de dat si mancarica , calciu,uree...o sa spun in filmulet .Eu ardeii grasi ii culeg dupa ochi, adica sa fie destul de mari macar cat un pahar de 250ml si sa aiba galbenul lucios iar la strangere in mana sa fie tari.Nu am un criteriu exact de cules dar inainte de a culege eu rup primul ardel si il dau la oameni si le zic sa mearga cu el in mana si sa nu rupa nimic mai mic decat respectivul, pana isi formeaza ochiul si se descurca singuri!Important e sa rupi doar cei mai mari fiindca cei mai mici cresc si ii rupi peste 3-4 zile.

#428
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de raspunsuri si vreau sa imi mai spui te rog daca ai vazut vreun avantaj/dezavantaj intre cei plantati la 30-90 fata de cei plantati la 70.
Aaa..si inca o intrebare: de ce ai pus folie doar la cei cu distanta de 30 intre ei? (fiind distanta prea mica nu se pot prasi in interval, chestiune financiara sau este alt aspect)

Edited by vdingo11, 20 July 2014 - 19:18.


#429
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
diferenta la 30-90 e ca intra mult mai multe fire la ha iar folia am pus-o doar aici pentru ca ea are 80 latime si atunci acopeream cararile sau trebuia sa o tai dar fiindca mai am 4 valuri de 40 kg noi am zis sa le las pentru la anul sa acopar toata bucata cu folie si randuri duble.Ca sa fiu sincer e prima data cand pun folie si inca sunt un pic reticent cu privire la calduri mari, dar din ce observ tufele sau dezvoltat asa de mult incat umbreste folia fapt care ma linisteste...dar sa nu uitam ca vara abia vine asa ca vom vedea la sfarsit concluziile!

#430
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
filmuletul promis!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tJEQXHw4P7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#431
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
foarte frumoasa gradina ta , ai nota 10 de la mine.
ureea o bagi prin picurare??
la aratura ai bagat ingrasaminte complexe ??sau ai ingrasat cu ceva terenul inainte de plantat?
tii evidenta socotelilor de la a la z ?a banilor investiti.

#432
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postsilesax, on 21 iulie 2014 - 18:35, said:

foarte frumoasa gradina ta , ai nota 10 de la mine.
ureea o bagi prin picurare??
la aratura ai bagat ingrasaminte complexe ??sau ai ingrasat cu ceva terenul inainte de plantat?
tii evidenta socotelilor de la a la z ?a banilor investiti.

multumesc, da ureea o bag prin picurare si nu am ingrasat cu nimic pamantul anul asta ca nu am avut banii la timp.Evidenta nu o tin ca nu vreau sa albesc asa repede...!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate