Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#397
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Bun asa, tai-o ca in curand, cand o veni iar caldura, incepe sa infloreasca daca nu e un hibrid reistent la caldura.
Rosiile de afara...grija cu ele ca incep sa le ciupeasca bolile...Si o sugestie, la anul nu mai prapadi atata lemn pentru stalpii de sustinere a sarmei de palisat... e inutil ce ai facut tu acolo, merge un singur rand de pari, un cui batut in cap si pe cui de jur imprejur sarma, o spira la mijloc, legata la ca p tot de cui, doar parul sa fie aplecat sa reziste la solicitari... Eu am folosit modelul asta mult timp si e super ok, nu cad aia cat lumea nici in caz de furtuna cu vant lateral in rafala.

#398
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
parintele, cu ce ar mai putea sa stropeasca rosiile de afara ca sa si poata consuma.
Eu am stropit afara acum 2 zile cu dithane M45. Anterior am facut doua tratamente cu ridomil gold MZ.
Cred ca in 2-3 saptamani incep sa se coaca. Cum ce sa mai stropesc ca si consum acele rosii?

#399
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
un mic update!scuze ca nu am timp de descrieri dar sunt extrrem de presat de timp, sunt la al doilea prasit!

Attached Files



#400
viosat

viosat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 22.03.2007
Bravo, sa ai noroc sa le vinzi la un pret bun. Vad ca solarul si culturile sunt in camp deschis, cum le asiguri paza?

#401
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Primele flori nu se rup la ardei? Ca sa-l ''dresezi'' sa rodeasca mult mai mult?

#402
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu am rupt primele roduri la mai mult de jumatate din putinii ardei. Cei la care nu am rupt sunt mai mici, au avortat alte flori etc. Imi pare rau ca nu i-am rupt pe toti la timp. Acum ardeii lasati sunt mult prea mari pentru a renunta la ei.

#403
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmeganedoi, on 25 iunie 2014 - 21:23, said:

Eu am rupt primele roduri la mai mult de jumatate din putinii ardei.
Ce inseamna primele flori? Daca de ex apar simultan 3 flori la inceput se rup toate?

#404
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Este vorba despre floarea/ rodul care apare intre cele trei brate.

Ca aici
Attached File  ardei.jpg   163.94K   145 downloads


Daca apar trei roduri deodata acolo, atunci se sacrifica toate.

#405
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.

#406
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
De regula imediat dupa prima apar si urmatoarele 2-3, mai sus.
Dc tufa e anemica rupi si acolo. Nu are voie floare/fruct pana cand planta nu e puternica.
Se aplica mai ales cand rasadul are multe zile in alveole si e inca mic.

Edited by parintele, 02 July 2014 - 08:41.


#407
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Deci sa inteleg ca pina nu observi ca planta este viguroasa nu lasi rod.

#408
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Ea se mai dezvolta si cu rod insa da, e bine sa elimini pana cand planta se dezvolta.  Se intampla maiales cand tii rasadul prea mult, apare si precocitatea, planta vrea sa dea fruct pt ca simte conditii improprii, da rapid si internoduri scurte si urmatorul etaj cu flori samd.
Mai rupi la iutii ciupiti ca sa stimulezi intufarea...vrei copili/lastari de la frunzele bazale dar sus apare si rod ceea ce incetineste lastarii, planta nu mai are.musai nevoie si de ei si energia se duce la fructe...
Tot timpul te joci cu copilitul, ciupitul.si ruperea fructelor ca sa dirijezi planta ca si la pomi cu taierile.

#409
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare, revin dupa o lunga pauza ,abia acum am avut timp si mi-am reparat calculatorul asa ca voi posta mai des in functie de timp.Sunt la a 3 a prasila si daca ma lasa vremea poate maine termin  iar sambata trecuta am mancat primii ardei copti si sper ca in 2-3 saptamani sa incepem culesul.Dintre ardei cel mai bine merg cei de la zki deocamdata, am avut probleme cu hungarianul(rugina) si cu barbara(piticirea) iar la gogosari sunt multumit mai ales de soiul stef care sunt cei din poze.De stropit nu am dat decat un melody si insecticid iar mancarica prin picurare(uree, npk,calciu..).Astea sunt pozele care le am facute de alaltaieri inainte de ploile de ieri si alaltaieri noapte,dar voi mai face si voi mai posta!
Si fiindca a fost ziua mea pe 15 va pun o poza cu familia in asteptarea gratarului!

Attached Files



#410
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Foarte frumos!
La multi ani! Sanatate, putere de munca si recolta bogata!

#411
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Arata bine, sa ai vreme buna pana la recoltat si pret decent la vanzare.

#412
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
La multi ani!
Sa ai bafta de pret bun si clienti pe viata!

#413
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Atata timp nu am mai postat iar acum va bombardez cu poze ...sa nu va suparati!Asa arata acum gradina de la solarii, rosiile din poza cele din solar si cea mare din mana sunt kivelli f1, aceea in forma de para sunt de la florian iar cealalta sunt gogonele rio grande,ardei iuti de la zki , vinete aragon f1, pepeni crimson sweet iar conopida si varza tot de la zki!

Attached Files



#414
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
La multi ani cu sanatate, sa-ti traiasca familia si sa ai parte de vanzare pe masura asteptarilor tale!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate